josm - en to pl translation catalogue (3525 entries)

note: FIXME why is help not a JosmAction? Strings in JFileChooser
en: Help
pl: Pomoc

en: Ignoring malformed file URL: "{0}"
pl: Pominięto niepoprawny URL do pliku: "{0}"

en: Warning
pl: Uwaga

en: Parameter "downloadgps" does not accept file names or file URLs
pl: Parametr "downloadgsp" nie przyjmuje nazw plików lub adresów URL

en: Ignoring malformed URL: "{0}"
pl: Pominięto niepoprawny URL: "{0}"

en: <h2>JOSM requires Java version 6.</h2>Detected Java version: {0}.<br>You can <ul><li>update your Java (JRE) or</li><li>use an earlier (Java 5 compatible) version of JOSM.</li></ul>More Info:
pl: <h2>JOSM wymaga Javy w wersji 6.</h2>Wykryta wersja Javy: {0}.<br>Możesz <ul><li>zaktualizować swoją Javę (JRE) lub</li><li>używać starszych wersji JOSM (Kompatybilnych z Java 5).</li></ul>Więcej informacji:

en: Exit JOSM
pl: Zamknij JOSM

en: Continue, try anyway
pl: Kontynuuj mimo to

en: Error
pl: Błąd

en: About
pl: O programie

en: Display the about screen.
pl: Wyświetla informacje o programie JOSM.

note: TODO: put in a platformHook for system that have no console by default Add the name of this application
en: Java OpenStreetMap Editor
pl: Edytor OpenStreetMap w Javie

note: Add the version number
en: Version {0}
pl: Wersja {0}

en: Last change at {0}
pl: Ostatnia zmiana o {0}

en: Java Version {0}
pl: Wersja Javy {0}

en: Homepage
pl: Strona domowa

en: Bug Reports
pl: Raporty o błędach

en: Readme
pl: Plik Readme

en: Revision
pl: Wersja

en: Contribution
pl: Autorzy

en: License
pl: Licencja

en: Plugins
pl: Wtyczki

en: About JOSM...
pl: O JOSM...

en: WARNING: unexpected format of API base URL. Redirection to info or history page for OSM object will probably fail. API base URL is: ''{0}''
pl: UWAGA: nieznany format adresu URL API. Przekierowanie do strony z informacją lub historią OSM prawdopodobnie zakończy się niepowodzeniem. Adres URL API to: "{0}"

en: WARNING: unexpected format of API base URL. Redirection to user page for OSM user will probably fail. API base URL is: ''{0}''
pl: UWAGA: nieznany format adresu URL API. Przekierowanie do strony użytkownika OSM prawdopodobnie zakończy się niepowodzeniem. Adres URL API to: "{0}"

en: You are about to launch {0} browser windows.<br>This may both clutter your screen with browser windows<br>and take some time to finish.
pl: Chcesz uruchomić {0} okien programu.<br>To może spowodować zatkanie pulpitu oknami<br>oraz zająć dużo czasu.

en: Continue
pl: Kontynuuj

en: Click to continue and to open {0} browsers
pl: Kliknij aby kontynuować i otworzyć {0} programów

note: Strings in JFileChooser
en: Cancel
pl: Anuluj

en: Click to abort launching external browsers
pl: Kliknij aby anulować uruchomienie zewnetrznych przeglądarek

en: Please select at least one already uploaded node, way, or relation.
pl: Proszę wybrać conajmniej jeden węzeł, drogę lub relację

en: Please select the target layer.
pl: Wybierz warstwę docelową

en: Select target layer
pl: Wybierz warstwę docelową

en: Merge
pl: Połącz

en: <html>There are no layers the source layer<br>''{0}''<br>could be merged to.</html>
pl: <html>Nie ma warstw, z którymi można by połączyć warstwę źródłową<br>''{0}''<br>.</html>

en: No target layers
pl: Brak warstw docelowych.

note: ICON
en: Add imagery layer {0}
pl: Dodaj warstwę zdjęć {0}

en: Add Node...
pl: Dodaj węzeł...

en: Add a node by entering latitude and longitude.
pl: Dodaje węzeł po podaniu wysokości i szerokości geograficznej.

note: this is not really GROUP_EDIT, but users really would complain if the yhad to reconfigure because we put the correct group in Add extra shortcut C-S-a Add extra shortcut ESCAPE * FIXME: this isn't optimal. In a better world the mapmode actions * would be able to capture keyboard events and react acc
en: Edit: {0}
pl: Edycja: {0}

en: Align Nodes in Circle
pl: Wyrównaj węzły na kole

en: Move the selected nodes into a circle.
pl: Przesuwa wybrane węzły tak, aby tworzyły koło.

note: $NON-NLS-1$
en: Tool: {0}
pl: Narzędzie: {0}

en: Please select at least four nodes.
pl: Wybierz co najmniej cztery węzły.

en: Information
pl: Informacje

note: Do it!
en: Align Nodes in Line
pl: Wyrównaj węzły wzdłuż prostej

en: Move the selected nodes in to a line.
pl: Przesuwa wybrane węzły tak, aby znajdowały się w jednej linii.

en: Please select at least three nodes.
pl: Wybierz co najmniej trzy węzły.

en: data
pl: dane

en: layer
pl: warstwa

en: selection
pl: zaznaczenie

en: conflict
pl: konflikt

en: download
pl: pobrany obszar

en: previous
pl: poprzedni

en: next
pl: następny

en: Nothing selected to zoom to.
pl: Brak zaznaczenia, które można pokazać

en: Zoom to {0}
pl: Pokaż {0}

en: Zoom the view to {0}.
pl: Powiększ aby pokazać: {0}

en: View: {0}
pl: Widok: {0}

en: No conflicts to zoom to
pl: Brak konfliktów, które można pokazać

en: Changeset Manager
pl: Menedżer zestawów zmian

en: Toggle visibility of Changeset Manager window
pl: Przełącza wyświetlanie menedżera zestawów zmian

en: Close open changesets
pl: Zamknij otwarte zestawy zmian

en: Closes open changesets
pl: Zamyka otwarte zestawy zmian

en: File: {0}
pl: Plik: {0}

en: There are no open changesets
pl: Nie ma otwartych zestawów zmian

en: No open changesets
pl: Brak otwartych zestawów zmian

en: Downloading open changesets ...
pl: Pobieram otwarte zestawy zmian...

en: Combine Way
pl: Połącz drogi

en: Combine several ways into one.
pl: Łączy kilka dróg w jedną.

en: Change directions?
pl: Zmienić kierunek?

en: Reverse and Combine
pl: Odwróć i połącz

en: The ways can not be combined in their current directions.  Do you want to reverse some of them?
pl: Drogi nie mogą być połączone jeżeli są skierowane tak jak obecnie. Czy zmienić kierunek niektórych dróg?

en: Could not combine ways (They could not be merged into a single string of nodes)
pl: Połączenie dróg jest niemożliwe (Drogi nie mogą był złączone w jeden ciąg węzłów)

en: Combine {0} ways
pl: Połącz {0} dróg

en: Please select at least two ways to combine.
pl: Wybierz co najmniej dwie drogi do połączenia.

en: Copy
pl: Kopiuj

en: Copy selected objects to paste buffer.
pl: Kopiuje zaznaczone obiekty do schowka.

en: Please select something to copy.
pl: Proszę wybrać coś do skopiowania.

en: Create Circle
pl: Utwórz okrąg

en: Create a circle from three selected nodes.
pl: Tworzy okrąg na podstawie trzech zaznaczonych węzłów.

en: Those nodes are not in a circle. Aborting.
pl: Te węzły nie są wewnąrz koła. Porzucam.

en: Please select exactly two or three nodes or one way with exactly two or three nodes.
pl: Proszę wybrać dwa lub trzy węzły lub drogę składającą się dokładnie z dwóch lub trzech węzłów.

note: Commit
en: Create multipolygon
pl: Utwórz wielokąt złożony

en: Create multipolygon.
pl: Tworzy wielokąt złożony

en: No data loaded.
pl: Nie wczytano żadnych danych.

note: Sometimes it make sense creating multipoly of only one way (so it will form outer way) and then splitting the way later (so there are multiple ways forming outer way)
en: You must select at least one way.
pl: Musisz zaznaczyć co najmniej jedną drogę.

note: JButton
en: Delete
pl: Usuń

en: Delete selected objects.
pl: Usuwa wybrane obiekty

en: Overwrite
pl: Zastąp

en: File exists. Overwrite?
pl: Plik istnieje. Nadpisać?

note: Do it!
en: Distribute Nodes
pl: Rozmieść węzły

en: Distribute the selected nodes to equal distances along a line.
pl: Rozmieszcza wybrane węzły tak by znajdowały się w równych odległościach na jednej linii.

en: Download from OSM...
pl: Pobierz z OSM...

en: Download map data from the OSM server.
pl: Pobiera dane mapy z serwera OSM.

en: Download object...
pl: Pobierz obiekt…

en: Download OSM object by ID.
pl: Pobiera obiekt wg ID

en: Object type:
pl: Typ obiektu:

[ctx: osm object types]
en: mixed
pl: różne

en: Choose the OSM object type
pl: Wynierz typ obiektu OSM

en: Object ID:
pl: ID obiektu:

en: Enter the ID of the object that should be downloaded
pl: Wprowadź ID obiektu który ma zostać pobrany

en: Separate Layer
pl: Osobna wartwa

en: Select if the data should be downloaded into a new layer
pl: Wybierz jeśli dane mają być załądowane do nowej warstwy

en: Download referrers
pl: Pobierz powiązane

en: Select if the referrers of the object should be downloaded as well
pl: Wybierz jeśli powiązane elementy także powinny być pobrane

en: Object IDs can be separated by comma or space.<br/> Examples: <b><ul><li>1 2 5</li><li>1,2,5</li></ul><br/></b> In mixed mode, specify objects like this: <b>w123, n110, w12, r15</b><br/>
pl: ID obiektów może być rozdzielone przecinkiem lub spacją<br/>Na przykład: <b><ul><li>1 2 5</li><li>1,2,5</li></ul><br/></b> W przypadku różnych typów obiektów określ typ w ten sposób: <b>w123, n110, w12, r15</b><br/>

en: Download object
pl: Pobierz obiekt

en: Start downloading
pl: Rozpocznij pobieranie

en: Close dialog and cancel downloading
pl: Zamknij okno i porzuć pobieranie

en: Object could not be downloaded | Some objects could not be downloaded
pl[0]: Pobranie obiektu nie powiodło się
pl[1]: Pobranie obiektów nie powiodło się
pl[2]: Pobranie obiektów nie powiodło się

en: One object could not be downloaded.<br> | {0} objects could not be downloaded.<br>
pl[0]: Pobranie jednego obiektu nie powiodło się.<br>
pl[1]: Pobranie {0} obiektów nie powiodło się.<br>
pl[2]: Pobranie {0} obiektów nie powiodło się.<br>

en: missing objects:
pl: brakujące obiekty:

en: Object deleted | Objects deleted
pl[0]: Obiekt usunięty
pl[1]: Obiekty usunięte
pl[2]: Obiektów usuniętych

en: One downloaded object is deleted. | {0} downloaded objects are deleted.
pl[0]: Pobrany obiekt został usunięty.
pl[1]: {0} pobrane obiekty zostały usunięte.
pl[2]: {0} pobranych obiektów zostało usuniętych.

note: content.add(scroller); JOptionPane.showMessageDialog(Main.parent,scroller, tr("Clearsigned Signature"), JOptionPane.PLAIN_MESSAGE);
en: Ok
pl: OK

en: Download parent ways/relations...
pl: Pobierz nadrzędne drogi/relacje...

en: Duplicate
pl: Powiel

en: Duplicate selection by copy and immediate paste.
pl: Powiela zaznaczone obiekty.

en: Duplicate Layer
pl: Duplikuj warstwę

en: Make a duplicate of the currently selected layer.
pl: Utwórz kopię obecnie zaznaczonej warstwy.

en: Layer: {0}
pl: Warstwa: {0}

note: Translators: "Copy of {layer name}"
en: Copy of {0}
pl: Kopia warstwy {0}

note: Translators: "Copy {number} of {layer name}"
en: Copy {1} of {0}
pl: Kopia nr {1} warstwy  {0}

note: <action class="PlayAudioAction" params="resource://audio/KDE_Window_Iconify.wav"/> <action class="SetWaypointAction" params="Info"/> </button> <button label="Exit" hotkey="E">
en: Exit
pl: Zakończ

en: Exit the application.
pl: Kończy pracę z programem.

en: Follow line
pl: Podążaj za linią

en: Follow
pl: Podążaj

en: Fullscreen view
pl: Widok pełnoekranowy

note: no icon
en: Toggle fullscreen view
pl: Przełącza na pełny ekran

en: Export to GPX...
pl: Eksportuj do GPX...

en: Export the data to GPX file.
pl: Eksportuj dane do pliku GPX

en: Nothing to export. Get some data first.
pl: Nie ma nic do wyeksportowania. Utwórz jakieś obiekty.

en: Export GPX file
pl: Eksportuj do pliku GPX

en: Object history
pl: Historia obiektu

en: Display history information about OSM ways, nodes, or relations.
pl: Wyświetl historyczne informacjie o drogach, węzłach i relacjach OSM.

en: New offset
pl: Nowe wyrównanie

en: Adjust the position of this imagery layer
pl: Dopasowuje położenie warstwy

en: Adjust imagery offset
pl: Dopasuj położenie warstwy

en: Use arrow keys or drag the imagery layer with mouse to adjust the imagery offset.
    You can also enter east and north offset in the {0} coordinates.
    If you want to save the offset as bookmark, enter the bookmark name below
pl: Użyj klawiszy strzałek albo przesuń myszką warstwę zdjęć aby ją dopasować.
    Możesz również podać przesunięcie na wschód i północ we współrzędnych {0}.
    Jeśli chcesz zachować przesunięcie wpisz nazwę zakładki.

en: Offset:
pl: Przesunięcie:

en: Bookmark name:
pl: Nazwa zakładki

en: Info about Element
pl: Informacje o elemencie

en: Display object information about OSM nodes, ways, or relations.
pl: Wyświetl informacje obiektowe o węźle, drodze lub relacji OSM.

en: Join overlapping Areas
pl: Połącz nakładające się obszary

en: Joins areas that overlap each other
pl: Łączy nakładające się obszary

en: Please select at least one closed way that should be joined.
pl: Proszę wybrać co najmniej jedną zamkniętą drogę, która powinna być połączona

en: The selected way has nodes outside of the downloaded data region. | The selected ways have nodes outside of the downloaded data region.
pl[0]: Zaznaczona droga posiada węzły poza pobranym obszarem.
pl[1]: Zaznaczone drogi posiadają węzły poza pobranym obszarem.
pl[2]: Zaznaczone drogi posiadają węzły poza pobranym obszarem.

en: This can lead to nodes being deleted accidentally.
pl: Może to spowodować przypadkowe usunięcie węzłów.

en: Are you really sure to continue?
pl: Kontynuować?

en: Please abort if you are not sure
pl: Przerwij jeśli nie jesteś pewien

en: No intersection found. Nothing was changed.
pl: Brak części wspólnej. Nic nie zmieniono.

note: revert changes FIXME: this is dirty hack
en: Reverting changes
pl: Cofanie zmian

en: Removed duplicate nodes
pl: Usunięte powielone węzły

en: Added node on all intersections
pl: Dodano węzły na wszystkich przecięciach

en: Joined overlapping areas
pl: Połączono nakładające się na siebie obszary

en: Some of the ways were part of relations that have been modified. Please verify no errors have been introduced.
pl: Niektóre z dróg są częściami relacji które zostały zmodyfikowane. Proszę sprawdzić czy wprowadzone zmiany nie spowodowały błędów.

en: Fix tag conflicts
pl: Popraw konflikty tagów

en: Split ways into fragments
pl: Rozdziela drogę na fragmenty

en: Removed Element from Relations
pl: Usuń Element z Relacji

note: I18N: current action printed in status display
en: Remove tags from inner ways
pl: Usunięto tagi z dróg wewnętrznych

en: Join Areas Function
pl: Funkcja łączenia obszarów

en: Join Node to Way
pl: Połącz węzeł z drogą

en: Join a node into the nearest way segments
pl: Łączy węzeł z najbliższym odcinkiem drogi

en: Join Node and Line
pl: Połącz węzeł i linię

en: No Shortcut
pl: Brak skrótu

en: Jump To Position
pl: Przejdź do pozycji

en: Opens a dialog that allows to jump to a specific location
pl: Otwiera okno umożliwiające skok do wybranej pozycji

en: Enter Lat/Lon to jump to position.
pl: Wpisz Szerokość/Długość żeby przejść do pozycji

en: You can also paste an URL from www.openstreetmap.org
pl: Możesz też wkleić adres URL z www.openstreetmap.org

en: Latitude
pl: Szerokość

en: Longitude
pl: Długość

en: Zoom (in metres)
pl: Zbliżenie (w metrach)

en: Jump there
pl: Przejdź

en: Jump to Position
pl: Przejdź do pozycji

en: Could not parse Latitude, Longitude or Zoom. Please check.
pl: Błąd parsowania współrzędnych lub przybliżenia.

en: Unable to parse Lon/Lat
pl: Nie można parsować współrzędnych

en: Rectified Image...
pl: Obraz...

en: Download Rectified Images From Various Services
pl: Pobierz geopozycjonowany obraz

note: This service serves the purpose of "just this once" without forcing the user to commit the link to the preferences Clipboard content gets trimmed, so matching whitespace only ensures that this service will never be selected automatically.
en: Custom WMS Link
pl: Link WMS

en: Visit Homepage
pl: Odwiedź stronę domową

en: Add Rectified Image
pl: Dodaj obraz

en: No valid WMS URL or id
pl: Niepoprawny URL WMS lub id

en: Merge layer
pl: Scal warstwy

en: Merge the current layer into another layer
pl: Włącz  aktualną warstwę do innej.

en: Merge Nodes
pl: Połącz węzły

en: Merge nodes into the oldest one.
pl: Scala wybrane węzły z najstarszym.

en: Abort Merging
pl: Anuluj scalanie

en: Click to abort merging nodes
pl: Kliknij aby anulować łączenie węzłów

en: Cannot merge nodes: Would have to delete way ''{0}'' which is still used.
pl: Nie mogę połączyć węzłów. Potrzebowałbym usunąć drogę {0}, która jest aktualnie używana.

en: Merge {0} nodes
pl: Scal {0} węzłów

en: Merge selection
pl: Połącz wybrane elementy.

en: Mirror
pl: Odbicie lustrzane

en: Mirror selected nodes and ways.
pl: Odwraca zaznoczone węzły i drogi.

en: Please select at least one node or way.
pl: Wybierz co najmniej jeden węzeł lub drogę.

en: up
pl: do góry

en: down
pl: na dół

en: left
pl: w lewo

note: dir == Direction.RIGHT) {
en: right
pl: w prawo

note: dir == Direction.RIGHT) {
en: Move objects {0}
pl: Przesuń obiekty {0}

en: Move {0}
pl: Przesuń {0}

en: Moves Objects {0}
pl: Przesuwa obiekty {0}

en: Cannot move objects outside of the world.
pl: Nie można przenieść zaznaczonych obiektów poza świat.

en: Move Node...
pl: Przesuń węzeł...

en: Edit latitude and longitude of a node.
pl: Edytuje szerokość i długość geograficzną węzła.

en: New Layer
pl: Nowa warstwa

en: Create a new map layer.
pl: Tworzy nową warstwę mapy.

en: Open...
pl: Otwórz...

en: Open a file.
pl: Otwiera plik.

en: Opening files
pl: Otwieram pliki

en: Cannot open {0} file with the file importer ''{1}''. | Cannot open {0} files with the file importer ''{1}''.
pl[0]: Nie można otworzyć {0} pliku z plikiem importera ''{1}''.
pl[1]: Nie można otworzyć {0} plików z plikiem importera ''{1}''.
pl[2]: Nie można otworzyć {0} plików z plikiem importera ''{1}''.

en: Cannot open {0} file because no suitable file importer is available. | Cannot open {0} files because no suitable file importer is available.
pl[0]: Nie można otworzyć {0} pliku, ponieważ brak odpowiedniego pliku importera.
pl[1]: Nie można otworzyć {0} plików, ponieważ brak odpowiedniego pliku importera.
pl[2]: Nie można otworzyć {0} plików, ponieważ brak odpowiedniego pliku importera.

en: <html>Cannot open directory ''{0}''.<br>Please select a file.</html>
pl: <html>Nie można otworzyć katalogu ''{0}''.<br>Wybierz plik.</html>

en: Open file
pl: Otwórz plik

en: Opening 1 file...
pl: Otwieram 1 plik...

en: Opening {0} file... | Opening {0} files...
pl[0]: Otwieranie {0} pliku...
pl[1]: Otwieranie {0} plików...
pl[2]: Otwieranie {0} plików...

en: Opening file ''{0}'' ...
pl: Otwieram plik "{0}" ...

note: I18N: Command to download a specific location/URL
en: Open Location...
pl: Otwórz adres...

en: Open an URL.
pl: Otwiera adres URL.

en: Enter URL to download:
pl: Podaj adres z którego pobrać dane:

en: Enter an URL from where data should be downloaded
pl: Wprowadź URL z którego powinny być pobierane dane

en: Download Location
pl: Pobierz dane.

en: Download URL
pl: Adres URL

en: Start downloading data
pl: Rozpocznij pobieranie danych

en: Download Data
pl: Pobierz dane

en: <h3>When one or more ways are selected, the shape is adjusted such, that all angles are 90 or 180 degrees.</h3>You can add two nodes to the selection. Then, the direction is fixed by these two reference nodes. (Afterwards, you can undo the movement for certain nodes:<br>Select them and press the shortcut for Orthogonalize / Undo. The default is Shift-Q.)
pl: <h3>Kiedy jedna lub więcej dróg jest zaznaczonych, kształt jest dostosowywany tak że każdy kąt ma 90 lub 180 stopni.</h3>Możesz dodać dwa węzły do zaznaczenia. Wtedy kierunek ustalony jest na podstawie tych dwóch węzłów. (Pyzatym możesz cofnąć zmiany dla niektórych węzłów:<br>Zaznacz je i naciśnij skrót dla Korekta prostopadłości / Cofnij. Domyślnie Shift-Q.)

en: Orthogonalize Shape
pl: Korekta prostopadłości

en: Move nodes so all angles are 90 or 180 degrees
pl: Przesuwa węzły tak że wszystkie kąty mają 90 lub 180 stopni

en: Orthogonalize Shape / Undo
pl: Ortogonalizuj kształt / cofnij

en: Orthogonalize / Undo
pl: Ortogonalizuj / cofnij

en: <html>You are using the EPSG:4326 projection which might lead<br>to undesirable results when doing rectangular alignments.<br>Change your projection to get rid of this warning.<br>Do you want to continue?</html>
pl: <html>Używasz projekcji EPSG:4326 co może prowadzić<br>do nizamierzonych efektów przy wyrównywaniu obiektów.<br>Zmień projekcję aby usunąć to ostrzeżenie.<br>Czy chcesz kontynuować?</html>

en: Selection must consist only of ways and nodes.
pl: Wybór musi zawierać wyłącznie drogi i węzły.

en: Orthogonalize
pl: Korekta prostopadłości

en: Usage
pl: Użycie

en: Selected Elements cannot be orthogonalized
pl: Wybrane elementy nie moga być poddane ortogonalizacji

en: Please select ways with angles of approximately 90 or 180 degrees.
pl: Proszę wybrać drogi w których kąty w przybliżeniu mają 90 lub 180 stopni.

en: Paste
pl: Wklej

en: Paste contents of paste buffer.
pl: Wkleja zawartość schowka.

en: Delete incomplete members?
pl: Usunąć niekompletnych członków?

en: Paste without incomplete members
pl: Wklej pomijając niekompletne

en: Paste Tags
pl: Wklej znaczniki

en: Pasting {0} tag | Pasting {0} tags
pl[0]: Wklejam {0} tag
pl[1]: Wklejam {0} tagi
pl[2]: Wklejam {0} tagi

en: Preferences...
pl: Ustawienia...

en: Open a preferences dialog for global settings.
pl: Otwiera okno preferencji dla ustawień globalnych.

en: Preferences
pl: Ustawienia

note: translator note: other expressions for "purge" might be "forget", "clean", "obliterate", "prune"
en: Purge...
pl: Czyszczenie...

en: Forget objects but do not delete them on server when uploading.
pl: Zapomina obiekty ale nie usuwa ich podczas wysyłania na serwer.

en: Purge
pl: Wyczyść

en: Confirm Purging
pl: Potwierdź czyszczenie

en: Add to selection
pl: Dodaj do zaznaczenia

en: Redo
pl: Powtórz

en: Redo the last undone action.
pl: Powtarza ostatnio wycofaną czynność.

en: Rename layer
pl: Zmień nazwę warstwy

en: Also rename the file
pl: zmień także nazwę pliku

en: Could not rename file ''{0}''
pl: Nie mogłem przemianować pliku ''{0}''

en: Reverse way
pl: Odwróć kierunek drogi

en: Reverse Ways
pl: Odwróć kierunek dróg

en: Reverse the direction of all selected ways.
pl: Zmienia kierunek wszystkich zaznaczonych dróg na przeciwny.

en: Please select at least one way.
pl: Proszę zaznaczyć co najmniej jedną drogę.

en: Reverse ways
pl: Odwróć kierunek dróg

note: Strings in JFileChooser
en: Save
pl: Zapisz

en: Save the current data.
pl: Zapisuje bieżące dane.

en: File {0} exists. Overwrite?
pl: Plik {0} już istnieje. Nadpisać?

en: Empty document
pl: Pusty dokument

en: Save anyway
pl: Zapisz pomimo tego

en: The document contains no data.
pl: Dokument nie zawiera żadnych danych.

note: I18N: Display title of the window showing conflicts
en: Conflicts
pl: Konflikty

en: Reject Conflicts and Save
pl: Odrzuć konflikty i zapisz

en: There are unresolved conflicts. Conflicts will not be saved and handled as if you rejected all. Continue?
pl: Pozostały nierozwiązane konflikty. Wszystkie konfliktowe przypadki zostaną odrzucone. Czy kontunuować?

en: Save OSM file
pl: Zapisz plik OSM

en: Save GPX file
pl: Zapisz plik GPX

en: Save Layer
pl: Zapisz warstwę

en: Save As...
pl: Zapisz jako...

en: Save the current data to a new file.
pl: Zapisuje bieżące dane do nowego pliku.

en: Select All
pl: Zaznacz wszystko

en: Select all undeleted objects in the data layer. This selects incomplete objects too.
pl: Wstecz

en: Show Status Report
pl: Pokaż raport konfiguracji

en: Show status report with useful information that can be attached to bugs
pl: Pokazuje raport zawierający użyteczne informacje, które mogą być dołączone do informacji o błędzie.

en: Help: {0}
pl: Pomoc: {0}

en: Status Report
pl: Raport konfiguracji

en: Copy to clipboard and close
pl: Skopiuj do schowka i zamknij

en: Close
pl: Zamknij

en: Simplify Way
pl: Uprość drogę

en: Delete unnecessary nodes from a way.
pl: Usuwa zbędne węzły z drogi.

en: Yes, delete nodes
pl: Tak, usuń węzły

en: No, abort
pl: Nie, przerwij

en: Cancel operation
pl: Anuluj operację

en: Do you want to delete them anyway?
pl: Czy chcesz je usunąć mimo to?

en: Delete nodes outside of data regions?
pl: Skasować węzły spoza obszaru danych?

en: Please select at least one way to simplify.
pl: Wybierz przynajmniej jedną drogę do uproszczenia.

en: Yes
pl: Tak

en: Simplify all selected ways
pl: Uprość wszystkie zaznaczone drogi

en: The selection contains {0} ways. Are you sure you want to simplify them all?
pl: Zaznaczenie zawiera {0} drogi. Jesteś pewien że chcesz je wszystkie uprościć?

en: Simplify ways?
pl: Uprościć drogi?

en: Simplify {0} way | Simplify {0} ways
pl[0]: Uproszczono {0} drogę
pl[1]: Uproszczono {0} drogi
pl[2]: Uproszczono {0} dróg

en: Simplify Way (remove {0} node) | Simplify Way (remove {0} nodes)
pl[0]: Uprość drogę (usuń {0} węzeł)
pl[1]: Uprość drogę (usuń {0} węzeły)
pl[2]: Uprość drogę (usuń {0} węzłów)

en: Split Way
pl: Rozdziel drogę

en: Split a way at the selected node.
pl: Rozdziela drogę w zaznaczonym węźle.

en: The current selection cannot be used for splitting - no node is selected.
pl: Obecne zaznaczenie nie może być użyte do rozdzielenia - żaden węzeł nie jest zaznaczony.

en: The selected nodes do not share the same way.
pl: Wybrane węzły nie współdzielą tej samej trasy.

en: The selected node is not in the middle of any way. | The selected nodes are not in the middle of any way.
pl[0]: Wybrany węzeł nie jest w środku żadnej drogi.
pl[1]: Wybrane węzły nie są w środku żadnej drogi.
pl[2]: Wybrane węzły nie są w środku żadnej drogi.

en: There is more than one way using the node you selected. Please select the way also. | There is more than one way using the nodes you selected. Please select the way also.
pl[0]: Więcej niż jedna droga używa wybrany węzeł. Wybierz także drogę.
pl[1]: Więcej niż jedna droga używa wybrane węzły. Wybierz także drogę.
pl[2]: Więcej niż jedna droga używa wybrane węzły. Wybierz także drogę.

en: You must select two or more nodes to split a circular way.
pl: Musisz wybrać dwa lub więcej węzłów aby rozdzielić drogę okrężną.

en: The way cannot be split at the selected nodes. (Hint: Select nodes in the middle of the way.)
pl: Droga nie może być rozdzielona w wybranych węzłach. (Podpowiedź: Wybierz węzły w środku drogi.)

en: Split way {0} into {1} parts
pl: Rozdziel drogę {0} na {1} części

en: Toggle GPX Lines
pl: Przełącz linie łączące punktu GPX

en: Draw lines between raw gps points.
pl: Rysuj linie pomiędzy punktami GPS.

en: Toggles the global setting ''{0}''.
pl: Przełącza ustawienie globalne "{0}".

en: UnGlue Ways
pl: Rozdziel drogi

en: Duplicate nodes that are used by multiple ways.
pl: Powiela węzły które używane są przez różne drogi.

en: This node is not glued to anything else.
pl: Ten węzeł nie jest przyklejony do niczego więcej.

en: None of these nodes are glued to anything else.
pl: Żaden z tych węzłów nie jest przyklejony do niczego więcej.

en: None of this way''s nodes are glued to anything else.
pl: Żaden z węzłów tej drogi nie jest przyklejony do niczego więcej.

en: The current selection cannot be used for unglueing.
pl: Bieżące zaznaczenie nie może być użyte do rozdzielenia.

en: Select either:
pl: Wybierz przynajmniej:

en: * One tagged node, or
pl: * Jeden węzęł z tagami lub

en: * One node that is used by more than one way, or
pl: * Jeden węzeł który jest użyty przez więcej niż jedną drogę lub

en: * One node that is used by more than one way and one of those ways, or
pl: * Jeden węzeł, który jest użyty przez więcej niż jedną drogę oraz jedną z tych dróg lub

en: * One way that has one or more nodes that are used by more than one way, or
pl: * Jedną drogę która ma jeden lub więcej węzłów użyty przez więcej niż jedną drogę, lub

en: * One way and one or more of its nodes that are used by more than one way.
pl: * Jedną drogę oraz jeden lub więcej jej węzłów, które są użyte przez więcej niż jedną drogę.

en: Unglued Node
pl: Rozdzielenie węzła

en: Dupe into {0} nodes
pl: Rozmnóż w {0} węzłów

en: Undo
pl: Cofnij

en: Undo the last action.
pl: Cofa ostatnią czynność.

en: Unselect All
pl: Odznacz wszystko

en: Unselect all objects.
pl: Odznacza wszystkie obiekty.

note: this is not really GROUP_EDIT, but users really would complain if the yhad to reconfigure because we put the correct group in Add extra shortcut C-S-a
en: Unselect All (Focus)
pl: Odznacz wszystko (zaznaczenie)

note: Add extra shortcut ESCAPE * FIXME: this isn't optimal. In a better world the mapmode actions * would be able to capture keyboard events and react accordingly. But * for now this is a reasonable approximation.
en: Unselect All (Escape)
pl: Odznacz wszystko (anulowanie)

en: Update data
pl: Aktualizuj dane

en: Update modified
pl: Pobierz zmiany

en: Updates the currently modified objects from the server (re-downloads data)
pl: Aktualizuje obecnie zmodyfikowane obiekty  z serwerem (pobiera ponownie dane)

en: No current dataset found
pl: Nie znaleziono aktualnego zestawu danych

en: Did not find an object with id {0} in the current dataset
pl: Nie znalazłem obiektu o id {0} w zestawie danych.

en: Update selection
pl: Pobierz wybrane

en: Updates the currently selected objects from the server (re-downloads data)
pl: Aktualizuje obecnie zaznaczone obiekty  z serwerem (pobiera ponownie dane)

en: There are no selected objects to update.
pl: Nie wybrano opiektów do pobrania

en: Selection empty
pl: Wybrano zbiór pusty.

en: Upload data
pl: Wyślij dane

en: Upload all changes in the active data layer to the OSM server
pl: Wysyła wszystkie zmiany z aktywnej warstwy danych do serwera OSM

en: No changes to upload.
pl: Brak zmian do wysłania.

en: Nothing to upload. Get some data first.
pl: Nie ma nic do wysłania. Wprowadź jakieś dane.

en: Upload selection
pl: Wyślij wybrane elementy

en: Upload all changes in the current selection to the OSM server.
pl: Wysyła wszystkie zmiany zaznaczone na warstwie danych do serwera OSM

en: Validation
pl: Sprawdź

en: Performs the data validation
pl: Przeprowadza sprawdzanie poprawności danych

en: Validating
pl: Sprawdzanie

en: Test {0}/{1}: Starting {2}
pl: Test {0}/{1}: Rozpoczynanie {2}

en: Updating ignored errors ...
pl: Aktualizowanie ignorowanych błędów...

en: Wireframe View
pl: Widok szkieletowy

note: no icon
en: Enable/disable rendering the map as wireframe only
pl: Włącza/wyłącza renderowanie mapy jako szkieletu

en: Toggle Wireframe view
pl: Przełącza widok szkieletowy

en: Zoom In
pl: Powiększ

en: Zoom Out
pl: Zmniejsz

[ctx: audio]
en: Back
pl: Wstecz

[ctx: audio]
en: Jump back.
pl: Wraca do wcześniej odtwarzanego fragmentu.

