josm - en to ar translation catalogue (1338 entries)

note: FIXME why is help not a JosmAction?
en: Help
ar: المساعدة

en: Ignoring malformed file URL: "{0}"
ar: تجاهل URL ملف غيرصحيح التكوين: "{0}"

en: Warning
ar: التحذير

en: Ignoring malformed URL: "{0}"
ar: تجاهل URL سيئة التكوين: "{0}"

en: About
ar: معلومات حول

en: Display the about screen.
ar: أعرض شاشة المعلومات حول.

note: TODO: put in a platformHook for system that have no console by default Add the name of this application
en: Java OpenStreetMap Editor
ar: محرر جافا خريطة الطريق المفتوحة

note: Add the version number
en: Version {0}
ar: الإصدار {0}

en: Last change at {0}
ar: آخر تغيير في {0}

en: Java Version {0}
ar: إصدارجافا {0}

en: Homepage
ar: صفحة الإنترنت

en: Bug Reports
ar: تقارير عن أخطاء

note: <button label="Camping" hotkey="Z" icon="styles/standard/accommodation/camping/caravan.png"> <action class="PlayAudioAction" params="resource://audio/KDE_Window_Iconify.wav"/> <action class="SetWaypointAction" params="Camping"/> </button>
en: Info
ar: معلومات

en: Readme
ar: نص للقراءة

en: Revision
ar: مراجعة

en: Contribution
ar: المشاركة

en: License
ar: الرخصة

en: Plugins
ar: إضافات

en: About JOSM...
ar: حول JOSM...

en: Continue
ar: تابع

en: Cancel
ar: إلغاء

en: Please select the target layer.
ar: الرجاء إنتقاء الطبقة الهدف.

en: Select target layer
ar: إنتقاء الطبقة الهدف.

en: Merge
ar: إدمج

en: No target layers
ar: لا يوجد طبقات هدف

note: modal
en: Add Node...
ar: أضف عقدة...

en: Add a node by entering latitude and longitude.
ar: أضف عقدة بواسطة خط الطول و خط العرض.

note: this is not really GROUP_EDIT, but users really would complain if the yhad to reconfigure because we put the correct group in Add extra shortcut C-S-a Add extra shortcut ESCAPE * FIXME: this isn't optimal. In a better world the mapmode actions * would be able to capture keyboard events and react acc
en: Edit: {0}
ar: حرّر : {0}

en: Align Nodes in Circle
ar: نظم العقد على حلقة

en: Move the selected nodes into a circle.
ar: حرّك العقد المحددة إلى الحلقة

en: Tool: {0}
ar: العدة: {0}

en: Please select at least four nodes.
ar: الرجاء إختيار أربعة عقد على الأقل.

en: Information
ar: المعلومات

note: Do it!
en: Align Nodes in Line
ar: صفّ العقد في خطّ مستقيم

en: Move the selected nodes in to a line.
ar: حرك العقد المختارة إلى خط

en: Please select at least three nodes.
ar: الرجاء إختيار على الأقل ثلاثة عقد.

en: data
ar: المعطيات

en: layer
ar: الطبقة

en: selection
ar: الخيار

en: conflict
ar: التناقض

en: download
ar: نزّل

en: Nothing selected to zoom to.
ar: لا يوجد شيء محدد للتكبير/للتصغير.

en: Zoom to {0}
ar: زوم الى {0}

en: Zoom the view to {0}.
ar: كبّر/صغّر الرؤية إلى {0}.

en: View: {0}
ar: أعرض: {0}

en: No conflicts to zoom to
ar: لا  تناقضات للتكبير عليها

en: Close open changesets
ar: أغلق حزمات التغييرات المفتوحة

en: Closes open changesets
ar: يغلق حزمات التغييرات المفتوحة

en: File: {0}
ar: الملف : {0}

en: There are no open changesets
ar: لا يوجد حزمات تغييرات مفتوحة

en: No open changesets
ar: لا يوجد حزمات تغييرات مفتوحة

en: Downloading open changesets ...
ar: جاري تنزيل  حزمات تغييرات مفتوحة

en: Combine Way
ar: ادمج الطريق

en: Combine several ways into one.
ar: ادمج عدة طرق في طريق واحدة.

en: Change directions?
ar: غيّر الإتجاه ؟

en: Reverse and Combine
ar: أعكس  ثم إدمج

en: The ways can not be combined in their current directions.  Do you want to reverse some of them?
ar: لا يمكن ضمّ الطرقات في إتجاهاتها الحالية. هل تريد عكس إتجاهات بعضها ؟

en: Could not combine ways (They could not be merged into a single string of nodes)
ar: لا يمكن تجميع الطرق (لا يمكن دمجها في سلسلة عقد واحدة)

en: Combine {0} ways
ar: ادمج {0} طرقات

en: Please select at least two ways to combine.
ar: الرجاء إختر على الأقل طريقتين للدمج.

en: Copy
ar: نسخ

en: Copy selected objects to paste buffer.
ar: نسخ الكائنات  المختارة الى وسيط الصق

en: Please select something to copy.
ar: الرجاء إختيار شيء للنسخ.

en: Create Circle
ar: إنشاء حلقة

en: Create a circle from three selected nodes.
ar: كوّن مستديرة من ثلاث عقد مختارة.

en: Those nodes are not in a circle. Aborting.
ar: هذه العقد لا تشكل دائرة. جاري الإجهاض العملية.

en: Delete
ar: أحذف

en: Delete selected objects.
ar: امحي الأغراض المختارة.

en: Overwrite
ar: الكتابة فوقه

en: File exists. Overwrite?
ar: الملف موجود. الكتابة عليه ؟

note: Do it!
en: Distribute Nodes
ar: وزّع العقد

en: Distribute the selected nodes to equal distances along a line.
ar: وزع العقد المختارة على مسافاة متساوية على طول خط.

en: Download from OSM...
ar: نزّل من أو.أس.أم ...

en: Download map data from the OSM server.
ar: نزّل معطيات خريطة من الخادم أو.أس.أم

en: Close dialog and cancel downloading
ar: أغلق الحوار و الغي التنزيل

en: Duplicate
ar: نسخة مطابقة

en: Layer: {0}
ar: الطبقة: {0}

note: <button label="Info" hotkey="I"> <action class="PlayAudioAction" params="resource://audio/KDE_Window_Iconify.wav"/> <action class="SetWaypointAction" params="Info"/> </button>
en: Exit
ar: أخرُج

en: Exit the application.
ar: أخرُج من التطبيق.

en: Fullscreen View
ar: عرض ملء الشاشة

note: no icon
en: Toggle fullscreen view
ar: تبديل عرض ملء الشاشة

en: Export to GPX...
ar: صدّر إلى GPX ...

en: Export the data to GPX file.
ar: صدّر المعطيات إلى ملف GPX...

en: Nothing to export. Get some data first.
ar: لا شيء للتصدير. إحصل على بعض المعطيات أولاً.

en: Object history
ar: خط الغرض الزمني

en: Info about Element
ar: معلومات حول العنصر

en: Please abort if you are not sure
ar: الرجاء إجهاض العملية إن لم تكن أكيداَ

en: Added node on all intersections
ar: تمت إضافة العقدة على كل التقطعات

en: Fix relations
ar: صلّح العلاقات

en: Enter values for all conflicts.
ar: ادخل القيم لكل التناقضات.

en: Solve Conflicts
ar: حلل التناقضات

en: Fix tag conflicts
ar: صلّح تضاربات التسمية

en: Removed Element from Relations
ar: تم حذف العنصر من العلاقات

en: Join Node to Way
ar: ضمّ العقدة إلى الطريق

en: Join Node and Line
ar: ضمّ العقدة و الخط

en: No Shortcut
ar: لا إختصار

en: Jump To Position
ar: أقفز إلى الموقع

en: Latitude
ar: خط العرض

en: Longitude
ar: خط الطول

en: Zoom (in metres)
ar: التكبير (بلأمتار)

en: Jump there
ar: اقفز إلى هناك

en: Jump to Position
ar: اقفز إلى الموقع

en: Merge layer
ar: أدمج الطبقة

en: Merge the current layer into another layer
ar: أدمج الطبقة الحالية في طبقة أخرى

en: Merge Nodes
ar: إدمج العقد

en: Merge nodes into the oldest one.
ar: ادمج العقد إلى العقدة الأعتق.

en: Please select at least two nodes to merge.
ar: الرجاء إختيار على الأقل عقدتين للدمج.

en: Merge {0} nodes
ar: إدمج {0} عقد

en: Mirror
ar: مرآة

en: Please select at least one node or way.
ar: الرجاء إختيار على الأقل عقدة أو طريق

en: up
ar: إلى أعلى

en: Move objects {0}
ar: حرّك الأغراض {0}

en: down
ar: إلى أسفل

en: left
ar: إلى اليسار

note: dir == Direction.RIGHT) {
en: right
ar: إلى اليمين

en: Move {0}
ar: حرذك {0}

en: Moves Objects {0}
ar: حرّك الأغراض {0}

en: Cannot move objects outside of the world.
ar: غير قادر على تحريك الأغراض إلى خارج الدنيا

en: Open...
ar: إفتح...

en: Open a file.
ar: إفتح ملف.

en: Opening files
ar: جاري فتح الملفات

en: Opening file ''{0}'' ...
ar: جاري فتح الملف ''{0}'' ...

en: Open Location...
ar: إفتح الموقع...

en: Open an URL.
ar: إفتح URL

en: Enter URL to download:
ar: أدخل الــ URL للتنزيل:

en: Download Location
ar: موقع التنزيل

en: Download URL
ar: URL التنزيل

en: Start downloading data
ar: إبدء في تنزيل المعطيات

en: Download Data
ar: نزل معطيات

en: Orthogonalize
ar: إسقاط عمودي

en: Usage
ar: الاستعمال

en: Paste
ar: ألصِق

en: Preferences...
ar: التفضيلات...

en: Preferences
ar: التفضيلات

en: Redo
ar: كرّر

en: Rename layer
ar: غيّر إسم الطبقة

en: Also rename the file
ar: و غير إسم الملف

en: Could not rename file ''{0}''
ar: لم أتمكن من إعادة تسمية الوثيقة ''{0}''

en: Error
ar: خطأ

en: Reverse Ways
ar: أعكس إتجاه الطرقات

en: Reverse the direction of all selected ways.
ar: أعكس إتجاه كل الطرقات المختارة.

en: Please select at least one way.
ar: الرجاء إختيار على الأقل طريق واحدة.

en: Reverse ways
ar: أعكس إتجاه الطرقات

en: Save
ar: إحفَظ

en: Save the current data.
ar: إحفظ المعطيات الحالية.

en: File {0} exists. Overwrite?
ar: الوثيقة {0} موجودة. الكتابة عليها ؟

en: Empty document
ar: مستند فارغ

en: Save anyway
ar: رغم ذلك احفظه

en: The document contains no data.
ar: لا يحتوي المستند على أي معطيات.

en: Conflicts
ar: التناقضات

en: Save OSM file
ar: إحفظ ملف أو.أس.أم

en: Save GPX file
ar: إحفظ ملف GPX

en: Save Layer
ar: إحفظ الطبقة

en: Save As...
ar: إحفظ كــ ...

en: Save the current data to a new file.
ar: إحفظ المعطيات الحالية في ملف جديد.

en: Select All
ar: إختر الكلّ

en: Show Status Report
ar: أعرض تقرير عن الحالة

en: Help: {0}
ar: المساعدة: {0}

en: Status Report
ar: تقرير عن الحالة

en: Close
ar: اغلق

en: The selected node is not in the middle of any way. | The selected nodes are not in the middle of any way.
ar[0]: إنّ العقدة المختارة ليست موجودة في وسط أي طريق.
ar[1]: إنّ العقدتين المختارة ليست موجودة في وسط أي طريق.
ar[2]: إنّ العقد المختارة ليست موجودة في وسط أي طريق.
ar[3]: إنّ العقد المختارة ليست موجودة في وسط أي طريق.
ar[4]: إنّ العقد المختارة ليست موجودة في وسط أي طريق.
ar[5]: إنّ العقد المختارة ليست موجودة في وسط أي طريق.

en: The selected nodes do not share the same way.
ar: إنّ العقد المختارة لا تتقاسم نفس الطريق.

en: Split way {0} into {1} parts
ar: أقسم الطريق {0} إلى {1} قطع

en: Draw lines between raw gps points.
ar: أرسم خطوط بين نقاط جهاز نظام تحديد المواقع العالمي.

en: Select either:
ar: إختر أي من :

en: * One node that is used by more than one way, or
ar: * عقدة واحدة مستعملة من أكثر من طريق واحدة، أو

en: Undo
ar: تَراجَع

en: Undo the last action.
ar: إلغاء التصرف الأخير.

en: Unselect All
ar: إلغاء إختيار الكلّ

en: Unselect all objects.
ar: إلغاء إختيار كلّ الأغراض.

en: No changes to upload.
ar: لا يوجد تغييرات للتحميل.

en: Nothing to upload. Get some data first.
ar: لا شيء للتحميل. إحصل على بعض المعطيات أولاً

en: Wireframe View
ar: أعرض الأسلاك

en: Toggle Wireframe view
ar: أقلب عرض الأسلاك

en: Zoom In
ar: كبّر الرؤية

en: Zoom Out
ar: صغّر الرؤية

[ctx: audio]
en: Back
ar: السابق

[ctx: audio]
en: Jump back.
ar: أقفظ رجوعاُ

en: Audio: {0}
ar: سمعي: {0}

[ctx: audio]
en: Faster
ar: أسرع

[ctx: audio]
en: Faster Forward
ar: تقدّم سريع

[ctx: audio]
en: Forward
ar: مرّر

[ctx: audio]
en: Jump forward
ar: أقفظ إلى الأمام

[ctx: audio]
en: Next Marker
ar: العلامة التالية

[ctx: audio]
en: Play next marker.
ar: شغّل العلامة التالية.

[ctx: audio]
en: Play/Pause
ar: عزف\مهلة

en: Play/pause audio.
ar: عزف\مهلة الصوتي

[ctx: audio]
en: Previous Marker
ar: العلامة السابقة

[ctx: audio]
en: Play previous marker.
ar: شغل العلامة السابقة

[ctx: audio]
en: Slower
ar: أبطأ

[ctx: audio]
en: Slower Forward
ar: تقدّم بطيء

en: Downloading GPS data
ar: تنزيل معطيات جهاز نظام تحديد المواقع العالمي

en: Downloaded GPX Data
ar: تمّ تنزيل معطيات جهاز نظام تحديد المواقع العالمي

en: Downloading data
ar: جاري تحميل المعطيات

en: Download {0} of {1} ({2} left)
ar: نزل {0} من {1} (باقية {2} )

en: Errors during Download
ar: أخطاء عند التنزيل

en: Delete Mode
ar: نمط المحو

en: Delete nodes or ways.
ar: امحي عقد أو طرقات.

en: Mode: {0}
ar: النمط: {0}

en: Draw
ar: أرسم

en: Draw nodes
ar: أرسم عقد

en: Add node
ar: أضافة عقدة

en: Add node into way
ar: إضافة عقدة إلى طريق

en: Add a new node to an existing way
ar: إضافة عقدة جديدة إلى طريق موجودة

en: Create new node.
ar: انشئ عقدة جديدة

en: Select node under cursor.
ar: إختر العقدة الموجودة تحت المزلاق.

en: Start new way from last node.
ar: إبدء طريق جديدة من العقدة الأخيرة.

en: Continue way from last node.
ar: تابع طريق من العقدة الأخيرة.

en: Finish drawing.
ar: إنهي الرسم.

en: Create areas
ar: أنشئ مساحات

en: Select
ar: إختر

en: Select, move and rotate objects
ar: إختر، حرّك و دوّر أغراض

en: Zoom
ar: تكبير/تصغير

en: Zoom and move map
ar: تكبير/تصغيرو تحريك الخريطة

en: Search...
ar: بحث...

en: Search for objects.
ar: بحث عن أغراض.

en: Please enter a search string.
ar: الرجاء إدخال مصطلحات البحث.

en: replace selection
ar: إستبدل الخيار

en: add to selection
ar: أضف إلى اخيار

en: remove from selection
ar: أحذف من الخيار

en: regular expression
ar: عبارة منتظمة

en: <u>Special targets:</u>
ar: <u>الأهداف المميزة:</u>

en: <b>type:</b> - type of the object (<b>node</b>, <b>way</b>, <b>relation</b>)
ar: <b>النوع:</b> - نوع الغرض (<b>عقدة</b>, <b>طريق</b>, <b>علاقة</b>)

en: <b>user:</b>... - all objects changed by user
ar: <b>المستخدم:</b>... - كلّ الأغراض اللتي قام المستخدم بتغييرها

en: <b>modified</b> - all changed objects
ar: <b>مغيير</b> - كلّ الأغراض المغييرة

en: <b>selected</b> - all selected objects
ar: <b>المختارة</b> - كلّ الأغراض المختارة

en: <b>incomplete</b> - all incomplete objects
ar: <b>غير المكتملة</b> - كلّ الأغراض غير المكتملة

en: <b>untagged</b> - all untagged objects
ar: <b>غير المسمات</b> - كلّ الأغراض غير المسمات

en: Use <b>|</b> or <b>OR</b> to combine with logical or
ar: إستعمل <b>|</b> أو <b>أو</b> للدمج بالأو المنطقي

en: Search
ar: إبحث

en: Start Search
ar: إبدء البحث

en: No match found for ''{0}''
ar: لم أجد شيء مطابق لِــ ''{0}''

en: Found {0} matches
ar: وجدتُ {0} مطابقات

en: OK
ar: مُوافق

en: Sequence
ar: التعاقب

en: Apply?
ar: طبّق ؟

en: Relation
ar: العلاقة

en: Old role
ar: الدور السابق

en: New role
ar: الدور الجديد

en: Old key
ar: المفتاح السابق

en: Old value
ar: القيمة السابقة

en: New key
ar: المفتاح الجديد

en: New value
ar: القيمة الجديدة

en: Apply selected changes
ar: طبق التغييرات المختارة

en: Do not apply changes
ar: لا تطبق التغييرات

en: Properties of
ar: خصائص

en: Malformed config file at lines {0}
ar: ملف إعدادات غير صحيح التكوين في الأسطر {0}

en: Preferences stored on {0}
ar: التفضيلات المخزنة على {0}

en: Could not upload preferences. Reason: {0}
ar: لم أتمكن من تحميل التفضيلات. السبب هو : {0}

en: Could not load preferences from server.
ar: لم أتمكن من تحميل التفضيلات من الخادم.

en: UNKNOWN
ar: مجهول

note: * * the decimal format 999.999
en: Decimal Degrees
ar: درجات عشرية

note: * * the minutes/seconds format 99" 99'
en: Degrees Minutes Seconds
ar: درجات دقائق ثواني

[ctx: compass]
note: short symbol for South
en: S
ar: ج.