[ctx: audio]
en: Faster
pl: Szybciej

[ctx: audio]
en: Faster Forward
pl: Zwiększa prędkość odtwarzania.

[ctx: audio]
en: Forward
pl: Do przodu

[ctx: audio]
en: Jump forward
pl: Przeskakuje do następnego fragmentu.

[ctx: audio]
en: Next Marker
pl: Następny znacznik

[ctx: audio]
en: Play next marker.
pl: Odtwórz następny znacznik.

[ctx: audio]
en: Play/Pause
pl: Odtwórz / wstrzymaj

en: Play/pause audio.
pl: Tworzenie węzłów i dróg.

[ctx: audio]
en: Previous Marker
pl: Poprzedni znacznik

[ctx: audio]
en: Play previous marker.
pl: Odtwórz poprzedni znacznik.

[ctx: audio]
en: Slower
pl: Wolniej

[ctx: audio]
en: Slower Forward
pl: Zmniejsza prędkość odtwarzania.

en: Downloading GPS data
pl: Pobieranie danych GPS

en: Downloaded GPX Data
pl: Pobrane dane GPX

en: Downloading data
pl: Pobieranie danych

en: No data found in this area.
pl: Nie znaleziono żadnych danych w tym obszarze.

en: Download {0} of {1} ({2} left)
pl: Pobieranie {0} z {1} (pozostało: {2})

en: Updating data
pl: Odświeżanie danych

en: Check on the server
pl: Sprawdź na serwerze

en: Click to check whether objects in your local dataset are deleted on the server
pl: Kliknij aby sprawdzić czy obiekty w lokalnym zestawie danych zostały usunięte z serwera

en: Ignore
pl: Zignoruj

en: Click to abort and to resume editing
pl: Kliknij żeby anulować i powrócić do edycji

en: There is {0} object in your local dataset which might be deleted on the server. If you later try to delete or update this the server is likely to report a conflict. | There are {0} objects in your local dataset which might be deleted on the server. If you later try to delete or update them the server is likely to report a conflict.
pl[0]: Jest {0} obiekt w twoim lokalnym zestawie danych który może być usunięty na serwerze. Jeśli później spróbujesz go usunąć lub zaktualizować serwer może raportować konflikt.
pl[1]: Jest {0} obiekty w twoim lokalnym zestawie danych które mogą być usunięte na serwerze. Jeśli później spróbujesz je usunąć lub zaktualizować serwer może raportować konflikt.
pl[2]: Jest {0} obiektów w twoim lokalnym zestawie danych które mogą być usunięte na serwerze. Jeśli później spróbujesz je usunąć lub zaktualizować serwer może raportować konflikt.

en: Click <strong>{0}</strong> to check the state of this object on the server. | Click <strong>{0}</strong> to check the state of these objects on the server.
pl[0]: Kliknij <strong>{0}</strong> aby sprawdzić stan tego obiektu na serwerze.
pl[1]: Kliknij <strong>{0}</strong> aby sprawdzić stan tych obiektów na serwerze.
pl[2]: Kliknij <strong>{0}</strong> aby sprawdzić stan tych obiektów na serwerze.

en: Click <strong>{0}</strong> to ignore.</html>
pl: Kliknij <strong>{0}</strong> aby zignorować.

en: Deleted or moved objects
pl: Usunięte lub przeniesione obiekty

en: The following errors occurred during mass download: {0}
pl: Podczas masowego pobierania wystąpiły następujące błędy: {0}

en: Errors during download
pl: Błędy w czasie pobierania

en: Conflict during download | Conflicts during download
pl[0]: Konflikt podczas pobierania
pl[1]: Konflikty podczas pobierania
pl[2]: Konflikty podczas pobierania

en: Error during download
pl: Błąd podczas pobierania

en: Delete Mode
pl: Tryb kasowania

en: Delete nodes or ways.
pl: Usuwanie węzłów lub dróg.

en: Mode: {0}
pl: Tryb: {0}

en: Click to delete. Shift: delete way segment. Alt: do not delete unused nodes when deleting a way. Ctrl: delete referring objects.
pl: Kliknij aby usunąć. Shift: usuwa segment. Alt: nie usuwa węzłów przy usuwaniu drogi. Ctrl: usuwa powiązane obiekty.

en: Draw
pl: Rysowanie

en: Draw nodes
pl: Tworzenie węzłów i dróg.

en: Cannot add a node outside of the world.
pl: Nie można dodać węzła poza granicami świata.

en: Add node
pl: Dodaj węzeł

en: Add node into way
pl: Dodaj węzeł do drogi

en: Connect existing way to node
pl: Połącz istniejący drogę z węzłem

en: Add a new node to an existing way
pl: Dodaj nowy węzeł do istniejącej drogi

en: Add node into way and connect
pl: Dodaj węzeł do drogi i połącz

en: Create new node.
pl: Utwórz nowy węzeł.

en: Select node under cursor.
pl: Zaznacz węzeł pod kursorem.

en: Insert new node into way. | Insert new node into {0} ways.
pl[0]: Wstaw w drogę nowy węzeł.
pl[1]: Wstaw w drogę nowe węzły {0}
pl[2]: Wstaw w drogę nowe węzły {0}

en: Start new way from last node.
pl: Zacznij nową drogę od ostatniego węzła

en: Continue way from last node.
pl: Kontynuuj drogę od ostatniego węzła.

en: Finish drawing.
pl: Zakończ rysowanie.

en: Extrude
pl: Wytłocz

en: Create areas
pl: Tworzenie obszarów.

en: Draw a rectangle of the desired size, then release the mouse button.
pl: Narysuj prostokąt pożądanych rozmiarów i zwolnij przycisk myszy.

en: Extrude Way
pl: Wytłocz drogę

en: Parallel
pl: Równoległe

en: Make parallel copies of ways
pl: Tworzenie równoległych kopii drogi

en: Select
pl: Zaznacz

en: Select, move, scale and rotate objects
pl: Zaznaczanie, przesuwanie, skalowanie i obracanie obiektów

en: Move elements
pl: Więcej elementów

en: Move them
pl: Przesuń je

en: Undo move
pl: Cofnij przesunięcie

en: You moved more than {0} elements. Moving a large number of elements is often an error.
    Really move them?
pl: Przesunąłeś więcej niż {0} elementów. Przesunięcie dużej liczby elementów jest często wynikiem pomyłki.
    Czy na pewno je przesunąć?

en: Release the mouse button to select the objects in the rectangle.
pl: Zwolnij przycisk myszki, aby zaznaczyć obiekty w kwadracie.

en: Release the mouse button to stop moving. Ctrl to merge with nearest node.
pl: Zwolnij przycisk myszy aby zakończyć przesuwanie. Ctrl aby scalić z najbliższym węzłem.

en: Release the mouse button to stop rotating.
pl: Zwolnij przycisk myszy aby zakończyć obracanie.

en: Release the mouse button to stop scaling.
pl: Zwolnij przycisk myszy aby zakończyć skalowanie.

en: Move objects by dragging; Shift to add to selection (Ctrl to toggle); Shift-Ctrl to rotate selected; Alt-Ctrl to scale selected; or change selection
pl: Przesuwaj obiekty przeciągając je; Shift, aby dodać do zaznaczenia (Ctrl, aby przełączać); Shift-Ctrl aby obracać zaznaczenie; Alt-Ctrl aby skalować zaznaczenie

en: Zoom
pl: Powiększ

en: Zoom and move map
pl: Powiększa i przesuwa mapę

en: Zoom by dragging or Ctrl+. or Ctrl+,; move with Ctrl+up, left, down, right; move zoom with right button
pl: Powiększaj przeciągając lub przez Ctrl+. lub Ctrl+,; przesuwanie - Ctrl+góra, lewo, dół, prawo; przesuń powiększenie prawym przyciskiem

en: Search...
pl: Szukaj...

en: Search for objects.
pl: Wyszukuje obiekty.

en: Search string:
pl: Wyszukanie:

en: Enter the search expression
pl: Wpisz wyrażenie do wyszukania

en: replace selection
pl: zamień zaznaczenie

en: add to selection
pl: dodaj do zaznaczenia

en: remove from selection
pl: usuń z zaznaczenia

en: find in selection
pl: znajdź w zaznaczeniu

en: case sensitive
pl: uwzględnij wielkość liter

en: all objects
pl: wszystkie obiekty

en: Also include incomplete and deleted objects in search.
pl: Uwzględnij także niekompletne i skasowane obiekty w wynikach wyszukiwania.

en: regular expression
pl: wyrażenie regularne

en: <b>Baker Street</b> - ''Baker'' and ''Street'' in any key or name.
pl: <b>Baker Street</b> - ''Baker'' oraz ''Street'' w dowolnym kluczu lub nazwie.

en: <b>"Baker Street"</b> - ''Baker Street'' in any key or name.
pl: <b>"Baker Street"</b> - ''Baker Street'' w dowolnym kluczu lub nazwie.

en: <b>name:Bak</b> - ''Bak'' anywhere in the name.
pl: <b>name:Bak</b> - ''Bak'' gdziekolwiek w nazwie

en: <b>foot:</b> - key=foot set to any value.
pl: <b>foot:</b> - klucz=foot ustawiony na dowolną wartość

en: <b>type:</b> - type of the object (<b>node</b>, <b>way</b>, <b>relation</b>)
pl: <b>type:</b> - rodzaj obiektu (<b>node</b>, <b>way</b>, <b>relation</b>)

en: <b>user:</b>... - all objects changed by user
pl: <b>user:</b>... - wszystkie obiekty zmienione przez użytkownika

en: <b>id:</b>... - object with given ID (0 for new objects)
pl: <b>id:</b>... - obiekt z danym ID (0 dla nowych obiektów)

en: <b>modified</b> - all changed objects
pl: <b>modified</b> - wszystkie zmienione obiekty

en: <b>selected</b> - all selected objects
pl: <b>selected</b> - wszystkie zaznaczone obiekty

en: <b>incomplete</b> - all incomplete objects
pl: <b>incomplete</b> - wszystkie niekompletne obiekty

en: <b>untagged</b> - all untagged objects
pl: <b>untagged</b> - wszystkie obiekty bez tagów

en: Use <b>|</b> or <b>OR</b> to combine with logical or
pl: Użyj <b>I</b> lub <b>OR</b> by połączyć logicznym "lub"

en: Use <b>(</b> and <b>)</b> to group expressions
pl: Użyj <b>(</b> oraz <b>)</b> aby pogrupować wyrażenia

note: Strings in JFileChooser
en: Filter
pl: Filtr

en: Search
pl: Szukaj

en: Submit filter
pl: Stwórz filtr

en: Start Search
pl: Rozpocznij szukanie

en: No match found for ''{0}''
pl: Nie znaleziono nic szukając ''{0}''

en: Nothing added to selection by searching for ''{0}''
pl: Nic nie zostało dodane do zaznaczenia szukając "{0}"

en: Nothing removed from selection by searching for ''{0}''
pl: Nic nie zostało usunięte z zaznaczenia szukając "{0}"

en: Nothing found in selection by searching for ''{0}''
pl: Nic nie zostało znalezione w zaznaczeniu szukając "{0}"

en: Found {0} matches
pl: Znaleziono {0} pasujących.

en: Missing parameter for OR
pl: Brak parametru dla OR

en: Missing operator for NOT
pl: Brak parametru dla NOT

en: {0} nodes in way {1} exceed the max. allowed number of nodes {2}
pl: {0} węzłów w drodze {1} przekracza dopuszczalną liczbę węzłów {2}

en: API Capabilities Violation
pl: Naruszenie możliwości API

en: Cyclic dependency between relations:
pl: Zapętlone zależności między relacjami

en: <html>{0} relations build a cycle because they refer to each other.<br>JOSM cannot upload them. Please edit the relations and remove the cyclic dependency.</html>
pl: <html>{0} relacje tworzą zapętlenie zależności ponieważ odnoszą się do siebie wzajemnie.<br>JOSM nie może ich wysłać. Edytuj relacje i usuń zapętlenie zależności między nimi.</html>

en: Relation ...
pl: Relacja ...

en: ... refers to relation
pl: ... odwołuje się do relacji

en: Cycling dependencies
pl: Zapętlone zależności.

note: * Error messages
en: Errors
pl: Błędy

en: Usually this should be fixed.
pl: Przeważnie powinny zostać poprawione.

note: * Warning messages
en: Warnings
pl: Ostrzeżenia

en: Fix these when possible.
pl: Do poprawienia, jeśli jest to możliwe.

note: * Other messages item "Motorcycle/Motorcycle Dealer" text "Other" group "Other"
en: Other
pl: Pozostałe

en: Informational warnings, expect many false entries.
pl: Informacje uzupełniające, możliwe wiele fałszywych błędów.

en: Continue upload
pl: Kontynuuj

en: Add node {0}
pl: Dodano węzeł {0}

en: Add way {0}
pl: Dodano drogę {0}

en: Add relation {0}
pl: Dodano relację {0}

en: Added {0} object | Added {0} objects
pl[0]: Dodano {0} obiekt
pl[1]: Dodano {0} obiekty
pl[2]: Dodano {0} obiektów

en: Change node {0}
pl: Zmień węzeł {0}

en: Change way {0}
pl: Zmień drogę {0}

en: Change relation {0}
pl: Zmień relację {0}

en: Changed nodes of {0}
pl: Zmieniono węzły {0}

en: Remove "{0}" for node ''{1}''
pl: Usunięto  "{0}" w węźle ''{1}''

en: Remove "{0}" for way ''{1}''
pl: Usunięto "{0}" w drodze ''{1}''

en: Remove "{0}" for relation ''{1}''
pl: Usunięto "{0}" w relacji ''{1}''

en: Set {0}={1} for node ''{2}''
pl: Ustawiono {0}={1} dla węzła "{2}"

en: Set {0}={1} for way ''{2}''
pl: Ustawiono {0}={1} dla drogi "{2}"

en: Set {0}={1} for relation ''{2}''
pl: Ustawiono {0}={1} dla relacji "{2}"

en: Remove "{0}" for {1} objects
pl: Usunięto "{0}" w {1} obiektach

en: Set {0}={1} for {2} objects
pl: Ustawiono {0}={1} dla {2} obiektów

en: Change relation member role for {0} {1}
pl: Zmień rolę elementu relacji {0} {1}

en: Double conflict
pl: Podwójny konflikt

en: Delete node {0}
pl: Usunięto węzeł {0}

en: Delete way {0}
pl: Usunięto drogę {0}

en: Delete relation {0}
pl: Usunięto relację {0}

en: Delete {0} object | Delete {0} objects
pl[0]: Usunięto {0} objekt
pl[1]: Usunięto {0} objekty
pl[2]: Usunięto {0} objektów

en: Delete {0} node | Delete {0} nodes
pl[0]: Usunięto {0} węzeł
pl[1]: Usunięto {0} węzły
pl[2]: Usunięto {0} węzłów

en: Delete {0} way | Delete {0} ways
pl[0]: Usunięto {0} drogę
pl[1]: Usunięto {0} drogi
pl[2]: Usunięto {0} dróg

en: Delete {0} relation | Delete {0} relations
pl[0]: Usunięto {0} relację
pl[1]: Usunięto {0} relacje
pl[2]: Usunięto {0} relacji

en: Deleted ''{0}''
pl: Usunięto "{0}"

note: leave message in one tr() as there is a grammatical connection.
en: You are about to delete nodes outside of the area you have downloaded.<br>This can cause problems because other objects (that you do not see) might use them.<br>Do you really want to delete?
pl: Zamierzasz usunąć węzły spoza obszaru, który pobrano.<br>Może to spowodowac problem, ponieważ inne (niewidoczne dla ciebie) obiekty mogą używać tych węzłów.<br>Czy naprawdę zamierzasz je usunąć?

en: Delete confirmation
pl: Potwierdź usunięcie.

en: Move {0} node | Move {0} nodes
pl[0]: Przesunięto {0} węzeł
pl[1]: Przesunięto {0} węzły
pl[2]: Przesunięto {0} węzłów

en: Rotate {0} node | Rotate {0} nodes
pl[0]: Obrócono {0} węzeł
pl[1]: Obrócono {0} węzły
pl[2]: Obrócono {0} węzłów

en: Scale {0} node | Scale {0} nodes
pl[0]: Skalowanie {0} węzła
pl[1]: Skalowanie {0} węzłów
pl[2]: Skalowanie {0} węzłów

en: Sequence
pl: Sekwencja

en: Main dataset does not include node {0}
pl: Główny zbiór danych nie zawiera węzła {0}

en: Apply?
pl: Zastosować?

en: When reversing this way, the following changes to properties of the way and its nodes are suggested in order to maintain data consistency.
pl: Podczas odwracania kierunku drogi następujące właściwości drogi oraz jej węzłów powinny zostać uwzględniony aby zachować spójność.

en: Relation
pl: Relacja

en: Old role
pl: Poprzednia rola

en: New role
pl: Nowa rola

en: Old key
pl: Stary klucz

en: Old value
pl: Stara wartość

en: New key
pl: Nowy klucz

en: New value
pl: Nowa wartość

en: Apply selected changes
pl: Zastosuj wybrane zmiany

en: Do not apply changes
pl: Porzuć zmiany

en: Please select which property changes you want to apply.
pl: Wybierz, które właściwości chcesz zmienić.

en: Properties of
pl: Właściwości

en: Automatic tag correction
pl: Automatyczna korekcja tagów

en: Error while creating backup of removed layer: {0}
pl: Błąd podczas tworzenia kopii zapasowej usuwanej warstwy: {0}

en: Restoring files
pl: Odzyskiwanie plików

en: Illegal latitude value ''{0}''
pl: Niewłaściwa wartość szerokości geograficznej "{0}"

en: Illegal longitude value ''{0}''
pl: Niewłaściwa wartość długości geograficznej "{0}"

en: Malformed config file at lines {0}
pl: Błąd w pliku konfiguracyjnym w linii {0}

en: Warning: Failed to initialize preferences. Preference directory ''{0}'' is not a directory.
pl: Ostrzeżenie: Nie można zainicjować ustawień. Folder ustawień ''{0}'' nie jest folderem.

en: <html>Failed to initialize preferences.<br>Preference directory ''{0}'' is not a directory.</html>
pl: <html>Nie można zainicjować ustawień.<br>Folder ustawień ''{0}'' nie jest folderem.</html>

en: Warning: Failed to initialize preferences. Failed to create missing preference directory: {0}
pl: Ostrzeżenie: Nie można zainicjować ustawień. Nie udało się utworzyć brakującego katalogu ustawień: {0}

en: <html>Failed to initialize preferences.<br>Failed to create missing preference directory: {0}</html>
pl: <html>Nie można zainicjować ustawień. <br>Nie udało się utworzyć brakującego katalogu ustawień: {0}</html>

en: Warning: Missing preference file ''{0}''. Creating a default preference file.
pl: Ostrzeżenie: Brak pliku ustawień''{0}''. Tworzenie pliku ustawień domyślnych.

en: Warning: Replacing existing preference file ''{0}'' with default preference file.
pl: Ostrzeżenie: Zamiana istniejącego pliku ustawień "{0}" na plik ustawień domyślnych.

en: <html>Failed to initialize preferences.<br>Failed to reset preference file to default: {0}</html>
pl: <html> Nie można zainicjować ustawień . <br> udało się przywrócić pliku ustawień domyślnych: {0} </ html>

en: <html>Preferences file had errors.<br> Making backup of old one to <br>{0}<br> and creating a new default preference file.</html>
pl: <html>Plik ustawień  zawiera błędy. <br> Tworzenie kopii zapasowej starego <br> {0} <br> i tworzenia nowego pliku ustawień domyślnych.</ html>

en: Paint style {0}: {1}
pl: Styl rysowania {0}: {1}

en: Preferences stored on {0}
pl: Preferencje zostały zapisane na {0}

en: Could not upload preferences. Reason: {0}
pl: Wysłanie preferencji nie powiodło się. Powód: {0}

en: Could not load preferences from server.
pl: Pobranie preferencji z serwera nie powiodło się.

en: UNKNOWN
pl: NIEZNANA

note: * * the decimal format 999.999
en: Decimal Degrees
pl: Stopnie dziesiętne

en: ID > 0 expected. Got {0}.
pl: Oczekiwano ID > 0. Jest {0}.

en: A primitive with ID = 0 cannot be invisible.
pl: Element z ID = 0 nie może być niewidoczny

note: ICON(data/)
en: node | nodes
pl[0]: węzeł
pl[1]: węzły
pl[2]: węzłów

note: ICON(data/) light cyan
en: way | ways
pl[0]: droga
pl[1]: drogi
pl[2]: dróg

note: ICON(data/) dark blue
en: relation | relations
pl[0]: relacja
pl[1]: relacje
pl[2]: relacji

note: only for display, no real type ICON(data/)
en: closedway
pl: zamknięta droga

en: inactive
pl: nieaktywne

en: selected
pl: zaznaczony

en: Relation: selected
pl: Relacja: zaznaczona

en: Node: standard
pl: Węzeł: standardowy

en: Node: connection
pl: Węzeł: połączony

en: Node: tagged
pl: Węzeł: otagowany

note: teal
en: untagged way
pl: nieotagowana droga

note: dark green
en: incomplete way
pl: niekompletna droga

note: darker blue
en: background
pl: tło

en: highlight
pl: wyróżnienie

note: lighteal
en: untagged
pl: nieotagowany

en: text
pl: tekst

en: Lambert Zone (Estonia)
pl: odwzorowanie Lamberta (Estonia)

en: Mercator
pl: odwzorowanie Merkatora

en: PUWG (Poland)
pl: PUWG (Polska)

en: PUWG Zone
pl: Strefa PUWG

en: PUWG 1992 (Poland)
pl: PUWG 1992 (Polska)

en: PUWG 2000 Zone {0} (Poland)
pl: PUWG 2000 Strefa {0} (Polska)

en: UTM Zone
pl: Strefa UTM

en: North
pl: Północ

en: South
pl: Południe

en: Hemisphere
pl: Półkula

en: Offset 3.000.000m east
pl: Przesunięcie o 3.000.000m na wschód

note: ICON(data/)
en: validation error
pl: błędy spradzania poprawności

note: ICON(data/)
en: validation warning
pl: ostrzeżenie sprawdzania poprawności

note: ICON(data/)
en: validation other
pl: pozostałe informacje z sprawdzania poprawności

en: Running test {0}
pl: Przeprowadzanie testu {0}

en: object | objects
pl[0]: obiekt
pl[1]: obiekty
pl[2]: obiektów

en: Coastlines.
pl: Linie brzegowe

en: This test checks that coastlines are correct.
pl: Ten test sprawdza czy linie brzegowe są poprawne.

en: Unconnected coastline
pl: Niepołączona linia brzegowa

en: Unordered coastline
pl: Nieuporządkowana linia brzegowa

en: Reversed coastline
pl: Odwrócona linia brzegowa

en: Crossing ways.
pl: Przecinające się drogi

en: This test checks if two roads, railways, waterways or buildings crosses in the same layer, but are not connected by a node.
pl: Ten test sprawdza czy dwie drogi, rzeki lub budynki przecinają się, ale nie są połączone węzłem.

en: Crossing buildings
pl: Przecinające się budynki

en: Crossing ways
pl: Przecinające się drogi

en: Duplicated nodes.
pl: Powielone węzły

en: This test checks that there are no nodes at the very same location.
pl: Ten test sprawdza czy nie ma węzłów które mają tą samą pozycję.

en: Duplicated nodes
pl: Powielone węzły

en: Mixed type duplicated nodes
pl: Powielone węzły różnego rodzaju

en: Highway duplicated nodes
pl: Powielone węzły ulic

en: Railway duplicated nodes
pl: Powielone węzły torów kolejowych

en: Waterway duplicated nodes
pl: Powielone węzły dróg wodnych

en: Boundary duplicated nodes
pl: Powielone węzły granic

en: Power duplicated nodes
pl: Powielone węzły energetyki

en: Natural duplicated nodes
pl: Powielone węzły natury

en: Building duplicated nodes
pl: Powielone węzły budynków

en: Landuse duplicated nodes
pl: Powielone węzły zagospodarowania przestrzennego

en: Other duplicated nodes
pl: Powielone węzły (inne)

en: Nodes at same position
pl: Węzły w tym samym miejscu

en: Duplicated relations.
pl: Powielone relacje

en: This test checks that there are no relations with same tags and same members with same roles.
pl: Ten test sprawdza czy nie istnieją relacje z takimi samymi tagami i posiadające tych samych członków z identycznymi rolami.

en: Duplicated relations
pl: Powielone relacje

en: Relations with same members
pl: Relacje z tymi samymi członakmi

en: Delete duplicate relations
pl: Usuń powielone relacje

en: Duplicated ways.
pl: Powielone drogi

en: This test checks that there are no ways with same node coordinates and optionally also same tags.
pl: Ten test sprawdza czy nie istnieją drogi z tymi samymi węzłami i opcjonalnie z tymi samymi tagami.

en: Duplicated ways
pl: Powielone drogi

en: Ways with same position
pl: Drogi z tą samą pozycją

en: Delete duplicate ways
pl: Usuń powielone drogi

en: Duplicated way nodes.
pl: Powielone węzły drogi.

en: Checks for ways with identical consecutive nodes.
pl: Sprawdza drogi z identycznymi, kolejnymi węzłami.

en: Duplicated way nodes
pl: Powielone węzły drogi

en: This test checks if multipolygons are valid
pl: Ten test sprawdza czy multipolygony są poprawne

en: Area style way is not closed
pl: Niezamknięty obszar

en: No outer way for multipolygon
pl: Brak zewnętrznej drogi multipolygonu

en: No style for multipolygon
pl: Brak stylu dla multipolygonu

en: No style in multipolygon relation
pl: Brak stylu dla relacji multipolygonu

en: No useful role for multipolygon member
pl: Nieprzydatna rola członka multipolygonu

en: Non-Way in multipolygon
pl: Obiekt niebędący drogą w multipolygonie

en: A name is missing, even though name:* exists.
pl: Brak tagu name, istnieje jednak name:*

en: Nodes with same name
pl: Węzły z tą samą nazwą

en: Overlapping ways.
pl: Nakładające się drogi.

en: Overlapping areas
pl: Nakładające się obszary

en: Overlapping highways (with area)
pl: Nakładające się jezdnie (z obszarem)

en: Overlapping railways (with area)
pl: Nakładające się tory (z obszarem)

en: Overlapping ways (with area)
pl: Nakładające się drogi (z obszarem)

en: Overlapping highways
pl: Nakładające się jezdnie

en: Overlapping railways
pl: Nakładające się tory kolejowe

en: Overlapping ways
pl: Nakładające się drogi

en: Relation type is unknown
pl: Nieustalony rodzaj relacji

en: Relation is empty
pl: Pusta relacja

en: <empty>
pl: <pusta>

en: Role {0} missing
pl: Brakująca rola {0}

en: Role verification problem
pl: Problem z weryfikacją roli

en: Number of {0} roles too high ({1})
pl: Liczba ról {0} zbyt wysoka ({1})

en: Role {0} unknown
pl: Nieznana rola {0}

en: Empty role found
pl: Pusta rola

en: Self-intersecting ways
pl: Drogi przecinające same siebie

en: This test checks for ways that contain some of their nodes more than once.
pl: Ten test sprawdza czy droga zawiera niektóre węzły więcej niż jeden raz.

en: Similarly named ways
pl: Drogi bez nazwy

en: Suspicious tag/value combinations
pl: Podejrzana kombinacja tag/wartość

en: Key ''{0}'' not in presets.
pl: Klucz "{0}" nie występuje w szablonach

en: Presets do not contain property key
pl: Szablony nie zawierają danego klucza

en: Value ''{0}'' for key ''{1}'' not in presets.
pl: Wartość "{0}" dla klucza "{1}" nie występuje w szablonach.

en: Presets do not contain property value
pl: Szablony nie zawierają danej wartości

en: FIXMES
pl: DO POPRAWKI

note: JButton
en: Add
pl: Dodaj

en: Edit
pl: Edycja

en: Please select the row to edit.
pl: Proszę wybrać wiersz do edycji

en: Please select the row to delete.
pl: Proszę wybrać wiersz do usunięcia

en: Unknown role
pl: Nieznana rola

en: Unknown member type
pl: Nieznany rodzaj elementu

en: More than one "from" way found
pl: Znaleziono więcej niż jedną drogę "from"

en: More than one "to" way found
pl: Znaleziono więcej niż jedną drogę "to"

en: More than one "via" way found
pl: Znaleziono więcej niż jedną drogę "via"

en: No "from" way found
pl: Nie znaleziono drogi "from"

en: No "to" way found
pl: Nie znaleziono drogi "to"

en: No "via" node or way found
pl: Nie znaleziono drogi lub węzła "via"

en: The "from" way does not start or end at a "via" node
pl: Droga "from" nie zaczyna sie lub kończy w węźle "via"

en: The "to" way does not start or end at a "via" node
pl: Droga "to" nie zaczyna sie lub kończy w węźle "via"

en: The "from" way does not start or end at a "via" way.
pl: Droga "from" nie zaczyna sie lub kończy na drodze "via".

en: The "to" way does not start or end at a "via" way.
pl: Droga "to" nie zaczyna sie lub kończy na drodze "via".

en: Unclosed Ways.
pl: Niezamkniete drogi

note: </rule> <!-- lot's of "openGeoDB:..." tags can be found in germany --> <rule> <condition k="openGeoDB:type" v="Stadt"/> <icon annotate="true" src="place/settlement/town.png"/> <condition k="openGeoDB:type" v="Kreis"/> <condition k="openGeoDB:type" v="Gemeinde"/> <condition k="openGeoDB:type" v="Ort"
en: building
pl: budynek

note: </rule> <rule> <condition k="area" b="yes"/> color area
en: area
pl: obszar

en: Unclosed way
pl: Niezamknięta droga

en: Unconnected ways.
pl: Niepołączone drogi.

en: Way end node near other highway
pl: Węzeł końca drogi leżący blisko innej drogi (ulicy)

en: Way end node near other way
pl: Węzeł końca drogi leżący blisko innej drogi

en: Way node near other way
pl: Węzeł drogi blisko innej drogi

en: No tags
pl: Bez tagów

note: Does not happen, but just to be sure. Maybe definition of uninteresting tags changes in future.
en: Unconnected nodes without physical tags
pl: Niepołączone węzły bez tagów

note: translation note: don't translate quoted words
en: Has tag containing ''fixme'' or ''FIXME''
pl: Posiada tagi zawierające ''fixme'' lub ''FIXME''

note: translation note: don't translate quoted words
en: Has key ''note'' or ''comment'' or ''description''
pl: Posiada klucz ''note'', ''comment'' lub ''description''

note: translation note: don't translate quoted words
en: Has key ''created_by'' or ''converted_by''
pl: Posiada klucz ''created_by'' lub ''converted_by''

note: translation note: don't translate quoted words
en: Has key ''watch''
pl: Posiada klucz ''watch''

note: translation note: don't translate quoted words
en: Has key ''source''
pl: Posiada klucz ''source''

en: Unnamed ways
pl: Drogi bez nazwy

en: Unnamed junction
pl: Skrzyżowanie bez nazwy

en: Untagged ways (commented)
pl: Drogi bez tagów (z komentarzem)

en: Untagged ways
pl: Drogi bez tagów

en: Empty ways
pl: Puste drogi

en: One node ways
pl: Drogi z jednym węzłem

en: Reversed water: land not on left side
pl: Odwrócony kierunek rysowania wody: ląd nie znajduje się po lewej stronie

en: Do not show again (remembers choice)
pl: Nie pokazuj ponownie (zapamiętaj wybór)

en: incomplete
pl: niekompletne

en: highway
pl: droga

note: item "Relations/Route" combo "Route type" display value
en: railway
pl: tory kolejowe

en: waterway
pl: szlak wodny

en: landuse
pl: zagospodarowanie przestrzenne

note: note: length == 0 should no longer happen, but leave the bracket code nevertheless, who knows what future brings I18n: count of nodes as parameter
en: {0} node | {0} nodes
pl[0]: {0} węzeł
pl[1]: {0} węzły
pl[2]: {0} węzłów

en: {0} member | {0} members
pl[0]: {0} element
pl[1]: {0} elementy
pl[2]: {0} elementów

en: Illegal Data
pl: Nieprawidłowe dane

en: Internal Server Error
pl: Wewnętrzny błąd serwera

en: Bad Request
pl: Błędne żądanie

en: Not Found
pl: Nie znaleziono

en: Conflict
pl: Konflikt

en: Authentication Failed
pl: Uwierzytelnienie nie powiodło się

en: Authorisation Failed
pl: Autoryzacja nie powiodła się

en: Communication with OSM server failed
pl: Połączenie z serwerem OSM nie powiodło się

en: Authentication failed
pl: Błąd uwierzytelniania

en: Unknown host
pl: Nieznany adres

en: Show help information
pl: Pokazuje informację pomocy

en: Message of the day not available
pl: Wiadomość dnia jest niedostępna

en: Downloading "Message of the day"
pl: Pobieranie wiadomości dnia

en: Click to close the dialog
pl: Kliknij aby zamknąć

en: Imagery offset
pl: Przesunięcie podkładu

en: Blank Layer
pl: Pusta warstwa

note: ICON
en: Open a blank WMS layer to load data from a file
pl: Tworzy pustą warstwę WMS do załadowania danych z pliku

en: Imagery
pl: Podkłady mapy

[ctx: layer]
en: Offset
pl: Przesunięcie

en: Upload Preferences
pl: Wyślij Ustawienia

en: Upload the current preferences to the server
pl: Wyślij bieżące ustawienia na serwer

en: string
pl: ciąg

en: Name of the user.
pl: Nazwa użytkownika.