[ctx: compass]
note: short symbol for North
en: N
ar: ش.

[ctx: compass]
note: short symbol for West
en: W
ar: غ.

[ctx: compass]
note: short symbol for East
en: E
ar: ش.

en: node | nodes
ar[0]: عقدة
ar[1]: عقدتين
ar[2]: عقدات
ar[3]: عقد
ar[4]: عقد
ar[5]: عقد

note: light cyan
en: way | ways
ar[0]: طريق
ar[1]: طريقين
ar[2]: طرق
ar[3]: طرقات
ar[4]: طرقات
ar[5]: طرقات

note: dark blue
en: relation | relations
ar[0]: علاقة واحدة
ar[1]: علاقتين
ar[2]: علاقات
ar[3]: علاقة
ar[4]: علاقة
ar[5]: علاقة

en: Unknown role ''{0}''.
ar: دور غير معروف ''{0}''.

en: Unknown member type for ''{0}''.
ar: نوع عضو غير معروف لِــ ''{0}''

en: No "from" way found.
ar: لم أجد طريق "من"

en: No "to" way found.
ar: لم أجد طريق "إلى"

en: Error: {0}
ar: خطأ : {0}

en: Warning: {0}
ar: تحذير: {0}

en: inactive
ar: خامل

en: selected
ar: مُنتقى

note: teal
en: untagged way
ar: طريق غير مسماة

note: dark green
en: incomplete way
ar: طريق غير كاملة

note: darker blue
en: background
ar: الخلفية

en: text
ar: النص

en: Lambert Zone (Estonia)
ar: حزام لامبيرت (أستونيا)

en: Mercator
ar: مركاتوري

en: incomplete
ar: غير كامل

en: highway
ar: من النوع طريق

en: railway
ar: خط سكة حديد

en: waterway
ar: مجرى مياه

en: landuse
ar: إستعمال الأرض

note: note: length == 0 should no longer happen, but leave the bracket code nevertheless, who knows what future brings
en: {0} node | {0} nodes
ar[0]: {0} عقدة
ar[1]: {0} عقدتين
ar[2]: {0} عقدات
ar[3]: {0} عقد
ar[4]: {0} عقد
ar[5]: {0} عقد

en: {0} member | {0} members
ar[0]: {0} عضو
ar[1]: {0} أعضاء

en: Conflict
ar: التناقض

en: Unknown host
ar: مضيف غير معروف

en: Message of the day not available
ar: أخبار اليوم غير متوفرة

en: Downloading "Message of the day"
ar: جاري تنزيل "أخبار اليوم"

en: Upload Preferences
ar: حمّل التفضيلات

en: Upload the current preferences to the server
ar: حمّل التفضيلات الحالية إلى الخادم

en: string
ar: سلسلة النص

en: Name of the user.
ar: إسم المستخدم.

en: OSM Password.
ar: كلمة المرور أو.أس.أم.

en: Resize the applet to the given geometry (format: WIDTHxHEIGHT)
ar: غيّر قياس البريمج إلى الهندسة المحددة (تصميم عرضxطول)

en: string;string;...
ar: السلسلة؛السلسلة؛...

en: any
ar: أيّ

en: Username
ar: إسم المستخدم

en: Password
ar: كلمة‌المرور

en: usage
ar: الإستعمال

en: options
ar: الخيارات

en: Show this help
ar: أعرض هذه المساعدة

en: examples
ar: أمثال

en: Initializing
ar: جاري التهيئة

en: Creating main GUI
ar: جاري إنشاء واجهة المستخدم الرسومية الرئيسية

en: File
ar: الملفّ

en: Edit
ar: حرّر

en: View
ar: العرض

en: Tools
ar: العدة

en: Presets
ar: التعيينات المسبقة

en: Menu: {0}
ar: اللائحة: {0}

en: Audio
ar: سمعيّ

en: Move right
ar: حرّك إلى اليمين

en: Map: {0}
ar: الخريطة: {0}

en: Move left
ar: حرّك إلى اليسار

en: Move up
ar: حرّك إلى الأعلى

en: Move down
ar: حرّك إلى الأسفل

en: Zoom in
ar: كبّر الرؤية

en: Zoom out
ar: صغّر الرؤية

en: scale
ar: المقياس

en: The geographic longitude at the mouse pointer.
ar: خطّ الطول عند مؤشر الفأرة.

en: The name of the object at the mouse pointer.
ar: إسم الغرض عند مؤشر الفأرة.

en: The geographic latitude at the mouse pointer.
ar: خطّ العرض عند مؤشر الفأرة.

en: (no object)
ar: (لا يوجد أي غرض)

en: Layer not in list.
ar: الطبقة ليست في اللائحة.

en: unset: do not set this property on the selected objects
ar: غير مفعّل : لا تطبق هذه المواصفة على الأغراض المختارة

note: the role column
en: Role
ar: الدّور

en: Members
ar: الأعضاء

en: Remove
ar: أزِل

en: deleted
ar: تم حذفه

note: setting up the properties table
en: Key
ar: المفتاح

en: Value
ar: القيمة

en: all
ar: الكلّ

en: {0} way | {0} ways
ar[0]: {0} طريق
ar[1]: {0} طريقين
ar[2]: {0} طرقات
ar[3]: {0} طريق
ar[4]: {0} طريق
ar[5]: {0} طريق

en: Download
ar: نزّل

en: Command Stack
ar: تكدس الأوامر

en: Open a list of all commands (undo buffer).
ar: إفتح لائحة بكل الأوامر (مصد الإبطال)

en: Toggle: {0}
ar: أقلب: {0}

en: Resolve
ar: حلّ

en: Add
ar: أضِف

en: History
ar: الخط الزمني

en: Display the history of all selected items.
ar: أعرض الخط الزمني للبنود المختارة.

en: Reload
ar: أعد التحميل

en: Reload all currently selected objects and refresh the list.
ar: إعادة تعبئة كلّ الأغراض المختارة حالياً ثم أنعش اللائحة.

en: Enter the coordinates for the new node.
ar: أدخل الأحداثيات للعقدة الجديدة.

en: Use decimal degrees.
ar: إستعمل الدرجات العشرية.

en: Negative values denote Western/Southern hemisphere.
ar: القيم السلبية هي لنصف الكرة الغربية/الجنوبية

en: Please enter a valid latitude in the range -90..90
ar: الرجاء إدخال خط طول صالح  من ضمن المجال  -90..90

en: Please enter a latitude in the range -90..90
ar: الرجاء إدخال خط طول  من ضمن المجال  -90..90

en: Please enter a valid longitude in the range -180..180
ar: الرجاء إدخال خط عرض صالح  من ضمن المجال -180..180

en: Please enter a longitude in the range -180..180
ar: الرجاء إدخال خط عرض  من ضمن المجال -180..180

en: Close the dialog and create a new node
ar: أغلق الحوار و أنشئ عقدة جديدة

en: Close the dialog, do not create a new node
ar: أغلق الحوار، لا تأنشئ عقدة جديدة

en: Layers
ar: الطبقات

en: Open a list of all loaded layers.
ar: إفتح لائحة بكلّ التبقات المحملة.

en: Show/Hide
ar: عرض/إخفاء

en: Move the selected layer one row up.
ar: أنقل الطبقة المختارة صفّ إلى الأعلى.

en: Move the selected layer one row down.
ar: أنقل الطبقة المختارة صفّ إلى الأسفل.

note: item "Land use/Quarry" text "Name"
en: Relations
ar: العلاقات

en: Open a list of all relations.
ar: إفتح لائحة بكل العلاقات.

en: Open an editor for the selected relation
ar: إفتح محرر نص للعلاقة المحددة

en: Delete the selected relation
ar: أمحي العلاقة المحددة

en: Create a new relation
ar: أنشئ علاقة جديدة

en: Relations: {0}
ar: العلاقات: {0}

en: Current Selection
ar: الخيار الحالي

en: Open a selection list window.
ar: إفتح نافذة لائحة خيارات.

en: Selection
ar: الخيار

en: Sel.: Rel.:{0} / Ways:{1} / Nodes:{2}
ar: الخيار: علاقات:{0} / طرقات:{1} / عقد:{2}

en: Selection: {0}
ar: الخيار: {0}

en: Close this panel. You can reopen it with the buttons in the left toolbar.
ar: أغلق هذه اللوحة. يمكنك إعادة فتحها في شريط الأدوات اليساري.

en: Click to minimize/maximize the panel content
ar: أنقر لتكبير/تصغير محتويات اللوحة

en: Authors
ar: المؤلفين

en: Open a list of people working on the selected objects.
ar: إفتح لائحة بإسم الأشخاص اللذين يعملون على الأغراض المختارة.

en: Author
ar: المؤلف

en: # Objects
ar: رقم الغرض

en: User
ar: المستخدِم

note: item "Highways/Streets/Motorway" text "Reference" <optional> item "Highways/Streets/Trunk" text "Reference" item "Highways/Streets/Primary" text "Reference" item "Highways/Streets/Secondary" text "Reference" item "Highways/Streets/Tertiary" text "Reference" item "Highways/Streets/Unclassified" label
en: Name
ar: الإسم

en: Basic
ar: الأساسي

en: <different>
ar: <مختلف>

en: Change values?
ar: غيّر القيم ؟

en: Please select a key
ar: الرجاء إختيار مفتاح

en: Please select a value
ar: الرجاء إختيار قيمة

en: Please select the objects you want to change properties for.
ar: الرجاء إختيار الأغراض اللتي تريد تغيير خصائصها.

en: Properties/Memberships
ar: خصائص/عضويات

en: Properties for selected objects.
ar: خصائص الأغراض المختارة.

note: setting up the membership table
en: Member Of
ar: عضو من

en: Add Properties
ar: أضف صفة

en: Properties: {0} / Memberships: {1}
ar: الخصائص: {0} / العضويات: {1}

en: Properties / Memberships
ar: الخصائص/ العضويات

en: Change relation
ar: غيّر العلاقة

en: Delete from relation
ar: أمحي من العلاقة

en: Really delete selection from relation {0}?
ar: هل حقاً أمحي الخيار من العلاقة {0} ؟

en: Delete the selected key in all objects
ar: أمحي المفتاح المنتقى من كلّ الأغراض

en: Delete Properties
ar: أمحي الخصائص

en: Add a new key/value pair to all objects
ar: أضف زوج جديد مفتاح/قيمة إلى كلّ الأغراض

en: Edit the value of the selected key for all objects
ar: حرّر المحتاح المنقى لكلّ الأغراض

en: Move the currently selected members up
ar: حرّك الأعضاء المختارة حالياً إلى الأعلى

en: Move the currently selected members down
ar: حرّك الأعضاء المختارة حالياً إلى الأسفل

en: Download Members
ar: نزّل الأعضاء

en: There were {0} conflicts during import.
ar: حصل {0} تضارب خلال الإسيراد

en: Apply Changes
ar: طبّق التغيرات

en: Bookmarks
ar: إشارات مرجعية

en: min lat
ar: خ. العرض الأدنى

en: min lon
ar: خ. الطول الأدنى

en: max lat
ar: خ. العرض الأقصى

en: max lon
ar: خ. الطول الأقصى

en: Bounding Box
ar: العلبة المحاطة

en: OpenStreetMap data
ar: معطيات OpenStreetMap

en: Raw GPS data
ar: المعطيات الخام لجهاز نظام تحديد المواقع العالمي

en: Download as new layer
ar: نزّل كطبقة جديدة

en: Download area too large; will probably be rejected by server
ar: المساحة المطلوبة ضخمة جداً، إحتمال أن ترفض من قبل الخادم

en: Download area ok, size probably acceptable to server
ar: هذه المساحة ممكن تنزيلها، القياس مقبول من الخادم

en: Enter a place name to search for:
ar: أدخل إسم المكان للبحث عنه:

note: item "Highways/Streets/Roundabout" label "Edit Junction" <space /> <key key="junction" value="roundabout" /> item "Waypoints/Pedestrian Crossing" label "Edit Crossing" <key key="highway" value="crossing" /> item "Waypoints/Traffic Calming" label "Edit Traffic Calming" item "Water/Water/Wetland" text
en: Type
ar: النوع

note: item "Ways/Path" combo "Wheelchairs" item "Ways/Dedicated Cycleway" combo "Pedestrians"
en: unknown
ar: مجهول

en: Slippy map
ar: خريطة زالقة

en: Tile Numbers
ar: أرقام البلاطة

en: Provide a brief comment for the changes you are uploading:
ar: الرجاء التزويد ببعض الملاحظات في ما يخص التغييرات اللتي تريد إرسالها:

en: Save user and password (unencrypted)
ar: إحفظ المستخدم و كلمة المرور (غير معتمة)

en: Warning: The password is transferred unencrypted.
ar: تحذير: يتم نقل كلمة المرور بدون تعتيم

en: Discard and Exit
ar: تجاهل و خروج

en: Upload Changes
ar: حمّل التغييرات

en: Objects to add:
ar: الأغراض اللتي يجب إضافتها:

en: Objects to modify:
ar: الأغراض اللتي يجب تغييرها:

en: Objects to delete:
ar: الأغراض اللتي يجب حذفها:

en: gps point
ar: نقطة gps

en: Use global settings.
ar: إستعمل الإعدادات العامة.

en: Draw lines between points for this layer.
ar: أرسم خطوط بين النقاط لهذه الطبقة.

en: Do not draw lines between points for this layer.
ar: لا ترسم خطوط بين النقاط لهذه الطبقة.

en: Select line drawing options
ar: حدد خيارات رسم الخطوط

en: Customize Color
ar: خصّص اللون

en: Default
ar: الغيابي

en: Choose a color
ar: إختر لون

en: Import Audio
ar: إستورد صوت مسجل

en: Wave Audio files (*.wav)
ar: ملفات صوتيت (*.wav)

en: Audio markers from {0}
ar: العلامات الصوتية من {0}

en: Import images
ar: إستورد صور

en: Name: {0}
ar: الإسم: {0}

en: Description: {0}
ar: الوصف: {0}

en: Length:
ar: الطول:

en: <html>Upload of unprocessed GPS data as map data is considered harmful.<br>If you want to upload traces, look here:
ar: <html>إنّ تحميل معطيات جهاز تحديد المواقع العالمي غير المعالجة مسبقاً قد تكون مضرة.<br>أنظر هنا إذا أردت تحميل بعض الأثرات:

en: Converted from: {0}
ar: محوّل من: {0}

en: Download from OSM along this track
ar: نزّل من أو.أس.أم على طول هذا المسلك

en: Download everything within:
ar: نزّل كلّ شيئ بين:

en: {0} meters
ar: {0} أمتار

en: Maximum area per request:
ar: المساحة القصوى للمطلب:

en: {0} sq km
ar: {0} كلم²

en: Data Layer {0}
ar: طبقة المعطيات {0}

en: outside downloaded area
ar: خارج عن المنطقة المنزلة

en: {0} consists of:
ar: {0} يتألف من:

en: point | points
ar[0]: نقطة
ar[1]: نقطتين
ar[2]: نقاط
ar[3]: نقاط
ar[4]: نقاط
ar[5]: نقاط

en: {0} point | {0} points
ar[0]: {0} نقطة
ar[1]: نقطتين {0}
ar[2]: {0} نقاط
ar[3]: {0} نقطة
ar[4]: {0} نقطة
ar[5]: {0} نقطة

en: Error while parsing {0}
ar: خطء عند تحليل {0}

en: Could not read "{0}"
ar: لم أتمكن من قراءة "{0}"

en: Reading {0}...
ar: جاري قراءة {0}...