en: OSM Password.
pl: Hasło OSM.

en: string;string;...
pl: ciąg;ciąg;...

en: any
pl: dowolne

en: Username
pl: Nazwa użytkownika

en: Password
pl: Hasło

en: usage
pl: użycie

en: options
pl: opcje

en: Show this help
pl: Wyświetl tę pomoc

en: Reset the preferences to default
pl: Przywróć domyślne ustawienia

en: Set the language
pl: Ustaw język

en: Change the folder for all user settings
pl: Zmień folder dla ustawień wszystkich użytkowników.

en: examples
pl: przykłady

en: Initializing
pl: Inicjalizacja

en: Loading early plugins
pl: Ładowanie wczesnych wtyczek

en: Setting defaults
pl: Zapisywanie domyślnych ustawień

en: Creating main GUI
pl: Przygotowywanie interfejsu użytkownika

en: Loading plugins
pl: Ładowanie wtyczek

en: Unsaved osm data
pl: Niezapisane dane OSM

en: Restore
pl: Przywróć

en: Discard
pl: Porzuć

en: JOSM found {0} unsaved osm data layer.  | JOSM found {0} unsaved osm data layers.
pl[0]: JOSM znalazł {0} niezapisaną warstwę danych.
pl[1]: JOSM znalazł {0} niezapisane warstwy danych.
pl[2]: JOSM znalazł {0} niezapisanych warstw danych. .

en: Preference setting {0} has been removed since it is no longer used.
pl: Ustawienie {0} zostało usunięte, ponieważ nie jest już używane.

en: File
pl: Plik

note: Strings in JFileChooser
en: View
pl: Widok

en: Tools
pl: Narzędzia

en: Presets
pl: Szablony

en: Audio
pl: Dźwięk

en: Move right
pl: Przesuń w prawo

en: Map: {0}
pl: Mapa: {0}

en: Move left
pl: Przesuń w lewo

en: Move up
pl: Przesuń do góry

en: Move down
pl: Przesuń w dół

en: Zoom in
pl: Powiększ

en: Zoom out
pl: Zmniejsz

en: scale
pl: skala

en: The geographic longitude at the mouse pointer.
pl: Długość geograficzna punktu wskazywanego przez kursor.

en: The name of the object at the mouse pointer.
pl: Nazwa obiektu wskazywanego przez kursor.

en: The geographic latitude at the mouse pointer.
pl: Szerokość geograficzna punktu wskazywanego przez kursor.

en: The angle between the previous and the current way segment.
pl: Kąt pomiędzy poprzednim i bieżącym segmentem tworzonej drogi.

en: The (compass) heading of the line segment being drawn.
pl: Namiar (kompasowy) tworzonego odcinka.

en: The length of the new way segment being drawn.
pl: Długość nowego, tworzonego odcinka.

en: (no object)
pl: (brak obiektu)

en: User:
pl: Użytkownik:

en: Layer not in list.
pl: warstwa nie jest na liście.

en: Metric
pl: metryczne

en: Chinese
pl: Chiński

en: Imperial
pl: imperialne

en: Click to cancel the current operation
pl: Kliknij aby przerwać trwającą operację

en: false: the property is explicitly switched off
pl: fałsz: ten opcja jest zawsze wyłączona

en: true: the property is explicitly switched on
pl: prawda: ta opcja jest zawsze włączona

en: partial: different selected objects have different values, do not change
pl: częściowe: różne zaznaczone obiekty mają różne wartości - nie zmienia

en: unset: do not set this property on the selected objects
pl: nieustawione: nie zmieniaj tego atrybutu dla zaznaczonych obiektów

en: <html>Please confirm to remove <strong>1 object</strong> from <strong>1 relation</strong>.</html>
pl: <html>Potwierdź usunięcie <strong>1 obiektu</strong> z <strong>1 relacji</strong>.</html>

en: <html>Please confirm to remove <strong>1 object</strong> from <strong>{0} relations</strong>.</html>
pl: <html>Potwierdź usunięcie <strong>1  obiektu</strong> z <strong>{0} relacji</strong>.</html>

en: <html>Please confirm to remove <strong>{0} objects</strong> from <strong>{1} relations</strong>.</html>
pl: <html>Potwierdź usunięcie <strong>{0} obiektów</strong> z <strong>{1} relacji</strong>.</html>

en: Deleting {0} object | Deleting {0} objects
pl[0]: Usuwanie {0} obiektu
pl[1]: Usuwanie {0} obiektów
pl[2]: Usuwanie {0} obiektów

en: Delete objects
pl: Usuwa obiekty

en: To delete
pl: Do usunięcia

en: From Relation
pl: Z relacji

en: Pos.
pl: Pozycja

note: the role column
en: Role
pl: Rola

en: Click to close the dialog and remove the object from the relations
pl: Kliknij aby zamknąć i usunąć obiekty z relacji

en: Click to close the dialog and to abort deleting the objects
pl: Kliknij aby zamknąć i anulować usuwanie obiektów

en: <html>Please select a <strong>range of OSM tiles</strong> at a given zoom level.</html>
pl: <html>Wybierz <strong>zakres kafelków OSM</strong> przy danym powiększeniu.</html>

en: Zoom level:
pl: Poziom powiększenia:

en: from tile
pl: od kafelka

en: up to tile
pl: aż do kafelka

en: Tile address:
pl: Adres kafelka:

en: Apply the tile address
pl: Zastosuj adres kafelka

en: Please enter a tile address
pl: Proszę wprowadzić adres kafelka

en: The current value isn''t a valid tile address
pl: Wprowadzona wartość nie jest poprawnym adresem kafelka

en: Please enter a tile index
pl: Proszę wprowadzić index kafelka

en: The current value isn''t a valid tile index for the given zoom level
pl: Wprowadzona wartość dla kafelka nie jest poprawna dla podanego powiększenia.

note: * * compare my version of an {@see OsmPrimitive} with their version
en: My with Their
pl: Moją z Ich

note: * * compare my version of an {@see OsmPrimitive} with the merged version
en: My with Merged
pl: Moją z Połączoną

note: * * compare their version of an {@see OsmPrimitive} with the merged veresion
en: Their with Merged
pl: Ich z Połączoną

en: Properties
pl: Właściwości

en: Tags
pl: Etykiety

en: Nodes
pl: Węzły

en: Members
pl: Członkowie

en: Nodes(with conflicts)
pl: Węzły (z konfliktami)

en: Members(with conflicts)
pl: Członkowie (z konfliktami)

en: Properties(with conflicts)
pl: Właściwości (z konfliktami)

en: Unexpected value of parameter ''index''. Got {0}.
pl: Niespodziewana wartość parametru "index". Wynosi {0}

en: lock scrolling
pl: zablokuj przewijanie

en: Compare
pl: Porównaj

en: My version
pl: Moja wersja

en: List of elements in my dataset, i.e. the local dataset
pl: Lista elementów w moim zestawie zmian czyli lokalnym

en: Merged version
pl: Połączona wersja

en: Their version
pl: Ich wersja

en: List of elements in their dataset, i.e. the server dataset
pl: Lista elementów w ich zestawie zmian czyli na serwerze

note: Strings in JFileChooser
en: Up
pl: W górę

en: Down
pl: W dół

en: Remove
pl: Usuń

en: Freeze
pl: Zablokuj

en: Freeze the current list of merged elements.
pl: Blokuje bierzącą listę połączonych elementów.

en: Unfreeze
pl: Odblokuj

en: Unfreeze the list of merged elements and start merging.
pl: Odblokowuje bierzącą listę połączonych elementów.

en: <html>Click <strong>{0}</strong> to start merging my and their entries.</html>
pl: <html>Kliknij <strong>{0}</strong> aby rozpocząć łączenie swoich i ich wpisów.</html>

en: <html>Click <strong>{0}</strong> to finish merging my and their entries.</html>
pl: <html>Kliknij <strong>{0}</strong>aby zakończyć łączenie swoich i ich wpisów.</html>

en: My version ({0} entry) | My version ({0} entries)
pl[0]: Moja wersja ({0} pozycja)
pl[1]: Moja wersja ({0} pozycje)
pl[2]: Moja wersja ({0} pozycji)

en: Merged version ({0} entry) | Merged version ({0} entries)
pl[0]: Połączona wersja ({0} pozycja)
pl[1]: Połączona wersja ({0} pozycje)
pl[2]: Połączona wersja ({0} pozycji)

en: Their version ({0} entry) | Their version ({0} entries)
pl[0]: Ich wersja ({0} pozycja)
pl[1]: Ich wersja ({0} pozycje)
pl[2]: Ich wersja  ({0} pozycji)

en: Node
pl: Węzeł

en: Coordinates:
pl: Współrzędne:

en: Deleted State:
pl: Usunięte:

en: Referenced by:
pl: Odwołania do:

en: (none)
pl: (brak)

en: deleted
pl: usunięto

en: not deleted
pl: nie zostały usunięte

en: Keep my deleted state
pl: Zachowaj mój stan usunięcia

en: Keep their deleted state
pl: Zachowaj ich stan usunięcia

note: setting up the properties table
en: Key
pl: Klucz

en: Value
pl: Wartość

en: My version (local dataset)
pl: Moja wersja (lokalna)

en: Their version (server dataset)
pl: Ich wersja (na serwerze)

en: Keep the selected key/value pairs from the local dataset
pl: Zachowaj wybrane pary klucz/wartość z lokalnej wersji

en: Keep the selected key/value pairs from the server dataset
pl: Zachowaj wybrane pary klucz/wartość z wersji na serwerze

en: Conflicts when combining ways - combined way is ''{0}''
pl: Konflikt podczas łączenia dróg - łączona jest droga "{0}"

en: No conflicts to resolve
pl: Brak konfliktów do rozwiązania

en: Cancel conflict resolution
pl: Anuluj rozwiązywanie konfliktów

en: Apply resolved conflicts
pl: Zastosuj rozwiązane konflikty

en: Apply
pl: Zastosuj

en: none
pl: żadne

note: item "Annotation/Address Interpolation" combo "Numbering scheme" display value
en: all
pl: wszystkie

en: Choose a value
pl: Wybierz wartość

en: {0} way | {0} ways
pl[0]: {0} droga
pl[1]: {0} drogi
pl[2]: {0} dróg

en: {0} relation | {0} relations
pl[0]: {0} relacja
pl[1]: {0} relacje
pl[2]: {0} relacji

en: Keep
pl: Zachowaj

en: Undecided
pl: Nierozstrzygnięty

en: Role:
pl: Rola:

en: Enter a role for all relation memberships
pl: Wprowadź rolę dla wszystkich członków relacji

[ctx: tag]
en: Key:
pl: Klucz:

en: <html>Enter a tag key, i.e. <strong><tt>fixme</tt></strong></html>
pl: <html>Wprowadź klucz dla tagu np. <strong><tt>fixme</tt></strong></html>

note: Strings in GTK ColorChooser
en: Value:
pl: Wartość:

en: <html>Enter a tag value, i.e. <strong><tt>check members</tt></strong></html>
pl: <html>Wprowadź wartość dla tagu np. <strong><tt>sprawdź członków relacji</tt></strong></html>

en: <html>The combined ways are members in one ore more relations. Please decide whether you want to <strong>keep</strong> these memberships for the combined way or whether you want to <strong>remove</strong> them.<br>The default is to <strong>keep</strong> the first way and <strong>remove</strong> the other ways that are members of the same relation: the combined way will take the place of the original way in the relation.</html>
pl: <html>Łączone drogi są członkami jednej lub więcej relacji. Proszę zdecydować czy chcesz <strong>zachować</strong> to członkostwo dla łączonych dróg lub <strong>usunąć</strong> je z relacji.<br>Domyślnie <strong>zachowywana</strong> jest pierwsza droga a <strong>usuwane są</strong> inne drogi które są członkami tej samej relacji. W rezultacie połączona droga zastępuje pierwotne drogi w relacji</html>

en: Apply this role to all members
pl: Zastosuj tę rolę do wszystkich członków

en: Orig. Way
pl: Oryg. droga

en: Decision
pl: Decyzja

en: <html>Please select the values to keep for the following tags.</html>
pl: <html>Wybierz wartości odpowiadające tagom.</html>

en: Show tags with conflicts only
pl: Pokaż tylko tagi z konfliktami

en: Show tags with multiple values only
pl: Pokaż tylko tagi z różnymi wartościami

en: For selected objects only
pl: Tylko dla zaznaczonych obiektów

en: Changesets
pl: Zestawy zmian

en: Open the list of changesets in the current layer.
pl: Otwiera listę zmian aktywnej warstwy.

en: Select all objects assigned to the currently selected changesets
pl: Zaznacza wszystkie obiekty będące częścią wybranych zestawów danych

en: Download
pl: Pobierz

en: Download information about the selected changesets from the OSM server
pl: Pobiera informacje o wybranych zestawach danych z serwera OSM

en: Closes the selected open changesets
pl: Zamyka wybrane otwarte zestawy zmian

en: Show info
pl: Pokaż szczegóły

en: Open a web page for each selected changeset
pl: Otwiera stronę internetową dla każdego zaznaczonego zestawu danych

note: Strings in JFileChooser
en: Details
pl: Szczegóły

en: Opens the Changeset Manager window for the selected changesets
pl: Otwiera menedżera zestawów zmian dla wybranych zestawów zmian

en: Command Stack
pl: Historia poleceń

en: Open a list of all commands (undo buffer).
pl: Otwiera lista wszystkich wykonanych operacji (historia poleceń).

en: Toggle: {0}
pl: Przełącz: {0}

en: Selects the objects that take part in this command (unless currently deleted)
pl: Zaznacza obiekty które brały udział w poleceniu (poza usuniętymi)

en: Resolve conflicts.
pl: Otwiera listę konfliktów do rozwiązania.

en: Conflicts: {0} unresolved
pl: Konflikty: {0} nierozwiązanych

en: Resolve
pl: Rozwiąż

en: Set the selected elements on the map to the selected items in the list above.
pl: Zaznacz na mapie elementy zaznaczone na powyższej liście.

en: Cancel conflict resolution and close the dialog
pl: Anuluj rozwiązywanie konfliktów i zamknij okno

en: Apply resolved conflicts and close the dialog
pl: Zastosuj rozwiązanie konfliktów i zamknij okno

en: Apply Resolution
pl: Zastosuj rozwiązanie

en: Close anyway
pl: Zamknij mimo to

en: Continue resolving
pl: Kontynuuj rozwiązywanie

en: Conflict not resolved completely
pl: Konflikt nie został całkowicie rozwiązany

en: Resolve conflicts
pl: Rozwiąż konflikty

en: Resolve conflicts for ''{0}''
pl: Rozwiąż konflikty dla "{0}"

en: Filter objects and hide/disable them.
pl: Filtruj obiekty i ukrywaj/blokuj je.

en: Add filter.
pl: Dodaje filtr.

en: Edit filter.
pl: Edytuje filtr.

en: Delete filter.
pl: Usuwa filtr.

en: Move filter up.
pl: Przesuwa filtr do góry.

en: Move filter down.
pl: Przesuwa filtr na dół.

en: Enable filter
pl: Zastosuj filtr

en: Hide elements
pl: Ukryj elementy

en: Inverse filter
pl: Odwróć filtr

en: Filter mode
pl: Tryb filtru

en: Filter Hidden:{0} Disabled:{1}
pl: Filtry ukryte:{0}, wyłączone:{1}

en: Error in filter
pl: Błąd w filtrze

[ctx: filter]
note: translators notes must be in front column header: enable filter
en: E
pl: A

[ctx: filter]
note: column header: hide filter
en: H
pl: U

[ctx: filter]
note: column header: filter text
en: Text
pl: Tekst

[ctx: filter]
note: column header: inverted filter
en: I
pl: O

[ctx: filter]
note: column header: filter mode
en: M
pl: T

[ctx: filter]
note: translators notes must be in front filter mode: replace
en: R
pl: Z

[ctx: filter]
note: filter mode: add
en: A
pl: D

[ctx: filter]
note: filter mode: remove
en: D
pl: U

[ctx: filter]
note: filter mode: in selection
en: F
pl: Z

en: <h2>Filter active</h2>
pl: <h2>Filtr aktywny</h2>

en: <p><b>{0}</b> objects hidden
pl: <p><b>{0}</b> ukrytych obiektów

en: <b>{0}</b> objects disabled
pl: <b>{0}</b> wyłączonych obiektów

en: </p><p>Close the filter dialog to see all objects.<p></html>
pl: </p><p>Zamknij okno filtrów aby zobaczyć wszystkie obiekty.<p></html>

en: History
pl: Historia

en: Display the history of all selected items.
pl: Wyświetla historię wszystkich zaznaczonych elementów.

en: Object with history
pl: Obiekt z historią

en: Reload
pl: Odśwież

en: Reload all currently selected objects and refresh the list.
pl: Ponownie wczytuje wszystkie zaznaczone obiekty i odświeża listę.

note: JButton
en: Show
pl: Pokaż

en: Display the history of the selected objects.
pl: Wyświetl historię zaznaczonego obiektu.

en: Advanced object info
pl: Szczegółowe informacje o obiekcie

en: <new object>
pl: <nowy obiekt>

note: item "Ways/Path" combo "Wheelchairs" display value item "Ways/Dedicated Cycleway" combo "Pedestrians" display value item "Waypoints/Traffic Signal" combo "Pedestrian crossing type" display value item "Waypoints/Pedestrian Crossing" combo "Type" display value item "Transport/Railway/Crossing" combo "
en: unknown
pl: nieznany

en: Close the dialog and create a new node
pl: Zamknij okno i utwórz nowy węzeł

en: Close the dialog, do not create a new node
pl: Zamknij okno, nie twórz nowego węzła

en: Layers
pl: Warstwy

en: Open a list of all loaded layers.
pl: Otwiera listę wszystkich wczytanych warstw.

en: Delete the selected layers.
pl: Usuń zaznaczoną warstwę.

en: Show/Hide
pl: Pokaż/Ukryj

en: Toggle visible state of the selected layer.
pl: Zmienia widocznoś zaznaczonej warstwy.

en: Activate
pl: Aktywuj

en: Activate the selected layer
pl: Aktywuj zaznzczoną warstwę

en: Merge this layer into another layer
pl: Połącz tą warstwę z inną warstwą

en: Duplicate this layer
pl: Skopiuj warstwę

en: Move the selected layer one row up.
pl: Przesuwa wybraną warstwę o jeden wiersz do góry.

en: Move the selected layer one row down.
pl: Przesuwa wybraną warstwę o jedno odczo do dołu.

en: Information about layer
pl: Informacje o warstwie

en: Map Paint Styles
pl: Style rysowania map

en: configure the map painting style
pl: Konfiguruje styl rysowania mapy

en: No
pl: Nie

note: group "Relations"
en: Relations
pl: Relacje

en: Open a list of all relations.
pl: Otwiera listę wszystkich relacji

en: Open an editor for the selected relation
pl: Otwiera okno edycji dla zaznaczonej relacji.

en: Delete the selected relation
pl: Usuwa zaznaczoną relację.

en: Create a new relation
pl: Tworzy nową relację

en: Create a copy of this relation and open it in another editor window
pl: Tworzy kopię tej relacji i otwiera ją w nowym oknie edytora relacji

en: Set the current selection to the list of selected relations
pl: Zaznacza relacje wybrane z listy relacji

en: Select relation
pl: Zaznacz relację

en: Select the members of all selected relations
pl: Zaznacz członków wszystkich zaznaczonych relacji

en: Select members
pl: Wybierz członków

en: Download all members of the selected relations
pl: Pobierz wszystkich członków zaznaczonej relacji

en: Download members
pl: Pobierz członków

en: Download incomplete members of selected relations
pl: Pobierz niekompletnych członków zaznaczonych relacji

en: Download incomplete members
pl: Pobierz niekompletnych członków

en: Relations: {0}
pl: Relacje: {0}

en: Current Selection
pl: Bieżące zaznaczenie

en: Open a selection list window.
pl: Otwiera okno z listą zaznaczonych obiektów.

en: Search for objects
pl: Wyszukuje obiekty

en: Zoom to selection
pl: Powiększ do zaznaczenia

en: Zoom to selected element(s)
pl: Powiększ do wybranych elementów

en: Select in relation list
pl: Zaznacz na liście relacji

en: Selection
pl: Zaznaczenie

en: Sel.: Rel.:{0} / Ways:{1} / Nodes:{2}
pl: Zazn.: Rel.:{0} / Drogi:{1} / Węzły:{2}

en: Selection: {0}
pl: Zaznaczenie: {0}

en: Undock the panel
pl: Oderwij panel

en: Close this panel. You can reopen it with the buttons in the left toolbar.
pl: Zamknij panel. Możesz ponownie go otworzyć używając przycisków po lewej.

en: Click to minimize/maximize the panel content
pl: Kliknij aby zminimalizować/maksymalizować zawartość panela

en: Authors
pl: Autorzy

en: Open a list of people working on the selected objects.
pl: Otwiera listę ludzi pracujących nad zaznaczonymi obiektami.

en: {0} Author | {0} Authors
pl[0]: {0} Autor
pl[1]: {0} Autorów

en: Load CT
pl: Ładuj CT

en: Author
pl: Autor

en: # Objects
pl: Liczba obiektów

en: Validation results
pl: Sprawdzanie poprawności

en: Open the validation window.
pl: Otwiera okno z informacją o rezultatach sprawdzania poprawności

en: Zoom to problem
pl: Pokaż problem

en: Fix
pl: Napraw

en: Whole group
pl: Całą grupę

en: Single elements
pl: Pojedyncze elementy

en: Nothing
pl: Nic

en: Fixing errors ...
pl: Naprawianie błędów...

en: Fixing ({0}/{1}): ''{2}''
pl: Naprawianie ({0}/{1}): ''{2}''

en: Updating map ...
pl: Aktualizowanie mapy...

en: Display the basic properties of the changeset
pl: Wyświetla podstawowe właściwości zestawu zmian

en: Display the tags of the changeset
pl: Wyświetla tagi zestawu zmian

en: Content
pl: Zawartość

en: Display the objects created, updated, and deleted by the changeset
pl: Wyświetla obiekty stworzone, zaktualizowane i usunięte w zestawie zmian

en: Changeset Management Dialog
pl: Menedżer Zestawów Zmian

en: Close the dialog
pl: Zamknij okno

en: Query
pl: Zapytanie

en: Launch the dialog for querying changesets
pl: Uruchamia okno zapytań dla zestawów zmian

en: Remove from cache
pl: Usuń z pamięci podręcznej

en: Remove the selected changesets from the local cache
pl: Usuwa zaznaczone zestawy zmian z pamieci podręcznej

en: Close the selected changesets
pl: Zamyka wybrane zestawy zmian

en: Update changeset
pl: Aktualizuj zestaw zmian

en: Updates the selected changesets with current data from the OSM server
pl: Aktualizuje dane zaznaczonych zestawów zmian z serwerem OSM

en: Download changeset content
pl: Pobierz zawartość zestawu zmian

en: Download the content of the selected changesets from the server
pl: Pobiera zawartość wybranych zestawów zmian z serwera

en: My changesets
pl: Moje zestawy zmian

en: Download my changesets from the OSM server (max. 100 changesets)
pl: Pobiera moje zestawy zmian z serwera OSM (maksymalnie 100 zestawów zmian)

en: <html>JOSM is currently running with an anonymous user. It cannot download<br>your changesets from the OSM server unless you enter your OSM user name<br>in the JOSM preferences.</html>
pl: <html>JOSM pracuje obecnie w trybie gościa. Nie pozwala to na pobranie<br>twoich zestawów zmian z serwera OSM dopóki nie wprowadzisz swojej nazwy użytkownika OSM<br>w ustawieniach JOSM.</html>

[ctx: changeset.upload-comment]
en: empty
pl: brak

[ctx: changeset.state]
en: Open
pl: Otwarty

[ctx: changeset.state]
en: Closed
pl: Zamknięty

en: anonymous
pl: gość

en: Comment
pl: Komentarz

note: Strings in JFileChooser
en: Open
pl: Otwórz

en: User
pl: Użytkownik

en: Created at
pl: Utworzony

en: Closed at
pl: Zamknięty

en: Downloading changeset content
pl: Pobieranie zawartości zestawu zmian

en: ({0}/{1}) Downloading changeset {2}...
pl: ({0}/{1}) Pobieranie zestawu zmian {2}...

en: ({0}/{1}) Downloading content for changeset {2}...
pl: ({0}/{1}) Pobieranie zawarości dla zestawu zmian {2}...

en: Download content
pl: Pobierz zawartość

en: Download the changeset content from the OSM server
pl: Pobiera zawartość zestawu zmian z serwera OSM

en: Update content
pl: Aktualizuj zawartość

en: Update the changeset content from the OSM server
pl: Aktualizuje zawartość zestawu zmian z serwera OSM

en: Show history
pl: Pokaż historię

en: Select in layer
pl: Zaznacz na warstwie

en: Select the corresponding primitives in the current data layer
pl: Zaznacza odpowiadające elementy na edytowanej warstwie danych

en: <html>The selected object is not available in the current<br>edit layer ''{0}''.</html> | <html>None of the selected objects is available in the current<br>edit layer ''{0}''.</html>
pl[0]: <html>Zaznaczony obiekt nie jest dostępny w<br>edytowanej warstwie ''{0}''.</html>
pl[1]: <html>Żaden z zaznaczonych obiektów nie jest dostępny w<br>edytowanej warstwie ''{0}''.</html>
pl[2]: <html>Żaden z zaznaczonych obiektów nie jest dostępny w<br>edytowanej warstwie ''{0}''.</html>

en: Nothing to select
pl: Nie ma nic do zaznaczenia

en: Zoom to in layer
pl: Powiększ na warstwie

en: Nothing to zoom to
pl: Nie ma nic do powiększenia

en: The content of this changeset is not downloaded yet.
pl: Zawartość tego zestawu zmian nie została jeszcze pobrana.

en: Download now
pl: Pobierz teraz

en: Download the changeset content
pl: Pobiera zawartość zestawu zmian

en: Created
pl: Utworzono

en: Updated
pl: Zaktualizowano

en: Deleted
pl: Usunięto

note: Strings in JFileChooser <optional> item "Highways/Streets/Motorway" text "Name" item "Highways/Streets/Trunk" text "Name" item "Highways/Streets/Primary" text "Name" item "Highways/Streets/Secondary" text "Name" item "Highways/Streets/Tertiary" text "Name" <space /> <key key="highway" value="unclass
en: Name
pl: Nazwa

en: Comment:
pl: Komentarz:

en: Open/Closed:
pl: Otwarty/Zamknięty:

en: Created by:
pl: Stworzony przez:

en: Created on:
pl: Utworzony:

en: Closed on:
pl: Zamknięty:

en: Remove the changeset in the detail view panel from the local cache
pl: Usuwa zestaw zmian w panelu widoku szczegółowego z pamięci podręcznej

en: Update the changeset from the OSM server
pl: Aktualizuje zestaw zmian z serwerem OSM

en: Select the primitives in the content of this changeset in the current data layer
pl: Zaznacza elementy zawarte w tym zestawie zmian w edytowanej warstwie danych

en: <html>None of the objects in the content of changeset {0} is available in the current<br>edit layer ''{1}''.</html>
pl: <html>Żaden z obiektów zawartych w zestawie zmian {0} nie jest dostępny w<br>edytowanej warstwie ''{1}''.</html>

note: parent for dialog is Main.parent
en: Download changesets
pl: Pobierz zestawy zmian

en: {0} [incomplete]
pl: {0} [niekompletny]

en: open
pl: otwarty

en: closed
pl: zamknięty

en: Changeset ID:
pl: ID zestawu zmian:

en: Enter a changeset id
pl: Wprowadź ID zestawu zmian

en: Download the changeset with the specified id, including the changeset content
pl: Pobiera zestaw zmian z podanym ID, łącznie z zawartością zestawu zmian

en: The current value is not a valid changeset ID. Please enter an integer value > 0
pl: Podana wartość nie jest poprawnym ID zestawu zmian. Proszę wprowadzić liczbę całkowitą >0

en: Please enter an integer value > 0
pl: Proszę wprowadzić liczbę całkowitą >0

en: Select changesets owned by specific users
pl: Wybierz zestawy zmian będące własnością konkretnego użytkownika

en: Select changesets depending on whether they are open or closed
pl: Wybierz zestawy zmian w zależności czy są one otwarte czy zamknięte

en: Select changesets based on the date/time they have been created or closed
pl: Wybierz zestawy zmian bazując na dacie/godzinie kiedy zostały utworzone lub zamknięte

en: Select only changesets related to a specific bounding box
pl: Wybierz tylko zestawy zmian związane z konkretnym obszarem

en: Query open changesets only
pl: Zapytanie tylko o otwarte zestawy zmian

en: Query closed changesets only
pl: Zapytanie tylko o zaknięte zestawy zmian

en: Query both open and closed changesets
pl: Zapytanie o otwarte i zamknięte zestawy zmian

en: User ID:
pl: ID użytkownika:

en: User name:
pl: Nazwa użytkownika:

en: Only changesets owned by myself
pl: Tylko własne zestawy zmian

en: Only changesets owned by the user with the following user ID
pl: Tylko zestawy zmian użytkownika o następującym ID

en: Only changesets owned by the user with the following user name
pl: Tylko zestawy zmian użytkownika o następującej nazwie użytkownika

en: Invalid user name
pl: Niepoprawna nazwa użytkownika

en: Date:
pl: Data:

en: Closed after -
pl: Zamknięte po -

en: Date:
pl: Data:

en: Created before -
pl: Stworzone przed -

en: Only changesets closed after the following date/time
pl: Tylko zestawy zmian zamknięte po podanej dacie lub czasie

en: Only changesets closed after and created before a specific date/time
pl: Tylko zestawy zmian zamknięte po i stworzone przed podaną datą/czsem

en: Cannot build changeset query with time based restrictions. Input is not valid.
pl: Nie można stworzyć zapytania na podstawie podanych wytycznych. Niewłaściwe dane wejścia.

en: Invalid date/time values
pl: Niepoprawna data/czas

en: Download my changesets only
pl: Pobierz tylko moje zestawy zmian

en: <html>Please select one the following <strong>standard queries</strong>.Select <strong>Download my changesets only</strong> if you only want to download changesets created by yourself.<br>Note that JOSM will download max. 100 changesets.</html>
pl: <html>Proszę wybrać jedno z <strong>typowych zapytań</strong>. Zaznacz <strong>Pobierz tylko moje zestawy zmian</strong> jeśli chcesz pobrać zestawy zmian stworzone przez siebie.<br>Pamiętaj że JOSM pobierze maksymalnie 100 zestawów zmian.</html>

en: <html>Download the latest changesets</html>
pl: <html>Pobierz ostatnie zestawy zmian</html>

en: <html>Download my open changesets<br><em>Disabled. Please enter your OSM user name in the preferences first.</em></html>
pl: <html>Pobierz moje otwarte zestawy zmian<br><em>Niedostępne. Proszę najpierw podać nazwę użytkownika OSM w ustawieniach.</em></html>

en: <html>Download my open changesets</html>
pl: <html>Pobierz moje otwarte zestawy zmian</html>

en: <html>Download changesets in the current map view.<br><em>Disabled. There is currently no map view active.</em></html>
pl: <html>Pobierz zestawy zmian w obecnym widoku mapy.<br><em>Niedostępne. Obecnie nie masz aktywnego widoku mapy.</em></html>

en: <html>Download changesets in the current map view</html>
pl: <html>Pobierz zestawy zmian w obecnym widoku mapy</html>

en: Basic
pl: Podstawowe

en: Download changesets using predefined queries
pl: Pobierz zestawy zmian używając predefiniowanych zapytań

en: From URL
pl: Z adresu URL

en: Query changesets from a server URL
pl: Zapytanie o zestaw zmian na podstawie adresu URL

en: Advanced
pl: Zaawansowane

en: Use a custom changeset query
pl: Użyj własnych zapytań o zestawy zmian

en: Query changesets
pl: Zapytanie o zestawy zmian

en: Querying and downloading changesets
pl: Odpytywanie i pobieranie zestawów zmian

en: Examples
pl: Przykłady

en: Add Properties
pl: Dodaj właściwości

en: This will change {0} object. | This will change up to {0} objects.
pl[0]: Zmiana zostanie zastosowana do {0} obiektu.
pl[1]: Zmiana zostanie zastosowana do {0} obiektów.
pl[2]: Zmiana zostanie zastosowana do {0} obiektów.