en: JPEG images (*.jpg)
ar: صور  (*.jpg)JPEG

en: marker | markers
ar[0]: دلالة
ar[1]: دلالتين
ar[2]: دالات
ar[3]: دالات
ar[4]: دالات
ar[5]: دالات

en: Synchronize Audio
ar: مزامنة الصوت

en: Audio synchronized at point {0}.
ar: تمّت مزامنة الصوت على النقطة {0}.

en: Unable to create new audio marker.
ar: غير قادر على إنشاء دالة صوتيت جديدة.

en: Back
ar: السابق

en: Advanced Preferences
ar: التفضيلات المتقدمة

en: Current value is default.
ar: القيمة الحالية هي الغيابية.

en: Default value is ''{0}''.
ar: القيمة الغيابية هي ''{0}''.

en: Default value currently unknown (setting has not been used yet).
ar: القيمة الغيابية غير معروفة حالياً (لم يتم بعد التعيين)

en: New value for {0}
ar: القيمة الجديدة لِــ {0}

en: Enter a new key/value pair
ar: أدخل زوج جديد مفتاح/قيمة

en: Display the Audio menu.
ar: أعرض لائحة الخيارات الصوتية.

en: Color
ar: اللون

en: Paint style {0}: {1}
ar: نوع   الطلاء   {0}:{1}

en: Choose
ar: إختر

en: Choose a color for {0}
ar: الرجاء إختيار اللون لِــ {0}

en: Colors used by different objects in JOSM.
ar: الألوان المستعملة في الأغراض المختلفة في ج.أو.أس.أم.

en: Colors
ar: الألوان

en: Draw large GPS points.
ar: أرسم نقاط عريضة لجهاز تحديد المواقع العالمي.

en: Velocity (red = slow, green = fast)
ar: السرعة ( أحمر = بطيء، أخضر= سريع)

en: Dilution of Position (red = high, green = low, if available)
ar: ضوبان الموقع (أحمر=عالي،أخضر=منخفض، عندما تكون متوفرة)

note: item "Aerialway/Pylon" text "Name" <separator/>
en: Car
ar: السيارة

note: item "Barriers/Bollard" check "Foot" item "Barriers/Cattle Grid" check "Foot" item "Barriers/Spikes" check "Foot" item "Barriers/Border Control" check "Foot" item "Barriers/Entrance" check "Foot" item "Barriers/Gate" check "Foot" item "Barriers/Lift Gate" check "Foot" item "Barriers/Hampshire Gate" 
en: Bicycle
ar: الدراجة

note: item "Ways/Path" check "Oneway" item "Barriers/Bollard" label "Allowed traffic:" <space /> item "Barriers/Cattle Grid" label "Allowed traffic:" item "Barriers/Spikes" label "Allowed traffic:" item "Barriers/Border Control" label "Allowed traffic:" item "Barriers/Entrance" label "Allowed traffic:" it
en: Foot
ar: المشي

en: Draw Direction Arrows
ar: أرسم أسهم الإتجاه

en: Fast drawing (looks uglier)
ar: رسم سريع ( أقل جودة)

note: only on the head of a way
en: Only on the head of a way.
ar: فقط على رأس الطريق.

en: Maximum length (meters)
ar: الطول الأقصى (أمتار)

note: drawGpsArrowsFast
en: Draw the direction arrows using table lookups instead of complex math.
ar: أرسم سهام الإتجاه حسب البحث في الجدول بدلاً عن إستعمال الرياضيات الصعبة.

en: Minimum distance (pixels)
ar: المسافة الأدنى (نقاط)

en: Draw larger dots for the GPS points.
ar: أرسم نقاط أكبر لجهاز تحديد المواقع العالمي.

en: Track and Point Coloring
ar: تلوين الأثر و النقطة

en: GPS Points
ar: نقاط جهاز تحديد المواقع العالمي

en: OSM Data
ar: المعطيات أو.أس.أم

note: Show splash screen on startup
en: Show splash screen at startup
ar: اعرض شاشة اللطخ عند بدء التشغيل

note: Show ID in selection
en: Show object ID in selection lists
ar: أظهر معرف ID الغرض في لوائح الإختيار

en: Look and Feel
ar: الشكل و المظهر

en: Language
ar: اللغة

en: Default (Auto determined)
ar: الغيابي (محدد تلقائياً)

en: Enable built-in defaults
ar: تمكين الغيابيات المبيتة

en: Please select an entry.
ar: الرجاء إختيار خانة.

en: disabled
ar: مُعَطَّل

en: <h1><a name="top">Keyboard Shortcuts</a></h1>
ar: <h1><a name="top">إختصارات لوحة المفاتيح</a></h1>

note: scroll up
en: Read First
ar: إقراء أولاً

en: Use default
ar: إستعمل الغيابي

en: Disable
ar: عَطّل

en: Key:
ar: المفتاح:

en: Attention: Use real keyboard keys only!
ar: إنتباه: إستعمل فقط مفاتيح اللوحة الحقيقية !

en: Keyboard Shortcuts
ar: إختصارات لوحة المفاتيح

en: Edit Shortcuts
ar: حرّر الإختصارات

en: Primary modifier:
ar: المغيير الأولي.

en: Secondary modifier:
ar: المغير الثانوي.

en: Tertiary modifier:
ar: المغيير الثلاثي.

note: some common tabs
en: Display Settings
ar: إعدادات المعراض

en: Connection Settings
ar: إعدادات الاتصال

en: Connection Settings for the OSM server.
ar: تعيينات الإتصال للخادم أو.أس.أم.

en: Map Settings
ar: إعدادات الخريطة

en: Settings for the map projection and data interpretation.
ar: إعدادت إسقاط الخريطة و تفسير المعطيات.

en: Audio Settings
ar: تعيينات الصوت

en: You have to restart JOSM for some settings to take effect.
ar: يجب عليك إعادة بدء تشغيل ج.أو.أس.أم كي تُأخذ بعض التغييرات بعين الإعتبار.

en: Display coordinates as
ar: أعرض الإحداثيات كــ

en: Projection method
ar: منهج الإسقاط

en: Map Projection
ar: إسقاط الخريطة

note: icon source: http://www.iconfinder.net/index.php?q=key&page=icondetails&iconid=8553&size=128&q=key&s12=on&s16=on&s22=on&s32=on&s48=on&s64=on&s128=on icon licence: GPL icon designer: Paolino, http://www.paolinoland.it/ icon original filename: keyboard.png icon original size: 128x128 modifications: ic
en: Shortcut Preferences
ar: تفضيلات إختصارات لوحة المفاتيح

en: Changing keyboard shortcuts manually.
ar: تغيير إختصارات لوحة المفاتيح يدوياً

en: Action
ar: الفعل

en: Shortcut
ar: الإختصار

en: New
ar: جديد

en: Separator
ar: الفاصل

en: Toolbar
ar: شريط الأدوات

en: Available
ar: المتوفّر

en: Toolbar customization
ar: تخصيص إعتيادات شريط الأدوات

en: Customize the elements on the toolbar.
ar: تخصيص إعتيادات العناصر على شريط الأدوات

en: More information about this feature
ar: مزيد من المعلومات عن هذه الميزة

note: space
en: Optional Attributes:
ar: ميزات خيارية:

en: closedway
ar: طريق مغلقة الدوران

en: Unknown type: {0}
ar: نوع غير معروف: {0}

en: Error parsing {0}:
ar: خطأ في التحليل النحوي  {0}:

en: Elements of type {0} are supported.
ar: العناصر من الفصيلة {0} هي مدعومة

en: Change {0} object | Change {0} objects
ar[0]: غيّر غرض {0}
ar[1]: غيّر {0} غرضين
ar[2]: غيّر {0} أغراض
ar[3]: غيّر {0} غرض
ar[4]: غيّر {0} أغراض
ar[5]: غيّر {0} غرض

en: Nothing selected!
ar: الخيار فارغ !

en: Selection unsuitable!
ar: الخيار غير مناسب !

en: Apply Preset
ar: طبّق الخيار المسبق

en: Change Properties
ar: غيّر الخصائص

en: Contacting OSM Server...
ar: جاري الإتصال بالخادم أو.أس.أم

en: Downloading points {0} to {1}...
ar: جاري تحميل النقاط {0} إلى {1}...

en: GPX Files
ar: ملفات GPX

en: GPS track description
ar: وصف أثر جهاز تحديد المواقع العالمي

en: Add author information
ar: أضف معلومات عن المؤلف

en: Real name
ar: الإسم الحقيقي

en: Copyright (URL)
ar: حقوق المؤلف (URL)

en: Predefined
ar: مسبق التعريف

en: Copyright year
ar: تاريخ حقوق المؤلف

en: Keywords
ar: كلمات البحث

en: Export options
ar: خيارات التصدير

en: Export and Save
ar: صدّر ثم إحفظ

en: Error while exporting {0}:
    {1}
ar: خطأ خلال تصدير {0}:
    {1}

en: Choose a predefined license
ar: إختر رخصة معرفة سابقاً

en: Downloading OSM data...
ar: جاري تنزيل معطيات أو.أس.أم

en: NMEA-0183 Files
ar: ملفات NMEA-0183

en: Coordinates imported:
ar: الإحداثيات المستوردة:

en: Malformed sentences:
ar: جمل غير صحيحة التكوين:

en: Unknown sentences:
ar: جُمل غير معروفة:

en: Zero coordinates:
ar: إحداثيات 0

en: NMEA import success
ar: نجاح إسيراد NMEA

en: NMEA import failure!
ar: فشل إستيراد NMEA !

en: OSM Server Files
ar: ملفات الخادم أو.أس.أم

en: Illegal object with ID=0.
ar: غرض غير مسموح به معروف بــ id=0

en: Prepare OSM data...
ar: حضّر المعطيات أو.أس.أم ...

en: Contacting Server...
ar: جاري الإتصال بالخادم

en: Could not connect to the OSM server. Please check your internet connection.
ar: إستحالة الإتصال بالخادم أو.أس.أم. الرجاء فحص إتصالات الإنترنت.

en: no description available
ar: لا يوجدأي وصف

en: This is after the end of the recording
ar: يتم ذلك بعد الإنتهاء من التسجيل

en: Error playing sound
ar: خطأ تشغيل صوت

note: Then ask for submitting a bug report, for exceptions thrown from a plugin too
en: Do nothing
ar: لا تفعل أي شيء

en: Report Bug
ar: بلّغ عن علّة

en: Unexpected Exception
ar: الشذوذ غيرال متوقع

en: This action will have no shortcut.
ar: لن يكون لهذا التصرف أي مختصر

en: Using the shortcut ''{0}'' instead.
ar: إستعمال المختصر ''{0}'' كبديل

en: (Hint: You can edit the shortcuts in the preferences.)
ar: (تلميحة: يمكنك تحرير المختصرات في التفضيلات)

en: Upload cancelled
ar: تمّ إلغاء التحميل

en: No username provided.
ar: لم يتم إعطاء إسم للمؤلف

note: item "Man-Made/Buildings/Addresses" text "Country code" </optional>
en: Address Interpolation
ar: إستيفاء العنوان

note: group "Man-Made"
en: Buildings
ar: مباني

note: item "Man Made/Pipeline" combo "Type" color highway_track <icon annotate="true" src="misc/deprecated.png"/> <scale_min>1</scale_min> <scale_max>50000</scale_max> </rule> <!--waterway tags --> <rule> <condition k="waterway" v="river"/> color riverbank <condition k="waterway" v="canal"/> color stream 
en: water
ar: الماء

note: color area <scale_min>1</scale_min> <scale_max>50000</scale_max> </rule> <rule> <condition k="addr:housenumber"/> <icon annotate="true" src="misc/housenumber.png" priority="-50000"/> <condition k="addr:postcode"/> <condition k="addr:interpolation" v="odd"/> color address <scale_max>40000</scale_max>
en: address
ar: العنوان

en: Enable automatic caching.
ar: تمكين الإخباء التلقائي

note: disabled by default
en: Max. cache size (in MB)
ar: حجم الخابية الأقصى (م. بايت)

en: Load location from cache (only if cache is enabled)
ar: حمّل الموقع من الخابية ( فقط عند تمكين الخابية)

en: Reset cookie
ar: إستعادة كعكة الإنترنت

en: Get a new cookie (session timeout)
ar: أطلب كعكة إنترنت جديدة (إنتهاء مهلة الجلسة)

en: Cache Format Error
ar: خطء في صيغة المعطيات

en: No data loaded.
ar: لم يتم تحميل أي معطيات.

en: You must select at least one way.
ar: يجب عليك إختيار طريق واحدة على الأقل

en: Looking for shoreline...
ar: جاري البحث عن خط الشاطئ

en: Error creating cache directory: {0}
ar: خطء حين إنشاء مجلد الخابية: {0}

en: checking cache...
ar: جاري فحص الخابية...

en: Maximum cache size (MB)
ar: حجم الخابية الأقصى (م. بايت)

en: Maximum cache age (days)
ar: عُمر الخابية الأقصى (أيام)

en: Maximum size of each cache directory in bytes. Default is 300MB
ar: الحجم الأقصى لكل مجلد خابية بلــبايت. الحجم الغيابي هو 300 م. بايت

en: Maximum age of each cached file in days. Default is 100
ar: العُمر الأقصى لكل مجلد خابية بلــبايت. العُمر الغيابي هو 100 يوم

en: Angle
ar: الزاوية

en: Angle between two selected Nodes
ar: الزاوية بين عقدتين محددتين

en: An error occurred: {0}
ar: وقع خطأ: {0}

en: Open OpenStreetBugs
ar: إفتح OpenStreetBugs

en: Add a comment
ar: أضف تعليق

en: Enter your comment
ar: ادخل تعليقك

en: Really close?
ar: اغلق فعلاً ؟

en: Describe the problem precisely
ar: أوصف المشكلة بدقة

en: Please enter a user name
ar: الرجاء إدخال إسم المستخدم

en: Unknown file extension: {0}
ar: إمتداد الملف غير معروف: {0}

note: item "Bicycle/Rental" text "Name"
en: Public Transport
ar: النقل المشترك

en: change the selection
ar: غيّر الخيار

en: Remote Control
ar: التحم عن بعد

en: Permitted actions
ar: الأفعال المسموح بها

en: Do you want to allow this?
ar: هل تريد السماح بذلك ؟

en: Revert
ar: إسترجع

en: object | objects
ar[0]: غرض
ar[1]: غرضين
ar[2]: أغراض

note: group "Relations"
en: Multipolygon
ar: متعدد الضلوع

en: sport type {0}
ar: نوع الرياضة {0}

en: waterway type {0}
ar: نوع مجرى الماء {0}

note: Nominatim search place type color basin <icon src="misc/no_icon.png"/> <scale_min>1</scale_min> <scale_max>50000</scale_max> </rule> <rule> <condition k="landuse" v="forest"/>
en: forest
ar: غابة

note: Landuse type used in multipolygons color route <icon annotate="true" src="misc/deprecated.png"/> <scale_min>1</scale_min> <scale_max>50000</scale_max> </rule> <!--boundary tags --> <rule> <condition k="boundary" v="national"/> color boundary <condition k="admin_level" v="1"/> <condition k="admin_lev
en: boundary
ar: الحدود

note: relation type color natural <scale_min>1</scale_min> <scale_max>50000</scale_max> </rule> <rule> <condition k="natural" v="tree"/> <icon src="misc/landmark/trees.png"/> <!--route tags --> <condition k="route" v="bus"/> color route <icon annotate="true" src="misc/deprecated.png"/> <condition k="route
en: route
ar: طريق

note: Plugin remotecontrol
en: Let other applications send commands to JOSM.
ar: إسمح لتطبيقات أخرى بإرسال أوامر إلى د.أو.أس.أم.

en: wood
ar: غابة/حرش

note: item "Highways/Streets/Living Street" text "Width (meters)" </optional>
en: Pedestrian
ar: المشاة

note: item "Highways/Streets/Pedestrian" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:highway=pedestrian" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Tag:highway=pedestrian" />
en: Edit Pedestrian Street
ar: حرّر شارع للمشاة

note: item "Barriers/Bollard" check "Horse" item "Barriers/Cattle Grid" check "Bicycle" item "Barriers/Spikes" check "Horse" item "Barriers/Border Control" check "Horse" item "Barriers/Entrance" check "Horse" item "Barriers/Gate" check "Horse" item "Barriers/Lift Gate" check "Horse" item "Barriers/Hampshi
en: Motorcycle
ar: الدراجة النارية

note: item "Highways/Streets/Road Restrictions" text "Max. weight (tonnes)"
en: Max. Height (meters)
ar: الإرتفاع الأقصى (أمتار)

en: living_street
ar: شارع سكني

note: item "Highways/Streets/Bridge" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Key:bridge" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Key:bridge" fi.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Fi:Key:bridge" fr.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/FR:Key:bridge" />
en: Edit Bridge
ar: حرّر جسر

note: item "Highways/Streets/Tunnel"
en: Edit Tunnel
ar: حرّر خندق

note: item "Ways/Dedicated Cycleway" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:highway=cycleway" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Tag:highway=cycleway" it.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/IT:Tag:highway=cycleway" /> item "Ways/Segregated Foot- and Cycleway" item "Ways/Combin
en: Edit Cycleway
ar: حرّر طريق للدراجات

note: item "Ways/Dedicated Footway" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:highway=footway" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Tag:highway=footway" />
en: Edit Footway
ar: حرّر طريق قدم

note: item "Ways/Dedicated Footway" text "Width (meters)" </optional>
en: Steps
ar: درجات

note: group "Waypoints"
en: Motorway Junction
ar: تقاطع طرقات سريعة

note: item "Waypoints/Motorway Junction" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:highway=motorway_junction" />
en: Edit Motorway Junction
ar: حرّر تقاطع طرقات سريعة

note: item "Waypoints/Motorway Junction" text "Name"
en: Number
ar: الرقم

note: item "Waypoints/Motorway Junction" text "Number"
en: Services
ar: الخدمات

note: item "Waypoints/Services" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:highway=services" />
en: Edit Service Station
ar: حرّر محطة خدمات

note: item "Waypoints/Services" text "Name" item "Barriers/Toll Booth" text "Name" item "Car/Fuel" label "Edit Fuel" <key key="amenity" value="fuel" /> item "Car/Wash" text "Name" item "Car/Repair" text "Name" item "Car/Rental" text "Name" item "Car/Sharing" text "Name" item "Tourism/Information Terminal"
en: Operator
ar: شركة الإدارة

note: item "Waypoints/Services" text "Operator" </optional> <separator/>
en: Traffic Signal
ar: إشارة سير

note: item "Waypoints/Traffic Signal" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:highway=traffic_signals" /> <key key="highway" value="traffic_signals" /> <optional>
en: Pedestrian crossing type
ar: نوع التقاطع للمشاة

en: traffic_signals
ar: إشارات_السير

en: island
ar: جزيرة

en: toucan
ar: طير الطوقان

en: tiger
ar: نمر

note: </optional>
en: Stop
ar: إشارة وقوف

note: item "Waypoints/Stop" <key key="highway" value="stop" />
en: Pedestrian Crossing
ar: تقاطع مشاة

note: item "Waypoints/Passing Place" label "Edit Passing Place" <key key="highway" value="passing_place" />
en: Mini-roundabout
ar: مستديرة صغيرة

note: item "Waypoints/Mini-roundabout" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:highway=mini_roundabout" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Tag:highway=mini_roundabout" it.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/IT:Tag:highway=mini_roundabout" /> <key key="highway" value="mini_round
en: Direction
ar: الإتجاه

note: item "Waypoints/Mini-roundabout" combo "Direction"
en: clockwise
ar: إتجاه عقارب الساعة

note: item "Waypoints/Turning Circle" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:highway=turning_circle" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Tag:highway=turning_circle" /> <key key="highway" value="turning_circle" />
en: City Limit
ar: حدود المدينة

note: item "Waypoints/City Limit" text "Name"
en: Second Name
ar: الإسم الثاني

note: item "Waypoints/City Limit" text "Second Name"
en: Speed Camera
ar: كاميرا مراقبة السير

note: item "Waypoints/Speed Camera" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:highway%3Dspeed_camera" /> <key key="highway" value="speed_camera" />
en: Emergency Phone
ar: هاتف طوارئ

note: item "Waypoints/Mountain Pass" text "Name" item "Travel/Accomodation/Alpine Hut" text "Name" item "Tourism/Guidepost" text "Name" item "Geography/Places/Peak" text "Name" item "Geography/Places/Glacier" text "Name" item "Geography/Places/Volcano" text "Name"
en: Elevation
ar: إرتفاع

note: item "Waypoints/Mountain Pass" text "Elevation" </optional>
en: Barriers
ar: حواجز

note: item "Barriers/Bollard" label "Edit Bollard" <space /> <key key="barrier" value="bollard" /> item "Barriers/Cattle Grid" label "Edit Cattle Grid" <key key="barrier" value="cattle_grid" /> item "Barriers/Spikes" label "Edit Spikes" <key key="barrier" value="spikes" /> item "Barriers/Border Control" l
en: Allowed traffic:
ar: السير المسموح:

note: item "Barriers/Bollard" check "Motorcycle"
en: Cycle Barrier
ar: حاجز دراجة

note: item "Barriers/Toll Booth" text "Operator" </optional>
en: Border Control
ar: مراقبة الحدود

note: item "Barriers/Border Control"
en: Edit Border Control
ar: حرّر مراقبة الحدود

en: Wall
ar: حائط/جدار

note: item "Barriers/Wall" <key key="barrier" value="wall" />
en: City Wall
ar: حائط/جدار مدينة

note: item "Barriers/Sally Port" check "Motorcar" group "Water" item "Water/Water/River" combo "Layer" <separator/>
en: Water
ar: الماء

note: group "Water/Water"
en: Spring
ar: نبع

note: item "Water/Water/Spring" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:natural=spring" />
en: Edit Spring
ar: حرّر نبع

note: item "Water/Water/Spring" text "Name" <separator/>
en: Drain
ar: مسرب

note: item "Water/Water/Drain" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:waterway=drain" />
en: Edit Drain
ar: حرّر مسرب

note: item "Water/Water/Ditch" combo "Layer"
en: Stream
ar: جدول نهر

note: item "Water/Water/Stream" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:waterway=stream" />
en: Edit Stream
ar: حرّر جدول نهر

note: item "Water/Water/Stream" combo "Layer"
en: Canal
ar: قناة

note: item "Water/Water/Canal" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:waterway=canal" />
en: Edit Canal
ar: حرّر قناة

note: item "Water/Water/Canal" combo "Layer"
en: River
ar: نهر

note: item "Water/Water/River" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:waterway=river" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Tag:waterway=river" fi.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Fi:Tag:waterway=river" />
en: Edit River
ar: نهر

note: item "Water/Water/Water" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:natural=water" />
en: Edit Water
ar: حرّر الماء

note: item "Water/Water/Water" text "Name"
en: Land
ar: الأرض اليابسة

note: item "Water/Water/Land"
en: Edit Land
ar: حرّر الأرض اليابسة

note: item "Water/Water/Land" text "Name" <separator/>
en: Basin
ar: حوض

note: item "Water/Water/Basin"
en: Edit Basin Landuse
ar: حرّر حوض

note: item "Water/Water/Basin" text "Name"
en: Reservoir
ar: خزان

note: item "Water/Water/Reservoir" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:landuse=reservoir" />
en: Edit Reservoir Landuse
ar: حرّر خزان

note: item "Water/Water/Reservoir" text "Name"
en: Covered Reservoir
ar: خزان مغطى

note: item "Water/Water/Covered Reservoir"
en: Edit Covered Reservoir
ar: حرّر خزان مغطى

note: item "Water/Water/Covered Reservoir" text "Name" <separator/>
en: Riverbank
ar: ضفة نهر

note: item "Water/Water/Riverbank" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:waterway=riverbank" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Tag:waterway=riverbank" />
en: Edit Riverbank
ar: حرّر ضفة نهر

note: item "Water/Water/Riverbank" text "Name"
en: Wetland
ar: أراضي رطبة

note: item "Water/Water/Wetland" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:natural=wetland" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Tag:natural=wetland" pt.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pt:Tag:natural=wetland" pt_BR.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pt_br:Tag:natural=wetl
en: Edit Wetland
ar: حرّ أراضي رطبة

note: item "Water/Water/Wetland" combo "Type"
en: swamp
ar: مستنقع

en: mangrove
ar: شجر إستوائي

en: Mud
ar: وحل

note: item "Water/Water/Mud"
en: Edit Mud
ar: حرّر وحل

note: item "Water/Water/Mud" text "Name"
en: Beach
ar: شاطئ بحر

note: item "Water/Water/Beach" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:natural=beach" />
en: Edit Beach
ar: حرّر شاطئ بحر

note: item "Water/Water/Beach" text "Name"
en: Bay
ar: خليج

note: item "Water/Water/Bay"
en: Edit Bay
ar: حرّر خليج

note: item "Water/Water/Bay" text "Name"
en: Cliff
ar: منحدر صخري

note: item "Water/Water/Cliff" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:natural=cliff" />
en: Edit Cliff
ar: حرّر منحدر صخري

note: item "Water/Water/Cliff" text "Name"
en: Coastline
ar: شاطئ

note: item "Water/Water/Coastline" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:natural=coastline" />
en: Edit Coastline
ar: حرّر شاطئ

note: item "Water/Water/Ferry Route" text "Name" </optional> <separator/>
en: Boatyard
ar: حوض سفن

note: item "Water/Water/Boatyard" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:waterway=boatyard" />
en: Edit Boatyard
ar: حرّر حوض سفن

note: item "Water/Water/Boatyard" text "Name"
en: Dock
ar: مرسى

note: item "Water/Water/Dock" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:waterway=dock" />
en: Edit Dock
ar: حرّر مرسى

note: item "Water/Water/Dock" text "Name" <separator/>
en: Dam
ar: سدّ

note: item "Water/Water/Dam" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:waterway=dam" />
en: Edit Dam
ar: حرّر سدّ

note: item "Water/Water/Dam" text "Name"
en: Waterway Point
ar: نقطة مجرى ماء

note: item "Waterway Point/Lock Gate" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:waterway=lock_gate" /> <key key="waterway" value="lock_gate" />
en: Weir
ar: سدّ (صغير)

note: item "Waterway Point/Weir" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:waterway=weir" />
en: Edit Weir
ar: سدّ (صغير)

note: item "Waterway Point/Weir" text "Name"
en: Waterfall
ar: شلال ماء

note: item "Waterway Point/Waterfall"
en: Edit Waterfall
ar: حرّر شلال ماء

note: item "Waterway Point/Turning Point" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:waterway=turning_point" /> <key key="waterway" value="turning_point" />
en: Marina
ar: مارينا

note: item "Waterway Point/Marina"
en: Edit Marina
ar: حرّر مارينا

note: item "Waterway Point/Marina" text "Name"
en: Pier
ar: رصيف ميناء

note: item "Waterway Point/Pier" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:man_made=pier" />
en: Edit Pier
ar: حرّر رصيف ميناء

note: group "Transport"
en: Railway
ar: سكة حديدية

note: group "Transport/Railway"
en: Rail
ar: سكة

note: item "Transport/Railway/Rail" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:railway=rail" />
en: Edit Rail
ar: حرّر سكة

note: color foot <icon annotate="true" src="transport/steps.png"/> <scale_min>1</scale_min> <scale_max>10000</scale_max> </rule> <rule> <condition k="highway" v="bus_guideway"/> color railwaypoint <icon annotate="true" src="vehicle/crossing.png"/> <scale_max>50000</scale_max> <condition k="railway" v="rai
en: rail
ar: سكة حديد

note: item "Man Made/Power Line" text "Line reference" <!-- TODO: voltage values used are a mixture of power lines and railways - needs cleanup -->
en: Voltage
ar: التوتر

note: </optional>
en: Monorail
ar: قطار ذات سكة حديد واحدة

note: item "Transport/Railway/Monorail" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:railway=monorail" />
en: Edit Monorail
ar: حرّر قطار ذات سكة حديد واحدة

note: </optional>
en: Subway
ar: قطار نفقي

note: item "Transport/Railway/Subway"
en: Edit Subway
ar: حرّر قطار نفقي

note: </optional>
en: Tram
ar: ترام

note: item "Transport/Railway/Tram"
en: Edit Tram
ar: حرّر ترام

note: item "Transport/Railway/Bus Guideway" text "Width (meters)" </optional> <separator/>
en: Disused Rail
ar: سكة حديد غير مستعملة

note: item "Transport/Railway/Disused Rail"
en: Edit Disused Railway
ar: حرّر سكة حديد غير مستعملة

en: Abandoned Rail
ar: سكة حديد مهجورة

note: group "Aerialway"
en: Chair Lift
ar: مصعد كرسي

note: item "Aerialway/Chair Lift" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:aerialway=chair_lift" />
en: Edit Chair Lift
ar: حرّر مصعد كرسي

note: group "Car"
en: Fuel
ar: وقود

note: item "Car/Fuel" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=fuel" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Tag:amenity=fuel" fi.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Fi:Tag:amenity=fuel" />
en: Edit Fuel
ar: حرّر وقود

note: item "Car/Fuel" text "Name" item "Food+Drinks/Cafe" text "Name" item "Food+Drinks/Pub" text "Name" item "Food+Drinks/Biergarten" text "Name" item "Food+Drinks/Bar" text "Name" item "Food+Drinks/Nightclub" text "Name" item "Tourism/Attraction" text "Name" item "Tourism/Museum" text "Name" item "Touri
en: Opening Hours
ar: أزقات الإفتتاح

note: item "Car/Parking" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=parking" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Tag:amenity=parking" />
en: Edit Parking
ar: موقف سيارات

note: item "Car/Parking" text "Name" item "Tourism/Information Terminal" text "Operator" item "Tourism/Audioguide" text "Operator" item "Amenities/Toilets" text "Operator" item "Shops/Vending machine" text "Operator"
en: Reference number
ar: الرقم المرجعي

note: item "Car/Parking" combo "Type"
en: multi-storey
ar: متعدد الطوابق

en: surface
ar: مساحة

note: item "Man Made/Pipeline" combo "Location"
en: underground
ar: تحت الأرض

note: item "Tourism/Information Terminal" text "Reference number" item "Tourism/Audioguide" text "Reference number" item "Amenities/Toilets" text "Reference number"
en: Fee
ar: رسم دخول/إجرة

note: item "Car/Parking" label "See the Wiki for other capacity:[types]=*."
en: Wash
ar: غسيل سيارات

note: item "Car/Wash"
en: Edit Car Wash
ar: حرّر غسيل سيارات

note: item "Car/Wash" text "Operator"
en: Repair
ar: تصليح سيارات

note: item "Car/Repair"
en: Edit Car Repair
ar: حرّر تصليح سيارات

note: item "Car/Repair" text "Operator" item "Bicycle/Parking" text "Capacity"
en: Rental
ar: إستئجار سيارة

note: item "Car/Rental" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=car_rental" fi.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Fi:Tag:amenity=car_rental"  />
en: Edit Car Rental
ar: حرّر إستئجار سيارة

note: item "Car/Rental" text "Operator"
en: Sharing
ar: مشاركة السيارة

note: item "Car/Sharing" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=car_sharing" />
en: Edit Car Sharing
ar: حرّر مشاركة السيارة

note: item "Bicycle/Parking" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=bicycle_parking" />
en: Edit Bicycle Parking
ar: حرّر موقف دراجة

note: item "Bicycle/Parking" text "Name"
en: Capacity
ar: إستيعاب

note: item "Bicycle/Rental" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=bicycle_rental" it.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/IT:Tag:bicycle_rental" />
en: Edit Bicycle Rental
ar: حرر إستأجار دراجة

note: item "Public Transport/Station" text "UIC-Reference" </optional>
en: Railway Halt
ar: موقف قطار

note: item "Public Transport/Railway Halt" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:railway=halt" />
en: Edit Halt
ar: حرّر موقف

note: item "Public Transport/Railway Halt" text "Name" </optional>
en: Tram Stop
ar: موقف ترام

note: item "Public Transport/Tram Stop" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:railway=tram_stop" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Tag:railway=tram_stop" />
en: Edit Tram Stop
ar: حرر موقف ترام

note: item "Public Transport/Tram Stop" text "Name" </optional>
en: Railway Platform
ar: رصيف محطة القطار