en: An empty value deletes the tag.
pl: Pusta wartość usunie znacznik.

en: <different>
pl: <różne>

en: Change properties of up to {0} object | Change properties of up to {0} objects
pl[0]: Zmiana właściwości {0} obiektu.
pl[1]: Zmiana właściwości {0} obiektów.
pl[2]: Zmiana właściwości {0} obiektów.

en: This will change up to {0} object. | This will change up to {0} objects.
pl[0]: Zmiana zostanie zastosowana do {0} obiektu.
pl[1]: Zmiana zostanie zastosowana do {0} obiektów.
pl[2]: Zmiana zostanie zastosowana do {0} obiektów.

en: Please select a key
pl: Proszę wybierz klucz

en: Please select a value
pl: Proszę wybierz wartość

en: Please select the objects you want to change properties for.
pl: Zaznacz obiekty, których właściwości chcesz zmienić.

en: Properties/Memberships
pl: Właściwości/członkostwo

en: Properties for selected objects.
pl: Otwiera właściwości zaznaczonego obiektu

note: setting up the membership table
en: Member Of
pl: Członek

note: <space /> item "Facilities/Fire Hydrant" combo "Position"
en: Position
pl: Pozycja

en: Properties: {0} / Memberships: {1}
pl: Właściwości: {0} / członkostwo: {1}

en: Properties / Memberships
pl: Właściwości / członkostwo

en: Change relation
pl: Zmień relację

en: Delete from relation
pl: Usuń z relacji

en: Really delete selection from relation {0}?
pl: Na pewno usunąć zaznaczenie z relacji {0}?

en: Delete the selected key in all objects
pl: Usuń wybrany klucz ze wszystkich obiektów.

en: Delete Properties
pl: Usuń właściwość

en: Add a new key/value pair to all objects
pl: Dodaj nową parę nazwa/wartość do wszystkich obiektów

en: Edit the value of the selected key for all objects
pl: Edytuj wartość wybranego klucza dla wszystkich obiektów

en: Download all child relations (recursively)
pl: Pobierz wszystkie relacje podrzędne (rekursywnie)

en: Download All Children
pl: Pobierz relacje podrzędne

en: Download selected relations
pl: Pobierz zaznaczone relacje

en: Download Selected Children
pl: Pobierz wybrane relacje

en: Relation is deleted
pl: Relacja jest usunięta

en: Downloading relation {0}
pl: Pobieranie relacji {0}

en: Download relations
pl: Pobieranie relacji

en: ({0}/{1}): Downloading relation ''{2}''...
pl: ({0}/{1}): Pobieranie relacji ''{2}''...

en: Tags and Members
pl: Znaczniki i członkowie

en: Parent Relations
pl: Relacje nadrzędne

en: Child Relations
pl: Relacje podrzędne

en: Apply Role:
pl: Zastosuj rolę:

en: Enter a role and apply it to the selected relation members
pl: Wprowadź rolę i zastosuj ją dla zaznaczonych członków relacji

en: Add all objects selected in the current dataset before the first member
pl: Dodaj wszystkie zaznaczone obiekty w bieżącym zestawie danych przed pierwszego członka

en: Add all objects selected in the current dataset after the last member
pl: Dodaj wszystkie zaznaczone obiekty w bieżącym zestawie danych po ostatnim członku

en: Add all objects selected in the current dataset before the first selected member
pl: Dodaj wszystkie zaznaczone obiekty w bieżącym zestawie danych przed pierwszego zaznaczonego członka

en: Add all objects selected in the current dataset after the last selected member
pl: Dodaj wszystkie zaznaczone obiekty w bieżącym zestawie danych po ostatnim zaznaczonym członku

en: Select relation members which refer to objects in the current selection
pl: Zaznacz członków relacji którzy odpowiadają obiektom obecnie zaznaczonym

en: Select relation members which refer to {0} objects in the current selection
pl: Zaznacz członków relacji którzy odpowiadają {0} obiektom obecnie zaznaczonym

en: Select objects for selected relation members
pl: Zaznacz obiekty dla zaznaczonych członków relacji

en: Sort the relation members
pl: Sortuj elementy relacji

note: JButton
en: Sort
pl: Sortuj

en: Reverse the order of the relation members
pl: Odwróć kolejność członków relacji

en: Move the currently selected members up
pl: Przesuń aktualnie zaznaczonych członkół w górę

en: Move the currently selected members down
pl: Przesuwa wybrane węzły tak, aby znajdowały się w jednej linii.

en: Remove the currently selected members from this relation
pl: Usuwa zaznaczonych członków tej relacji

en: Delete the currently edited relation
pl: Usuwa obecnie edytowaną relację

en: Yes, create a conflict and close
pl: Tak, utwórz konflikt i zamknij

en: No, continue editing
pl: Nie, kontynuuj edycję

en: Apply the current updates
pl: Zastosuj zmiany

en: Apply the updates and close the dialog
pl: Zastosuj zmiany i zamknij okno

en: Cancel the updates and close the dialog
pl: Anuluj aktualizowanie i zamknij okno

en: Download all incomplete members
pl: Pobierz wszystkich brakujących członków relacji

en: Download Members
pl: Pobierz członków

en: Download selected incomplete members
pl: Pobiera zaznaczonych niekompletnych członków

en: Sets a role for the selected members
pl: Ustaw rolę dla zaznzczonych członków

en: Apply Role
pl: Zastosuj rolę

en: Confirm empty role
pl: Potwierdź pustą rolę

en: Zoom to
pl: Powiększ do

en: There were {0} conflicts during import.
pl: Wystąpił/o {0} koflikt/ów podczas importu.

en: Load parent relations
pl: Wczytuje relacje nadrzędne

en: Loading parent relations
pl: Wczytywanie relacji nadrzędnych

en: Apply Changes
pl: Zastosuj zmiany

en: Edit relation #{0} in layer ''{1}''
pl: Edycja relacji #{0} w warstwie "{1}"

en: Bookmarks
pl: Zakładki

en: <html><strong>Current download area</strong> (minlon, minlat, maxlon, maxlat): </html>
pl: <html><strong>Pobierany obszar</strong> (minlon, minlat, maxlon, maxlat): </html>

en: Create bookmark
pl: Utwórz zakładkę

en: Add a bookmark for the currently selected download area
pl: Tworzy zakładkę dla obecnie zaznaczonego terenu

en: Please enter a name for the bookmarked download area.
pl: Wpisz nazwę dla tworzonej zakładki.

en: Remove the currently selected bookmarks
pl: Usuń zaznaczone zakładki

en: Rename the currently selected bookmark
pl: Zmień nazwę zakładki

en: min lat
pl: min szer.

en: min lon
pl: min dł.

en: max lat
pl: max szer.

en: max lon
pl: max dł.

en: Clear textarea
pl: Wyszyść pole tekstowe

en: URL from www.openstreetmap.org (you can paste an URL here to download the area)
pl: Adres URL z www.openstreetmap.org (można wkleić adres aby pobrać obszar)

en: Bounding Box
pl: Wybrany obszar

note: adding the download tasks
en: Data Sources and Types:
pl: Źródło i typ danych:

en: OpenStreetMap data
pl: dane OpenSteetMap

en: Raw GPS data
pl: czyste dane GPS

en: Download as new layer
pl: Pobierz jako nową warstwę

en: <html>Select to download data into a new data layer.<br>Unselect to download into the currently active data layer.</html>
pl: <html>Zaznacz aby pobrać do nowej warstwy danych.<br>Niezaznaczenie spowoduje pobranie danych do aktywnej warstwy danych.</html>

en: Download area too large; will probably be rejected by server
pl: Pobierany obszar jest za duży, prawdopodobnie zostanie odrzucony przez serwer

en: Download area ok, size probably acceptable to server
pl: Pobierany obszar jest OK, prawdopodobnie zostanie zaakceptowany przez serwer

en: Enter a place name to search for:
pl: Wpisz nazwę miejsce do odnalezienia:

en: Areas around places
pl: Tereny wokół miejsc

en: Search ...
pl: Szukaj ...

en: Click to start searching for places
pl: Kliknij aby rozpocząć szukanie

en: Querying name server
pl: Odpytywanie serwera nazw

en: Querying name server ...
pl: Odpytywanie serwera nazw…

note: Strings in JFileChooser <space /> <key key="junction" value="roundabout" /> item "Highways/Streets/Roundabout" combo "Type" <key key="highway" value="crossing" /> item "Waypoints/Pedestrian Crossing" combo "Type" item "Waypoints/Traffic Calming" combo "Type" item "Water/Water/Wetland" combo "Type" i
en: Type
pl: Rodzaj

en: Slippy map
pl: Mapa

en: Tile Numbers
pl: Numery kafelków mapy

en: JOSM Help Browser
pl: Przeglądarka pomocy JOSM

en: <html>Failed to open help page for url {0}.<br>This is most likely due to a network problem, please check<br>your internet connection</html>
pl: <html>Nie można otworzyć strony pomocy pod adresem {0}.<br>Jest to spowodowane najprawdopodobniej problemem z siecią, sprawdź <br>swoje połączenie z internetem</html>

en: Failed to open URL
pl: Nie można otworzyć adresu URL

note: putValue(NAME, tr("Open in Browser"));
en: Open the current help page in an external browser
pl: Otwiera tę stronę pomocy w zewnętrznej przeglądarce

note: putValue(NAME, tr("Edit"));
en: Edit the current help page
pl: Edytuje tę stronę pomocy

note: putValue(NAME, tr("Reload"));
en: Reload the current help page
pl: Odświerza stronę pomocy

note: putValue(NAME, tr("Back"));
en: Go to the previous page
pl: Przechodzi do poprzedniej strony

note: putValue(NAME, tr("Forward"));
en: Go to the next page
pl: Przechodzi do następnej strony

note: putValue(NAME, tr("Home"));
en: Go to the JOSM help home page
pl: Idź do strony domowej pomocy JOSM

en: History for node {0}
pl: Historia węzła {0}

en: History for way {0}
pl: Historia drogi {0}

en: History for relation {0}
pl: Historia relacji {0}

en: Reload the history from the server
pl: Ponownie wczytuje historię z serwera

en: Load history
pl: Wczytywanie historii

en: Loading history for node {0}
pl: Wczytywanie historii węzła {0}

en: Loading history for way {0}
pl: Wczytywanie historii drogi {0}

en: Loading history for relation {0}
pl: Wczytywanie historii relacji {0}

en: Node {0}
pl: Węzeł {0}

en: Zoom to node
pl: Powiększ do węzła

en: Zoom to this node in the current data layer
pl: Powiększ do tego węzła w bieżącym zestawie danych

en: Open a history browser with the history of this node
pl: Otwórz przeglądarkę historii z historią tego węzła

en: Way {0}
pl: Droga {0}

en: Relation {0}
pl: Relacja {0}

en: Object
pl: Obiekt

en: <html>Version <strong>{0}</strong> currently edited in layer ''{1}''</html>
pl: <html>Wersja <strong>{0}</strong> edytowana na warstwie ''{1}''</html>

en: <html>Version <strong>{0}</strong> created on <strong>{1}</strong></html>
pl: <html>Wersja <strong>{0}</strong> stworzone na <strong>{1}</strong></html>

en: Launch browser with information about the changeset
pl: Uruchom przeglądarkę z informacją o zestawie zmian

en: Show changeset {0}
pl: Pokaż zestaw zmian {0}

en: Version {0}, {1} (by {2})
pl: Wersja {0}, {1} ({2})

en: Version {0} created on {1} by {2}
pl: Wersja {0} stworzona na {1} przez {2}

en: Version {0} in editor
pl: Wersja {0} w edytorze

en: [deleted]
pl: [usunięte]

en: Version {0} currently edited in data layer ''{1}''
pl: Wersja {0} edytowana w warstwie danych "{1}"

en: Version
pl: Wersja

en: Synchronize node {0} only
pl: Synchronizuję tylko węzeł {0}

en: Synchronize way {0} only
pl: Synchronizuję tylko drogę {0}

en: Synchronize relation {0} only
pl: Synchronizuję tylko relację {0}

en: Synchronize entire dataset
pl: Synchronizuj cały zestaw danych

en: Conflicts detected
pl: Wykryto konflikty

en: Changeset closed
pl: Zamknięto changeset

en: Click to cancel and to resume editing the map
pl: Kliknij aby przerwać i powrócić do edycji.

en: Node still in use
pl: Węzeł jest nadal w użyciu..

en: Provide a brief comment for the changes you are uploading:
pl: Dołącz krótki opis zmian, które wysyłasz do serwera:

en: Enter an upload comment
pl: Wprowadź komentarz przesyłania

en: Changeset id:
pl: Numer zestawu zmian:

en: Created at:
pl: Data utworzenia:

en: Changeset comment:
pl: Komentarz zmian:

en: No open changeset
pl: Brak otwartego zestawu zmian

en: Please decide what changeset the data is uploaded to and whether to close the changeset after the next upload.
pl: Proszę zdecydować do którego zestawu zmian zostaną wysłane dane i czy zestaw ma zostać zamknięty po następnym wysłaniu danych.

en: Upload to a new changeset
pl: Wyślij do nowego zestawu zmian

en: Upload to an existing changeset
pl: Wyślij do istniejącego zestawu zmian

en: Select an open changeset
pl: Wybież otwarty zestaw zmian

en: Close changeset after upload
pl: Zamknij zestaw zmian po wysłaniu

note: putValue(NAME, tr("Reload"));
en: Load the list of your open changesets from the server
pl: Wczytaj listę swoich otwartych zestawów zmian z serwera

en: Close the currently selected open changeset
pl: Zamknij obecnie wybrany otwarty zestaw zmian

en: <html>Please select the changesets you want to close</html>
pl: <html>Proszę wybrać zestawy zmian które chcesz zamknąć</html>

en: Open changesets
pl: Otwarte zestawy zmian

en: Close changesets
pl: Zamknij zestawy zmian

en: Close the selected open changesets
pl: Zamyka zaznaczone otwarte zestawy zmian

en: Cancel closing of changesets
pl: Anuluj zamykanie zestawów zmian

en: Closing changeset
pl: Zamykanie zestawu zmian

en: Closing changeset {0}
pl: Zamykam zestaw zmian {0}

en: Please enter the password of your OSM account
pl: Wprowadź hasło do konta OSM

en: Warning: The password is transferred unencrypted.
pl: Uwaga: Hasło nie jest szyfrowane podczas transmisji.

en: Cancel authentication
pl: Anuluj autentykację

en: Select filename
pl: Wybierz nazwę pliku

en: Open Recent
pl: Ostatnio otwierane

en: List of recently opened files
pl: Lista ostatnio otwieranych plików

en: Clear
pl: Wyczyść

en: Clear the list of recently opened files
pl: Czyści listę ostatnio otwartych plików

en: Layer ''{0}'' has modifications which should be uploaded to the server.
pl: Warstwa "{0}" posiada zmiany które powinny być wysłane na serwer.

en: Layer ''{0}'' has no modifications to be uploaded.
pl: Warstwa "{0}" nie posiada zmiany które powinny być wysłane.

en: Layer ''{0}'' has modifications which should be saved to its associated file ''{1}''.
pl: Warstwa "{0}" posiada zmiany które powinny być zapisane z powiązanym plikiem "{1}".

en: Layer ''{0}'' has no modifications to be saved.
pl: Warstwa "{0}" nie posiada zmiany które powinny być zapisane.

en: No file associated with this layer
pl: Brak pliku powiązanego z tą warstwą

en: Please select a file
pl: Proszę wybrać plik

en: Layer ''{0}'' is not backed by a file
pl: Warstwa "{0}" nie posiada powiązanego pliku

en: File ''{0}'' is not writable. Please enter another file name.
pl: Plik ''{0}'' nie jest zapisywalny. Proszę podać inną nazwę pliku.

en: Saving layer to ''{0}'' ...
pl: Zapisuję warstwę do ''{0}'' ...

en: Unsaved changes - Save/Upload before exiting?
pl: Istnieją niezapisane zmiany - zapisać/wysłać przed opuszczeniem programu?

en: Unsaved changes - Save/Upload before deleting?
pl: Istnieją niezapisane zmiany - zapisać/wysłać przed usunięciem?

en: Unsaved data and conflicts
pl: Niezapisane dane i konflikty

en: Close this dialog and resume editing in JOSM
pl: Zamknij to okno i powróć do edycji w JOSM

en: Discard and Exit
pl: Porzuć i wyjdź

en: Exit JOSM without saving. Unsaved changes are lost.
pl: Zamknij JOSM bez zapisywania. Niezapisane dane zostaną utracone.

en: Discard and Delete
pl: Porzuć i wyjdź

en: Delete layers without saving. Unsaved changes are lost.
pl: Usuwa warstwy bez zapisywania. Niezapisane zmiany zostaną utracone.

en: Save/Upload and Exit
pl: Zapisz/wyślij i wyjdź

en: Save/Upload and Delete
pl: Zapisz/wyślij i usuń

en: Save/Upload layers before deleting. Unsaved changes are not lost.
pl: Zapisuje/wysyła warstwy przed usunięciem. Niezapisane zmiany przepadają.

en: Preparing layer ''{0}'' for upload ...
pl: Przygotowanie warstwy "{0}" do wysłania...

note: item "Highways/Streets/Motorway" combo "Layer" <space /> <key key="highway" value="motorway_link" /> <optional> item "Highways/Streets/Motorway Link" combo "Layer" item "Highways/Streets/Trunk" combo "Layer" item "Highways/Streets/Trunk Link" combo "Layer" item "Highways/Streets/Primary" combo "Laye
en: Layer
pl: Warstwa

en: Should upload?
pl: Wysłać?

en: Should save?
pl: Zapisać?

en: Filename
pl: Nazwa pliku

en: Upload
pl: Wyślij

en: Update objects
pl: Aktualizacja obiektów

en: Settings
pl: Ustawienia

en: Tags of new changeset
pl: Znaczniki nowego zestawu zmian

en: Upload to ''{0}''
pl: Wysyłanie do "{0}"

en: Upload Changes
pl: Wyślij zmiany

en: Please revise upload comment
pl: Popraw opis zmian

en: Revise
pl: Popraw

en: Continue as is
pl: Kontynuuj jak jest

en: Return to the previous dialog to enter a more descriptive comment
pl: Powraca do poprzedniego okna w celu poprawy opisu zmian

en: Cancel and return to the previous dialog
pl: Anuluje i powraca do poprzedniego okna

en: Ignore this hint and upload anyway
pl: Ignoruje tę wskazówkę i rozpoczyna wysyłanie

en: Do not show this message again
pl: Nie pokazuj ponownie tego komunikatu

en: Cancel the upload and resume editing
pl: Anuluj przesyłanie i kontynuuj edytowanie

en: Tags of changeset {0}
pl: Znaczniki zestawu zminan {0}

en: Objects are uploaded to a <strong>new changeset</strong>.
pl: Obiekty są przesyłane do <strong>nowego zestawu zmian</strong>.

en: Objects are uploaded to the <strong>open changeset</strong> {0} with upload comment ''{1}''.
pl: Obiekty są przesyłane do <strong>nowego zestawu zmian</strong> {0} z komentarzem ''{1}''.

en: The changeset is going to be <strong>closed</strong> after this upload
pl: Zestaw zmian zostanie <strong>zamknięty</strong> po przesłaniu

en: The changeset is <strong>left open</strong> after this upload
pl: Zestaw zmian pozostanie <strong>otwarty</strong> po przesłaniu

en: configure changeset
pl: konfiguruj

en: Uploading <strong>{0} object</strong> to <strong>1 changeset</strong> | Uploading <strong>{0} objects</strong> to <strong>1 changeset</strong>
pl[0]: Przesyłanie <strong>{0} obiektu</strong> do <strong>1 zestawu zmian</strong>
pl[1]: Przesyłanie <strong>{0} obiektów</strong> do <strong>1 zestawu zmian</strong>
pl[2]: Przesyłanie <strong>{0} obiektów</strong> do <strong>1 zestawu zmian</strong>

en: Uploading <strong>{0} object</strong> to <strong>1 changeset</strong> using <strong>1 request</strong> | Uploading <strong>{0} objects</strong> to <strong>1 changeset</strong> using <strong>1 request</strong>
pl[0]: Przesyłanie <strong>{0} obiektu</strong> do <strong>1 zestawu zmian</strong> używając <strong>1 zapytania</strong>
pl[1]: Przesyłanie <strong>{0} obiektów</strong> do <strong>1 zestawu zmian</strong> używając <strong>1 zapytania</strong>
pl[2]: Przesyłanie <strong>{0} obiektów</strong> do <strong>1 zestawu zmian</strong> używając <strong>1 zapytania</strong>

en: Uploading <strong>{0} objects</strong> to <strong>1 changeset</strong> using <strong>{1} requests</strong>
pl: Przesyłanie <strong>{0} obiektów</strong> do <strong>1 zestawu zmian</strong> używając <strong>{1} zapytań</strong>

en: advanced configuration
pl: zaawansowana konfiguracja

en: {0} objects exceed the max. allowed {1} objects in a changeset on the server ''{2}''. Please <a href="urn:advanced-configuration">configure</a> how to proceed with <strong>multiple changesets</strong>
pl: {0} obiektów przekracza maksymalną dozwoloną ilość {1} obiektów w jednym zestawie zmian na serwerze ''{2}''. <a href="urn:advanced-configuration">Skonfiguruj</a> usługę <strong>wielu zestawów zmian</strong>

en: Uploading <strong>{0} objects</strong> to <strong>multiple changesets</strong> using <strong>{1} requests</strong>
pl: Przesyłanie <strong>{0} obiektów</strong> do <strong>wielu zestawów zmian</strong> używając <strong>{1} zapytań</strong>

en: Uploading data for layer ''{0}''
pl: Przesyłanie danych z warstwy "{0}"

en: Continue uploading
pl: Kontynuowanie przesyłania

en: Click to continue uploading to additional new changesets
pl: Kliknij aby kontynuować przesyłanie do dodatkowych zestawów zmian

en: Go back to Upload Dialog
pl: Wróć do okna przesyłania

en: Click to return to the Upload Dialog
pl: Kliknij aby wrócić do okna przesyłania

en: Abort
pl: Przerwij

en: Click to abort uploading
pl: Kliknij aby przerwać wysyłanie

en: The server reported that the current changeset was closed.<br>This is most likely because the changesets size exceeded the max. size<br>of {0} objects on the server ''{1}''.
pl: Serwer informuje, że obecny zestaw zmian został zamknięty.<br>Nastąpiło to najprawdopodobniej z powodu przekroczenia maksymalnego rozmiaru<br>{0} obiektów na serwerze "{1}".

en: There is {0} object left to upload. | There are {0} objects left to upload.
pl[0]: Do przesłania pozostał {0} obiekt.
pl[1]: Do przesłania pozostały {0} obiekty.
pl[2]: Do przesłania pozostało {0} obiektów.

en: Click ''<strong>{0}</strong>'' to continue uploading to additional new changesets.<br>Click ''<strong>{1}</strong>'' to return to the upload dialog.<br>Click ''<strong>{2}</strong>'' to abort uploading and return to map editing.<br>
pl: Kliknij ''<strong>{0}</strong>'' aby kontynuować przesyłanie do dodatkowych zestawów zmian.<br>Kliknij ''<strong>{1}</strong>'' aby powrócić do okna przesyłania.<br>Kliknij ''<strong>{2}</strong>'' aby przerwać przesyłanie i powrócić do edytowania mapy.<br>

en: Changeset is full
pl: Zestaw zmian jest pełny

en: Uploading {0} object... | Uploading {0} objects...
pl[0]: Przesyłanie {0} obieku...
pl[1]: Przesyłanie {0} obiektów...
pl[2]: Przesyłanie {0} obiektów...

en: Cancel uploading
pl: Anuluj przesyłanie

en: Please select the upload strategy:
pl: Wybierz metodę przesyłania:

en: Upload data in one request
pl: Przesyłanie danych jednym zapytaniem

en: Upload data in chunks of objects. Chunk size:
pl: Przesyłanie danych w paczkach. Rozmiar paczki:

en: Upload each object individually
pl: Przesyłanie każdego obiektu osobno

en: (1 request)
pl: (1 zapytanie)

en: (# requests unknown)
pl: (liczba zapytań nieznana)

en: ({0} request) | ({0} requests)
pl[0]: ({0} zapytanie)
pl[1]: ({0} zapytania)
pl[2]: ({0} zapytań)

en: Illegal chunk size <= 0. Please enter an integer > 1
pl: Błędny rozmiar paczki. Podaj liczbę całkowitą większą od 1

en: Chunk size {0} exceeds max. changeset size {1} for server ''{2}''
pl: Rozmiar paczki {0} przekracza maksymalny rozmiar zestawu ({1}) zmian na serwerze ''{2}''

en: Please enter an integer > 1
pl: Podaj liczbę całkowitą większą od 1

en: Value ''{0}'' is not a number. Please enter an integer > 1
pl: Wartość "{0}" nie jest liczbą. Podaj liczbę całkowitą większą od 1

en: Objects to add:
pl: Obiekty do dodania:

en: Objects to modify:
pl: Obiekty do zmiany:

en: Objects to delete:
pl: Obiekty do usunięcia:

en: {0} object to add: | {0} objects to add:
pl[0]: {0} obiekt do dodania:
pl[1]: {0} obiekty do dodania:
pl[2]: {0} obiektów do dodania:

en: {0} object to modify: | {0} objects to modify:
pl[0]: {0} obiekt do zmodyfikowania:
pl[1]: {0} obiekty do zmodyfikowania:
pl[2]: {0} obiektów do zmodyfikowania:

en: {0} object to delete: | {0} objects to delete:
pl[0]: {0} obiekt do usunięcia:
pl[1]: {0} obiekty do usunięcia:
pl[2]: {0} obiektów do usunięcia:

en: Customize Color
pl: Dostosuj kolor

en: Default
pl: Domyślny

en: Choose a color
pl: Wybierz kolor

en: Name: {0}
pl: Nazwa: {0}

en: Description: {0}
pl: Opis: {0}

en: {0} track | {0} tracks
pl[0]: {0} ścieżka
pl[1]: {0} ścieżki
pl[2]: {0} ścieżki

note: item "Relations/Route" text "Description" description
en: Description
pl: Opis

en: Timespan
pl: Zakres czasu

en: Length
pl: Długość

en: Length: {0}
pl: Długość: {0}

en: {0} route,  | {0} routes,
pl[0]: {0} trasa,
pl[1]: {0} trasy,
pl[2]: {0} tras,

en: {0} waypoint | {0} waypoints
pl[0]: {0} punkt
pl[1]: {0} punkty
pl[2]: {0} punktów

en: gps point
pl: punkt GPS

en: {0} track,  | {0} tracks,
pl[0]: {0} ślad,
pl[1]: {0} ślady,
pl[2]: {0} śladów,

en: Convert to data layer
pl: Przekształć w warstwę danych

en: Converted from: {0}
pl: Przekonwertowany z: {0}

en: Download from OSM along this track
pl: Pobierz dane OSM wzdłuż tej ścieżki

en: Download everything within:
pl: Pobierz wszystko pomiędzy:

en: {0} meters
pl: {0} metrów

en: Maximum area per request:
pl: Maksymalny obszar na zapytanie:

en: {0} sq km
pl: {0} km kw.

en: waypoints only
pl: tylko punkty

en: track and waypoints
pl: ścieżka i punkty

en: <html>This action will require {0} individual<br>download requests. Do you wish<br>to continue?</html>
pl: <html>Ta akcja będzie wymagała {0} osobnych pobrań.<br>Czy kontynuować?</html>

en: No GPX track available in layer to associate audio with.
pl: Nie można znaleźć żadnej ścieżki GPX, którą by można zsynchronizować z danymi dźwiękowymi.

en: Markers From Named Points
pl: Znaczniki nazwanych punktów

en: Named Trackpoints from {0}
pl: Nazwane punkty GPS z {0}

en: Import Audio
pl: Importuj dźwięk

en: <html>The data in the GPX layer ''{0}'' has been downloaded from the server.<br>Because its way points do not include a timestamp we cannot correlate them with audio data.</html>
pl: <html>Dane z warstwy GPX ''{0}'' zostały pobrane z serwera.<br>Z tego powodu punkty drogi nie zawierają znaczników czasu i niemożliwe jest zestawienie z nimi dźwięku.</html>

en: Import not possible
pl: Import nie jest możliwy

en: Wave Audio files (*.wav)
pl: Pliki audio Wave (*.wav)

en: Audio markers from {0}
pl: Markery audio z {0}

en: Import images
pl: Importuj obrazki

en: <html>The data in the GPX layer ''{0}'' has been downloaded from the server.<br>Because its way points do not include a timestamp we cannot correlate them with images.</html>
pl: <html>Dane z warstwy GPX ''{0}'' zostały pobrane z serwera.<br>Z tego powodu punkty drogi nie zawierają znaczników czasu i niemożliwe jest zestawienie z nimi obrazków.</html>

en: ERROR
pl: BŁĄD

en: Data Layer {0}
pl: Warstwa danych {0}

en: outside downloaded area
pl: poza pobranym obszarem

en: version {0}
pl: wersja {0}

en: There was {0} conflict detected. | There were {0} conflicts detected.
pl[0]: Wykryto {0} konflikt.
pl[1]: Wykryto {0} konflikty.
pl[2]: Wykryto {0} konfliktów.

en: Click to close this dialog and continue editing
pl: Kliknij aby zamknąć okno i kontynuować edycję

en: {0} consists of:
pl: Obiekty na warstwie {0}:

en: unset
pl: nieznana

en: API version: {0}
pl: Wersja API: {0}

en: Convert to GPX layer
pl: Konwertuj na warstwę GPX

en: Dataset consistency test
pl: Test zgodności zestawu danych

en: No problems found
pl: Nie znaleziono żadnych problemów

en: Following problems found:
pl: Znaleziono następujące problemy:

en: Auto load tiles
pl: Automatyczne ładowanie kafelek

en: Load Tile
pl: Ładuj kafelek

en: Show Tile Info
pl: Pokaż informację kafelka

en: Load All Tiles
pl: Ładuj wszystkie kafelki

en: Increase zoom
pl: Powiększ

en: Decrease zoom
pl: Zmniejsz

en: Snap to tile size
pl: Dopasuj do wielkości kafelek

en: Flush Tile Cache
pl: Wyczyść cache kafelek

en: zoom in to load any tiles
pl: przybliż by załadować kafelki

en: zoom in to load more tiles
pl: przybliż by załadować więcej kafelek

en: increase zoom level to see more detail
pl: przybliż by zobaczyć więcej detali

en: No tiles at this zoom level
pl: Brak kafalek na tym poziomie przybliżenia

en: Validation errors
pl: Błędy

en: No validation errors
pl: Sprawdzanie poprawności przebiegło pomyślnie

en: (deactivated)
pl: (wyłączone)

en: WMS layer ({0}), automatically downloading in zoom {1}
pl: Warstwa WMS ({0}), automatycznie pobrana w powiększeniu {1}

en: WMS layer ({0}), downloading in zoom {1}
pl: Warstwa WMS ({0}), pobrana w powiększeniu {1}

en: Invalid URL?
pl: Nieprawodłowy adres URL?

en: Download visible tiles
pl: Pobierz widoczne kafle

en: The requested area is too big. Please zoom in a little, or change resolution
pl: Obszar jest za duży. Przybliż lub zmień rozdzielczość

en: Change resolution
pl: Zmień rozdzielczość

en: Reload erroneous tiles
pl: Wczytaj ponownie błędne kafle

en: Alpha channel
pl: Kanał alfa

en: Save WMS layer to file
pl: Zapisz warstwę WMS do pliku

en: Save WMS layer
pl: Zapisz plik

en: Load WMS layer from file
pl: Otwórz warstwę WMS z pliku

en: Load WMS layer
pl: Otwórz warstwę WMS

en: Unsupported WMS file version; found {0}, expected {1}
pl: Nieosługiwana wersja pliku WMS; znaleziono {0}, oczekiwano {1}

en: File Format Error
pl: Błędny format pliku

en: Error loading file
pl: Błąd podczas ładowania pliku

en: Set WMS Bookmark
pl: Ustaw zakładkę WMS

en: Automatic downloading
pl: Automatyczne pobieranie

en: GPX Files (*.gpx *.gpx.gz)
pl: Pliki GPX (*.gpx *.gpx.gz)

en: Error while parsing {0}
pl: Błąd podczas przetwarzania {0}

en: Could not read "{0}"
pl: Nie można odczytać "{0}"

en: No date
pl: Brak daty

en: Open another photo
pl: Otwórz inne zdjęcie

en: Error while parsing the date.
    Please use the requested format
pl: Błąd w trakcie przetwarzania daty.
    Proszę użyć wybranego formatu.