note: item "Public Transport/Railway Platform" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:railway=platform" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Tag:railway=platform" />
en: Edit Railway Platform
ar: حرّر رصيف محطة القطار

note: item "Public Transport/Railway Platform" text "Width (meters)" item "Public Transport/Bus Platform" text "Width (meters)"
en: Area
ar: مساحة

note: item "Public Transport/Railway Platform" check "Area"
en: Subway Entrance
ar: مدخل قطار نفقي

note: item "Public Transport/Subway Entrance" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:railway=subway_entrance" fr.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/FR:Tag:railway=subway_entrance" />
en: Edit Subway Entrance
ar: حرّر مدخل قطار نفقي

note: item "Public Transport/Subway Entrance" text "Name"
en: Wheelchair
ar: مناسب لكرسي المقعدين

note: item "Public Transport/Subway Entrance" check "Bicycle" </optional> <separator/>
en: Bus Station
ar: محطة حافلة نقل جماعي (باص)

note: item "Public Transport/Bus Station" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=bus_station" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Tag:amenity=bus_station" />
en: Edit Bus Station
ar: حرّر محطة حافلة نقل جماعي (باص)

note: item "Public Transport/Bus Station" text "Name" </optional>
en: Bus Stop
ar: موقف محطة حافلة نقل جماعي

note: item "Public Transport/Bus Stop" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:highway=bus_stop" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Tag:highway=bus_stop" fr.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/FR:Tag:highway=bus_stop" />
en: Edit Bus Stop
ar: حرّر موقفحافلة نقل جماعي (باص)

note: item "Public Transport/Bus Stop" text "Name" item "Tourism/Other Information Points" text "Closer Description" <separator/>
en: Shelter
ar: ملجأ

note: item "Public Transport/Bus Platform" check "Area" <separator/>
en: Taxi
ar: تاكسي

note: item "Public Transport/Taxi" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=taxi" />
en: Edit Taxi station
ar: حرّر موقف تاكسي

note: item "Public Transport/Taxi" text "Name" <separator/>
en: Airport
ar: مطار

note: item "Airport/Hangar" label "Hangar" <key key="building" value="hangar" /> item "Airport/Beacon" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:man_made%3Dbeacon" /> item "Man Made/Crane" text "Name"
en: Beacon
ar: عمود إضائة

note: group "Travel"
en: Accomodation
ar: مكان المبيت

note: group "Travel/Accomodation" <button label="Fuel Station" hotkey="F" icon="styles/standard/vehicle/fuel.png"> <!--action class="SetNodeAction" params="amenity=fuel"/--> <action class="PlayAudioAction" params="resource://audio/KDE_Window_Iconify.wav"/> <action class="SetWaypointAction" params="Fuel"/>
en: Hotel
ar: فندق

note: item "Travel/Accomodation/Hotel" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:tourism=hotel" fi.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Fi:Tag:tourism=hotel" />
en: Edit Hotel
ar: حرّر فندق

note: item "Travel/Accomodation/Hotel" text "Name"
en: Stars
ar: النجوم

note: item "Travel/Accomodation/Hotel" combo "Stars"
en: Motel
ar: فندق (رخيص)

note: item "Travel/Accomodation/Motel" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:tourism=motel" />
en: Edit Motel
ar: حرّر فندق (رخيص)

note: item "Travel/Accomodation/Motel" text "Name"
en: Guest House
ar: بيت ضيافة

note: item "Travel/Accomodation/Guest House"
en: Edit Guest House
ar: حرّر بيت ضيافة

note: item "Travel/Accomodation/Guest House" text "Name"
en: Chalet
ar: كوخ

note: item "Travel/Accomodation/Chalet" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:tourism=chalet" />
en: Edit Chalet
ar: حرّر كوخ

note: item "Travel/Accomodation/Chalet" text "Name"
en: Hostel
ar: نزل

note: item "Travel/Accomodation/Hostel" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:tourism=hostel" />
en: Edit Hostel
ar: حرّر نزل

note: item "Travel/Accomodation/Hostel" text "Name"
en: Alpine Hut
ar: كوخ جبلي

note: item "Travel/Accomodation/Alpine Hut"
en: Edit Alpine Hut
ar: حرّر كوخ جبلي

note: item "Travel/Accomodation/Alpine Hut" text "Elevation"
en: Caravan Site
ar: موقع قافلة

note: item "Travel/Accomodation/Caravan Site"
en: Edit Caravan Site
ar: حرّر موقع قافلة

note: item "Travel/Accomodation/Caravan Site" text "Name"
en: Camping Site
ar: موقع تخييم

note: item "Travel/Accomodation/Camping Site" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:tourism=camp_site" />
en: Edit Camping Site
ar: حرّر موقع تخييم

note: item "Travel/Accomodation/Camping Site" text "Name"
en: Food+Drinks
ar: طعام و شراب

note: group "Food+Drinks" <button label="Hotel" hotkey="H" icon="styles/standard/accommodation/hotel.png"> <action class="PlayAudioAction" params="resource://audio/KDE_Window_Iconify.wav"/> <action class="SetWaypointAction" params="Hotel"/> </button>
en: Restaurant
ar: مطعم

note: item "Food+Drinks/Restaurant" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=restaurant" />
en: Edit Restaurant
ar: حرّر مطعم

note: item "Food+Drinks/Restaurant" text "Name" item "Food+Drinks/Fast Food" text "Name"
en: Cuisine
ar: الطبخ

note: item "Food+Drinks/Restaurant" combo "Cuisine" item "Food+Drinks/Fast Food" combo "Cuisine"
en: italian
ar: إيطالي

en: chinese
ar: صيني

en: pizza
ar: معجنات إيطالية (بيزا)

en: burger
ar: هامبرغر

en: greek
ar: يوناني

en: german
ar: ألماني

en: indian
ar: هندي

en: regional
ar: محلي/إقليمي

en: kebab
ar: كباب / شورما

en: turkish
ar: تركي

en: asian
ar: آسيوي

en: thai
ar: تايلاندي

en: mexican
ar: مكسيكي

en: japanese
ar: ياباني

en: Fast Food
ar: وجبات سريعة

note: item "Food+Drinks/Fast Food" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=fast_food" />
en: Edit Fast Food Restaurant
ar: حرّر مطعم وجبات السريعة

en: Cafe
ar: مقهى إستراحة

note: item "Food+Drinks/Cafe" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=cafe" />
en: Edit Cafe
ar: حرّر مقهى إستراحة

en: Pub
ar: حانة

note: item "Food+Drinks/Pub" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=pub" />
en: Edit Pub
ar: حرّر حانة

en: Biergarten
ar: حانة شرب الجعة

note: item "Food+Drinks/Biergarten"
en: Edit Biergarten
ar: حرّر حانة شرب الجعة

en: Bar
ar: حانة

note: item "Food+Drinks/Bar" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=bar" />
en: Edit Bar
ar: حرّر حانة

en: Nightclub
ar: نادي سهر / نادي ليلي

note: item "Food+Drinks/Nightclub" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=nightclub" />
en: Edit Nightclub
ar: حرّر نادي سهر/ نادي ليلي

en: Tourism
ar: سياحة

note: item "Tourism/Attraction" text "Opening Hours"
en: Museum
ar: متحف

note: item "Tourism/Museum" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:tourism=museum" />
en: Edit Museum
ar: حرّر متحف

en: Zoo
ar: حديقة حيوانات

note: item "Tourism/Zoo" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:tourism=zoo" fi.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Fi:Tag:tourism=zook" />
en: Edit Zoo
ar: حرّر حديقة حيوانات

en: Viewpoint
ar: موقع كاشف

note: item "Tourism/Viewpoint" text "Name"
en: Look-Out Tower
ar: برج مراقبة

en: Artwork
ar: أعمال فنية

note: item "Tourism/Artwork" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:tourism=artwork" />
en: Edit Artwork
ar: حرّر أعمال فنية

note: item "Tourism/Artwork" text "Name" <separator/>
en: Information Office
ar: مكتب إستعلامات

en: Map
ar: الخريطة

note: color tertiary <icon annotate="true" src="misc/deprecated.png"/> <scale_min>1</scale_min> <scale_max>30000</scale_max> </rule> <rule> <condition k="highway" v="unclassified"/> color deprecated <scale_max>40000</scale_max> <condition k="highway" v="unsurfaced"/> color highway_track <scale_max>20000</
en: street
ar: شارع

note: item "Tourism/Map" check "Hiking" item "Tourism/Guidepost" check "Hiking"
en: Cycling
ar: ركب الدراجة

note: item "Tourism/Map" check "Mountainbiking" item "Tourism/Guidepost" check "Mountainbiking"
en: Skiing
ar: تزلّج

note: item "Tourism/Map" label "... other transportation modes possible"
en: Information Board
ar: لوحة معلومات

en: history
ar: التاريخ

en: nature
ar: الطبيعة

en: wildlife
ar: الحيوانات الضارة

note: item "Tourism/Shelter"
en: Edit Shelter
ar: حرّر ملجأ

note: item "Tourism/Shelter" check "Fireplace"
en: Picnic Site
ar: موقع تنزه

note: item "Tourism/Picnic Site"
en: Edit Picnic Site
ar: حرّر موقع تنزه

note: item "Tourism/Picnic Site" check "Fireplace"
en: Historic Places
ar: مواقع تاريخية

note: group "Historic Places"
en: Castle
ar: قلعة

note: item "Historic Places/Castle" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:historic=castle" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Tag:historic=castle" />
en: Edit Castle
ar: حرّر قلعة

note: item "Historic Places/Castle" text "Name"
en: Ruins
ar: أطلال

note: item "Historic Places/Ruins"
en: Edit Ruins
ar: حرّر أطلال

en: Archaeological Site
ar: موقع أثري

note: item "Historic Places/Archaeological Site" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:historic=archaeological_site" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Tag:historic=archaeological_site" />
en: Edit Archaeological Site
ar: حرّر موقع أثري

en: Battlefield
ar: ساحة معركة

note: item "Historic Places/Battlefield" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:historic=battlefield" />
en: Edit Battlefield
ar: حرّر ساحة معركة

note: item "Historic Places/Palaeontological Site" text "Name" <separator/>
en: Monument
ar: نصب تذكاري

note: item "Historic Places/Monument"
en: Edit Monument
ar: حرّر نصب تذكاري

note: item "Historic Places/Monument" text "Name"
en: Memorial
ar: ضريح

note: item "Historic Places/Memorial" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:historic=memorial" />
en: Edit Memorial
ar: حرّر ضريح

note: item "Historic Places/Wayside Cross" text "Name"
en: Wayside Shrine
ar: ضريح/مزار

note: item "Historic Places/Wayside Shrine"
en: Edit Wayside Shrine
ar: حرّر مزار/ضريح

note: item "Historic Places/Boundary Stone" text "Name"
en: Leisure
ar: وقت الفراغ

note: group "Leisure"
en: Water Park
ar: حديقة ألعاب مائية

note: item "Leisure/Water Park"
en: Edit Water Park
ar: حرّر حديقة ألعاب مائية

note: item "Leisure/Water Park" text "Name"
en: Playground
ar: ملعب

note: item "Leisure/Playground" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:leisure=playground" />
en: Edit Playground
ar: حرّر ملعب

note: item "Leisure/Playground" text "Name"
en: Fishing
ar: صيد السمك

note: item "Leisure/Fishing"
en: Edit Fishing
ar: حرّر صيد السمك

note: group "Sports"
en: Sport Facilities
ar: المرافق الرياضية

note: group "Sports/Sport Facilities"
en: Stadium
ar: مدرج ألعاب رياضية

note: item "Sports/Sport Facilities/Stadium"
en: Edit Stadium
ar: حرّر مدرج ألعاب رياضية

note: item "Sports/Sport Facilities/Stadium" text "Name" <space /> item "Sports/Sport Facilities/Sports Centre" text "Name" item "Sports/Sport Facilities/Pitch" text "Name" item "Sports/Sport Facilities/Racetrack" text "Name"
en: select sport:
ar: إختر الرياضة :

note: item "Sports/Sport Facilities/Stadium" label "select sport:" <space /> item "Sports/Sport Facilities/Sports Centre" label "select sport:" item "Sports/Sport Facilities/Pitch" label "select sport:" item "Sports/Sport Facilities/Racetrack" label "select sport:" color boundary <icon annotate="true" src
en: sport
ar: الرياضة

note: item "Sports/Sport Facilities/Stadium" combo "sport" item "Sports/Sport Facilities/Sports Centre" combo "sport" item "Sports/Sport Facilities/Pitch" combo "sport" item "Sports/Sport Facilities/Racetrack" combo "sport"
en: multi
ar: متعدد

en: archery
ar: أسلحة الرماية

en: australian_football
ar: كرة القدم الأوسترالية

en: baseball
ar: كرة المضرب

en: basketball
ar: كرة السلّة

en: climbing
ar: التسلق

en: cycling
ar: ركوب الدراجة

en: dog_racing
ar: سبق الكلاب

en: equestrian
ar: ركوب الخيل

en: gymnastics
ar: الجمباز

en: horse_racing
ar: سبق الخيل

en: motor
ar: رياضة المحركات

en: skiing
ar: التزلج

en: soccer
ar: كرة القدم

en: swimming
ar: السباحة

en: table_tennis
ar: تنس الطاولة

en: tennis
ar: التنس

en: Sports Centre
ar: مركز/نادي  رياضي

note: item "Sports/Sport Facilities/Sports Centre"
en: Edit Sports Centre
ar: حرّر مركز/نادي رياضي

en: Sport
ar: رياضة

note: group "Sport"
en: Multi
ar: متعدد

note: item "Sport/Multi" text "Name" item "Sport/10pin" text "Name" item "Sport/Athletics" text "Name" item "Sport/Archery" text "Name" item "Sport/Climbing" text "Name" item "Sport/Canoeing" text "Name" item "Sport/Cycling" text "Name" item "Sport/Dog Racing" text "Name" item "Sport/Equestrian" text "Nam
en: type
ar: النوع

en: sports_centre
ar: مركز/نادي رياضي

en: stadium
ar: مدرج ألعاب رياضية

en: Archery
ar: سلاح الرامي

note: item "Sport/Archery"
en: Edit Archery
ar: حرّر سلاح الرامي

en: Climbing
ar: تسلق

note: item "Sport/Climbing"
en: Edit Climbing
ar: حرّر تسلق

en: Canoeing
ar: غدف

note: item "Sport/Canoeing"
en: Edit Canoeing
ar: حرّر غدف

note: item "Sport/Cycling"
en: Edit Cycling
ar: حرّر ركب الدراجة

en: Dog Racing
ar: سباق الكلاب

note: item "Sport/Dog Racing"
en: Edit Dog Racing
ar: حرّر سباق الكلاب

en: Equestrian
ar: فروسي

note: item "Sport/Equestrian"
en: Edit Equestrian
ar: حرّر فروسي

en: Horse Racing
ar: سباق الخيل

note: item "Sport/Horse Racing"
en: Edit Horse Racing
ar: حرّر سباق الخيل

en: Gymnastics
ar: رياضة بدنية

note: item "Sport/Gymnastics"
en: Edit Gymnastics
ar: حرّر رياضة بدنية

en: Motor Sports
ar: رياضة المحركات

note: item "Sport/Motor Sports"
en: Edit Motor Sports
ar: حرّر رياضة المحركات

en: Skating
ar: تزحلق

note: item "Sport/Skating"
en: Edit Skating
ar: حرّر تزحلق

en: Swimming
ar: سباحة

note: item "Sport/Swimming"
en: Edit Swimming
ar: حرّر سباحة

note: item "Sport/Skiing" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Proposed_features/Piste_Maps"/>
en: Edit Skiing
ar: حرّر تزلّج

note: item "Sport/Skiing" combo "Piste type"
en: downhill
ar: نزولاً

en: nordic
ar: شمالي

en: Difficulty
ar: الصعوبة

note: item "Sport/Skiing" combo "Difficulty"
en: novice
ar: مبتدئ

en: easy
ar: سهل

en: expert
ar: خبير

en: Shooting
ar: رماية

note: item "Sport/Shooting" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:sport=shooting" />
en: Edit Shooting
ar: حرّر رماية

en: Sport (Ball)
ar: رياضة (كرة)

en: Football
ar: كرة القدم

note: item "Sport (Ball)/Football"
en: Edit Football
ar: حرّر كرة القدم

en: Basketball
ar: كرة السلّة

note: item "Sport (Ball)/Basketball"
en: Edit Basketball
ar: حرّر كرة السلّة

en: Table Tennis
ar: تنس الطاولة

note: item "Sport (Ball)/Table Tennis"
en: Edit Table Tennis
ar: حرّر تنس الطاولة

en: Tennis
ar: تنس

note: item "Sport (Ball)/Tennis"
en: Edit Tennis
ar: حرّر تنس

note: group "Man-Made/Buildings"
en: Building
ar: مبنى

note: item "Man-Made/Buildings/Building" <key key="building" value="yes" />
en: Public Building
ar: مبنى عام

note: item "Man-Made/Buildings/Public Building" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=public_building" />
en: Edit Public Building
ar: حرّر مبنى عام

note: item "Man-Made/Buildings/Public Building" text "Name"
en: Town hall
ar: مبنى البلدية

note: item "Man-Made/Buildings/Town hall" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=townhall" />
en: Edit Town hall
ar: حرّر مبنى البلدية

note: item "Man-Made/Buildings/Town hall" text "Name"
en: Embassy
ar: سفارة

note: item "Man-Made/Buildings/Embassy" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=embassy" />
en: Edit Embassy
ar: حرّر سفارة

note: item "Man-Made/Buildings/Embassy" text "Name"
en: Courthouse
ar: محكمة

note: item "Man-Made/Buildings/Courthouse" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=courthouse" fi.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Fi:Tag:amenity=courthouse" />
en: Edit Courthouse
ar: حرّر محكمة

note: item "Man-Made/Buildings/Courthouse" text "Name"
en: Prison
ar: سجن

note: item "Man-Made/Buildings/Prison" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=prison" fi.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Fi:Tag:amenity=prison" />
en: Edit Prison
ar: حرّر سجن

note: item "Man-Made/Buildings/Prison" text "Name"
en: Police
ar: شرطة

note: item "Man-Made/Buildings/Police" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=police" fi.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Fi:Tag:amenity=police" it.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/IT:Tag:amenity=police" />
en: Edit Police
ar: حرّر شرطة

note: item "Man-Made/Buildings/Police" text "Name"
en: Fire Station
ar: فوج إطفاء

note: item "Man-Made/Buildings/Fire Station" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=fire_station" fi.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Fi:Tag:fire_station" />
en: Edit Fire Station
ar: حرّر فوج إطفاء

note: item "Man-Made/Buildings/Fire Station" text "Name"
en: Post Office
ar: مكتب البريد

note: item "Man-Made/Buildings/Post Office" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=post_office" />
en: Edit Post Office
ar: حرّر مكتب البريد

note: item "Man-Made/Buildings/Post Office" text "Operator" <separator/>
en: Kindergarten
ar: حضانة أطفال

note: item "Man-Made/Buildings/Kindergarten"
en: Edit Kindergarten
ar: حرّر حضانة أطفال

note: item "Man-Made/Buildings/Kindergarten" text "Name"
en: School
ar: مدرسة

note: item "Man-Made/Buildings/School" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=school" />
en: Edit School
ar: حرّر مدرسة

note: item "Man-Made/Buildings/School" text "Name"
en: University
ar: جامعة

note: item "Man-Made/Buildings/University" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=university" />
en: Edit University
ar: حرّر جامعة

note: item "Man-Made/Buildings/University" text "Name"
en: College
ar: كلّية

note: item "Man-Made/Buildings/College" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=college" />
en: Edit College
ar: حرّر كلّية

note: item "Man-Made/Buildings/College" text "Name" <separator/>
en: Cinema
ar: سينما

note: item "Man-Made/Buildings/Cinema" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=cinema" fi.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Fi:Tag:amenity=cinema" />
en: Edit Cinema
ar: حرّر سينما

note: item "Man-Made/Buildings/Cinema" text "Name"
en: Library
ar: مكتبة

note: item "Man-Made/Buildings/Library" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=library" fi.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Fi:Tag:amenity=library" />
en: Edit Library
ar: حرّر مكتبة

en: Arts Centre
ar: مركز ثقافي

note: item "Man-Made/Buildings/Arts Centre" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=arts_centre" />
en: Edit Arts Centre
ar: حرّر مركز ثقافي

note: item "Man-Made/Buildings/Arts Centre" text "Name"
en: Theatre
ar: مسرح

note: item "Man-Made/Buildings/Theatre" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=theatre" fi.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Fi:Tag:amenity=theatre" />
en: Edit Theatre
ar: حرّر مسرح

note: item "Man-Made/Buildings/Theatre" text "Name"
en: Place of Worship
ar: معبد

note: item "Man-Made/Buildings/Place of Worship" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=place_of_worship" it.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/IT:Tag:amenity=place_of_worship" sv.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Sv:Tag:amenity=place_of_worship" />
en: Edit Place of Worship
ar: حرّر معبد

note: item "Man-Made/Buildings/Place of Worship" text "Name" item "Land use/Graveyard" text "Name" item "Land use/Cemetery" text "Name"
en: Religion
ar: الديانة

note: item "Man-Made/Buildings/Place of Worship" combo "Religion" item "Land use/Graveyard" combo "Religion" item "Land use/Cemetery" combo "Religion"
en: bahai
ar: بهائي

en: buddhist
ar: بوذي

en: christian
ar: نصراني

en: hindu
ar: هندوس

en: jewish
ar: يهودي

en: muslim
ar: مسلم

en: sikh
ar: سيخ

en: spiritualist
ar: روحاني

en: Denomination
ar: الطقوس الدينية

en: baptist
ar: معمداني

en: catholic
ar: كثليك

en: evangelical
ar: إنجيلي

en: jehovahs_witness
ar: شهود يهوه

en: lutheran
ar: لوثري

en: methodist
ar: منهجي

en: orthodox
ar: أرثدكس

en: protestant
ar: بروتستاني

en: shia
ar: شيعي

en: sunni
ar: سنّي

note: <separator/>
en: Addresses
ar: عناوين

note: item "Man-Made/Buildings/Addresses" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Proposed_features/House_numbers/Karlsruhe_Schema" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Proposed_features/De:Hausnummern" />
en: Edit Address Information
ar: حرّر معلومات عنوان

note: item "Man-Made/Buildings/Addresses" label "Edit Address Information" <space />
en: House number
ar: رقم المنزل

note: item "Man-Made/Buildings/Addresses" text "House number" <optional>
en: House name
ar: تسمية المنزل

note: item "Man-Made/Buildings/Addresses" text "House name"
en: Street name
ar: إسم الشارع

note: item "Man-Made/Buildings/Addresses" text "Street name"
en: City name
ar: إسم المدينة

note: item "Man-Made/Buildings/Addresses" text "City name"
en: Post code
ar: الرمز البريدي

note: item "Man-Made/Buildings/Addresses" text "Post code"
en: Country code
ar: رمز البلد

note: item "Man-Made/Buildings/Address Interpolation" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Proposed_features/House_numbers/Karlsruhe_Schema" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Proposed_features/De:Hausnummern" />
en: Edit Address Interpolation
ar: حرّر إستيفاء العنوان

note: item "Man-Made/Buildings/Address Interpolation" label "Edit Address Interpolation" <space />
en: Numbering scheme
ar: مخطط الترقيم

note: item "Man-Made/Buildings/Address Interpolation" combo "Numbering scheme"
en: odd
ar: مفرد

en: even
ar: مثنى

en: Man Made
ar: من صنع الإنسان

note: group "Man Made"
en: Works
ar: المصانع

note: item "Man Made/Works"
en: Edit Works
ar: حرّر المصانع

note: item "Man Made/Works" text "Name"
en: Tower
ar: برج

note: item "Man Made/Tower"
en: Edit Tower
ar: حرّر برج

note: item "Man Made/Tower" text "Operator" </optional>
en: Water Tower
ar: خزان / برج مياه

note: item "Man Made/Water Tower"
en: Edit Water Tower
ar: حرّر خزان/برج مياه

note: item "Man Made/Water Tower" text "Name"
en: Gasometer
ar: خزان محروقات

note: item "Man Made/Gasometer"
en: Edit Gasometer
ar: حرّر خزان المحروقات

note: item "Man Made/Gasometer" text "Name"
en: Lighthouse
ar: منارة

note: item "Man Made/Lighthouse" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:man_made=lighthouse" />
en: Edit Lighthouse
ar: حرّر منارة

note: item "Man Made/Lighthouse" text "Name"
en: Windmill
ar: طاحونة هوائية

note: item "Man Made/Windmill" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:man_made=windmill" />
en: Edit Windmill
ar: حرّر طاحونة هوائية

note: item "Man Made/Windmill" text "Name"
en: Pipeline
ar: خط أنابيب

note: item "Man Made/Pipeline" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:man_made=pipeline" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Tag:man_made=pipeline"/>
en: Edit Pipeline
ar: حرّر خط أنابيب

en: gas
ar: غاز

en: Wastewater Plant
ar: محطّة تكرير مياه

note: item "Man Made/Wastewater Plant" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:man_made=wastewater_plant" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Tag:man_made=wastewater_plant" fi.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Fi:Tag:man_made=wastewater_plant" />
en: Edit Wastewater Plant
ar: حرّر محطّة تكرير مياه

note: item "Man Made/Wastewater Plant" text "Name"
en: Crane
ar: ونش

note: item "Man Made/Crane" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:man_made=crane" />
en: Edit Crane
ar: حرّر ونش

note: item "Man Made/Beacon" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:man_made=beacon" />
en: Edit Beacon
ar: حرّر عمود إضاءة

note: item "Man Made/Beacon" text "Name"
en: Survey Point
ar: نقطة رؤية

note: item "Man Made/Survey Point" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:man_made=survey_point" />
en: Edit Survey Point
ar: حرّر نقطة رؤية

note: item "Man Made/Survey Point" text "Name"
en: Surveillance
ar: مراقبة

note: item "Man Made/Surveillance" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:man_made=surveillance" />
en: Edit Surveillance Camera
ar: حرّر كامرة مراقبة

note: <separator/>
en: Power Generator
ar: مولد طاقة

note: item "Man Made/Power Generator" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:power=generator" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Tag:power=generator" fr.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/FR:Tag:power=generator" />
en: Edit Power Generator
ar: حرّر مولد طاقة

note: item "Man Made/Power Generator" combo "Type"
en: wind
ar: أرياح

en: hydro
ar: مائية

en: fossil
ar: طاقة أحفورية

en: nuclear
ar: نووية

en: coal
ar: فحم

en: photovoltaic
ar: كهرباء شمسية

note: item "Man Made/Power Generator" text "Name"
en: Power Station
ar: محطة توليد طاقة

note: item "Man Made/Power Station" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:power=line" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Tag:power=line" />
en: Edit Power Station
ar: حرّر محطة توليد طاقة

note: item "Man Made/Power Station" text "Reference"
en: Power Sub Station
ar: محطة طاقة فرعية

note: item "Man Made/Power Sub Station" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:power=sub_station" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Tag:power=sub_station" />
en: Edit Power Sub Station
ar: حرّر محطة طاقة فرعية

note: item "Man Made/Power Sub Station" text "Operator" item "Man Made/Power Line" text "Operator"
en: Line reference
ar: رقم الخط

note: item "Man Made/Power Sub Station" text "Line reference"
en: Power Tower
ar: عمود كهربائي

note: item "Man Made/Power Tower" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:power=tower" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Tag:power=tower" fi.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Fi:Tag:power=tower" fr.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/FR:Tag:power=tower" />
en: Edit Power Tower
ar: حرّر عمود كهربائي

note: item "Man Made/Power Tower" text "Tower reference"
en: Power Line
ar: سلك/خط كهربائي

note: item "Man Made/Power Line" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:power=line" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Tag:power=line" />
en: Edit Power Line
ar: حرّر عمود كهربائي

en: Amenities
ar: خدمات/نافعات

note: group "Amenities"
en: Toilets
ar: مراحيض

note: item "Shops/Vending machine" text "Reference number"
en: Note
ar: الملاحظة

note: item "Amenities/Toilets" text "Note"
en: Post Box
ar: صندوق بريد

note: item "Amenities/Post Box" text "Operator"
en: Telephone
ar: هاتف

note: item "Amenities/Telephone" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=telephone" fi.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Fi:Tag:amenity=telephone" />
en: Edit Telephone
ar: حرّر هاتف

note: item "Amenities/Telephone" text "Operator" item "Shops/Vending machine" text "Note"
en: Coins
ar: عملات معدنية

note: item "Amenities/Telephone" check "Coins" item "Shops/Vending machine" check "Coins"
en: Notes
ar: الملاحظات

note: item "Amenities/Telephone" check "Debit cards" item "Shops/Vending machine" check "Debit cards"
en: Credit cards
ar: بطاقات إعتماد

note: item "Amenities/Telephone" check "Credit cards"
en: Telephone cards
ar: بطاقات هاتفية

note: item "Amenities/Telephone" check "Telephone cards"
en: Recycling
ar: إعادة تصنيع الأشياء

note: item "Amenities/Recycling" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=recycling" fi.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Fi:Tag:amenity=recycling" />
en: Edit Recycling station
ar: حرّر إعادة تصنيع الأشياء

note: item "Amenities/Recycling" label "Edit Recycling station" <key key="amenity" value="recycling" />
en: Batteries
ar: بطاريات

note: item "Amenities/Recycling" check "Batteries"
en: Cans
ar: علب (معدنية)

note: item "Amenities/Recycling" check "Cans"
en: Clothes
ar: ملابس

note: item "Amenities/Recycling" check "Clothes"
en: Glass
ar: زجاج

note: item "Amenities/Recycling" check "Glass"
en: Paper
ar: ورق

note: color historic <scale_min>1</scale_min> <scale_max>50000</scale_max> </rule> <!--landuse tags --> <rule> <condition k="landuse" v="farm"/> color green <icon annotate="true" src="misc/landmark/farm.png"/> <condition k="landuse" v="farmland"/> <icon annotate="true" src="misc/no_icon.png"/> <condition 
en: green
ar: خضار

note: item "Amenities/Hunting Stand" label "Edit Hunting Stand" <key key="amenity" value="hunting_stand" /> item "Land use/Tree" text "Type"
en: Height
ar: الإرتفاع

note: item "Amenities/Hunting Stand" combo "Height"
en: low
ar: منخفض

en: half
ar: نصف

en: full
ar: ملء

en: Hide
ar: مخبئ

en: Fountain
ar: نافورة

note: item "Amenities/Fountain" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=fountain" fi.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Fi:Tag:amenity=fountain" />
en: Edit Fountain
ar: حرّر نافورة

note: item "Amenities/Fountain" text "Name"
en: Drinking Water
ar: ماء شفة

note: item "Amenities/Drinking Water" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=drinking_water" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Tag:amenity=drinking_water" />
en: Edit Drinking Water
ar: حرّر ماء شفة

note: item "Amenities/Baby Hatch" text "Opening Hours"
en: Shops
ar: مَتاجر/دكاكين

note: item "Shops/Car Dealer" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:shop=car" />
en: Edit Car Shop
ar: حرّر متجر سيارات

note: item "Shops/Bike Dealer" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:shop=bicycle" fi.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Fi:Tag:shop=bicycle" />
en: Edit Bicycle Shop
ar: حرر مبيع قطع دراجات

note: item "Shops/Bike Dealer" text "Name"
en: Supermarket
ar: سوبرماركت

note: item "Shops/Supermarket"
en: Edit Supermarket
ar: حرّر سوبرماركت

en: Kiosk
ar: كشك

note: item "Shops/Kiosk" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:shop=kiosk" />
en: Edit Kiosk
ar: حرّر كشك

en: Butcher
ar: جزار

note: item "Shops/Butcher" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:shop=butcher" />
en: Edit Butcher
ar: حرّر جزار

en: Baker
ar: خباز

note: item "Shops/Baker" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:shop=bakery" />
en: Edit Baker
ar: حرّر خباز

en: Florist
ar: بائع الزهور

note: item "Shops/Florist" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:shop=florist" />
en: Edit Florist
ar: حرّر بائع الزهور

en: Organic
ar: مأكولات عضوية

note: item "Shops/Organic"
en: Edit Organic Shop
ar: حرّر مبيع مأكولات عضوية

en: Beverages
ar: مشروبات

en: Computer
ar: حاسوب

note: item "Shops/Computer"
en: Edit Computer Shop
ar: حرّر مبيع قطع حاسوب

en: Electronics
ar: إلكترونيات

note: item "Shops/Electronics"
en: Edit Electronics Shop
ar: حرّر إلكترونيات

note: item "Shops/Hifi"
en: Edit Hifi Shop
ar: حرّر مبيع Hifi

en: Furniture
ar: أثاث/فرش

note: item "Shops/Furniture"
en: Edit Furniture Shop
ar: حرّر مبيع فرش/أثاث

en: Hardware
ar: خردوات/أدوات منزلية

note: item "Shops/Hardware" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:shop=hardware" />
en: Edit Hardware Store
ar: حرّر مخزن خردوات/أدوات منزلية