en: Invalid date
pl: Nieprawidłowa data

en: GPX track:
pl: Scieżka GPX:

en: Timezone:
pl: Strefa czasowa:

en: Offset:
pl: Przesunięcie:

en: Invalid timezone
pl: Nieprawidłowa strefa czasowa

en: Timezone: {0}
pl: Strefa czasowa: {0}

en: Minutes: {0}
pl: Minuty: {0}

en: Seconds: {0}
pl: Sekundy: {0}

en: Photos do not contain time information
pl: Zdjęcia nie zawierają informacji o czasie

en: The selected GPX track does not contain timestamps. Please select another one.
pl: Wybrany ślad GPX nie zawiera znaczników czasu. Wybierz inny ślad.

en: GPX Track has no time information
pl: Ślad GPX nie zawiera znaczników czasu

en: You should select a GPX track
pl: Wybierz ślad GPX

en: No selected GPX track
pl: Brak wybranego śladu GPX

en: Extracting GPS locations from EXIF
pl: Pobieranie lokalizacji GPS z EXIF

en: Starting directory scan
pl: Rozpoczynanie skanowania katalogu

en: Read photos...
pl: Czytanie zdjęć...

en: Reading {0}...
pl: Wczytywanie {0}...

en: Scanning directory {0}
pl: Przeglądanie katalogu {0}

en: Error while getting files from directory {0}
pl: Bład w czasie pobierania obrazów z katalogu {0}

en: Geotagged Images
pl: Geolokalizowane obrazy

en: No image
pl: Brak obrazu

en: Loading {0}
pl: Wczytywanie {0}

en: Error on file {0}
pl: Błąd w pliku {0}

en: Remove photo from layer
pl: Usuń zdjęcie z warstwy

en: Center view
pl: Wyśrodkuj widok

en: 
    Altitude: {0} m
pl: 
    Wysokość: {0} m

en: JPEG images (*.jpg)
pl: Pliki JPEG (*.jpg)

en: gps marker
pl: znacznik GPS

en: marker | markers
pl[0]: znacznik
pl[1]: znaczniki
pl[2]: znaczników

en: {0} consists of {1} marker | {0} consists of {1} markers
pl[0]: {0} składa się z {1} markera
pl[1]: {0} składa się z {1} markerów
pl[2]: {0} składa się z {1} markerów

en: Toggle visible state of the marker text and icons.
pl: Zmienia widoczność markerów tekstowych i ikon.

en: Synchronize Audio
pl: Synchronizacja dźwięku

en: You need to pause audio at the moment when you hear your synchronization cue.
pl: Musisz włączyć pauzę kiedy usłyszysz wskazówkę do synchronizacji.

en: Audio synchronized at point {0}.
pl: Dźwięk zsynchronizowany w punkcie {0}.

en: Unable to synchronize in layer being played.
pl: Nie można zsynchronizować aktualnie odtwarzanej warstwy.

en: Unable to create new audio marker.
pl: Nie można utworzyć nowego znacznika dźwiękowego.

en: There was an error while trying to display the URL for this marker
pl: Wystąpił błąd podczas próby wyświetlenia adresu URL dla tego znacznika

en: (URL was:
pl: (Adres URL był:

en: Error displaying URL
pl: Błąd podczas wyświetlania adresu

en: Warning: failed to load Mappaint styles from ''{0}''. Exception was: {1}
pl: Ostrzeżenie: załadowanie stylu Mappaint z ''{0}'' nie powiodło się. Wyjątek: {1}

en: loading style ''{0}''...
pl: wczytywanie stylu ''{0}''...

en: Access Token Key:
pl: Klucz dostępu:

en: Access Token Secret:
pl: Sekretny klucz dostępu:

en: Save Access Token in preferences
pl: Zapisz klucz dostępu w ustawieniach

en: Use default settings
pl: Użyj domyślnych ustawień

en: Consumer Key:
pl: Klucz odbiorcy:

en: Consumer Secret:
pl: Sekretny klucz odbiorcy:

en: Request Token URL:
pl: URL prośby klucza:

en: Access Token URL:
pl: URL dostępu klucza:

en: Authorize URL:
pl: URL autoryzacji:

en: Click to reset the OAuth settings to default values
pl: Kliknij, aby zresetować ustawienia OAuth

en: Click to abort resetting to the OAuth default values
pl: Kliknij, aby anulować resetowanie ustawień OAuth

en: <html>JOSM is about to reset the OAuth settings to default values.<br>The current custom settings are not saved.</html>
pl: <html>JOSM zresetuje ustawienia OAuth.<br>Obecne ustawienia nie są zapisane.</html>

en: Overwrite custom OAuth settings?
pl: Nadpisać ustawienia OAuth?

en: Fully automatic
pl: Automatyczna

en: Semi-automatic
pl: Półautomatyczna

en: Manual
pl: Ręczna

en: Username:
pl: Nazwa użytkownika:

en: Password:
pl: Hasło:

en: Granted rights
pl: Przyznane uprawnienia

en: Advanced OAuth properties
pl: Zaawansowane

en: Accept Access Token
pl: Akceptuj

en: Authorize now
pl: Autoryzuj

en: Back
pl: Wstecz

en: The password cannot be empty. Please enter your OSM password
pl: Hasło nie może być puste. Wprowadź swoje hasło OSM

en: Restart
pl: Uruchom ponownie

en: Menu Name
pl: Nazwa w menu

en: Service URL
pl: Adres URL usługi

en: WMS Error
pl: Błąd WMS

en: Show Bounds
pl: Pokaż obszar

en: Imagery URL
pl: Adres podkładu

en: Advanced Preferences
pl: Ustawienia zaawansowane

en: Setting Preference entries directly. Use with caution!
pl: Bezpośrednie, ręczne ustawianie preferencji. Należy używać ostrożnie!

en: Search:
pl: Szukaj:

en: Current value is default.
pl: Ustawiona wartość jest wartością domyślną.

en: Default value is ''{0}''.
pl: Domyślną wartością jest "{0}".

en: Default value currently unknown (setting has not been used yet).
pl: Domyślna wartość jest obecnie nieznana (ustawienie nie zostało jeszcze użyte).

en: Enter a new key/value pair
pl: Podaj nowy klucz i jego wartość

en: Display the Audio menu.
pl: Wyświetlaj menu "Audio"

en: Named trackpoints.
pl: Nazwane punkty tras.

en: Lead-in time (seconds)
pl: Czas rozbiegu (w sekundach)

en: Voice recorder calibration
pl: Kalibracja urządzenia nagrywającego

en: Auto save enabled
pl: Aktywne automatyczne zapisywanie

en: Auto save interval (seconds)
pl: Częstość zapisywania (sekundy)

en: Default value: {0}
pl: Wartość domyślna: {0}

en: Auto saved files per layer
pl: Ilość automatycznych zapisów dla warstwy

en: <i>(Autosave stores the changed data layers in periodic intervals. The backups are saved in JOSM''s preference folder. In case of a crash, JOSM tries to recover the unsaved changes on next start.)</i>
pl: <i>(Automatyczne zapisywanie przechowuje wprowadzone zmiany w regularnym odstępie czasu . Kopie zapasowe są zapisywane w folderze ustawień JOSM. W przypadku zawieszenia, JOSM próbuje odzyskać niezapisane zmiany przy kolejnym uruchomienu.)</i>

en: Keep backup files when saving data layers
pl: Zachowaj kopie zapasowe nawet gdy warstwy są zapisywane

en: When saving, keep backup files ending with a ~
pl: Podczas zapisywania, pozostawia kopie zapasowe pliku dodając ~ do nazwy

en: File backup
pl: Plik kopi zapasowej

en: Configure whether to create backup files
pl: Konfiguruj kiedy tworzyć plik kopii zapasowej

en: Color
pl: Kolor

en: Choose
pl: Wybierz

en: Choose a color for {0}
pl: Wybierz kolor dla {0}

en: Set to default
pl: Ustaw na domyślne

en: Set all to default
pl: Domyślne ustawienie dla wszystkich

en: Colors used by different objects in JOSM.
pl: Kolory wykorzystywane przez różne obiekty w JOSM.

en: Colors
pl: Kolory

en: Draw Direction Arrows
pl: Rysuj strzałki kierunkowe

note: only on the head of a way
en: Only on the head of a way.
pl: Tylko na początku drogi.

en: Draw oneway arrows.
pl: Rysuj strzałki dla ulic jednokierunkowych

en: Draw segment order numbers
pl: Numeruj kolejne segmenty dróg.

en: Draw boundaries of downloaded data
pl: Rysuj granicę obszaru pobranych danych

en: Draw virtual nodes in select mode
pl: Rysuj węzły wirtualne podczas pracy w trybie zaznaczania

en: Draw inactive layers in other color
pl: Zaznaczaj nieaktywne warstwy innym kolorem

en: Smooth map graphics (antialiasing)
pl: Wygładzaj rysowaną mapę (antyaliasing)

en: Draw only outlines of areas
pl: Rysuj tylko kontury obszarów

en: GPS Points
pl: Punkty GPS

en: Draw direction hints for way segments.
pl: Rysuje strzałki kierunkowe dla segmentów drogi.

note: segment order number
en: Draw the order numbers of all segments within their way.
pl: Rysuje kolejne numery wszystkich segmentów drogi.

note: antialiasing
en: Apply antialiasing to the map view resulting in a smoother appearance.
pl: Stosuje antialiasing dla widoku mapy dając gładszy wygląd.

note: downloaded area
en: Draw the boundaries of data loaded from the server.
pl: Rysuje granice obszaru danych pobranych z serwera.

note: virtual nodes
en: Draw virtual nodes in select mode for easy way modification.
pl: Rysuje węzły wirtualne podczas pracy w trybie zaznaczania dla łatwej modyfikacji dróg.

note: background layers in inactive color
en: Draw the inactive data layers in a different color.
pl: Zaznacza nieaktywne warstwy danych innym kolorem.

en: OSM Data
pl: Dane OSM

en: Auto
pl: Automatycznie

[ctx: gpx_field]
note: gpx data field name
en: Name
pl: Nazwa

[ctx: gpx_field]
note: gpx data field name
en: Desc(ription)
pl: Opis

en: None
pl: żadne

en: Use global settings.
pl: Użyj ustawień globalnych.

en: All
pl: wszystkie

en: Local files
pl: pliki lokalne

en: Force lines if no segments imported.
pl: Wymuszaj rysowanie linii jeżeli nie zaimportowano odcinków.

en: Draw large GPS points.
pl: Rysuj duże punkty GPS.

note: hdopCircleGpsPoints
en: Draw a circle form HDOP value.
pl: Rysuj okręgi na podstawie wartości HDOP.

en: Velocity (red = slow, green = fast)
pl: Prędkość (czerwony = wolno, zielony = szybko)

en: Dilution of Position (red = high, green = low, if available)
pl: Dokładność pozycji (czerwony = duża, zielony = niska, jeśli dostępne)

en: Single Color (can be customized for named layers)
pl: Jeden kolor (moze być zmieniony dla nazwanej warstwy)

note: <separator/> group "Car"
en: Car
pl: Samochód

note: item "Highways/Streets/Road Restrictions" combo "Bicycle" item "Ways/Path" combo "Bicycle" item "Barriers/Bollard" check "Bicycle" item "Barriers/Cattle Grid" check "Bicycle" item "Barriers/Spikes" check "Bicycle" item "Barriers/Border Control" check "Bicycle" item "Barriers/Entrance" check "Bicycle
en: Bicycle
pl: Rowery

note: item "Highways/Streets/Road Restrictions" combo "Foot" item "Ways/Path" combo "Foot" <space /> item "Barriers/Bollard" check "Foot" item "Barriers/Cattle Grid" check "Foot" item "Barriers/Spikes" check "Foot" item "Barriers/Border Control" check "Foot" item "Barriers/Entrance" check "Foot" item "Bar
en: Foot
pl: Ruch pieszy

en: Create markers when reading GPX.
pl: Twórz znaczniki podczas czytania GPX.

en: Fast drawing (looks uglier)
pl: Szybsze rysowanie (wygląda gorzej)

note: makeAutoMarkers
en: Automatically make a marker layer from any waypoints when opening a GPX layer.
pl: Automatycznie tworzy warstwę znaczników na podstawie punktów podczas otwierania warstwy GPX.

note: ensure that default is in data base
en: Draw lines between raw GPS points
pl: Rysuj linie pomiędzy punktami GPS

note: drawRawGpsMaxLineLengthLocal
en: Maximum length (in meters) to draw lines for local files. Set to ''-1'' to draw all lines.
pl: Maksymalna długość (w metrach) rysowanych linii. Ustaw ''-1'' aby zawsze rysować linie.

en: Maximum length for local files (meters)
pl: Maksymalna długość dla plików lokalnych (w metrach)

note: drawRawGpsMaxLineLength
en: Maximum length (in meters) to draw lines. Set to ''-1'' to draw all lines.
pl: Maksymalna długość (w metrach) rysowanych linii. Ustaw ''-1'' aby zawsze rysować linie.

en: Maximum length (meters)
pl: Maksymalna długość (w metrach)

note: forceRawGpsLines
en: Force drawing of lines if the imported data contain no line information.
pl: Wymusza rysowanie linii jeżeli wczytane dane nie zawierają informacji o liniach.

en: Draw direction arrows for lines, connecting GPS points.
pl: Oznaczaj kierunek wszystkich odcinków, łączących punkty GPS.

note: drawGpsArrowsFast
en: Draw the direction arrows using table lookups instead of complex math.
pl: Rysuje strzałki kierunkowe korzystając z przygotowanych wartości zamiast obliczeń matematycznych.

en: Minimum distance (pixels)
pl: Minimalna odległość (w pikselach)

note: largeGpsPoints
en: Draw larger dots for the GPS points.
pl: Rysuj większe kropki dla punktów GPS.

note: color Tracks by Velocity Tune
en: Allows to tune the track coloring for different average speeds.
pl: Pozwana na dostrojenie kolorowania ścieżek dla różnych prędkości średnich.

en: Track and Point Coloring
pl: Kolorowanie ścieżek i punktów

note: Setting waypoints for gpx layer doesn't make sense - waypoints are shown in marker layer that has different name - so show this only for global config waypointLabel
en: Waypoint labelling
pl: Etykietowanie punktów

en: Imagery Preferences
pl: Właściwości podkładu

en: Modify list of imagery layers displayed in the Imagery menu
pl: Zmodyfikuj listę warstw podkładów wyświetlaną w menu Podkłady mapy

en: Imagery providers
pl: Dostawcy zdjęć

en: Available default entries:
pl: Wpisy dostępne domyślnie:

en: Selected entries:
pl: Wybrane wpisy:

en: New
pl: Nowa

en: Add a new WMS/TMS entry by entering the URL
pl: Dodaj nowy wpis WMS/TMS przez wprowadzenie adresu URL

en: Add Imagery URL
pl: Dodaj URL podkładu mapy

en: Remove entry
pl: Usuń wpis

en: Please select at least one row to copy.
pl: Wybierz co najmniej jeden wiersz do skopiowania.

en: reload defaults
pl: Odśwież domyślne wpisy

en: Menu Name (Default)
pl: Nazwa w menu (domyślna)

en: Imagery URL (Default)
pl: URL podkładu (domyślne)

en: Projection
pl: Odwzorowanie

en: Easting
pl: Wschód

en: Northing
pl: Północ

note: Show splash screen on startup
en: Show splash screen at startup
pl: Wyświetlaj ekran powitalny

note: Show ID in selection
en: Show object ID in selection lists
pl: Wyświetlaj ID obiektu na listach wyboru

en: Show localized name in selection lists
pl: Wyświetlaj zlokalizowane nazwy na listach

note: Show localized names
en: Show localized name in selection lists, if available
pl: Wyświetla zlokalizowane nazwy na listach, jeśli są dostępne

en: Look and Feel
pl: Wygląd i zachowanie

en: Language
pl: Język

en: Default (Auto determined)
pl: Domyślny (ustalony automatycznie)

en: Available styles:
pl: Dostępne style:

en: Active styles:
pl: Aktywne style:

en: Add the selected available styles to the list of active styles
pl: Dodaje zaznaczone dostępne style do listy aktywnych stylów

en: Reloads the list of available styles from ''{0}''
pl: Odświerza listę dostępnych stylów z "{0}"

en: JOSM Internal Style
pl: Wewnętrzny styl JOSM

en: The following plugin has been downloaded <strong>successfully</strong>: | The following {0} plugins have been downloaded <strong>successfully</strong>:
pl[0]: Następująca wtyczka została ściągnięta <strong>pomyślnie</strong>:
pl[1]: Następujące {0} wtyczki zostały ściągnięte <strong>pomyślnie</strong>:
pl[2]: Następujących {0} wtyczek zostało ściągnięte <strong>pomyślnie</strong>:

en: Downloading the following plugin has <strong>failed</strong>: | Downloading the following {0} plugins has <strong>failed</strong>:
pl[0]: Pobieranie następującej wtyczki <strong>nie powiodło się</strong>:
pl[1]: Pobieranie następujących {0} wtyczek <strong>nie powiodło się</strong>:
pl[2]: Pobieranie następujących {0} wtyczek <strong>nie powiodło się</strong>:

en: Search:
pl: Szukaj:

en: Enter a search expression
pl: Wpisz szukane wyrażenie

en: Plugin update policy
pl: Aktualizowanie wtyczek

en: Accept the new plugin sites and close the dialog
pl: Akceptuje nową listę wtyczek i zabyka okno

en: Configure Plugin Sites
pl: Konfiguracja stron wtyczek

en: Download list
pl: Pobierz listę

en: Download the list of available plugins
pl: Pobiera listę dostępnych wtyczek

en: Update plugins
pl: Aktualizuj wtyczki

en: Update the selected plugins
pl: Aktualizuje wybrane wtyczki

en: Please restart JOSM to activate the downloaded plugins.
pl: Uruchom ponownie JOSM aby aktywować pobrane wtyczki.

en: All installed plugins are up to date. JOSM does not have to download newer versions.
pl: Wszystkie zainstalowane wtyczki są aktualne. JOSM nie musi pobierać nowszych wersji.

en: Plugins up to date
pl: Wtyczki są aktualne

en: Configure sites...
pl: Konfiguruj strony...

en: Configure the list of sites where plugins are downloaded from
pl: Konfiguruje listę stron z których pobierane są wtyczki

en: Add JOSM Plugin description URL.
pl: Dodaj adres URL listy wtyczek dla JOSM.

en: Enter URL
pl: Wprowadź URL

en: Edit JOSM Plugin description URL.
pl: Edytuj adres URL listy wtyczek dla JOSM.

en: JOSM Plugin description URL
pl: Adres URL listy wtyczek dla JOSM

en: disabled
pl: zablokowane

en: no modifier
pl: brak modyfikatora

en: <h1><a name="top">Keyboard Shortcuts</a></h1>
pl: <h1><a name="top">Skróty klawiaturowe</a></h1>

note: scroll up
en: Read First
pl: Przeczytaj na początek

en: Use default
pl: Użyj domyślny

en: Disable
pl: Zablokuj

en: Key:
pl: Klucz:

en: Keyboard Shortcuts
pl: Skóry klawiaturowe

en: Edit Shortcuts
pl: Edycja skrótów

en: Menu Shortcuts
pl: Skróty w menu

en: Close the preferences dialog and discard preference updates
pl: Zamknij okno ustawień i odrzuć zmiany w ustawieniach

en: Save the preferences and close the dialog
pl: Zapisuje ustawienia i zamyka okno

note: some common tabs
en: Display Settings
pl: Ustawienia wyświetlania

en: Various settings that influence the visual representation of the whole program.
pl: Różnorodne ustawienia, które wpływają na wygląd programu.

en: Connection Settings
pl: Ustawienia połączenia

en: Connection Settings for the OSM server.
pl: Ustawienia połączenia z serwerem OSM.

en: Map Settings
pl: Ustawienia mapy

en: Settings for the map projection and data interpretation.
pl: Ustawienia odwzorowania kartograficznego oraz interpretacji danych.

en: Audio Settings
pl: Ustawienia audio

en: Settings for the audio player and audio markers.
pl: Ustawienia odtwarzacza audio oraz znaczników audio.

en: Configure available plugins.
pl: Konfiguracja dostępnych wtyczek.

en: You have to restart JOSM for some settings to take effect.
pl: Należy ponownie uruchomić program JOSM, aby niektóre ustawienia stały się aktywne.

en: Projection method
pl: Rodzaj odwzorowania kartograficznego

en: Projection code
pl: Kod odwzorowania

en: Display coordinates as
pl: Wyświetlaj współrzędne jako

en: System of measurement
pl: System miar

en: Map Projection
pl: Odwzorowanie kartograficzne

en: The projection {0} could not be activated. Using Mercator
pl: Projekcja {0} nie może zostać aktywowana. Używam Mercatora.

en: Authentication
pl: Uwierzytelnianie

en: Proxy settings
pl: Ustawienia proxy

en: Configure whether to use a proxy server
pl: Konfiguruj czy używać serwera proxy

note: icon source: http://www.iconfinder.net/index.php?q=key&page=icondetails&iconid=8553&size=128&q=key&s12=on&s16=on&s22=on&s32=on&s48=on&s64=on&s128=on icon licence: GPL icon designer: Paolino, http://www.paolinoland.it/ icon original filename: keyboard.png icon original size: 128x128 modifications: ic
en: Shortcut Preferences
pl: Skróty klawiaturowe

en: Changing keyboard shortcuts manually.
pl: Ręczna zmiana skrótów klawiaturowych.

en: Action
pl: Akcja

en: Shortcut
pl: Skrót

en: Short Description: {0}
pl: Krótki opis: {0}

en: Author: {0}
pl: Autor: {0}

en: Webpage: {0}
pl: Strona internetowa: {0}

en: Version: {0}
pl: Wersja: {0}

en: Reset
pl: Resetuj

en: Sort presets menu
pl: Sortuj menu szablonów

en: Tagging Presets
pl: Szablony

en: Available presets:
pl: Dostępne szablony

en: Add the selected available presets to the list of active presets
pl: Dodaje zaznaczone dostępne szablony do listy aktywnych szablonów

en: Toolbar
pl: Pasek narzędzi

en: Available
pl: Dostępne

en: Toolbar customization
pl: Personalizacja paska narzędzi

en: Customize the elements on the toolbar.
pl: Dostosowywanie paska narzędzi do własnych potrzeb.

en: Use ignore list.
pl: Użyj listę ignorowanych

en: Use the ignore list to suppress warnings.
pl: Używa listę ignorowanych problemów by pominąć niektóre ostrzeżenia.

en: Use error layer.
pl: Użyj warstwy błędów

en: Use the error layer to display problematic elements.
pl: Używa warstwę z błędami aby wyświetlić problemowe elementy.

en: On demand
pl: Na życzenie

en: On upload
pl: Podczas wysyłania

en: An OSM data validator that checks for common errors made by users and editor programs.
pl: Weryfikacja danych OSM pozwala wyłapać typowe błędy popełniane przez użytkowników i programy do edycji.

en: Data validator
pl: Weryfikacja danych

en: Plugin bundled with JOSM
pl: Wtyczka dostarczana wraz z JOSM

en: {0}: Version {1} (local: {2})
pl: {0}: Wersja {1} (lokalna: {2})

en: Ask before updating
pl: Pytaj przed aktualizacją

en: Never update
pl: Nigdy nie aktualizuj

en: Please decide whether JOSM shall automatically update active plugins at startup after an update of JOSM itself.
pl: Proszę zdecydować czy JOSM może automatycznie aktualizować aktywne wtyczki na starcie po własnej aktualizacji JOSM.

en: Update interval (in days):
pl: Czas pomiędzy aktualizacjami (w dniach):

en: Please decide whether JOSM shall automatically update active plugins after a certain periode of time.
pl: Proszę zdecydować czy JOSM może automatycznie aktualizować aktywne wtyczki po określonym czasie.

en: Use Basic Authentication
pl: Używaj prostego uwierzytelniania

en: Select to use HTTP basic authentication with your OSM username and password
pl: Wybierz aby używać prostego uwierzytelniania HTTP z twoją nazwą użytkownika i hasłem OSM

en: Use OAuth
pl: Używaj OAuth

en: Select to use OAuth as authentication mechanism
pl: Wybierz aby używać mechanizmu uwierzytelniania OAuth

en: OSM username:
pl: Nazwa użytkownika OSM:

en: OSM password:
pl: Hasło OSM:

en: <html>Use the default OSM server URL (<strong>{0}</strong>)</html>
pl: <html>Używaj domyślnego URL serwera (<strong>{0}</strong>)</html>

en: OSM Server URL:
pl: URL serwera OSM:

en: Validate
pl: Zweryfikuj

en: Test the API URL
pl: Sprawdza URL API

en: The API URL is valid.
pl: URL API działa poprawnie.

en: Please enter a username and a password if your proxy requires authentication.
pl: Wprowadź nazwę użytkownika i hasło jeśli twój serwer proxy wymaga uwierzytelniania.

en: Password:
pl: Hasło:

en: No proxy
pl: Bez serwera proxy

en: Use standard system settings
pl: Używaj standardowych ustawień sysyemowych

en: Use standard system settings (disabled. Start JOSM with <tt>-Djava.net.useSystemProxies=true</tt> to enable)
pl: Używaj standardowych ustawień sysyemowych (nieaktywne. Uruchom JOSM z <tt>-Djava.net.useSystemProxies=true</tt> aby uaktywnić)

en: Manually configure a HTTP proxy
pl: Ręczna konfiguracja serwerów proxy

en: Use a SOCKS proxy
pl: Używaj SOCKS proxy

en: Delete the selection in the tag table
pl: Usuwa zaaznaczenie w tabeli tagów

en: Add a new tag
pl: Dodaje nowy tag

en: More information about this feature
pl: Więcej informacji na temat tej funkcji

en: Available roles
pl: Dostępne role

en: role
pl: rola

en: count
pl: liczba

en: elements
pl: elementy

note: space
en: Optional Attributes:
pl: Dodatkowe atrybuty:

en: Use preset ''{0}'' of group ''{1}''
pl: Używa szablon "{0}" z grupy "{1}"

en: Use preset ''{0}''
pl: Używa szablon "{0}"

en: Unknown type: {0}
pl: Nieznany typ: {0}

en: Could not read tagging preset source: {0}
pl: Nie można odczytać źródła szablonów: {0}

en: Error parsing {0}:
pl: Błąd podczas przetwarzania {0}:

en: Elements of type {0} are supported.
pl: Elementy typu {0} nie są wspierane.

en: Change {0} object | Change {0} objects
pl[0]: Zmień {0} obiekt
pl[1]: Zmień {0} obiekty
pl[2]: Zmień {0} obiektów

en: Nothing selected!
pl: Nic nie wybrano!

en: Selection unsuitable!
pl: Nieodpowiednie zaznaczenie.

en: Apply Preset
pl: Zastosuj szablon

en: New relation
pl: Nowa relacja

en: Change Properties
pl: Zmień właściwości

en: Preset group {1} / {0}
pl: Grupa szablonów {1} / {0}

en: Preset group {0}
pl: Grupa szablonów {0}

en: Search preset
pl: Znajdź szablon

en: Show preset search dialog
pl: Otwiera okno wyszukiwania szablonów

en: Search presets
pl: Szukaj w szablonach

en: Search in tags
pl: Szukaj w tagach

en: All Formats
pl: Wszystkie formaty

en: Contacting OSM Server...
pl: Łączenie z serwerem OSM...

en: Downloading points {0} to {1}...
pl: Pobieranie punktów od {0} do {1}...

en: Could not import ''{0}''.
pl: Nie można zaimportować "{0}".

en: Could not import files.
pl: Nie można zaimportować plików.

en: <html>Could not read file ''{0}''.<br>Error is:<br>{1}</html>
pl: <html>Nie można odczytać pliku ''{0}''.<br>Błąd w:<br>{1}</html>

en: <html>Could not read files.<br>Error is:<br>{0}</html>
pl: <html>Nie można odczytać plików.<br>Błąd w:<br>{0}</html>

en: Note: GPL is not compatible with the OSM license. Do not upload GPL licensed tracks.
pl: Uwaga: Licencja GPL nie jest zgodna z licencją OSM. Proszę nie przesyłać tras na licencji GPL.

en: GPX Files
pl: Pliki GPX

en: GPS track description
pl: Opis trasy GPS

en: Add author information
pl: Dodaj informacje o autorze

en: Real name
pl: Imię i nazwisko

en: Copyright (URL)
pl: Prawa autorskie (URL)

en: Predefined
pl: Predefiniowane

en: Copyright year
pl: Prawa autorskie - rok

en: Keywords
pl: Słowa kluczowe

en: Export options
pl: Opcje eksportu

en: Export and Save
pl: Eksportuj i zapisz

en: Error while exporting {0}:
    {1}
pl: Błąd podczas eksportu {0}:
    {1}

en: Choose a predefined license
pl: Wybierz jedną z gotowych licencji

en: Markers from {0}
pl: Znaczniki z {0}

en: File "{0}" does not exist
pl: Plik "{0}" nie istnieje

en: Parse error: invalid document structure for GPX document.
pl: Błąd parsowania: błędna struktura dokumentu gpx

en: Unknown mode {0}.
pl: Nieznany tryb {0}

en: Downloading OSM data...
pl: Pobieranie danych OSM...

en: Fetching node with id {0} from ''{1}''
pl: Ściąganie węzła o id {0} z "{1}"

en: Fetching way with id {0} from ''{1}''
pl: Ściąganie drogi o id {0} z "{1}"

en: Fetching relation with id {0} from ''{1}''
pl: Ściąganie relacji o id {0} z "{1}"

en: Fetching a package of nodes from ''{0}''
pl: Ściąganie pakietu węzłów z "{0}"

en: Fetching a package of ways from ''{0}''
pl: Ściąganie pakietu dróg z "{0}"

en: Fetching a package of relations from ''{0}''
pl: Ściąganie pakietu relacji z "{0}"

en: NMEA-0183 Files
pl: Pliki NMEA-0183

en: NMEA import success
pl: Import NMEA zakończony powodzeniem

en: NMEA import failure!
pl: Import NMEA zakończony niepowodzeniem!

en: This version of JOSM is incompatible with the configured server.
pl: Ta wersja JOSM jest niekompatybilna z konfiguracją serwera.

en: Creating changeset...
pl: Tworzenie zestawu zmian...

en: Successfully opened changeset {0}
pl: Pomyślnie otwarto zestaw zmian {0}

en: Changeset ID > 0 expected. Got {0}.
pl: Oczekiwano ID zestawu zmian > 0. Otrzymano {0}.

en: Updating changeset...
pl: Uaktualnianie zestawu zmian...

en: Updating changeset {0}...
pl: Uaktualnianie zestawu zmian {0}...

en: Closing changeset...
pl: Zamykanie zestawu zmian...

en: Preparing upload request...
pl: Przygotowywanie zapytania przesyłania...

en: Waiting 10 seconds ...
pl: Oczekiwanie 10 sekund...

en: Starting retry {0} of {1} in {2} seconds ...
pl: Ponowna próba {0} z {1} za {2} sekund...

en: OK - trying again.
pl: OK - próbuję ponownie.

en: Starting retry {0} of {1}.
pl: Ponowna próba {0} z {1}.

en: Current changeset is null. Cannot upload data.
pl: Obecny zestaw zmian jest pusty. Nie można przesłać danych.

en: (Code={0})
pl: (Kod={0})

en: The server replied an error with code {0}.
pl: Serwer odpowiedział błędem o kodzie {0}.

en: Invalid bz2 file.
pl: Nieprawidłowy plik bz2.

en: <anonymous>
pl: <anonimowy>

en: Unsupported version: {0}
pl: Nie wspierana wersja: {0}

en: OSM Server Files
pl: Pliki serwera OSM

en: <html>An error occurred while saving.<br>Error is:<br>{0}</html>
pl: <html>Podczas zapisywania wystąpił błąd.<br>Błąd:<br>{0}</html>

en: <html>An error occurred while restoring backup file.<br>Error is:<br>{0}</html>
pl: <html>Podczas przywracania kopii bezpieczeństwa wystąpił błąd.<br>Błąd:<br>{0}</html>

en: Could not back up file. Exception is: {0}
pl: Nie można wykonać kopii bezpieczeństwa pliku. Wyjątek: {0}

en: File ''{0}'' does not exist.
pl: Plik ''{0}'' nie istnieje.

en: Incomplete <member> specification with ref=0
pl: Niekompletny opis <member> z ref=0

en: Deleted relation {0} contains members
pl: Usunięta relacja {0} zawiera członki

en: Illegal object with ID=0.
pl: Niedozwolony obiekt z id=0

en: Missing required attribute ''{0}''.
pl: Brakuje wymaganego atrybutu ''{0}''.

en: Deleted node {0} is part of way {1}
pl: Usunięty węzeł {0} jest częścią drogi {1}

en: Deleted member {0} is used by relation {1}
pl: Usunięty członek {0} jest użyty w relacji {1}

en: Prepare OSM data...
pl: Przygotowywanie danych OSM...

en: Parsing OSM data...
pl: Analizowanie danych OSM...

en: Preparing data set...
pl: Przygotowanie zestawu danych...

en: Line {0} column {1}:
pl: Wiersz {0} kolumna {1}:

en: Downloading from OSM Server...
pl: Pobieranie z serwera OSM...

en: Downloading referring ways ...
pl: Pobieranie powiązanych dróg...

en: Downloading referring relations ...
pl: Pobieranie powiązanych relacji...

en: Reading changesets...
pl: Wczytywanie zestawów zmian...

en: Downloading changesets ...
pl: Pobieranie zestawów zmian...

en: Reading changeset {0} ...
pl: Wczytywanie zestawu zmian {0}...

en: Downloading changeset {0} ...
pl: Pobieranie zestawu zmian {0}...

en: Downloading {0} changeset ... | Downloading {0} changesets ...
pl[0]: Pobieranie {0} zestawu zmian...
pl[1]: Pobieranie {0} zestawów zmian...
pl[2]: Pobieranie {0} zestawów zmian...

en: ({0}/{1}) Downloading changeset {2} ...
pl: ({0}/{1}) Pobieranie zestawu zmian {2} ...

en: Downloading content for changeset {0} ...
pl: Pobieranie treści dla zestawu zmian {0}...

en: Downloading history...
pl: Pobieranie historii...

en: Contacting Server...
pl: Łączenie z serwerem...

en: Failed to open connection to API {0}.
pl: Błąd otwarcia połączenia z API {0}.

en: Could not connect to the OSM server. Please check your internet connection.
pl: Nie można połączyć się z serwerem OSM. Sprawdź swoje połączenie z Internetem.

en: XML tag <user> is missing.
pl: Brakuje znacznika XML <user>.

en: Reading user info ...
pl: Wczytywanie informacji użytkownika...

en: {0}% ({1}/{2}), {3} left. Uploading node ''{4}'' (id: {5})
pl: {0}% ({1}/{2}), {3} zostało. Przesyłanie węzła ''{4}'' (id: {5})

en: {0}% ({1}/{2}), {3} left. Uploading way ''{4}'' (id: {5})
pl: {0}% ({1}/{2}), {3} zostało. Przesyłanie drogi ''{4}'' (id: {5})

en: {0}% ({1}/{2}), {3} left. Uploading relation ''{4}'' (id: {5})
pl: {0}% ({1}/{2}), {3} zostało. Przesyłanie relacji ''{4}'' (id: {5})

en: Starting to upload in one request ...
pl: Rozpoczynanie przesyłania w jednym zapytaniu...

en: Starting to upload in chunks...
pl: Rozpoczynanie przesyłania w kawałkach

en: ({0}/{1}) Uploading {2} object... | ({0}/{1}) Uploading {2} objects...
pl[0]: ({0}/{1}) Przesyłanie {2} obiektu...
pl[1]: ({0}/{1}) Przesyłanie {2} obiektów...
pl[2]: ({0}/{1}) Przesyłanie {2} obiektów...

en: Uploading data ...
pl: Przesyłanie danych...

en: WMS Files (*.wms)
pl: Pliki WMS (*.wms)

en: <html><body><p class="warning-body"><strong>Warning:</strong> The password is stored in plain text in the JOSM preferences file. Furthermore, it is transferred <strong>unencrypted</strong> in every request sent to the OSM server. <strong>Do not use a valuable password.</strong></p></body></html>
pl: <html><body><p class="warning-body"><strong>Ostrzeżenie:</strong> Hasło jest przechowywane jako zwykły tekst w pliku ustawień JOSM. Poza tym przy każdym zapytaniu do serwera OSM jest wysyłane w postaci <strong>niezakodowanej</strong>. Jeśli to możliwe <strong>nie używaj wartościowego hasła.</strong></p></body></html>

en: Save user and password (unencrypted)
pl: Zapisz nazwę użytkownika i hasło (nieszyfrowane)

en: The projection ''{0}'' in URL and current projection ''{1}'' mismatch.
    This may lead to wrong coordinates.
pl: Odwzorowanie {0} w adresie URL oraz bieżące odwzorowanie {1} nie są zgodne.
    Może to spowodować powstanie błędnych współrzędnych.

en: Skip download
pl: Pomiń pobieranie

en: Download Plugin
pl: Pobierz wtyczkę

en: Skip Download
pl: Pomiń pobieranie

en: Downloading Plugin {0}...
pl: Pobieranie wtyczki {0}...

en: An error occurred in plugin {0}
pl: Wystąpił błąd we wtyczce {0}

en: integrated into main program
pl: zintegrowano z głównym programem

en: The following plugin is no longer necessary and has been deactivated: | The following plugins are no longer necessary and have been deactivated:
pl[0]: Następująca wtyczka nie jest dłużnej potrzebna i zostanie wyłączona:
pl[1]: Następujące wtyczki nie są dłużnej potrzebne i zostaną wyłączone:
pl[2]: Następujące wtyczki nie są dłużnej potrzebne i zostaną wyłączone:

en: You updated your JOSM software.<br>To prevent problems the plugins should be updated as well.<br><br>Update plugins now?
pl: JOSM został zaktualizowany.<br>Aby zapobiec błędom powinny być zaktualizowane także wtyczki.<br><br>Zaktualizować wtyczki?

en: Last plugin update more than {0} days ago.
pl: Ostatnia aktualizacja wtyczek odbyła się przed {0} dniami.

en: Skip update
pl: Pomiń

en: Plugin {0} requires a plugin which was not found. The missing plugin is: | Plugin {0} requires {1} plugins which were not found. The missing plugins are:
pl[0]: Wtyczka {0} wymaga wtyczki która nie została znaleziona. Brakująca wtyczka to:
pl[1]: Wtyczka {0} wymaga {1} wtyczek które nie zostały znalezione. Brakujące wtyczki to:
pl[2]: Wtyczka {0} wymaga {1} wtyczek które nie zostały znalezione. Brakujące wtyczki to:

en: <html>Plugin {0} requires JOSM version {1}. The current JOSM version is {2}.<br>You have to update JOSM in order to use this plugin.</html>
pl: <html>Wtyczka {0} wymaga JOSM w wersji {1}. Obecna wersja JOSM to {2}.<br>Niezbędna jest aktualizacja JOSM aby wykorzystać tą wtyczkę.</html>

en: Could not load plugin {0}. Delete from preferences?
pl: Nie można załadować wtyczki {0}. Czy usunąć ją z preferencji?

en: loading plugin ''{0}'' (version {1})
pl: ładowanie wtyczki "{0}" (wersja {1})

en: Loading plugins ...
pl: Ładowanie wtyczek...

en: Checking plugin preconditions...
pl: Saprawdzanie wymagań wtyczki...

en: Loading plugin ''{0}''...
pl: Ładowanie wtyczki ''{0}''...

en: JOSM could not find information about the following plugin: | JOSM could not find information about the following plugins:
pl[0]: JOSM nie mógł odnaleźć informacji o następującej wtyczce:
pl[1]: JOSM nie mógł odnaleźć informacji o następujących wtyczkach:
pl[2]: JOSM nie mógł odnaleźć informacji o następujących wtyczkach:

en: Removing deprecated plugins...
pl: Usuwanie przestarzałych wtyczek...

en: Updating the following plugin has failed: | Updating the following plugins has failed:
pl[0]: Aktualizacja następującej wtyczki zakończyła się niepowodzeniem:
pl[1]: Aktualizacja następujących wtyczek zakończyła się niepowodzeniem:
pl[2]: Aktualizacja następujących wtyczek zakończyła się niepowodzeniem:

en: Disable plugin
pl: Zablokuj wtyczkę

en: Click to delete the plugin ''{0}''
pl: Kliknij aby usunąć wtyczkę ''{0}''

en: Keep plugin
pl: Zachowaj wtyczkę

en: Click to keep the plugin ''{0}''
pl: Kliknij aby zachować wtyczkę "{0}"

en: Click to disable the plugin ''{0}''
pl: Kliknij aby zablokować wtyczkę ''{0}''

en: An unexpected exception occurred that may have come from the ''{0}'' plugin.
pl: Wystąpił niespodziewany błąd, który mógł być spowodowany przez wtyczkę "{0}".

en: According to the information within the plugin, the author is {0}.
pl: Zgodnie z informacją zawartą w tej wtyczce jej autorem jest {0}.

en: Try updating to the newest version of this plugin before reporting a bug.
pl: Postaraj się zaintalować najnowszą wersję tej wtyczki przed zgłaszaniem błędu.

en: Should the plugin be disabled?
pl: Czy ta wtyczka ma zostać zablokowana?

en: The plugin has been removed from the configuration. Please restart JOSM to unload the plugin.
pl: Wtyczka została usunięta z konfiguracji. Proszę ponownie uruchomić program JOSM , aby wyładować wtyczkę.

en: Plugin information
pl: Informacje o wtyczce

en: no description available
pl: brak opisu

en: Do not ask again and remember my decision (go to Preferences->Plugins to change it later)
pl: Zapamiętaj wybór i nie pytaj ponownie (aby później zmienić wybór wybierz Opcje>Wtyczki)

en: More info...
pl: Wiecej informacji...

en: Processing file ''{0}''
pl: Przetwarzanie pliku ''{0}''

en: Download plugin list...
pl: Pobieranie listy wtyczek...

en: Downloading plugin list from ''{0}''
pl: Pobieranie listy wtyczek z "{0}"

en: This is after the end of the recording
pl: To znajduje się za końcem nagrania.

en: Error playing sound
pl: Błąd odtwarzania dźwięku

note: Then ask for submitting a bug report, for exceptions thrown from a plugin too
en: Do nothing
pl: Nic nie rób

en: Report Bug
pl: Zgłoś błąd

en: Unexpected Exception
pl: Nieoczekiwany błąd

en: You have encountered an error in JOSM. Before you file a bug report make sure you have updated to the latest version of JOSM here:
pl: Napotkałeś błąd w JOSM. Zanim zgłosisz błąd upewnij się że posiadasz najnowszą wersję JOSM dostępną tutaj:

en: You should also update your plugins. If neither of those help please file a bug report in our bugtracker using this link:
pl: Powinieneś także zaktualizować swoje wtyczki. Jeśli żadna z tych sugestii nie pomaga prosimy o zgłoszenie błędu w naszym systemie za pomocą tego linku:

en: (The text has already been copied to your clipboard.)
pl: (Tekst już został skopiowany do schowka.)

en: You have encountered a bug in JOSM
pl: Napotkałeś błąd w JOSM

en: <html>Authentication at the OSM server with the username ''{0}'' failed.<br>Please check the username and the password in the JOSM preferences.</html>
pl: <html>Logowanie do serwera OSM jako ''{0}'' zakończone niepowodzeniem.<br>Sprawdź nazwę użytkownika i hasło w ustawieniach JOSM.</html>

en: <html>Failed to upload to changeset <strong>{0}</strong><br>because it has already been closed on {1}.</html>
pl: <html>Wysyłanie do zestawu zmian <strong>{0}</strong> zakończone niepowodzeniem<br>ponieważ został on już zamknięty {1}.</html>

en: <html>The OSM server<br>''{0}''<br>reported an internal server error.<br>This is most likely a temporary problem. Please try again later.</html>
pl: <html>Serwer OSM<br>''{0}''<br>zaraportował błąd wewnętrzny.<br>Najprawdopodobniej jest to problem tymczasowy. Spróbuj ponownie później.</html>

en: The OSM server ''{0}'' reported a bad request.<br>
pl: Serwer OSM ''{0}'' zgłosił błędne żądanie.<br>

en: <br>Error message(untranslated): {0}
pl: <br>Treść błędu (nieprzetłumaczone): {0}

en: Unable to find translation for the locale {0}. Reverting to {1}.
pl: Nie udało się odnaleźć tłumaczenia dla języka: {0}. Użyty zostanie {1}.

note: This list if far from complete! items with automatic shortcuts will not be added to the menu bar at all not really system, but to avoid odd results
en: unused
pl: nieużywane

en: Setting the keyboard shortcut ''{0}'' for the action ''{1}'' ({2}) failed
    because the shortcut is already taken by the action ''{3}'' ({4}).
pl: Nie udało się utworzyć skrótu klawiszowego "{0}" dla akcji "{1}" ({2}),
    ponieważ skrót jest już przypisany do akcji "{3}" ({4}).

en: This action will have no shortcut.
pl: Ta akcja nie będzie miała skrótu.

en: Using the shortcut ''{0}'' instead.
pl: W zamian użyty będzie skrót "{0}".

en: (Hint: You can edit the shortcuts in the preferences.)
pl: (Podpowiedź: Możesz zmienić skróty klawiszowe w ustawieniach.)

note: OSM server message
en: Database offline for maintenance
pl: Baza danych offline w celach konserwacyjnych

note: Strings in JFileChooser
en: File name:
pl: Nazwa pliku:

note: Strings in JFileChooser
en: File Name:
pl: Nazwa pliku:

note: Strings in JFileChooser
en: Files of type:
pl: Rodzaj pliku:

note: Strings in JFileChooser
en: Files of Type:
pl: Rodzaj pliku:

note: Strings in JFileChooser
en: Look in:
pl: Katalog:

note: Strings in JFileChooser
en: Look In:
pl: Katalog:

note: Strings in JFileChooser
en: Refresh
pl: Odśwież

note: Strings in JFileChooser
en: Update
pl: Aktualizuj

note: Plugin buildings_tools
en: Tools for drawing buildings.
pl: Narzedzie do rysowania budynków.

note: Plugin importvec
en: Import vector graphics (SVG)
pl: Importuj grafikę gektorową (SVG)

note: Plugin OpeningHoursEditor
en: extended options for editing opening_hours
pl: Rozszerza opcje edycji opening_hours

note: Plugin openstreetbugs
en: Imports issues from OpenStreetBugs
pl: Importuje zgłoszone problemy z OpenStreetBugs

note: Plugin PicLayer
en: This plugin allows to display any picture as a background in the editor and align it with the map.
pl: Ta wtyczka pozwala na wyświetlanie dowolnych obrazów jako tło w edytorze i wyrównanie ich względem mapy.

note: Plugin reltoolbox
en: Relation and multipolygon creating and editing panel.
pl: Panel edycji i tworzenia relacjii i multipolygonów

note: Plugin turnrestrictions
en: The turnrestrictions plugin allows to enter maintain information about turn restrictions in the OpenStreetMap database.
pl: Wtyczka turnrestrictions pozwala na wprowadzenie informacji dotyczących ograniczeń skrętu do bazy danych OpenStreetMap.

note: Plugin walkingpapers
en: Supports downloading tiled, scanned maps from walking-papers.org. This plugin is still under early development and may be buggy.
pl: Wspiera wczytywanie zeskanowany map ze strony walking-papers.org. Wtyczka ta jest we wczesnej fazie rozwoju i może zawierać błędy.

note: <?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?> <presets xmlns="http://josm.openstreetmap.de/tagging-preset-1.0"> <!-- Pics have been derived from http://de.wikipedia.org/wiki/Bildtafel_der_Verkehrszeichen_in_Deutschland (german street sign SVGs) http://commons.wikimedia.org/wiki/Image:National_Park_Service_
en: Highways
pl: Drogi

note: group "Highways/Streets"
en: Streets
pl: Sieć drogowa

note: item "Highways/Streets/Motorway" <action class="PlayAudioAction" params="resource://audio/KDE_Window_Iconify.wav"/> <action class="SetWaypointAction" params="Exit"/> </button> <button label="Motorway" hotkey="1">
en: Motorway
pl: Autostrada

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:highway=motorway" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Tag:highway=motorway" /> item "Highways/Streets/Motorway" label "Edit Motorway"
en: Edit Motorway
pl: Edycja autostrady

note: <space /> <key key="highway" value="motorway" /> item "Highways/Streets/Motorway" text "Reference" <key key="highway" value="trunk" /> item "Highways/Streets/Trunk" text "Reference" <key key="highway" value="trunk_link" /> item "Highways/Streets/Trunk Link" text "Reference" <key key="highway" value=
en: Reference
pl: Numer

note: item "Highways/Streets/Motorway" combo "Lanes" item "Highways/Streets/Motorway Link" combo "Lanes" item "Highways/Streets/Trunk" combo "Lanes" item "Highways/Streets/Trunk Link" combo "Lanes" item "Highways/Streets/Primary" combo "Lanes" item "Highways/Streets/Primary Link" combo "Lanes" item "Highw
en: Lanes
pl: Liczba pasów ruchu

note: item "Highways/Streets/Motorway" text "Max. speed (km/h)" item "Highways/Streets/Motorway Link" text "Max. speed (km/h)" item "Highways/Streets/Trunk" text "Max. speed (km/h)" item "Highways/Streets/Trunk Link" text "Max. speed (km/h)" item "Highways/Streets/Primary" text "Max. speed (km/h)" item "H
en: Max. speed (km/h)
pl: Maks. prędkość (km/h)

note: item "Highways/Streets/Motorway" check "Oneway" item "Highways/Streets/Motorway Link" check "Oneway" item "Highways/Streets/Trunk" check "Oneway" item "Highways/Streets/Trunk Link" check "Oneway" item "Highways/Streets/Primary" check "Oneway" item "Highways/Streets/Primary Link" check "Oneway" item 
en: Oneway
pl: jednokierunkowa

note: item "Highways/Streets/Motorway" check "Bridge" item "Highways/Streets/Motorway Link" check "Bridge" item "Highways/Streets/Trunk" check "Bridge" item "Highways/Streets/Trunk Link" check "Bridge" item "Highways/Streets/Primary" check "Bridge" item "Highways/Streets/Primary Link" check "Bridge" item 
en: Bridge
pl: Most

note: item "Highways/Streets/Motorway" check "Tunnel" item "Highways/Streets/Motorway Link" check "Tunnel" item "Highways/Streets/Trunk" check "Tunnel" item "Highways/Streets/Trunk Link" check "Tunnel" item "Highways/Streets/Primary" check "Tunnel" item "Highways/Streets/Primary Link" check "Tunnel" item 
en: Tunnel
pl: Tunel

note: item "Highways/Streets/Motorway" check "Cutting" item "Highways/Streets/Motorway Link" check "Cutting" item "Highways/Streets/Trunk" check "Cutting" item "Highways/Streets/Trunk Link" check "Cutting" item "Highways/Streets/Primary" check "Cutting" item "Highways/Streets/Primary Link" check "Cutting"
en: Cutting
pl: wykop

note: item "Highways/Streets/Motorway" check "Embankment" item "Highways/Streets/Motorway Link" check "Embankment" item "Highways/Streets/Trunk" check "Embankment" item "Highways/Streets/Trunk Link" check "Embankment" item "Highways/Streets/Primary" check "Embankment" item "Highways/Streets/Primary Link" 
en: Embankment
pl: nasyp

note: item "Highways/Streets/Motorway" check "Lit" item "Highways/Streets/Motorway Link" check "Lit" item "Highways/Streets/Trunk" check "Lit" item "Highways/Streets/Trunk Link" check "Lit" item "Highways/Streets/Primary" check "Lit" item "Highways/Streets/Primary Link" check "Lit" item "Highways/Streets/
en: Lit
pl: oświetlenie

note: </optional> item "Highways/Streets/Motorway Link"
en: Motorway Link
pl: Autostrada - dojazd

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:highway=motorway_link" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Tag:highway=motorway_link" /> item "Highways/Streets/Motorway Link" label "Edit Motorway Link"
en: Edit Motorway Link
pl: Edycja dojazdu do autostrady

note: </optional> item "Highways/Streets/Trunk"
en: Trunk
pl: Droga ekspresowa

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:highway=trunk" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Tag:highway=trunk" /> item "Highways/Streets/Trunk" label "Edit Trunk"
en: Edit Trunk
pl: Edycja drogi ekspresowej

note: </optional> item "Highways/Streets/Trunk Link"
en: Trunk Link
pl: Droga ekspresowa - dojazd

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:highway=trunk_link" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Tag:highway=trunk_link"/> item "Highways/Streets/Trunk Link" label "Edit Trunk Link"
en: Edit Trunk Link
pl: Edycja dojazdu do drogi ekspresowej

note: </optional> <separator/> item "Highways/Streets/Primary" <action class="PlayAudioAction" params="resource://audio/KDE_Window_Iconify.wav"/> <action class="SetWaypointAction" params="Motorway"/> </button> <button label="Primary" hotkey="2">
en: Primary
pl: Droga krajowa

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:highway=primary" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Tag:highway=primary" /> item "Highways/Streets/Primary" label "Edit Primary Road"
en: Edit Primary Road
pl: Edycja drogi krajowej

note: </optional> item "Highways/Streets/Primary Link"
en: Primary Link
pl: Droga krajowa - dojazd

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:highway=primary_link" /> item "Highways/Streets/Primary Link" label "Edit Primary Link"
en: Edit Primary Link
pl: Edycja dojazdu do drogi krajowej

note: </optional> item "Highways/Streets/Secondary" <action class="PlayAudioAction" params="resource://audio/KDE_Window_Iconify.wav"/> <action class="SetWaypointAction" params="Primary"/> </button> <button label="Secondary" hotkey="3">
en: Secondary
pl: Droga wojewódzka

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:highway=secondary" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Tag:highway=secondary" fi.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Fi:Tag:highway=secondary" /> item "Highways/Streets/Secondary" label "Edit Secondary Road"
en: Edit Secondary Road
pl: Edycja drogi wojewódzkiej

note: </optional> item "Highways/Streets/Tertiary"
en: Tertiary
pl: Droga powiatowa

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:highway=tertiary" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Tag:highway=tertiary" fi.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Fi:Tag:highway=tertiary" /> item "Highways/Streets/Tertiary" label "Edit Tertiary Road"
en: Edit Tertiary Road
pl: Edycja drogi powiatowej

note: </optional> item "Highways/Streets/Unclassified" <action class="PlayAudioAction" params="resource://audio/KDE_Window_Iconify.wav"/> <action class="SetWaypointAction" params="Secondary"/> </button> <button label="Unclassified" hotkey="4">
en: Unclassified
pl: Droga gminna

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:highway=unclassified" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Tag:highway=unclassified" fi.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Fi:Tag:highway=unclassified" /> item "Highways/Streets/Unclassified" label "Edit Unclassified Road"
en: Edit Unclassified Road
pl: Edycja drogi gminnej lub innej drogi publicznej

note: item "Highways/Streets/Unclassified" check "Passing Places" item "Highways/Streets/Service" check "Passing Places" item "Ways/Combined Foot- and Cycleway" check "Passing Places" item "Ways/Dedicated Footway" check "Passing Places"
en: Passing Places
pl: zatoki dla wymijania

note: item "Highways/Streets/Unclassified" text "Width (meters)" item "Highways/Streets/Residential" text "Width (meters)" item "Highways/Streets/Living Street" text "Width (meters)" item "Highways/Streets/Pedestrian" text "Width (meters)" item "Highways/Streets/Service" text "Width (meters)" item "Highwa
en: Width (meters)
pl: Szerokość (w metrach)

note: </optional> item "Highways/Streets/Residential" <action class="PlayAudioAction" params="resource://audio/KDE_Window_Iconify.wav"/> <action class="SetWaypointAction" params="Unclassified"/> </button> <button label="Residential" hotkey="5">
en: Residential
pl: Droga lokalna

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:highway=residential" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Tag:highway=residential" /> item "Highways/Streets/Residential" label "Edit Residential Street"
en: Edit Residential Street
pl: Edycja drogi lokalnej / ulicy

note: item "Highways/Streets/Residential" combo "Surface" item "Highways/Streets/Living Street" combo "Surface" item "Highways/Streets/Pedestrian" combo "Surface" item "Highways/Streets/Service" combo "Surface" item "Highways/Streets/Parking Aisle" combo "Surface" item "Highways/Streets/Road (Unknown Type
en: Surface
pl: Nawierzchnia

note: item "Highways/Streets/Residential" combo "Surface" display value item "Highways/Streets/Living Street" combo "Surface" display value item "Highways/Streets/Pedestrian" combo "Surface" display value item "Highways/Streets/Service" combo "Surface" display value item "Highways/Streets/Parking Aisle" c
en: paved
pl: utwardzona

note: item "Highways/Streets/Residential" combo "Surface" display value item "Highways/Streets/Living Street" combo "Surface" display value item "Highways/Streets/Pedestrian" combo "Surface" display value item "Highways/Streets/Service" combo "Surface" display value item "Highways/Streets/Parking Aisle" c
en: unpaved
pl: nieutwardzona

note: item "Highways/Streets/Residential" combo "Surface" display value item "Highways/Streets/Living Street" combo "Surface" display value item "Highways/Streets/Pedestrian" combo "Surface" display value item "Highways/Streets/Service" combo "Surface" display value item "Highways/Streets/Parking Aisle" c
en: asphalt
pl: asfalt

note: item "Highways/Streets/Residential" combo "Surface" display value item "Highways/Streets/Living Street" combo "Surface" display value item "Highways/Streets/Pedestrian" combo "Surface" display value item "Highways/Streets/Service" combo "Surface" display value item "Highways/Streets/Parking Aisle" c
en: concrete
pl: beton

note: item "Highways/Streets/Residential" combo "Surface" display value item "Highways/Streets/Living Street" combo "Surface" display value item "Highways/Streets/Pedestrian" combo "Surface" display value item "Highways/Streets/Service" combo "Surface" display value item "Highways/Streets/Parking Aisle" c
en: wood
pl: drewno

note: item "Highways/Streets/Residential" combo "Surface" display value item "Highways/Streets/Living Street" combo "Surface" display value item "Highways/Streets/Pedestrian" combo "Surface" display value item "Highways/Streets/Service" combo "Surface" display value item "Highways/Streets/Parking Aisle" c
en: paving_stones
pl: kostka

note: item "Highways/Streets/Residential" combo "Surface" display value item "Highways/Streets/Living Street" combo "Surface" display value item "Highways/Streets/Pedestrian" combo "Surface" display value item "Highways/Streets/Service" combo "Surface" display value item "Highways/Streets/Parking Aisle" c
en: cobblestone
pl: bruk

note: item "Highways/Streets/Residential" combo "Surface" display value item "Highways/Streets/Living Street" combo "Surface" display value item "Highways/Streets/Pedestrian" combo "Surface" display value item "Highways/Streets/Service" combo "Surface" display value item "Highways/Streets/Parking Aisle" c
en: gravel
pl: żwir

note: item "Highways/Streets/Residential" combo "Surface" display value item "Highways/Streets/Living Street" combo "Surface" display value item "Highways/Streets/Pedestrian" combo "Surface" display value item "Highways/Streets/Service" combo "Surface" display value item "Highways/Streets/Parking Aisle" c
en: pebblestone
pl: kamienie

note: item "Highways/Streets/Residential" combo "Surface" display value item "Highways/Streets/Living Street" combo "Surface" display value item "Highways/Streets/Pedestrian" combo "Surface" display value item "Highways/Streets/Service" combo "Surface" display value item "Highways/Streets/Parking Aisle" c
en: compacted
pl: szuter

note: item "Highways/Streets/Residential" combo "Surface" display value item "Highways/Streets/Living Street" combo "Surface" display value item "Highways/Streets/Pedestrian" combo "Surface" display value item "Highways/Streets/Service" combo "Surface" display value item "Highways/Streets/Parking Aisle" c
en: grass_paver
pl: kratka trawnikowa

note: item "Highways/Streets/Residential" combo "Surface" display value item "Highways/Streets/Living Street" combo "Surface" display value item "Highways/Streets/Pedestrian" combo "Surface" display value item "Highways/Streets/Service" combo "Surface" display value item "Highways/Streets/Parking Aisle" c
en: grass
pl: trawa

note: item "Highways/Streets/Residential" combo "Surface" display value item "Highways/Streets/Living Street" combo "Surface" display value item "Highways/Streets/Pedestrian" combo "Surface" display value item "Highways/Streets/Service" combo "Surface" display value item "Highways/Streets/Parking Aisle" c
en: sand
pl: piach

note: item "Highways/Streets/Residential" combo "Surface" display value item "Highways/Streets/Living Street" combo "Surface" display value item "Highways/Streets/Pedestrian" combo "Surface" display value item "Highways/Streets/Service" combo "Surface" display value item "Highways/Streets/Parking Aisle" c
en: ground
pl: grunt

note: </optional> item "Highways/Streets/Living Street"
en: Living Street
pl: Strefa zamieszkania

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:highway=living_street" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Tag:highway=living_street" /> item "Highways/Streets/Living Street" label "Edit Living Street"
en: Edit Living Street
pl: Edycja strefy zamieszkania

note: </optional> item "Highways/Streets/Pedestrian"
en: Pedestrian
pl: Ciąg pieszy

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:highway=pedestrian" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Tag:highway=pedestrian" /> item "Highways/Streets/Pedestrian" label "Edit Pedestrian Street"
en: Edit Pedestrian Street
pl: Edycja ciągu pieszego

note: </optional> item "Highways/Streets/Service"
en: Service
pl: Droga serwisowa

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:highway=service" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Tag:highway=service" /> item "Highways/Streets/Service" label "Edit Serviceway"
en: Edit Serviceway
pl: Edycja drogi serwisowej

note: <space /> <key key="highway" value="service" /> <optional> item "Highways/Streets/Service" combo "Serviceway type"
en: Serviceway type
pl: Rodzaj

note: item "Highways/Streets/Service" combo "Serviceway type" display value
en: alley
pl: alejka

note: item "Highways/Streets/Service" combo "Serviceway type" display value
en: driveway
pl: podjazd

note: item "Highways/Streets/Service" combo "Serviceway type" display value
en: parking_aisle
pl: wysepka parkignowa

note: </optional> item "Highways/Streets/Parking Aisle"
en: Parking Aisle
pl: Uliczka parkingowa

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:service=parking_aisle" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Tag:service=parking_aisle" fi.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Fi:Tag:service=parking_aisle" /> item "Highways/Streets/Parking Aisle" label "Edit Parking Aisle"
en: Edit Parking Aisle
pl: Edycja uliczki parkingowej

note: </optional> item "Highways/Streets/Road (Unknown Type)"
en: Road (Unknown Type)
pl: Droga (nieokreślona)

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:highway=road" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Tag:highway=road" /> item "Highways/Streets/Road (Unknown Type)" label "Edit Road of unknown type"
en: Edit Road of unknown type
pl: Edycja drogi nieokreślonego rodzaju

note: </optional> item "Highways/Streets/Construction"
en: Construction
pl: W budowie

note: item "Highways/Streets/Construction" label "Edit Highway Under Construction"
en: Edit Highway Under Construction
pl: Edycja drogi w budowie

note: item "Highways/Streets/Construction" combo "Junction"
en: Junction
pl: Skrzyżowanie

note: item "Highways/Streets/Construction" combo "Junction" display value </rule> <!-- traffic_calming tag --> <rule> <condition k="traffic_calming" v="bump"/> <icon annotate="true" src="misc/no_icon.png"/> <condition k="traffic_calming" v="hump"/> <condition k="traffic_calming" v="table"/> <condition k="
en: roundabout
pl: rondo

note: item "Highways/Streets/Construction" combo "Junction" display value item "Highways/Streets/Road Restrictions" combo "General Access" display value item "Highways/Streets/Road Restrictions" combo "Foot" display value item "Highways/Streets/Road Restrictions" combo "Horse" display value item "Highways
en: yes
pl: tak

note: </optional> <separator/> item "Highways/Streets/Road Restrictions"
en: Road Restrictions
pl: Ograniczenia na drodze