en: Stationery
ar: قرطاسية

note: item "Shops/Stationery"
en: Edit Stationery Shop
ar: حرّر مبيع قرطاسية

en: Hairdresser
ar: حلاق

note: item "Shops/Hairdresser"
en: Edit Hairdresser
ar: حرّر حلاق

en: Shoes
ar: أحذية

note: item "Shops/Shoes"
en: Edit Shoe Shop
ar: حرّر أحذية

en: Toys
ar: ألعاب

note: item "Shops/Toys"
en: Edit Toy Shop
ar: حرّر مبيع ألعاب

en: Video
ar: مرئيّات

note: item "Shops/Video"
en: Edit Video Shop
ar: حرّر مبيع مرئيّات

en: Dry Cleaning
ar: تنظيف جاف

note: item "Shops/Dry Cleaning" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:shop=dry_cleaning" />
en: Edit Dry Cleaning
ar: حرّر تنظيف جاف

en: Laundry
ar: مصبغة/غسيل

note: item "Shops/Laundry" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Proposed_features/Laundry" />
en: Edit Laundry
ar: حرّر مصبغة/غسيل

en: Outdoor
ar: نشاطات في الخلاء

note: item "Shops/Outdoor" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:shop=outdoor" />
en: Edit Outdoor Shop
ar: حرّر متجر نشاطات في الخلاء

note: item "Shops/Sports"
en: Edit Sports Shop
ar: حرّرمبيع  لوازم للأنشطة رياضية

note: item "Shops/Optician"
en: Edit Optician
ar: حرّر نظاراتي

note: <separator/>
en: Vending machine
ar: آلة بيع

note: item "Shops/Vending machine" label "Edit Vending machine" <key key="amenity" value="vending_machine" />
en: Vending products
ar: نوعية المبيعات

note: item "Shops/Vending machine" combo "Vending products"
en: public_transport_tickets
ar: تذاكر_النقل_العام

en: public_transport_plans
ar: خرائط_النقل_العام

en: parking_tickets
ar: تذاكر_موقف_سيارات

en: food
ar: مأكولات

en: drinks
ar: مشروبات

en: sweets
ar: حلويات

en: cigarettes
ar: سجائر

en: photos
ar: صور

en: animal_food
ar: مأكولات للحيوانات

en: news_papers
ar: جرائد

en: toys
ar: ألعاب

en: stamps
ar: طوابع

en: SIM-cards
ar: رقائق SIM

en: telephone_vouchers
ar: قسائم تعبئة هاتفية

en: vouchers
ar: قسائم

en: condoms
ar: مانع الحمل

en: tampons
ar: سدادات قطنية

note: item "Shops/Vending machine" check "Account or loyalty cards"
en: Cash
ar: نقود/أموال

note: group "Cash"
en: Bank
ar: مصرف

note: item "Cash/Bank" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=bank" />
en: Edit Bank
ar: حرّر مصرف

en: Automated Teller Machine
ar: صرّاف آلي

note: item "Cash/Bank" check "Automated Teller Machine"
en: Money Exchange
ar: صرّاف

note: item "Cash/Money Exchange" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=bureau_de_change" />
en: Edit Money Exchange
ar: حرّر صرّاف

note: item "Cash/Automated Teller Machine" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=atm" />
en: Edit Automated Teller Machine
ar: حرّر صراف آلي

note: item "Cash/Automated Teller Machine" text "Operator"
en: Health
ar: صحة

note: group "Health"
en: Doctors
ar: أطباء

note: item "Health/Doctors" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=doctors" />
en: Edit Doctors
ar: حرّر أطباء

en: Dentist
ar: طبيب أسنان

note: item "Health/Dentist"
en: Edit Dentist
ar: حرّر طبيب أسنان

en: Pharmacy
ar: صيدلية

note: item "Health/Pharmacy" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=pharmacy" />
en: Edit Pharmacy
ar: حرّر صيدلية

en: Hospital
ar: مستشفى

note: item "Health/Hospital" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=hospital" />
en: Edit Hospital
ar: حرّر مستشفى

note: item "Health/Hospital" text "Name"
en: Emergency Access Point
ar: نقطة دخول طوارئ

note: item "Health/Emergency Access Point" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:highway=emergency_access_point" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Tag:highway=emergency_access_point" />
en: Edit Emergency Access Point
ar: حرّر نقطة دخول طوارئ

note: item "Health/Emergency Access Point" label "Edit Emergency Access Point" <space /> <key key="highway" value="emergency_access_point" />
en: Point Number
ar: رقم النقطة

note: item "Health/Emergency Access Point" text "Point Number"
en: Point Name
ar: إسم النقطة

note: item "Health/Emergency Access Point" text "Operator"
en: Phone Number
ar: رقم الهاتف

note: item "Health/Emergency Access Point" text "Phone Number"
en: (Use international code, like +12-345-67890)
ar: إستعمل رمز دولي مثل 12-345-67890

note: item "Health/Emergency Access Point" label "(Use international code, like +12-345-67890)" <space />
en: Veterinary
ar: بيطري

note: item "Health/Veterinary" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=veterinary" fi.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Fi:Tag:amenity=veterinary" />
en: Edit Veterinary
ar: حرّر بيطري

note: group "Geography"
en: Places
ar: الأماكن

note: group "Geography/Places"
en: Continent
ar: قارة

note: item "Geography/Places/Continent"
en: Edit Continent
ar: حرّر قارة

note: item "Geography/Places/Continent" text "Name"
en: Country
ar: وطن

note: item "Geography/Places/Country"
en: Edit Country
ar: حرّر وطن

note: item "Geography/Places/Country" text "Name"
en: State
ar: دولة/ولاية

note: item "Geography/Places/State"
en: Edit State
ar: حرّر دولة/ولاية

note: item "Geography/Places/State" text "Name"
en: Region
ar: قطر/منطقة

note: item "Geography/Places/Region"
en: Edit Region
ar: حرّر قطر/منطقة

note: item "Geography/Places/County" text "Name" <separator/>
en: City
ar: مدينة

note: item "Geography/Places/City"
en: Edit City
ar: حرّر مدينة

note: item "Geography/Places/City" text "Name"
en: Town
ar: بلدة

note: item "Geography/Places/Town" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:place=town" />
en: Edit Town
ar: حرّر بلدة

note: item "Geography/Places/Town" text "Name"
en: Suburb
ar: ضاحية

note: item "Geography/Places/Suburb" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:place=suburb" />
en: Edit Suburb
ar: حرّر ضاحية

note: item "Geography/Places/Suburb" text "Name"
en: Village
ar: قرية

note: item "Geography/Places/Village"
en: Edit Village
ar: حرّر قرية

note: item "Geography/Places/Village" text "Name"
en: Hamlet
ar: قرية صغيرة

note: item "Geography/Places/Hamlet"
en: Edit Hamlet
ar: حرّر قرية صغيرة

note: item "Geography/Places/Hamlet" text "Name" <separator/>
en: Locality
ar: محلة

note: item "Geography/Places/Locality" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:place=locality" />
en: Edit Locality
ar: حرّر محلة

note: item "Geography/Places/Locality" text "Name"
en: Island
ar: جزيرة

note: item "Geography/Places/Island" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:place=island" />
en: Edit Island
ar: حرّر جزيرة

note: item "Geography/Places/Islet" text "Name" <separator/>
en: Cave Entrance
ar: مدخل كهف

note: item "Geography/Places/Cave Entrance" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:natural=cave_entrance" />
en: Edit Cave Entrance
ar: حرّر مدخل كهف

note: item "Geography/Places/Cave Entrance" text "Name"
en: Peak
ar: قمّة

note: item "Geography/Places/Peak" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:natural=peak" />
en: Edit Peak
ar: حرّر قمّة

note: item "Geography/Places/Peak" text "Elevation"
en: Glacier
ar: جليد

note: item "Geography/Places/Glacier" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:natural=glacier" />
en: Edit Glacier
ar: حرّر جليد

note: item "Geography/Places/Glacier" text "Elevation"
en: Volcano
ar: بركان

note: item "Geography/Places/Volcano" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:natural=volcano" />
en: Edit Volcano
ar: حرّر بركان

note: item "Geography/Places/Volcano" text "Elevation"
en: Boundaries
ar: الحدود

note: group "Boundaries"
en: National
ar: دولية

note: item "Boundaries/National"
en: Edit National Boundary
ar: حرّر حدود دولية

note: item "Boundaries/National" text "Name"
en: Administrative
ar: إدارية

note: item "Boundaries/Administrative"
en: Edit Administrative Boundary
ar: حرّر حدود إدارية

note: item "Boundaries/Administrative" text "Name"
en: Civil
ar: مدنية

note: item "Boundaries/Civil"
en: Edit Civil Boundary
ar: حرّر حدود إدارية

note: item "Boundaries/Political"
en: Edit Political Boundary
ar: حرّر الحدود السياسية

note: item "Boundaries/Political" text "Name"
en: National park
ar: محمية وطنية (بيئية)

note: item "Boundaries/National park"
en: Edit National Park Boundary
ar: حرّر محمية وطنية (التنوع البيئي)

note: item "Boundaries/National park" text "Name"
en: Land use
ar: إستعمال الأرض

note: group "Land use"
en: Tree
ar: شجرة

note: item "Land use/Tree" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:natural=tree" fi.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Fi:Tag:natural=tree"  />
en: Edit Tree
ar: حرّر شجرة

note: item "Land use/Tree" text "Height"
en: Botanical Name
ar: حرّر اإسم النباتي

note: item "Land use/Tree" text "Botanical Name"
en: Wood
ar: حرج

note: item "Land use/Wood" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:natural=wood" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Tag:natural=wood" />
en: Edit Wood
ar: حرّر حرج

note: item "Land use/Wood" combo "Type" item "Land use/Forest" combo "Type"
en: coniferous
ar: صنوبري الثمر

en: mixed
ar: مختلط

en: Forest
ar: غابة

note: item "Land use/Forest" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:landuse=forest" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Tag:landuse=forest" />
en: Edit Forest Landuse
ar: حرّر غابة

en: Nature Reserve
ar: محمية طبيعية

note: item "Land use/Nature Reserve"
en: Edit Nature Reserve
ar: حرّر محمية طبيعية

note: item "Land use/Nature Reserve" text "Name" <separator/>
en: Scree
ar: حصاة

note: item "Land use/Scree"
en: Edit Scree
ar: حرّر حصاة

note: item "Land use/Scree" text "Name"
en: Scrub
ar: أشجار منخفضة

note: item "Land use/Scrub"
en: Edit Scrub
ar: حرّر أشجار منخفضة

note: item "Land use/Fell" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:natural=fell" />
en: Edit Fell
ar: هوّة

note: item "Land use/Heath" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:natural=heath" />
en: Edit Heath
ar: حرّر أرض بور

note: item "Land use/Heath" text "Name" <separator/>
en: Farmyard
ar: فناء مزرعة

note: item "Land use/Farmyard" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:landuse=farmyard" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Tag:landuse=farmyard" />
en: Edit Farmyard Landuse
ar: حرّر فناء مزرعة

note: item "Land use/Farmyard" text "Name"
en: Farmland
ar: أرض زراعية

note: item "Land use/Farmland"
en: Edit Farmland Landuse
ar: حرّر أرض زراعية

note: item "Land use/Farmland" text "Name"
en: Meadow
ar: مرج

note: item "Land use/Meadow"
en: Edit Meadow Landuse
ar: حرّر مرج

note: item "Land use/Meadow" text "Name"
en: Vineyard
ar: كرم عنب

note: item "Land use/Vineyard"
en: Edit Vineyard Landuse
ar: حرّر كرم عنب

note: item "Land use/Vineyard" text "Name"
en: Allotments
ar: حصص سكنية

note: item "Land use/Allotments"
en: Edit Allotments Landuse
ar: حرّر حصص سكنية

note: item "Land use/Allotments" text "Name" <separator/>
en: Garden
ar: حديقة

note: item "Land use/Garden"
en: Edit Garden
ar: حرّر حديقة

note: item "Land use/Garden" text "Name"
en: Grass
ar: عشب

note: item "Land use/Village Green" text "Name"
en: Common
ar: شائع

note: item "Land use/Common" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:leisure=common" />
en: Edit Common
ar: حرّر شائع

note: item "Land use/Common" text "Name"
en: Park
ar: متنزه

note: item "Land use/Park"
en: Edit Park
ar: حرّر متنزه

note: item "Land use/Park" text "Name"
en: Recreation Ground
ar: ميدان ألعاب

note: item "Land use/Recreation Ground" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:landuse=recreation_ground" />
en: Edit Recreation Ground Landuse
ar: حرّر ميدان ألعاب

note: item "Land use/Recreation Ground" text "Name" <separator/>
en: Residential area
ar: منطقة سكنية

note: item "Land use/Residential area"
en: Edit Residential Landuse
ar: حرّر منطقة سكنية

note: item "Land use/Residential area" text "Name"
en: Graveyard
ar: مقبرة

note: item "Land use/Graveyard" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=grave_yard" />
en: Edit Graveyard
ar: حرّر مقبرة

en: Cemetery
ar: مقبرة

note: item "Land use/Cemetery" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:landuse=cemetery" />
en: Edit Cemetery Landuse
ar: حرّر إستعمال الأرض كمقبرة

en: Retail
ar: بيع بلمفرق

note: item "Land use/Retail"
en: Edit Retail Landuse
ar: حرّر بيع بلمفرق

note: item "Land use/Retail" text "Name"
en: Commercial
ar: تجاري

note: item "Land use/Commercial"
en: Edit Commercial Landuse
ar: حرّر إستعمال تجاري للأرض

note: item "Land use/Commercial" text "Name"
en: Industrial
ar: صناعي

note: item "Land use/Industrial"
en: Edit Industrial Landuse
ar: حرّر الإستعمال الصناعي

note: item "Land use/Industrial" text "Name"
en: Railway land
ar: أرض سكة حديد

note: item "Land use/Railway land" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:landuse=railway" />
en: Edit Railway Landuse
ar: حرّر أرض سكة حديد

note: item "Land use/Railway land" text "Name"
en: Military
ar: عسكري

note: item "Land use/Military"
en: Edit Military Landuse
ar: حرّر الإستخدام العسكري للأرض

note: item "Land use/Military" text "Name" <separator/>
en: Construction area
ar: موقع ورشة إعمار

note: item "Land use/Construction area"
en: Edit Construction Landuse
ar: حرّر موقع ورشة إعمار

note: item "Land use/Brownfield" text "Name"
en: Greenfield
ar: حقل أخضر

note: item "Land use/Greenfield"
en: Edit Greenfield Landuse
ar: حرّر إستعمال الأرض كحقل أخضر

note: item "Land use/Greenfield" text "Name"
en: Landfill
ar: مطمر نفايات

note: item "Land use/Landfill"
en: Edit Landfill Landuse
ar: حرّر مطمر نفايات

note: item "Land use/Landfill" text "Name"
en: Quarry
ar: كسّارة، مقلع حجارة

note: item "Land use/Quarry"
en: Edit Quarry Landuse
ar: حرّر كسّارة / مقلع حجارة

note: item "Relations/Multipolygon" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Relation:multipolygon" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Relation:multipolygon" fr.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/FR:Relation:multipolygon" />
en: Edit Multipolygon
ar: حرّر متعدد الضلوع

note: item "Relations/Multipolygon" text "Name" </optional> <roles> item "Relations/Boundary" combo "Administrative level"
en: outer segment
ar: الفلق الخارجي

note: item "Relations/Multipolygon" role "outer segment" item "Relations/Boundary" role "outer segment"
en: inner segment
ar: حرّر الفلق الخارجي

note: item "Relations/Boundary" role "Administration centre" </roles>
en: Turn restriction
ar: حصر الإنعطاف

note: item "Relations/Turn restriction" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Relation:restriction" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Relation:restriction"/>
en: Edit Turn Restriction
ar: حرّر حصر الإنعطاف

note: item "Relations/Turn restriction" label "Edit Turn Restriction" <key key="type" value="restriction" />
en: Restriction
ar: حصر

note: item "Relations/Turn restriction" combo "Restriction"
en: no_left_turn
ar: إنعطاف_يسار_ممنوع

en: no_right_turn
ar: إنعطاف_يمين_ممنوع

en: no_straight_on
ar: على_الطول_ممنوع

en: no_u_turn
ar: رجوع_ممنوع

en: only_right_turn
ar: إنعطاف_يميني_فقط

en: only_left_turn
ar: إنعطاف_يسار_ممنوع

en: only_straight_on
ar: على_الطول_فقط

note: item "Relations/Turn restriction" text "Name" </optional> <roles>
en: from way
ar: من الطريق

note: item "Relations/Turn restriction" role "from way"
en: via node or way
ar: مروراً بلعقدة أو الطريق

note: item "Relations/Turn restriction" role "via node or way"
en: to way
ar: إلى الطريق