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Key:access" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Key:access" /> item "Highways/Streets/Road Restrictions" label "Edit Road Restrictions"
en: Edit Road Restrictions
pl: Edycja ograniczeń na drodze

note: item "Highways/Streets/Road Restrictions" check "Toll"
en: Toll
pl: bramka (opłata)

note: item "Highways/Streets/Road Restrictions" check "No exit (cul-de-sac)"
en: No exit (cul-de-sac)
pl: ślepa ulica

note: item "Highways/Streets/Road Restrictions" label "Transport mode restrictions"
en: Transport mode restrictions
pl: Ograniczenia w ruchu

note: item "Highways/Streets/Road Restrictions" combo "General Access"
en: General Access
pl: Dostęp dla wszystkich typów

note: item "Highways/Streets/Road Restrictions" combo "General Access" display value item "Highways/Streets/Road Restrictions" combo "Foot" display value item "Highways/Streets/Road Restrictions" combo "Horse" display value item "Highways/Streets/Road Restrictions" combo "All vehicles" display value item 
en: destination
pl: dojazd do posesji

note: item "Highways/Streets/Road Restrictions" combo "General Access" display value item "Highways/Streets/Road Restrictions" combo "Foot" display value item "Highways/Streets/Road Restrictions" combo "Horse" display value item "Highways/Streets/Road Restrictions" combo "All vehicles" display value item 
en: delivery
pl: dla dostaw

note: item "Highways/Streets/Road Restrictions" combo "General Access" display value item "Highways/Streets/Road Restrictions" combo "Foot" display value item "Highways/Streets/Road Restrictions" combo "Horse" display value item "Highways/Streets/Road Restrictions" combo "All vehicles" display value item 
en: permissive
pl: dopuszczalny

note: item "Highways/Streets/Road Restrictions" combo "General Access" display value item "Highways/Streets/Road Restrictions" combo "Foot" display value item "Highways/Streets/Road Restrictions" combo "Horse" display value item "Highways/Streets/Road Restrictions" combo "All vehicles" display value item 
en: private
pl: droga prywatna

note: item "Highways/Streets/Road Restrictions" combo "General Access" display value item "Highways/Streets/Road Restrictions" combo "All vehicles" display value item "Highways/Streets/Road Restrictions" combo "Motor vehicles" display value item "Highways/Streets/Road Restrictions" combo "Motorcycle" disp
en: agricultural
pl: dla rolnictwa

note: item "Highways/Streets/Road Restrictions" combo "General Access" display value item "Highways/Streets/Road Restrictions" combo "All vehicles" display value item "Highways/Streets/Road Restrictions" combo "Motor vehicles" display value item "Highways/Streets/Road Restrictions" combo "Motorcycle" disp
en: forestry
pl: leśna

note: item "Highways/Streets/Road Restrictions" combo "General Access" display value item "Highways/Streets/Road Restrictions" combo "Foot" display value item "Highways/Streets/Road Restrictions" combo "Horse" display value item "Highways/Streets/Road Restrictions" combo "All vehicles" display value item 
en: no
pl: nie

note: item "Highways/Streets/Road Restrictions" combo "Foot" display value item "Highways/Streets/Road Restrictions" combo "Horse" display value item "Highways/Streets/Road Restrictions" combo "Bicycle" display value item "Highways/Streets/Road Restrictions" combo "Motorcycle" display value item "Highways
en: official
pl: oficjalnie

note: item "Highways/Streets/Road Restrictions" combo "Foot" display value item "Highways/Streets/Road Restrictions" combo "Horse" display value item "Highways/Streets/Road Restrictions" combo "Bicycle" display value item "Highways/Streets/Road Restrictions" combo "Motorcycle" display value item "Highways
en: designated
pl: dla wyznaczonych pojazdów

note: item "Highways/Streets/Road Restrictions" combo "Horse" item "Ways/Path" combo "Horse" item "Barriers/Bollard" check "Horse" item "Barriers/Spikes" check "Horse" item "Barriers/Border Control" check "Horse" item "Barriers/Entrance" check "Horse" item "Barriers/Gate" check "Horse" item "Barriers/Lift
en: Horse
pl: Konie

note: item "Highways/Streets/Road Restrictions" label "Vehicles per type"
en: Vehicles per type
pl: Pojazdy według typu

note: item "Highways/Streets/Road Restrictions" combo "All vehicles"
en: All vehicles
pl: Wszystkie typy pojazdów

note: item "Highways/Streets/Road Restrictions" combo "Motor vehicles" item "Ways/Track" combo "Motor vehicles"
en: Motor vehicles
pl: Pojazdy z silnikiem

note: item "Highways/Streets/Road Restrictions" combo "Motorcycle" item "Ways/Track" combo "Motorcycle" item "Barriers/Bollard" check "Motorcycle" item "Barriers/Cattle Grid" check "Motorcycle" item "Barriers/Spikes" check "Motorcycle" item "Barriers/Border Control" check "Motorcycle" item "Barriers/Entra
en: Motorcycle
pl: Motocykle

note: item "Highways/Streets/Road Restrictions" combo "Motorcar" item "Ways/Track" combo "Motorcar" item "Ways/Path" combo "Motorcar" item "Barriers/Cattle Grid" check "Motorcar" item "Barriers/Spikes" check "Motorcar" item "Barriers/Border Control" check "Motorcar" item "Barriers/Entrance" check "Motorca
en: Motorcar
pl: Samochody

note: item "Highways/Streets/Road Restrictions" combo "Light Commercial Vehicles (goods)"
en: Light Commercial Vehicles (goods)
pl: Samochody dostawcze

note: item "Highways/Streets/Road Restrictions" combo "Heavy Goods Vehicles (hgv)"
en: Heavy Goods Vehicles (hgv)
pl: Duże samochody ciężarowe (TIR)

note: item "Highways/Streets/Road Restrictions" label "Vehicles per use"
en: Vehicles per use
pl: Samochody według sposobu użytkowania

note: item "Highways/Streets/Road Restrictions" combo "Agricultural"
en: Agricultural
pl: Rolnictwo

note: item "Highways/Streets/Road Restrictions" combo "Emergency vehicles"
en: Emergency vehicles
pl: Samochody uprzywilejowane

note: item "Highways/Streets/Road Restrictions" combo "High-occupancy vehicles (hov)"
en: High-occupancy vehicles (hov)
pl: Pojazdy z wieloma pasażerami

note: item "Highways/Streets/Road Restrictions" combo "Public Service Vehicles (psv)"
en: Public Service Vehicles (psv)
pl: Transport publiczny

note: item "Highways/Streets/Road Restrictions" text "Min. speed (km/h)"
en: Min. speed (km/h)
pl: Min. prędkość (km/h)

note: item "Highways/Streets/Road Restrictions" text "Max. weight (tonnes)" item "Highways/Streets/Bridge" text "Max. weight (tonnes)"
en: Max. weight (tonnes)
pl: Maks. ciężar (w tonach)

note: item "Highways/Streets/Road Restrictions" text "Max. axleload (tonnes)"
en: Max. axleload (tonnes)
pl: Maks. nacisk na oś (w tonach)

note: item "Highways/Streets/Road Restrictions" text "Max. height (meters)"
en: Max. height (meters)
pl: Maks. wysokość (w metrach)

note: item "Highways/Streets/Road Restrictions" text "Max. width (meters)"
en: Max. width (meters)
pl: Maks. szerokość (w metrach)

note: item "Highways/Streets/Road Restrictions" text "Max. length (meters)"
en: Max. length (meters)
pl: Maks. długość (w metrach)

note: <separator/> item "Highways/Streets/Roundabout"
en: Roundabout
pl: Rondo

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:junction=roundabout" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Tag:junction=roundabout" it.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/IT:Tag:junction=roundabout" ro.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Ro:Tag:junction=roundabout" /> item "Hig
en: Edit Junction
pl: Edycja skrzyżowania

note: item "Highways/Streets/Roundabout" combo "Type" display value </rule> <rule> <condition k="highway" v="motorway"/> color motorway <icon annotate="true" src="misc/deprecated.png"/> <condition k="highway" v="motorway_link"/>
en: motorway
pl: autostrada

note: item "Highways/Streets/Roundabout" combo "Type" display value
en: motorway_link
pl: ciąg pieszy

note: item "Highways/Streets/Roundabout" combo "Type" display value <icon annotate="true" src="misc/deprecated.png"/> </rule> <rule> <condition k="highway" v="trunk"/> color trunk <condition k="highway" v="trunk_link"/>
en: trunk
pl: droga ekspresowa

note: item "Highways/Streets/Roundabout" combo "Type" display value
en: trunk_link
pl: droga ekspresowa - dojazd

note: item "Highways/Streets/Roundabout" combo "Type" display value <icon annotate="true" src="misc/deprecated.png"/> </rule> <rule> <condition k="highway" v="primary"/> color primary <condition k="highway" v="primary_link"/>
en: primary
pl: droga krajowa

note: item "Highways/Streets/Roundabout" combo "Type" display value
en: primary_link
pl: droga krajowa - dojazd

note: item "Highways/Streets/Roundabout" combo "Type" display value <icon annotate="true" src="misc/deprecated.png"/> </rule> <rule> <condition k="highway" v="secondary"/> color secondary <condition k="highway" v="secondary_link"/>
en: secondary
pl: droga wojewódzka

note: item "Highways/Streets/Roundabout" combo "Type" display value <icon annotate="true" src="misc/deprecated.png"/> </rule> <rule> <condition k="highway" v="tertiary"/> color tertiary <condition k="highway" v="tertiary_link"/>
en: tertiary
pl: droga powiatowa

note: item "Highways/Streets/Roundabout" combo "Type" display value
en: unclassified
pl: droga gminna

note: item "Highways/Streets/Roundabout" combo "Type" display value <icon src="misc/landmark/plant.png"/> </rule> <rule> <condition k="landuse" v="residential"/> color residential
en: residential
pl: zabudowa

note: item "Highways/Streets/Roundabout" combo "Type" display value
en: living_street
pl: strefa zamieszkania

note: item "Highways/Streets/Roundabout" combo "Type" display value <icon annotate="true" src="misc/deprecated.png"/> </rule> <rule> <condition k="highway" v="service"/> color service <condition k="fixme"/> <icon annotate="true" src="misc/fixme.png" priority="10000"/> <condition k="FIXME"/> <condition k="
en: service
pl: droga serwisowa

note: item "Highways/Streets/Roundabout" combo "Type" display value
en: bus_guideway
pl: wydzielony pas autobusowy

note: item "Highways/Streets/Roundabout" combo "Type" display value <icon annotate="true" src="vehicle/turning_circle.png"/> </rule> <rule> <condition k="highway" v="passing_place"/> <icon annotate="true" src="vehicle/passing_place.png"/> <condition k="highway" v="construction"/> color construction <icon 
en: construction
pl: w budowie

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Key:bridge" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Key:bridge" fi.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Fi:Key:bridge" fr.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/FR:Key:bridge" /> item "Highways/Streets/Bridge" label "Edit Bridge"
en: Edit Bridge
pl: Edycja mostu

note: item "Highways/Streets/Bridge" combo "Bridge" display value
en: viaduct
pl: Wiadukt

note: item "Highways/Streets/Bridge" combo "Bridge" display value
en: aqueduct
pl: akwedukt

note: item "Highways/Streets/Tunnel" label "Edit Tunnel"
en: Edit Tunnel
pl: Edycja tunelu

note: </optional> group "Ways"
en: Ways
pl: Drogi

note: item "Ways/Track"
en: Track
pl: Droga gruntowa

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:highway=track" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Tag:highway=track" /> item "Ways/Track" label "Edit Track"
en: Edit Track
pl: Edycja drogi gruntowej

note: item "Ways/Track" combo "Tracktype"
en: Tracktype
pl: Typ drogi

note: item "Ways/Track" combo "Tracktype" display value
en: grade1
pl: 1 stopnia

note: item "Ways/Track" combo "Tracktype" display value
en: grade2
pl: 2 stopnia

note: item "Ways/Track" combo "Tracktype" display value
en: grade3
pl: 3 stopnia

note: item "Ways/Track" combo "Tracktype" display value
en: grade4
pl: 4 stopnia

note: item "Ways/Track" combo "Tracktype" display value
en: grade5
pl: 5 stopnia

note: item "Ways/Track" combo "MTB Scale" item "Ways/Path" combo "MTB Scale"
en: MTB Scale
pl: Skala MTB

note: item "Ways/Track" combo "General access"
en: General access
pl: Dostęp dla wszystkich typów

note: </optional> item "Ways/Path"
en: Path
pl: Ścieżka

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:highway=path" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Tag:highway=path" /> item "Ways/Path" label "Edit Path"
en: Edit Path
pl: Edycja ścieżki

note: item "Ways/Path" combo "SAC Scale"
en: SAC Scale
pl: Skala SAC

note: item "Ways/Path" combo "Visibility" visibilty
en: Visibility
pl: Widoczność

note: item "Ways/Path" combo "Visibility" display value
en: excellent
pl: doskonała

note: item "Ways/Path" combo "Visibility" display value
en: good
pl: dobra

note: item "Ways/Path" combo "Visibility" display value item "Sport/Skiing" combo "Difficulty" display value
en: intermediate
pl: średnia

note: item "Ways/Path" combo "Visibility" display value
en: bad
pl: zła

note: item "Ways/Path" combo "Visibility" display value
en: horrible
pl: tragiczna

note: item "Ways/Path" combo "Wheelchairs" item "Facilities/Accommodation/Hotel" combo "Wheelchairs" item "Facilities/Accommodation/Motel" combo "Wheelchairs" item "Facilities/Accommodation/Guest House" combo "Wheelchairs" item "Facilities/Accommodation/Chalet" combo "Wheelchairs" item "Facilities/Accommo
en: Wheelchairs
pl: Wózki inwalidzkie

note: item "Ways/Path" combo "Ski"
en: Ski
pl: Narty

note: item "Ways/Path" combo "Snowmobile"
en: Snowmobile
pl: Skuter śnieżny

note: </optional> <separator/> item "Ways/Dedicated Bridleway"
en: Dedicated Bridleway
pl: Ścieżka do jazdy konnej

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:highway=bridleway" /> item "Ways/Dedicated Bridleway" label "Edit Bridleway"
en: Edit Bridleway
pl: Edycja ścieżki do jazdy konnej

note: </optional> item "Ways/Dedicated Cycleway"
en: Dedicated Cycleway
pl: Ścieżka rowerowa

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:highway=cycleway" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Tag:highway=cycleway" it.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/IT:Tag:highway=cycleway" /> item "Ways/Dedicated Cycleway" label "Edit Cycleway" item "Ways/Segregated Foot- and Cycle
en: Edit Cycleway
pl: Edycja ścieżki rowerowej

note: item "Ways/Dedicated Cycleway" combo "Pedestrians"
en: Pedestrians
pl: Ciąg pieszy

note: </optional> item "Ways/Segregated Foot- and Cycleway"
en: Segregated Foot- and Cycleway
pl: Rozdzielona ścieżka dla pieszych i rowerowa

note: </optional> item "Ways/Combined Foot- and Cycleway"
en: Combined Foot- and Cycleway
pl: Współdzielona ścieżka dla pieszych i rowerowa

note: </optional> item "Ways/Dedicated Footway"
en: Dedicated Footway
pl: Ścieżka dla pieszych

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:highway=footway" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Tag:highway=footway" /> item "Ways/Dedicated Footway" label "Edit Footway"
en: Edit Footway
pl: Edycja ścieżki dla pieszych

note: </optional> item "Ways/Steps"
en: Steps
pl: Schody

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:highway=steps" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Tag:highway=steps" fi.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Fi:Tag:highway=steps" /> item "Ways/Steps" label "Edit Flight of Steps"
en: Edit Flight of Steps
pl: Edycja schodów

note: item "Ways/Steps" text "Amount of Steps"
en: Amount of Steps
pl: Ilość stopni

note: </optional> group "Waypoints"
en: Waypoints
pl: Punkty drogowe

note: item "Waypoints/Motorway Junction"
en: Motorway Junction
pl: Skrzyżowanie autostrad

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:highway=motorway_junction" /> item "Waypoints/Motorway Junction" label "Edit Motorway Junction"
en: Edit Motorway Junction
pl: Edycja skrzyżowania autostrad

note: item "Waypoints/Motorway Junction" text "Number"
en: Number
pl: Numer

note: item "Waypoints/Services"
en: Services
pl: Miejsce obsługi podróżnych

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:highway=services" /> item "Waypoints/Services" label "Edit Service Station"
en: Edit Service Station
pl: Edycja miejsca obsługi podróżnych

note: item "Waypoints/Services" check "Toilets" item "Waypoints/Rest Area" check "Toilets" item "Facilities/Toilets"
en: Toilets
pl: Toalety

note: </optional> item "Waypoints/Rest Area"
en: Rest Area
pl: Miejsce odpoczynku

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:highway=rest_area" /> item "Waypoints/Rest Area" label "Edit Rest Area"
en: Edit Rest Area
pl: Edycja miejsca odpoczynku

note: </optional> item "Waypoints/Emergency Phone"
en: Emergency Phone
pl: Telefon alarmowy

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Proposed_features/emergency_phone" /> <key key="amenity" value="emergency_phone" /> <separator/> item "Waypoints/Traffic Signal"
en: Traffic Signal
pl: Sygnalizacja świetlna

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:highway=traffic_signals" /> <key key="highway" value="traffic_signals" /> <optional> item "Waypoints/Traffic Signal" combo "Pedestrian crossing type"
en: Pedestrian crossing type
pl: Typ przejścia dla pieszych

note: item "Waypoints/Traffic Signal" combo "Pedestrian crossing type" display value item "Waypoints/Pedestrian Crossing" combo "Type" display value item "Transport/Railway/Crossing" combo "Crossing type" display value
en: uncontrolled
pl: niekontrolowane

note: item "Waypoints/Traffic Signal" combo "Pedestrian crossing type" display value item "Waypoints/Pedestrian Crossing" combo "Type" display value item "Transport/Railway/Crossing" combo "Crossing type" display value
en: traffic_signals
pl: sygnalizacja świetlna

note: item "Waypoints/Traffic Signal" combo "Pedestrian crossing type" display value item "Waypoints/Pedestrian Crossing" combo "Type" display value item "Transport/Railway/Crossing" combo "Crossing type" display value
en: island
pl: wysepka

note: item "Waypoints/Traffic Signal" combo "Pedestrian crossing type" display value item "Waypoints/Pedestrian Crossing" combo "Type" display value item "Transport/Railway/Crossing" combo "Crossing type" display value
en: unmarked
pl: nieoznakowane

note: item "Waypoints/Traffic Signal" check "Cross on horseback" item "Waypoints/Pedestrian Crossing" check "Cross on horseback" item "Transport/Railway/Crossing" check "Cross on horseback"
en: Cross on horseback
pl: Przejazd na koniu

note: item "Waypoints/Traffic Signal" check "Cross by bicycle" item "Waypoints/Pedestrian Crossing" check "Cross by bicycle" item "Transport/Railway/Crossing" check "Cross by bicycle"
en: Cross by bicycle
pl: Przejazd na rowerze

note: item "Waypoints/Traffic Signal" check "Crossing attendant" item "Waypoints/Pedestrian Crossing" check "Crossing attendant" item "Transport/Railway/Crossing" check "Crossing attendant"
en: Crossing attendant
pl: opiekun na przejściu dla pieszych

note: item "Waypoints/Traffic Signal" combo "Crossing type name (UK)"
en: Crossing type name (UK)
pl: Rodzaj przejścia dla pieszych (UK)

note: </optional> item "Waypoints/Stop"
en: Stop
pl: Znak stop

note: <key key="highway" value="stop" /> item "Waypoints/Mini-roundabout"
en: Mini-roundabout
pl: Minirondo

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:highway=mini_roundabout" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Tag:highway=mini_roundabout" it.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/IT:Tag:highway=mini_roundabout" /> <key key="highway" value="mini_roundabout" /> item "Waypoints/Mini-ro
en: Direction
pl: Kierunek

note: item "Waypoints/Mini-roundabout" combo "Direction" display value
en: clockwise
pl: zgodnie z ruchem wskazówek zegara

note: item "Waypoints/Pedestrian Crossing"
en: Pedestrian Crossing
pl: Przejście dla pieszych

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Key:crossing" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Tag:highway=crossing" /> item "Waypoints/Pedestrian Crossing" label "Edit Crossing"
en: Edit Crossing
pl: Edycja przejścia dla pieszych

note: item "Waypoints/Traffic Calming"
en: Traffic Calming
pl: Środek uspokojenia ruchu

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Key:traffic_calming"/> item "Waypoints/Traffic Calming" label "Edit Traffic Calming"
en: Edit Traffic Calming
pl: Edycja środka uspokojenia ruchu

note: item "Waypoints/Traffic Calming" combo "Type" display value
en: bump
pl: próg zwalniający

note: item "Waypoints/Passing Place"
en: Passing Place
pl: Zatoka

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:highway=passing_place"/> item "Waypoints/Passing Place" label "Edit Passing Place"
en: Edit Passing Place
pl: Edycja zatoki

note: <key key="highway" value="passing_place" /> item "Waypoints/Turning Circle"
en: Turning Circle
pl: Miejsce do zawracania

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:highway=turning_circle" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Tag:highway=turning_circle" /> <key key="highway" value="turning_circle" /> item "Waypoints/City Limit"
en: City Limit
pl: Granica miasta

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:traffic_sign%3Dcity_limit" /> item "Waypoints/City Limit" label "Edit City Limit Sign"
en: Edit City Limit Sign
pl: Edycja tablicy oznaczającej granicę miasta

note: item "Waypoints/City Limit" text "Second Name"
en: Second Name
pl: Druga nazwa

note: item "Waypoints/Speed Camera"
en: Speed Camera
pl: Fotoradar

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:highway%3Dspeed_camera" /> <key key="highway" value="speed_camera" /> <separator/> item "Waypoints/Incline"
en: Incline
pl: Nachylenie drogi

note: <key key="highway" value="incline" /> item "Waypoints/Incline Steep"
en: Incline Steep
pl: Duże nachylenie drogi

note: <key key="highway" value="incline_steep" /> item "Waypoints/Grit Bin"
en: Grit Bin
pl: Kontener z piaskiem

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity%3Dgrit_bin" /> <key key="amenity" value="grit_bin" /> <separator/> item "Waypoints/Ford"
en: Ford
pl: Bród

note: item "Waypoints/Ford" label "Edit Ford"
en: Edit Ford
pl: Edycja brodu

note: </optional> item "Waypoints/Mountain Pass"
en: Mountain Pass
pl: Przełęcz

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Key:mountain_pass" /> item "Waypoints/Mountain Pass" label "Edit Mountain Pass"
en: Edit Mountain Pass
pl: Edycja przełęczy

note: item "Waypoints/Mountain Pass" text "Elevation" item "Facilities/Accommodation/Alpine Hut" text "Elevation" item "Tourism/Guidepost" text "Elevation" item "Geography/Peak" text "Elevation" item "Geography/Glacier" text "Elevation" item "Geography/Volcano" text "Elevation"
en: Elevation
pl: Wysokość

note: </optional> group "Barriers"
en: Barriers
pl: Przeszkody

note: <!-- *** node barriers *** --> item "Barriers/Bollard"
en: Bollard
pl: Słupek drogowy

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:barrier=bollard" /> item "Barriers/Bollard" label "Edit Bollard"
en: Edit Bollard
pl: Edycja słupka drogowego

note: <space /> <key key="barrier" value="bollard" /> item "Barriers/Bollard" label "Allowed traffic:" <key key="barrier" value="cattle_grid" /> item "Barriers/Cattle Grid" label "Allowed traffic:" <key key="barrier" value="spikes" /> item "Barriers/Spikes" label "Allowed traffic:" <key key="barrier" valu
en: Allowed traffic:
pl: Dozwolony ruch:

note: item "Barriers/Cycle Barrier"
en: Cycle Barrier
pl: Przegroda dla rowerzystów

note: <link href="http://de.wikipedia.org/wiki/Umlaufgitter" /> <key key="barrier" value="cycle_barrier" /> item "Barriers/Block"
en: Block
pl: Betonowy blok

note: <key key="barrier" value="block" /> item "Barriers/Cattle Grid"
en: Cattle Grid
pl: Przeszkoda dla bydła

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:highway=cattle_grid" /> item "Barriers/Cattle Grid" label "Edit Cattle Grid"
en: Edit Cattle Grid
pl: Edycja przeszkody dla bydła

note: <key key="barrier" value="bus_trap" /> item "Barriers/Spikes"
en: Spikes
pl: Kolczatka

note: item "Barriers/Spikes" label "Edit Spikes"
en: Edit Spikes
pl: Edycja kolczatki

note: item "Barriers/Toll Booth"
en: Toll Booth
pl: Punkt poboru opłat

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:barrier=toll_booth" /> item "Barriers/Toll Booth" label "Edit Toll Booth"
en: Edit Toll Booth
pl: Edycja punktu poboru opłat

note: </optional> item "Barriers/Border Control"
en: Border Control
pl: Przejście graniczne

note: item "Barriers/Border Control" label "Edit Border Control"
en: Edit Border Control
pl: Edycja przejścia granicznego

note: <separator/> <!-- *** linear barriers *** --> item "Barriers/Hedge"
en: Hedge
pl: Żywopłot

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:barrier=hedge" /> <key key="barrier" value="hedge" /> item "Barriers/Fence" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:barrier=fence" /> item "Barriers/Fence" combo "Fence"
en: Fence
pl: Ogrodzenie

note: item "Barriers/Wall"
en: Wall
pl: mur

note: <key key="barrier" value="wall" /> item "Barriers/City Wall"
en: City Wall
pl: Mury miejskie

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:barrier=city_wall" /> <key key="barrier" value="city_wall" /> item "Barriers/Retaining Wall"
en: Retaining Wall
pl: Mur oporowy

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:barrier=retaining_wall" /> <key key="barrier" value="retaining_wall" /> <separator/> <!-- *** access *** --> item "Barriers/Entrance"
en: Entrance
pl: Wejście

note: item "Barriers/Entrance" label "Edit Entrance"
en: Edit Entrance
pl: Edycja wejścia

note: item "Barriers/Gate"
en: Gate
pl: Brama

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:barrier=gate" /> item "Barriers/Gate" label "Edit Gate"
en: Edit Gate
pl: Edycja bramy

note: item "Barriers/Lift Gate"
en: Lift Gate
pl: Szlaban

note: item "Barriers/Lift Gate" label "Edit Lift Gate"
en: Edit Lift Gate
pl: Edycja szlabanu

note: item "Barriers/Stile"
en: Stile
pl: Przełaz

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:highway=stile" /> item "Barriers/Stile" label "Edit Stile"
en: Edit Stile
pl: Edycja przełazu

note: item "Barriers/Turnstile"
en: Turnstile
pl: Kołowrotek

note: item "Barriers/Turnstile" label "Edit Turnstile"
en: Edit Turnstile
pl: Edycja kołowrotka

note: item "Barriers/Sally Port"
en: Sally Port
pl: Brama warowna

note: item "Barriers/Sally Port" label "Edit Sally Port"
en: Edit Sally Port
pl: Edycja bramy warownej

note: group "Water" group "Water/Water" <separator/> item "Water/Water/Water"
en: Water
pl: Woda

note: <separator/> item "Water/Water/Drain"
en: Drain
pl: Odpływ

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:waterway=drain" /> item "Water/Water/Drain" label "Edit Drain"
en: Edit Drain
pl: Edycja odpływu

note: item "Water/Water/Ditch"
en: Ditch
pl: Rów

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:waterway=ditch" /> item "Water/Water/Ditch" label "Edit Ditch"
en: Edit Ditch
pl: Edytuj rów

note: item "Water/Water/Stream"
en: Stream
pl: Strumień

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:waterway=stream" /> item "Water/Water/Stream" label "Edit Stream"
en: Edit Stream
pl: Edycja strumienia

note: item "Water/Water/Canal"
en: Canal
pl: Kanał

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:waterway=canal" /> item "Water/Water/Canal" label "Edit Canal"
en: Edit Canal
pl: Edycja kanału

note: item "Water/Water/River"
en: River
pl: Rzeka

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:waterway=river" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Tag:waterway=river" fi.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Fi:Tag:waterway=river" /> item "Water/Water/River" label "Edit River"
en: Edit River
pl: Edycja rzeki

note: <separator/> item "Water/Water/Spring"
en: Spring
pl: Źródło

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:natural=spring" /> item "Water/Water/Spring" label "Edit Spring"
en: Edit Spring
pl: Edycja żródła

note: item "Water/Water/Waterfall"
en: Waterfall
pl: Wodospad

note: item "Water/Water/Waterfall" label "Edit Waterfall"
en: Edit Waterfall
pl: Edycja wodospadu

note: item "Water/Water/Weir"
en: Weir
pl: Jaz

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:waterway=weir" /> item "Water/Water/Weir" label "Edit Weir"
en: Edit Weir
pl: Edycja jazu

note: item "Water/Water/Dam"
en: Dam
pl: Tama

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:waterway=dam" /> item "Water/Water/Dam" label "Edit Dam"
en: Edit Dam
pl: Edycja tamy

note: item "Water/Water/Groyne"
en: Groyne
pl: Ostroga regulacyjna

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:man_made%3Dgroyne" /> item "Water/Water/Groyne" label "Edit Groyne"
en: Edit Groyne
pl: Edycja ostrogi regulacyjnej

note: <space /> <key key="man_made" value="groyne" /> <separator/> item "Water/Water/Basin"
en: Basin
pl: Zbiornik wodny

note: item "Water/Water/Basin" label "Edit Basin Landuse"
en: Edit Basin Landuse
pl: Edycja zbiornika wodnego

note: item "Water/Water/Reservoir"
en: Reservoir
pl: Sztuczne jezioro

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:landuse=reservoir" /> item "Water/Water/Reservoir" label "Edit Reservoir Landuse"
en: Edit Reservoir Landuse
pl: Edycja sztucznego jeziora

note: item "Water/Water/Covered Reservoir"
en: Covered Reservoir
pl: Zakryte sztuczne jezioro

note: item "Water/Water/Covered Reservoir" label "Edit Covered Reservoir"
en: Edit Covered Reservoir
pl: Edycja zakrytego sztucznego jeziora

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:natural=water" /> item "Water/Water/Water" label "Edit Water"
en: Edit Water
pl: Edycja zbiornika wodnego

note: item "Water/Water/Land"
en: Land
pl: Ląd (wyspa)

note: item "Water/Water/Land" label "Edit Land"
en: Edit Land
pl: Edycja lądu

note: item "Water/Water/Coastline"
en: Coastline
pl: Wybrzeże

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:natural=coastline" /> item "Water/Water/Coastline" label "Edit Coastline"
en: Edit Coastline
pl: Edycja zbiornika gazu

note: item "Water/Water/Riverbank"
en: Riverbank
pl: Koryto rzeczne

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:waterway=riverbank" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Tag:waterway=riverbank" /> item "Water/Water/Riverbank" label "Edit Riverbank"
en: Edit Riverbank
pl: Edycja koryta rzecznego

note: <separator/> item "Water/Water/Wetland"
en: Wetland
pl: Mokradło

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:natural=wetland" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Tag:natural=wetland" pt.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pt:Tag:natural=wetland" pt_BR.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pt_br:Tag:natural=wetland" /> item "Water/Water/W
en: Edit Wetland
pl: Edycja mokradła

note: item "Water/Water/Wetland" combo "Type" display value
en: swamp
pl: bagno

note: item "Water/Water/Wetland" combo "Type" display value
en: bog
pl: torfowisko

note: item "Water/Water/Wetland" combo "Type" display value </rule> <rule> <condition k="natural" v="wetland"/> <icon src="misc/no_icon.png"/> color marsh
en: marsh
pl: marsze

note: item "Water/Water/Wetland" combo "Type" display value
en: reedbed
pl: szuwary

note: item "Water/Water/Wetland" combo "Type" display value
en: saltmarsh
pl: słone bagna

note: item "Water/Water/Wetland" combo "Type" display value
en: tidalflat
pl: tereny zalewowe

note: item "Water/Water/Wetland" combo "Type" display value
en: mangrove
pl: namorzyny

note: item "Water/Water/Mud"
en: Mud
pl: Błota

note: item "Water/Water/Mud" label "Edit Mud"
en: Edit Mud
pl: Edycja błot

note: item "Water/Water/Beach"
en: Beach
pl: Plaża

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:natural=beach" /> item "Water/Water/Beach" label "Edit Beach"
en: Edit Beach
pl: Edycja plaży

note: item "Water/Water/Bay"
en: Bay
pl: Zatoka

note: item "Water/Water/Bay" label "Edit Bay"
en: Edit Bay
pl: Edycja zatoki

note: item "Water/Water/Cliff"
en: Cliff
pl: Klif

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:natural=cliff" /> item "Water/Water/Cliff" label "Edit Cliff"
en: Edit Cliff
pl: Edycja klifu

note: group "Shipping"
en: Shipping
pl: Żegluga

note: item "Shipping/Ferry Terminal"
en: Ferry Terminal
pl: Terminal promowy

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=ferry_terminal" /> item "Shipping/Ferry Terminal" label "Edit Ferry Terminal"
en: Edit Ferry Terminal
pl: Edycja terminalu promowego

note: item "Shipping/Ferry Terminal" combo "Cargo"
en: Cargo
pl: Ładunek

note: item "Shipping/Ferry Terminal" combo "Cargo" display value
en: passengers
pl: pasażerowie

note: item "Shipping/Ferry Terminal" combo "Cargo" display value
en: vehicle
pl: pojazdy

note: item "Shipping/Ferry Terminal" combo "Cargo" display value item "Relations/Route" combo "Route type" display value <icon annotate="true" src="misc/no_icon.png" priority="-100"/> </rule> <rule> <condition k="bicycle" b="no"/> <icon src="vehicle/restriction/bicycle.png" priority="-100"/> <condition k=
en: bicycle
pl: rowery

note: item "Shipping/Ferry Terminal" combo "Cargo" display value
en: hgv
pl: samochody ciężarowe

note: item "Shipping/Ferry Terminal" combo "Cargo" display value
en: passengers;vehicle
pl: pasażerowie; pojazdy

note: item "Shipping/Ferry Route"
en: Ferry Route
pl: Trasa promu

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:route=ferry" /> item "Shipping/Ferry Route" label "Edit Ferry"
en: Edit Ferry
pl: Edycja trasy promu

note: </optional> <separator/> item "Shipping/Marina"
en: Marina
pl: Port jachtowy (Marina)

note: item "Shipping/Marina" label "Edit Marina"
en: Edit Marina
pl: Edycja mariny

note: item "Shipping/Pier"
en: Pier
pl: Molo

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:man_made=pier" /> item "Shipping/Pier" label "Edit Pier"
en: Edit Pier
pl: Edycja molo

note: item "Shipping/Lock Gate"
en: Lock Gate
pl: Wrota śluzy

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:waterway=turning_point" /> <key key="waterway" value="turning_point" /> <separator/> item "Shipping/Slipway"
en: Slipway
pl: Pochylnia