note: item "Relations/Turn restriction" role "to way" </roles>
en: Route
ar: الطريق

note: item "Relations/Route" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Relation:route" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Relation:route"/>
en: Edit Route
ar: حرّر طريق

note: item "Relations/Route" label "Edit Route" <key key="type" value="route" />
en: Route type
ar: نوع الطريق

en: bus
ar: حافلة (باص)

en: road
ar: الطريق

en: ferry
ar: عبارة بحرية

en: tram
ar: ترام

note: item "Relations/Route" text "Reference"
en: Symbol description
ar: وصف الرمز

note: item "Relations/Route" text "Description" <optional>
en: Network
ar: الشبكة

note: item "Relations/Route" combo "Route state"
en: proposed
ar: المقترح

en: alternate
ar: البديل

en: temporary
ar: المؤقت

en: connection
ar: الإتصال

en: Color (hex)
ar: اللون (hex)

note: item "Relations/Route" text "Color (hex)" </optional> <roles>
en: route segment
ar: فلق الطريق

note: item "Relations/Route" role "route segment"
en: forward segment
ar: الفلق الأمامي

note: item "Relations/Route" role "forward segment"
en: backward segment
ar: الفلق الخلفي

note: item "Relations/Route" role "backward segment"
en: halt point
ar: نقطة التوقف

note: item "Relations/Route" role "halt point"
en: forward halt point
ar: نقطة التوقف الأمامية

note: item "Relations/Route" role "forward halt point"
en: backward halt point
ar: نقطة التوقف الخلفية

note: mappaint style named "standard" <rule> <condition k="restriction" v="no_left_turn"/> <icon annotate="true" src="vehicle/restriction/turn_restrictions/no_left_turn.png"/> <!--icon annotate="true" src="vehicle/restriction/turn_restrictions/ireland/no_left_turn.png"/--> <scale_min>1</scale_min> <scale_
en: bridge
ar: جسر

note: color bridge <icon annotate="true" src="vehicle/viaduct.png"/> <scale_min>1</scale_min> <scale_max>40000</scale_max> </rule> <rule> <condition k="bridge" b="no"/> <icon annotate="true" src="misc/deprecated.png"/> <condition k="tunnel" b="no"/> color deprecated <condition k="cutting" b="no"/> <condit
en: deprecated
ar: مهجور

note: color foot <icon annotate="true" src="vehicle/restriction/foot-designated.png" priority="-100"/> <scale_min>1</scale_min> <scale_max>10000</scale_max> </rule> <rule> <condition k="goods" b="no"/> <icon src="vehicle/restriction/goods.png" priority="-100"/> <scale_max>50000</scale_max> <condition k="h
en: horse
ar: خيل

note: color ford <icon annotate="true" src="vehicle/ford.png"/> <scale_min>1</scale_min> <scale_max>50000</scale_max> </rule> <rule> <condition k="highway" v="bus_stop"/> <icon annotate="true" src="transport/bus_small.png"/> <condition k="highway" v="turning_circle"/>
en: turningcircle
ar: مستديرة دوران

note: color water <icon annotate="true" src="misc/deprecated.png"/> <scale_min>1</scale_min> <scale_max>200000000</scale_max> </rule> <rule> <condition k="waterway" v="riverbank"/> color riverbank
en: riverbank
ar: شاطئ نهر

note: color water <icon annotate="true" src="misc/deprecated.png"/> <scale_min>1</scale_min> <scale_max>200000000</scale_max> </rule> <rule> <condition k="waterway" v="stream"/>
en: stream
ar: جدول نهر

note: color water <icon annotate="true" src="misc/deprecated.png"/> <scale_min>1</scale_min> <scale_max>50000</scale_max> </rule> <rule> <condition k="waterway" v="dock"/>
en: dock
ar: حوض سفن

note: color dock <icon annotate="true" src="nautical/boatyard.png"/> <scale_min>1</scale_min> <scale_max>50000</scale_max> </rule> <rule> <condition k="waterway" v="lock_gate"/> <icon annotate="true" src="nautical/lock_gate.png"/> <condition k="waterway" v="turning_point"/> <icon annotate="true" src="naut
en: manmade
ar: من صنع الإنسان

note: color subway <icon annotate="true" src="misc/deprecated.png"/> <scale_min>1</scale_min> <scale_max>50000</scale_max> </rule> <rule> <condition k="railway" v="preserved"/> color oldrail <!-- disused often appears together with highway=xy --> <!-- -> normal display with line, linemod for combinations 
en: oldrail
ar: سكة حديد قديمة

note: color aeroway_light <icon annotate="true" src="transport/airport.png"/> <scale_min>1</scale_min> <scale_max>50000</scale_max> </rule> <rule> <condition k="aeroway" v="gate"/> <icon annotate="true" src="transport/airport/terminal.png"/> <condition k="aeroway" v="windsock"/> <icon annotate="true" src=
en: aerialway
ar: خط جوي

note: color piste_novice <icon src="sport/skiing.png"/> <scale_min>1</scale_min> <scale_max>300000</scale_max> </rule> <!--power tags --> <rule> <condition k="power" v="tower"/> <icon annotate="true" src="misc/landmark/power/tower_small.png"/> color power <scale_max>50000</scale_max> <condition k="power" 
en: power
ar: طاقة

note: color manmade <scale_min>1</scale_min> <scale_max>50000</scale_max> </rule> <rule> <condition k="man_made" v="pier"/> color pier
en: pier
ar: رصيف ميناء

note: color pier <icon annotate="true" src="nautical/pier.png"/> <scale_min>1</scale_min> <scale_max>50000</scale_max> </rule> <rule> <condition k="man_made" v="pipeline"/>
en: pipeline
ar: خط أنابيب

note: color manmade <scale_min>1</scale_min> <scale_max>50000</scale_max> </rule> <!--leisure tags --> <rule> <condition k="leisure" v="sports_centre"/> <icon annotate="true" src="sport/centre.png"/> color leisure <condition k="leisure" v="golf_course"/> <icon annotate="true" src="sport/golf.png"/> <condi
en: leisure
ar: وقت الفراغ

note: color leisure <scale_min>1</scale_min> <scale_max>50000</scale_max> </rule> <rule> <condition k="leisure" v="marina"/> <icon annotate="true" src="nautical/marina.png"/>
en: marina
ar: مارينا

note: color amenity_light <scale_min>1</scale_min> <scale_max>50000</scale_max> </rule> <rule> <condition k="amenity" v="pharmacy"/> color health <icon annotate="true" src="health/pharmacy.png"/> <condition k="amenity" v="hospital"/> <icon annotate="true" src="health/hospital.png"/> <condition k="amenity"
en: health
ar: صحة

note: color amenity_light <scale_min>1</scale_min> <scale_max>50000</scale_max> </rule> <!--shop tags --> <rule> <condition k="shop" v="supermarket"/> <icon annotate="true" src="shop/supermarket.png"/> color shop <condition k="shop" v="convenience"/> <condition k="shop" v="bakery"/> <icon annotate="true" 
en: shop
ar: متجر/دكان

note: color shop <scale_min>1</scale_min> <scale_max>50000</scale_max> </rule> <!--tourism tags --> <rule> <condition k="tourism" v="hotel"/> <icon annotate="true" src="accommodation.png"/> color hotel <condition k="tourism" v="motel"/> <icon annotate="true" src="accommodation/motel.png"/> <condition k="t
en: hotel
ar: فندق

note: color hotel <scale_min>1</scale_min> <scale_max>50000</scale_max> </rule> <rule> <condition k="tourism" v="picnic_site"/> <icon annotate="true" src="leisure/picnic.png"/> color tourism <condition k="tourism" v="viewpoint"/> <icon annotate="true" src="sightseeing/viewpoint.png"/> <condition k="touris
en: tourism
ar: سياحة

note: color tourism <scale_min>1</scale_min> <scale_max>50000</scale_max> </rule> <!--historic tags --> <rule> <condition k="historic" v="castle"/> <icon annotate="true" src="sightseeing/castle.png"/> color historic <condition k="historic" v="monument"/> <icon annotate="true" src="sightseeing/monument.png
en: historic
ar: تاريخي

note: color green <scale_min>1</scale_min> <scale_max>50000</scale_max> </rule> <rule> <condition k="landuse" v="quarry"/>
en: quarry
ar: كسارة / مقلع حجارة

note: color landfill <icon src="misc/no_icon.png"/> <scale_min>1</scale_min> <scale_max>50000</scale_max> </rule> <rule> <condition k="landuse" v="basin"/> color basin <condition k="landuse" v="reservoir"/>
en: basin
ar: حوض

note: color residential <icon src="misc/landuse/residential.png"/> <scale_min>1</scale_min> <scale_max>50000</scale_max> </rule> <rule> <condition k="landuse" v="farmyard"/>
en: farmyard
ar: فناء مزرعة

note: color farmyard <icon src="misc/no_icon.png"/> <scale_min>1</scale_min> <scale_max>50000</scale_max> </rule> <rule> <condition k="landuse" v="retail"/> color retail <icon src="shop/mall.png"/> <condition k="landuse" v="commercial"/>
en: retail
ar: بيع بلمفرق

note: color retail <icon src="misc/landuse/commercial.png"/> <scale_min>1</scale_min> <scale_max>50000</scale_max> </rule> <rule> <condition k="landuse" v="industrial"/>
en: industrial
ar: صناعي

note: color brownfield <icon src="misc/no_icon.png"/> <scale_min>1</scale_min> <scale_max>50000</scale_max> </rule> <rule> <condition k="landuse" v="greenfield"/>
en: greenfield
ar: حقل خضار

note: color construction <icon src="misc/construction.png"/> <scale_min>1</scale_min> <scale_max>50000</scale_max> </rule> <rule> <condition k="landuse" v="military"/> color green <icon src="leisure/common.png"/> <!--military tags --> <condition k="military" v="airfield"/> <icon src="transport/airport/air
en: military
ar: عسكري

note: color military <icon src="vehicle/tank.png"/> <scale_min>1</scale_min> <scale_max>50000</scale_max> </rule> <rule> <condition k="landuse" v="cemetery"/>
en: cemetery
ar: مقبرة/جبانة

note: color light_water <scale_min>1</scale_min> <scale_max>50000</scale_max> </rule> <rule> <condition k="natural" v="peak"/>
en: peak
ar: قمّة

note: color peak <icon annotate="true" src="misc/landmark/peak_small.png"/> <scale_min>1</scale_min> <scale_max>50000</scale_max> </rule> <rule> <condition k="natural" v="glacier"/> <icon annotate="true" src="misc/landmark/glacier_small.png"/>
en: glacier
ar: نهر الجليد

note: color glacier <scale_min>1</scale_min> <scale_max>50000</scale_max> </rule> <rule> <condition k="natural" v="volcano"/> <icon annotate="true" src="misc/landmark/volcano_small.png"/>
en: volcano
ar: بركان

note: color volcano <scale_min>1</scale_min> <scale_max>50000</scale_max> </rule> <rule> <condition k="natural" v="cliff"/> <icon src="misc/no_icon.png"/> color natural <condition k="natural" v="scree"/> color scrub <condition k="natural" v="fell"/> color beach <condition k="natural" v="bay"/> <condition 
en: natural
ar: طبيعي

note: color natural <scale_min>1</scale_min> <scale_max>50000</scale_max> </rule> <rule> <condition k="natural" v="scrub"/> <icon src="misc/no_icon.png"/>
en: scrub
ar: أشجار منخفضة

note: color natural <scale_min>1</scale_min> <scale_max>50000</scale_max> </rule> <rule> <condition k="natural" v="heath"/> <icon src="misc/no_icon.png"/>
en: heath
ar: أرض بور

note: color water <scale_min>1</scale_min> <scale_max>50000</scale_max> </rule> <rule> <condition k="natural" v="mud"/> <icon src="misc/no_icon.png"/>
en: mud
ar: طين

note: color mud <scale_min>1</scale_min> <scale_max>50000</scale_max> </rule> <rule> <condition k="natural" v="beach"/> <icon src="misc/no_icon.png"/>
en: beach
ar: شاطئ

note: color deprecated <icon src="misc/landmark/mountain_pass.png"/> <scale_min>1</scale_min> <scale_max>50000</scale_max> </rule> <!-- this will badly display otherwise well tagged footways and alike, so comment it out until we have better ways to display this in JOSM! XXX - maybe it's possible to use li
en: place
ar: المكان

note: <?xml version="1.0"?> <surveyor columns="4" width="1300" height="0"> <!-- icons can either be absolute paths or relative paths to the .josm directory --> <!-- action class: either fully qualified classnames or if not found, package at.dallermassl.josm.plugin.surveyor.action is assumed -->
en: Tunnel Start
ar: بداية الخندق

note: <button label="Bridge" hotkey="B" type="toggle"> <action class="PlayAudioAction" params="resource://audio/KDE_Window_Iconify.wav"/> <action class="SetWaypointAction" params="bridge"/> </button>
en: Village/City
ar: القرية/المدينة

note: <button label="One Way" hotkey="O" icon="presets/oneway.png"> <action class="PlayAudioAction" params="resource://audio/KDE_Window_Iconify.wav"/> <action class="SetWaypointAction" params="oneway=yes"/> </button>
en: Church
ar: كنيسة

note: <button label="Church" hotkey="C" icon="styles/standard/religion/church.png"> <action class="PlayAudioAction" params="resource://audio/KDE_Window_Iconify.wav"/> <action class="SetNodeAction" params="amenity=place_of_worship,denomination=christian"/> <action class="SetWaypointAction" params="Church"/
en: Fuel Station
ar: محطة محروقات

note: <button label="Restaurant" hotkey="R" icon="styles/standard/food/restaurant.png"> <action class="PlayAudioAction" params="resource://audio/KDE_Window_Iconify.wav"/> <action class="SetNodeAction" params="amenity=restaurant"/> <action class="SetWaypointAction" params="Restaurant"/> </button>
en: Shopping
ar: تسوق

note: <button label="Shopping" hotkey="S" icon="styles/standard/shop.png"> <action class="PlayAudioAction" params="resource://audio/KDE_Window_Iconify.wav"/> <action class="SetWaypointAction" params="Info"/> </button>
en: WC
ar: مراحيض

note: <button label="WC" hotkey="W" icon="styles/standard/vehicle/parking/restarea_toilets.png"> <action class="PlayAudioAction" params="resource://audio/KDE_Window_Iconify.wav"/> <action class="SetWaypointAction" params="Info"/> </button>
en: Camping
ar: مخيم

note: <button label="Residential" hotkey="5"> <action class="PlayAudioAction" params="resource://audio/KDE_Window_Iconify.wav"/> <action class="SetWaypointAction" params="Residential"/> </button> <!-- <button label="Test" hotkey="shift X"> <action class="SetWaypointAction" params="Test X"/>
en: Test
ar: إختبار

note: JOSM TagChecker validator file Format: Each line specifies a certain error to be reported <data type> : messagetype : <key><expression><value> Data type can be: node        - a node point way         - a way relation    - a relation *           - all data types Message type can be: E            - an
en: abbreviated street name
ar: إسم شارع مختصر

note: way  : W : highway == unclassified && name != * way  : I : highway == secondary && ref != * way  : I : highway == tertiary && ref != *
en: highway without a reference
ar: طريق عام بدون مرجع

note: way  : I : highway == motorway && nat_ref != *
en: temporary highway type
ar: نوع طريق عام مؤقت

note: *    : W : highway == road
en: misspelled key name
ar: خطء إملائي في إسم المفتاح

note: way  : W : highway == cycleway && cycleway == lane
en: barrier used on a way
ar: حاجز مستعمل على طريق

note: way  : W : highway == * && barrier == * way  : I : waterway == * && layer != *                         # waterway without layer tag way  : I : highway == footway && maxspeed == *
en: maxspeed used for footway
ar: السرعة الأقصى المستعملة لطريق قدم

note: *    : W : layer == /\+.*/
en: street name contains ss
ar: إسم شارع يحتوي على ss

note: *    : I : name == /.*Strasse.*/i
en: relation without type
ar: علاقة بدون نوع

note: relation : E : type != *
en: restaurant without name
ar: مطعم بدون إسم

note: html:http://josm.openstreetmap.de/wmsplugin/TilesAtHome.html? only for Germany
en: Streets NRW Geofabrik.de
ar: شوارع  NRW Geofabrik.de

note: http://geoportal2.uhul.cz/cgi-bin/oprl.asp?SERVICE=WMS&VERSION=1.1.1&REQUEST=GetMap&SRS=EPSG:4326&LAYERS=Ortofoto_cb&STYLES=default&FORMAT=image/jpeg&TRANSPARENT=TRUE& only for GB fails with division by zero error
en: NPE Maps
ar: خرائط NPE