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:leisure=slipway" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Tag:leisure=slipway" fi.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Fi:Tag:leisure=slipway" /> item "Shipping/Slipway" label "Edit Slipway"
en: Edit Slipway
pl: Edycja pochylni

note: item "Shipping/Boatyard"
en: Boatyard
pl: Stocznia

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:waterway=boatyard" /> item "Shipping/Boatyard" label "Edit Boatyard"
en: Edit Boatyard
pl: Edycja stoczni

note: item "Shipping/Dock"
en: Dock
pl: Dok

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:waterway=dock" /> item "Shipping/Dock" label "Edit Dock"
en: Edit Dock
pl: Edycja doku

note: group "Transport/Railway"
en: Railway
pl: Kolej

note: item "Transport/Railway/Rail"
en: Rail
pl: Tor

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:railway=rail" /> item "Transport/Railway/Rail" label "Edit Rail"
en: Edit Rail
pl: Edycja toru

note: <space /> <key key="railway" value="rail" /> <optional> item "Transport/Railway/Rail" combo "Gauge (mm)" <key key="railway" value="narrow_gauge" /> item "Transport/Railway/Narrow Gauge Rail" combo "Gauge (mm)" <key key="railway" value="preserved" /> item "Transport/Railway/Preserved" combo "Gauge (m
en: Gauge (mm)
pl: Rozstaw toru (mm)

note: item "Transport/Railway/Rail" combo "Types" item "Transport/Railway/Narrow Gauge Rail" combo "Types" <space /> <key key="railway" value="monorail" /> <optional> item "Transport/Railway/Monorail" combo "Types" item "Transport/Railway/Preserved" combo "Types" item "Transport/Railway/Light Rail" combo 
en: Types
pl: Rodzaj

note: item "Transport/Railway/Rail" combo "Types" display value item "Transport/Railway/Narrow Gauge Rail" combo "Types" display value item "Transport/Railway/Monorail" combo "Types" display value item "Transport/Railway/Preserved" combo "Types" display value item "Transport/Railway/Light Rail" combo "Typ
en: yard
pl: dworzec przetokowy

note: item "Transport/Railway/Rail" combo "Types" display value item "Transport/Railway/Narrow Gauge Rail" combo "Types" display value item "Transport/Railway/Monorail" combo "Types" display value item "Transport/Railway/Preserved" combo "Types" display value item "Transport/Railway/Light Rail" combo "Typ
en: siding
pl: bocznica

note: item "Transport/Railway/Rail" combo "Types" display value item "Transport/Railway/Narrow Gauge Rail" combo "Types" display value item "Transport/Railway/Monorail" combo "Types" display value item "Transport/Railway/Preserved" combo "Types" display value item "Transport/Railway/Light Rail" combo "Typ
en: spur
pl: odnoga

note: item "Transport/Railway/Rail" combo "Electrified" item "Transport/Railway/Narrow Gauge Rail" combo "Electrified" item "Transport/Railway/Monorail" combo "Electrified" item "Transport/Railway/Preserved" combo "Electrified" item "Transport/Railway/Light Rail" combo "Electrified" item "Transport/Railwa
en: Electrified
pl: Elektryfikacja

note: item "Transport/Railway/Rail" combo "Electrified" display value item "Transport/Railway/Narrow Gauge Rail" combo "Electrified" display value item "Transport/Railway/Monorail" combo "Electrified" display value item "Transport/Railway/Preserved" combo "Electrified" display value item "Transport/Railwa
en: contact_line
pl: sieć trakcyjna

note: item "Transport/Railway/Rail" combo "Electrified" display value item "Transport/Railway/Narrow Gauge Rail" combo "Electrified" display value item "Transport/Railway/Monorail" combo "Electrified" display value item "Transport/Railway/Preserved" combo "Electrified" display value item "Transport/Railwa
en: rail
pl: kolej

note: item "Transport/Railway/Rail" combo "Voltage" item "Transport/Railway/Narrow Gauge Rail" combo "Voltage" item "Transport/Railway/Monorail" combo "Voltage" item "Transport/Railway/Preserved" combo "Voltage" item "Transport/Railway/Light Rail" combo "Voltage" item "Transport/Railway/Subway" combo "Vol
en: Voltage
pl: Napięcie

note: item "Transport/Railway/Rail" combo "Frequency (Hz)" item "Transport/Railway/Narrow Gauge Rail" combo "Frequency (Hz)" item "Transport/Railway/Monorail" combo "Frequency (Hz)" item "Transport/Railway/Preserved" combo "Frequency (Hz)" item "Transport/Railway/Light Rail" combo "Frequency (Hz)" item "T
en: Frequency (Hz)
pl: Częstotliwość (Hz)

note: </optional> item "Transport/Railway/Narrow Gauge Rail"
en: Narrow Gauge Rail
pl: Kolej wąskotorowa

note: item "Transport/Railway/Narrow Gauge Rail" label "Edit Narrow Gauge Rail"
en: Edit Narrow Gauge Rail
pl: Edycja toru kolei wąskotorowej

note: </optional> item "Transport/Railway/Monorail"
en: Monorail
pl: Tor jednoszynowy

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:railway=monorail" /> item "Transport/Railway/Monorail" label "Edit Monorail"
en: Edit Monorail
pl: Edycja toru jednoszynowego

note: </optional> item "Transport/Railway/Preserved"
en: Preserved
pl: Kolej retro

note: item "Transport/Railway/Preserved" label "Edit Preserved Railway"
en: Edit Preserved Railway
pl: Edycja kolei retro

note: </optional> item "Transport/Railway/Light Rail"
en: Light Rail
pl: Trasa szybkiego tramwaju

note: item "Transport/Railway/Light Rail" label "Edit Light Rail"
en: Edit Light Rail
pl: Edycja trasy szybkiego tramwaju

note: </optional> item "Transport/Railway/Subway"
en: Subway
pl: Metro

note: item "Transport/Railway/Subway" label "Edit Subway"
en: Edit Subway
pl: Edycja toru metra

note: </optional> item "Transport/Railway/Tram"
en: Tram
pl: Tramwaj

note: item "Transport/Railway/Tram" label "Edit Tram"
en: Edit Tram
pl: Edycja torów tramwajowych

note: </optional> item "Transport/Railway/Bus Guideway"
en: Bus Guideway
pl: Autobus torowy

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:highway=bus_guideway" /> item "Transport/Railway/Bus Guideway" label "Edit Bus Guideway"
en: Edit Bus Guideway
pl: Edycja autobusu torowego

note: </optional> <separator/> item "Transport/Railway/Disused Rail"
en: Disused Rail
pl: Nieużywany tor

note: item "Transport/Railway/Disused Rail" label "Edit Disused Railway"
en: Edit Disused Railway
pl: Edycja opuszczonych torów

note: <space /> <key key="railway" value="disused" /> item "Transport/Railway/Disused Rail" combo "Optional Types"
en: Optional Types
pl: Rodzaj (opcjonalne)

note: item "Transport/Railway/Abandoned Rail"
en: Abandoned Rail
pl: Rozebrany tor

note: <key key="railway" value="abandoned" /> <separator/> item "Transport/Railway/Level Crossing"
en: Level Crossing
pl: Przejazd kolejowy

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:railway=level_crossing" /> <key key="railway" value="level_crossing" /> item "Transport/Railway/Crossing"
en: Crossing
pl: Przejście przez tory

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Key:crossing" /> <key key="railway" value="crossing" /> <optional> item "Transport/Railway/Crossing" combo "Crossing type"
en: Crossing type
pl: Rodzaj przejazdu

note: </optional> item "Transport/Railway/Turntable"
en: Turntable
pl: Obrotnica

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:railway=turntable" /> <key key="railway" value="turntable" /> item "Transport/Railway/Buffer Stop"
en: Buffer Stop
pl: Kozioł oporowy

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:railway%3Dbuffer_stop" /> <key key="railway" value="buffer_stop" /> group "Aerialway"
en: Aerialway
pl: Koleje linowe

note: item "Aerialway/Chair Lift"
en: Chair Lift
pl: Wyciąg krzesełkowy

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:aerialway=chair_lift" /> item "Aerialway/Chair Lift" label "Edit Chair Lift"
en: Edit Chair Lift
pl: Edycja wyciągu krzesełkowego

note: item "Aerialway/Drag Lift"
en: Drag Lift
pl: Wyciąg orczykowy

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:aerialway=drag_lift" /> item "Aerialway/Drag Lift" label "Edit Drag Lift"
en: Edit Drag Lift
pl: Edycja wyciągu orczykowego

note: item "Aerialway/Cable Car"
en: Cable Car
pl: Kolej linowa

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:aerialway=cable_car" /> item "Aerialway/Cable Car" label "Edit Cable Car"
en: Edit Cable Car
pl: Edycja kolei linowej

[ctx: aerialway]
note: <separator/> item "Aerialway/Station"
en: Station
pl: Stacja

[ctx: aerialway]
note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Proposed_features/Piste_Maps#aerialway" /> item "Aerialway/Station" label "Edit Station"
en: Edit Station
pl: Edycja stacji

[ctx: aerialway]
note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Proposed_features/Piste_Maps#aerialway" /> item "Aerialway/Pylon" label "Edit Pylon"
en: Edit Pylon
pl: Edycja pylonu

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=parking" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Tag:amenity=parking" /> item "Car/Parking" label "Edit Parking"
en: Edit Parking
pl: Edycja parkingu

note: item "Car/Parking" text "Reference number" item "Tourism/Information Terminal" text "Reference number" item "Tourism/Audioguide" text "Reference number" item "Facilities/Toilets" text "Reference number" item "Vending machine" text "Reference number"
en: Reference number
pl: Numer referencyjny

note: item "Car/Parking" combo "Type" display value item "Motorcycle/Parking" combo "Type" display value
en: multi-storey
pl: wielopoziomowy

note: item "Car/Parking" combo "Type" display value item "Motorcycle/Parking" combo "Type" display value
en: surface
pl: terenowy

note: item "Car/Parking" combo "Type" display value item "Motorcycle/Parking" combo "Type" display value
en: underground
pl: podziemny

note: item "Car/Parking" combo "Park and Ride"
en: Park and Ride
pl: Parkuj i Jedź

note: item "Car/Parking" combo "Fee" item "Motorcycle/Parking" combo "Fee" item "Tourism/Information Terminal" combo "Fee" item "Tourism/Audioguide" combo "Fee" item "Facilities/Toilets" combo "Fee"
en: Fee
pl: Opłata

note: <space /> item "Car/Parking" text "Capacity (overall)"
en: Capacity (overall)
pl: Pojemność całkowita

note: item "Car/Parking" combo "Spaces for Disabled"
en: Spaces for Disabled
pl: Miejsca dla niepełnosprawnych

note: item "Car/Parking" combo "Spaces for Women"
en: Spaces for Women
pl: Miejsca dla kobiet

note: item "Car/Parking" combo "Spaces for Parents"
en: Spaces for Parents
pl: Miejsca dla rodziców

note: item "Car/Parking" label "See the Wiki for other capacity:[types]=*."
en: See the Wiki for other capacity:[types]=*.
pl: Zobacz Wiki dla znacznika capacity:[rodzaj]=*.

note: <separator/> item "Car/Fuel"
en: Fuel
pl: Stacja benzynowa

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=fuel" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Tag:amenity=fuel" fi.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Fi:Tag:amenity=fuel" /> item "Car/Fuel" label "Edit Fuel"
en: Edit Fuel
pl: Edycja stacji benzynowej

note: <key key="amenity" value="fuel" /> item "Car/Fuel" combo "Brand" item "Car/Wash" text "Brand" item "Car/Repair" text "Brand" item "Car/Tyres" text "Brand" item "Car/Rental" text "Brand" item "Car/Sharing" text "Brand" item "Motorcycle/Motorcycle Dealer" combo "Brand"
en: Brand
pl: Marka

note: item "Car/Fuel" combo "Opening Hours" item "Car/Wash" combo "Opening Hours" item "Car/Repair" combo "Opening Hours" item "Car/Tyres" combo "Opening Hours" item "Car/Rental" combo "Opening Hours" item "Car/Sharing" combo "Opening Hours" item "Motorcycle/Motorcycle Dealer" combo "Opening Hours" item "
en: Opening Hours
pl: Godziny otwarcia

note: item "Car/Fuel" combo "With shop"
en: With shop
pl: Ze sklepem

note: item "Car/Fuel" label "Fuel types:"
en: Fuel types:
pl: Rodzaje paliwa:

note: item "Car/Fuel" check "Diesel"
en: Diesel
pl: Diesel (olej napędowy)

note: item "Car/Fuel" check "Bio Diesel"
en: Bio Diesel
pl: Biodiesel

note: item "Car/Fuel" check "Diesel (Gas To Liquid - ultimate diesel)"
en: Diesel (Gas To Liquid - ultimate diesel)
pl: Ultimate Diesel (GTL)

note: item "Car/Fuel" check "Diesel for Heavy Good Vehicles"
en: Diesel for Heavy Good Vehicles
pl: Diesel dla ciężarówek

note: item "Car/Fuel" check "Octane 91"
en: Octane 91
pl: Benzyna bezołowiowa 91

note: item "Car/Fuel" check "Octane 95"
en: Octane 95
pl: Benzyna bezołowiowa 95

note: item "Car/Fuel" check "Octane 98"
en: Octane 98
pl: Benzyna bezołowiowa 98

note: item "Car/Fuel" check "Octane 100"
en: Octane 100
pl: Benzyna bezołowiowa 100

note: item "Car/Fuel" check "E10 (10% Ethanol mix)"
en: E10 (10% Ethanol mix)
pl: E10 (bioetanol 10%)

note: item "Car/Fuel" check "E85 (85% Ethanol mix)"
en: E85 (85% Ethanol mix)
pl: E85 (bioetanol 85%)

note: item "Car/Fuel" check "LPG (Liquefied petroleum gas)"
en: LPG (Liquefied petroleum gas)
pl: Gaz LPG

note: item "Car/Fuel" check "CNG (Compressed Natural Gas)"
en: CNG (Compressed Natural Gas)
pl: Gaz CNG (sprężony gaz ziemny)

note: </optional> item "Car/Charging Station"
en: Charging Station
pl: Stacja ładowania

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=fuel"/> item "Car/Charging Station" label "Edit Charging Station (for electric cars)"
en: Edit Charging Station (for electric cars)
pl: Edycja stacji ładowania (dla aut z elektrycznym napędem)

note: item "Car/Charging Station" text "Amperage"
en: Amperage
pl: Natężenie

note: item "Car/Wash"
en: Wash
pl: Myjnia samochodowa

note: item "Car/Wash" label "Edit Car Wash"
en: Edit Car Wash
pl: Edycja myjni samochodowej

note: <separator/> item "Car/Car Dealer"
en: Car Dealer
pl: Dealer samochodowy

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:shop=car" /> item "Car/Car Dealer" label "Edit Car Shop"
en: Edit Car Shop
pl: Edycja warsztatu samochodowego

note: item "Car/Repair" item "Motorcycle/Motorcycle Dealer" combo "Repair"
en: Repair
pl: Warsztat samochodowy

note: item "Car/Repair" label "Edit Car Repair"
en: Edit Car Repair
pl: Edycja warsztatu samochodowego

note: item "Car/Tyres"
en: Tyres
pl: Sklep z oponami

note: item "Car/Tyres" label "Edit Tyres"
en: Edit Tyres
pl: Edycja sklepu z oponami

note: item "Car/Tyres" label "Contact:" item "Motorcycle/Motorcycle Dealer" label "Contact:"
en: Contact:
pl: Kontakt:

note: item "Car/Tyres" text "Phone Number" item "Motorcycle/Motorcycle Dealer" text "Phone Number" <space /> item "Facilities/Accommodation/Hotel" text "Phone Number" item "Facilities/Accommodation/Motel" text "Phone Number" item "Facilities/Accommodation/Guest House" text "Phone Number" item "Facilities/
en: Phone Number
pl: Numer telefonu

note: item "Car/Tyres" text "Fax Number" item "Motorcycle/Motorcycle Dealer" text "Fax Number" item "Facilities/Accommodation/Hotel" text "Fax Number" item "Facilities/Accommodation/Motel" text "Fax Number" item "Facilities/Accommodation/Guest House" text "Fax Number" item "Facilities/Accommodation/Chalet
en: Fax Number
pl: Numer faksu

note: item "Car/Tyres" text "Website" item "Motorcycle/Motorcycle Dealer" text "Website" item "Facilities/Accommodation/Hotel" text "Website" item "Facilities/Accommodation/Motel" text "Website" item "Facilities/Accommodation/Guest House" text "Website" item "Facilities/Accommodation/Chalet" text "Website
en: Website
pl: Strona internetowa

note: item "Car/Tyres" text "Email Address" item "Motorcycle/Motorcycle Dealer" text "Email Address" item "Facilities/Accommodation/Hotel" text "Email Address" item "Facilities/Accommodation/Motel" text "Email Address" item "Facilities/Accommodation/Guest House" text "Email Address" item "Facilities/Accom
en: Email Address
pl: Adres e-mail

note: <separator/> item "Car/Rental" item "Motorcycle/Motorcycle Dealer" combo "Rental" item "Bicycle/Rental"
en: Rental
pl: Wypożyczalnia

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=car_rental" fi.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Fi:Tag:amenity=car_rental"  /> item "Car/Rental" label "Edit Car Rental"
en: Edit Car Rental
pl: Edycja wypożyczalni samochodów

note: item "Car/Sharing"
en: Sharing
pl: Punkt carsharingu

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=car_sharing" /> item "Car/Sharing" label "Edit Car Sharing"
en: Edit Car Sharing
pl: Edycja punktu carsharingu

note: item "Motorcycle/Parking" label "Edit Motorcycle Parking"
en: Edit Motorcycle Parking
pl: Edycja parkingu dla motocykli

note: item "Motorcycle/Parking" text "Capacity" item "Bicycle/Parking" text "Capacity"
en: Capacity
pl: Pojemność

note: item "Motorcycle/Motorcycle Dealer"
en: Motorcycle Dealer
pl: Dealer motocykli

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:shop=motorcycle"/> item "Motorcycle/Motorcycle Dealer" label "Edit Shop Motorcycle"
en: Edit Shop Motorcycle
pl: Edycja sklepu motocyklowego

note: item "Motorcycle/Motorcycle Dealer" combo "Brand" display value
en: independent
pl: niezależny

note: item "Motorcycle/Motorcycle Dealer" label "Services:"
en: Services:
pl: Usługi:

note: item "Motorcycle/Motorcycle Dealer" combo "Sale"
en: Sale
pl: Sprzedaż

[ctx: motorcycle]
note: item "Motorcycle/Motorcycle Dealer" combo "Sale" display value
en: yes
pl: tak

[ctx: motorcycle]
note: item "Motorcycle/Motorcycle Dealer" combo "Sale" display value
en: brand
pl: markowe

[ctx: motorcycle]
note: item "Motorcycle/Motorcycle Dealer" combo "Sale" display value
en: used
pl: używane

[ctx: motorcycle]
note: item "Motorcycle/Motorcycle Dealer" combo "Sale" display value
en: no
pl: nie

note: item "Motorcycle/Motorcycle Dealer" combo "Rental" display value item "Motorcycle/Motorcycle Dealer" combo "Repair" display value item "Motorcycle/Motorcycle Dealer" combo "Parts" display value item "Motorcycle/Motorcycle Dealer" combo "Clothes" display value
en: brand
pl: marka

note: item "Motorcycle/Motorcycle Dealer" combo "Repair" display value item "Motorcycle/Motorcycle Dealer" combo "Parts" display value
en: oldtimer
pl: stare

note: item "Motorcycle/Motorcycle Dealer" combo "Safety inspection"
en: Safety inspection
pl: Kontrola bezpieczeństwa

note: item "Motorcycle/Motorcycle Dealer" combo "Parts"
en: Parts
pl: Części

note: item "Motorcycle/Motorcycle Dealer" combo "Clothes" item "Facilities/Recycling" check "Clothes" group "Clothes" item "Clothes/Clothes"
en: Clothes
pl: Odzież

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=bicycle_parking" /> item "Bicycle/Parking" label "Edit Bicycle Parking"
en: Edit Bicycle Parking
pl: Edycja parkingu dla rowerów

note: item "Bicycle/Bike Dealer"
en: Bike Dealer
pl: Sklep rowerowy

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:shop=bicycle" fi.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Fi:Tag:shop=bicycle" /> item "Bicycle/Bike Dealer" label "Edit Bicycle Shop"
en: Edit Bicycle Shop
pl: Edycja warsztatu rowerowego

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=bicycle_rental" it.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/IT:Tag:bicycle_rental" /> item "Bicycle/Rental" label "Edit Bicycle Rental"
en: Edit Bicycle Rental
pl: Edycja wypożyczalni rowerów

note: group "Public Transport"
en: Public Transport
pl: Transport publiczny

[ctx: railway]
note: item "Public Transport/Station"
en: Station
pl: Stacja kolejowa

[ctx: railway]
note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:railway=station" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Tag:railway=station" /> item "Public Transport/Station" label "Edit Station"
en: Edit Station
pl: Edycja stacji kolejowej

note: </optional> item "Public Transport/Railway Halt"
en: Railway Halt
pl: Przystanek kolejowy

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:railway=halt" /> item "Public Transport/Railway Halt" label "Edit Halt"
en: Edit Halt
pl: Edycja przystanku kolejowego

note: </optional> item "Public Transport/Tram Stop"
en: Tram Stop
pl: Przystanek tramwajowy

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:railway=tram_stop" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Tag:railway=tram_stop" /> item "Public Transport/Tram Stop" label "Edit Tram Stop"
en: Edit Tram Stop
pl: Edycja przystanku tramwajowego

note: </optional> item "Public Transport/Railway Platform"
en: Railway Platform
pl: Peron kolejowy

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:railway=platform" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Tag:railway=platform" /> item "Public Transport/Railway Platform" label "Edit Railway Platform"
en: Edit Railway Platform
pl: Edycja peronu kolejowego

note: <key key="railway" value="platform" /> <space /> item "Public Transport/Railway Platform" text "Reference (track number)" <key key="highway" value="platform" /> item "Public Transport/Bus Platform" text "Reference (track number)"
en: Reference (track number)
pl: Oznaczenie (numer toru)

note: item "Public Transport/Railway Platform" check "Area" item "Public Transport/Bus Platform" check "Area" item "Leisure/Dog Park" check "Area"
en: Area
pl: obszar

note: item "Public Transport/Subway Entrance"
en: Subway Entrance
pl: Wejście do metra

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:railway=subway_entrance" fr.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/FR:Tag:railway=subway_entrance" /> item "Public Transport/Subway Entrance" label "Edit Subway Entrance"
en: Edit Subway Entrance
pl: Edycja wejścia do metra

note: item "Public Transport/Subway Entrance" check "Wheelchair" item "Facilities/Toilets" combo "Wheelchair"
en: Wheelchair
pl: Dla niepełnosprawnych

note: </optional> <separator/> item "Public Transport/Bus Station"
en: Bus Station
pl: Dworzec autobusowy

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=bus_station" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Tag:amenity=bus_station" /> item "Public Transport/Bus Station" label "Edit Bus Station"
en: Edit Bus Station
pl: Edycja dworca autobusowego

note: </optional> item "Public Transport/Bus Stop"
en: Bus Stop
pl: Przystanek autobusowy

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:highway=bus_stop" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Tag:highway=bus_stop" fr.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/FR:Tag:highway=bus_stop" /> item "Public Transport/Bus Stop" label "Edit Bus Stop"
en: Edit Bus Stop
pl: Edycja przystanku autobusowego

note: item "Public Transport/Bus Stop" combo "Shelter" item "Facilities/Shelter" item "Facilities/Hunting Stand" combo "Shelter"
en: Shelter
pl: schronienie

note: item "Public Transport/Bus Stop" combo "Bench" <key key="amenity" value="waste_basket" /> <separator/> item "Facilities/Bench"
en: Bench
pl: Ławka

note: item "Public Transport/Bus Stop" combo "Tactile Paving"
en: Tactile Paving
pl: Nawierzchnia dla niewidomych

note: </optional> item "Public Transport/Bus Platform"
en: Bus Platform
pl: Peron autobusowy

note: item "Public Transport/Bus Platform" label "Edit Bus Platform"
en: Edit Bus Platform
pl: Edycja peronu autobusowego

note: <separator/> item "Public Transport/Ticket Machine"
en: Ticket Machine
pl: Automat biletowy

note: item "Public Transport/Ticket Machine" check "Coins" item "Facilities/Telephone" check "Coins" item "Vending machine" check "Coins"
en: Coins
pl: na monety

note: item "Public Transport/Ticket Machine" check "Notes" item "Facilities/Telephone" check "Notes" item "Vending machine" check "Notes"
en: Notes
pl: na banknoty

note: item "Public Transport/Ticket Machine" check "Electronic purses and Charge cards" item "Facilities/Telephone" check "Electronic purses and Charge cards" item "Vending machine" check "Electronic purses and Charge cards"
en: Electronic purses and Charge cards
pl: na karty chipowe

note: item "Public Transport/Ticket Machine" check "Debit cards" item "Facilities/Telephone" check "Debit cards" item "Vending machine" check "Debit cards"
en: Debit cards
pl: na karty debetowe

note: item "Public Transport/Ticket Machine" check "Credit cards" item "Facilities/Telephone" check "Credit cards" item "Vending machine" check "Credit cards"
en: Credit cards
pl: na karty kredytowe

note: item "Taxi"
en: Taxi
pl: Postój taksówek

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=taxi" /> item "Taxi" label "Edit Taxi station"
en: Edit Taxi station
pl: Edycja postoju taksówek

note: <separator/> group "Airport"
en: Airport
pl: Lotnisko

note: item "Airport/Airport Ground"
en: Airport Ground
pl: Lotnisko

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:aeroway=aerodrome" /> item "Airport/Airport Ground" label "Edit Airport Ground"
en: Edit Airport Ground
pl: Edycja lotniska

note: </optional> <separator/> item "Airport/Runway"
en: Runway
pl: Pas startowy

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:aeroway=runway" /> item "Airport/Runway" label "Edit Runway"
en: Edit Runway
pl: Edycja pasa startowego

note: </optional> item "Airport/Taxiway"
en: Taxiway
pl: Droga kołowania

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:aeroway=taxiway" /> item "Airport/Taxiway" label "Edit Taxiway"
en: Edit Taxiway
pl: Edycja drogi kołowania

note: </optional> item "Airport/Helipad"
en: Helipad
pl: Lądowisko dla helikopterów

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:aeroway=helipad" /> item "Airport/Helipad" label "Edit Helipad"
en: Edit Helipad
pl: Edycja lądowiska dla helikopterów

note: <key key="building" value="hangar" /> item "Airport/Beacon" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:man_made%3Dbeacon" /> item "Airport/Beacon" label "Beacon" item "Man Made/Man Made/Beacon"
en: Beacon
pl: Radiolatarnia

note: <key key="man_made" value="beacon" /> item "Airport/Windsock" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:aeroway=windsock" /> item "Airport/Windsock" label "Windsock"
en: Windsock
pl: Rękaw

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:aeroway=terminal" /> item "Airport/Terminal" label "Edit Terminal"
en: Edit Terminal
pl: Edycja terminalu

[ctx: airport]
note: item "Airport/Gate"
en: Gate
pl: Brama

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:aeroway=gate" /> item "Airport/Gate" label "Edit Terminal Gate"
en: Edit Terminal Gate
pl: Edycja bramy terminalu

note: group "Facilities"
en: Facilities
pl: Usługi

note: group "Facilities/Accommodation"
en: Accommodation
pl: Zakwaterowanie

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:tourism=hotel" fi.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Fi:Tag:tourism=hotel" /> item "Facilities/Accommodation/Hotel" label "Edit Hotel"
en: Edit Hotel
pl: Edycja hotelu

note: item "Facilities/Accommodation/Hotel" combo "Stars" item "Facilities/Accommodation/Motel" combo "Stars" item "Facilities/Accommodation/Guest House" combo "Stars" item "Facilities/Accommodation/Chalet" combo "Stars" item "Facilities/Accommodation/Hostel" combo "Stars" item "Facilities/Accommodation/C
en: Stars
pl: Gwiazdki

note: <space /> item "Facilities/Accommodation/Hotel" combo "Internet access" item "Facilities/Accommodation/Motel" combo "Internet access" item "Facilities/Accommodation/Guest House" combo "Internet access" item "Facilities/Accommodation/Chalet" combo "Internet access" item "Facilities/Accommodation/Host
en: Internet access
pl: Dostęp do internetu

note: item "Facilities/Accommodation/Hotel" combo "Internet access" display value item "Facilities/Accommodation/Motel" combo "Internet access" display value item "Facilities/Accommodation/Guest House" combo "Internet access" display value item "Facilities/Accommodation/Chalet" combo "Internet access" dis
en: wlan
pl: bezprzewodowy

note: item "Facilities/Accommodation/Hotel" combo "Internet access" display value item "Facilities/Accommodation/Motel" combo "Internet access" display value item "Facilities/Accommodation/Guest House" combo "Internet access" display value item "Facilities/Accommodation/Chalet" combo "Internet access" dis
en: wired
pl: przewodowy

note: item "Facilities/Accommodation/Hotel" combo "Internet access fee" item "Facilities/Accommodation/Motel" combo "Internet access fee" item "Facilities/Accommodation/Guest House" combo "Internet access fee" item "Facilities/Accommodation/Chalet" combo "Internet access fee" item "Facilities/Accommodatio
en: Internet access fee
pl: Opłata za internet

note: item "Facilities/Accommodation/Hotel" combo "Smoking" item "Facilities/Accommodation/Motel" combo "Smoking" item "Facilities/Accommodation/Guest House" combo "Smoking" item "Facilities/Accommodation/Chalet" combo "Smoking" item "Facilities/Accommodation/Hostel" combo "Smoking" item "Facilities/Accom
en: Smoking
pl: Palenie

note: item "Facilities/Accommodation/Hotel" combo "Smoking" display value item "Facilities/Accommodation/Motel" combo "Smoking" display value item "Facilities/Accommodation/Guest House" combo "Smoking" display value item "Facilities/Accommodation/Chalet" combo "Smoking" display value item "Facilities/Acco
en: dedicated
pl: obiekt dedykowany

note: item "Facilities/Accommodation/Hotel" combo "Smoking" display value item "Facilities/Accommodation/Motel" combo "Smoking" display value item "Facilities/Accommodation/Guest House" combo "Smoking" display value item "Facilities/Accommodation/Chalet" combo "Smoking" display value item "Facilities/Acco
en: separated
pl: wydzielona przestrzeń

note: item "Facilities/Accommodation/Hotel" combo "Smoking" display value item "Facilities/Accommodation/Motel" combo "Smoking" display value item "Facilities/Accommodation/Guest House" combo "Smoking" display value item "Facilities/Accommodation/Chalet" combo "Smoking" display value item "Facilities/Acco
en: isolated
pl: wydzielone pomieszczenie

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:tourism=motel" /> item "Facilities/Accommodation/Motel" label "Edit Motel"
en: Edit Motel
pl: Edycja motelu

note: item "Facilities/Accommodation/Guest House"
en: Guest House
pl: Kwatera

note: item "Facilities/Accommodation/Guest House" label "Edit Guest House"
en: Edit Guest House
pl: Edycja kwatery turystycznej

note: item "Facilities/Accommodation/Chalet"
en: Chalet
pl: Chata górska

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:tourism=chalet" /> item "Facilities/Accommodation/Chalet" label "Edit Chalet"
en: Edit Chalet
pl: Edycja chaty górskiej

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:tourism=hostel" /> item "Facilities/Accommodation/Hostel" label "Edit Hostel"
en: Edit Hostel
pl: Edycja hostelu

note: item "Facilities/Accommodation/Alpine Hut"
en: Alpine Hut
pl: Chata alpejska

note: item "Facilities/Accommodation/Alpine Hut" label "Edit Alpine Hut"
en: Edit Alpine Hut
pl: Edycja chaty alpejskiej

note: <separator/> item "Facilities/Accommodation/Caravan Site"
en: Caravan Site
pl: Kemping

note: item "Facilities/Accommodation/Caravan Site" label "Edit Caravan Site"
en: Edit Caravan Site
pl: Edycja kempingu

note: <space /> item "Facilities/Accommodation/Caravan Site" text "Number of places"
en: Number of places
pl: Ilość miejsc

note: item "Facilities/Accommodation/Camping Site"
en: Camping Site
pl: Pole namiotowe

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:tourism=camp_site" /> item "Facilities/Accommodation/Camping Site" label "Edit Camping Site"
en: Edit Camping Site
pl: Edycja pola namiotowego

note: group "Food+Drinks"
en: Food+Drinks
pl: Wyżywienie

note: item "Food+Drinks/Restaurant" <action class="PlayAudioAction" params="resource://audio/KDE_Window_Iconify.wav"/> <action class="SetWaypointAction" params="Hotel"/> </button> <button label="Restaurant" hotkey="R" icon="styles/standard/food/restaurant.png">
en: Restaurant
pl: Restauracja

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=restaurant" /> item "Food+Drinks/Restaurant" label "Edit Restaurant"
en: Edit Restaurant
pl: Edycja restauracji

note: item "Food+Drinks/Restaurant" multiselect "Cuisine" item "Food+Drinks/Fast Food" combo "Cuisine" item "Food+Drinks/Cafe" combo "Cuisine"
en: Cuisine
pl: Kuchnia

note: item "Food+Drinks/Restaurant" multiselect "Cuisine" display value item "Food+Drinks/Fast Food" combo "Cuisine" display value
en: italian
pl: włoska

note: item "Food+Drinks/Restaurant" multiselect "Cuisine" display value item "Food+Drinks/Fast Food" combo "Cuisine" display value
en: chinese
pl: chińska

note: item "Food+Drinks/Restaurant" multiselect "Cuisine" display value item "Food+Drinks/Fast Food" combo "Cuisine" display value
en: burger
pl: hamburgery

note: item "Food+Drinks/Restaurant" multiselect "Cuisine" display value item "Food+Drinks/Fast Food" combo "Cuisine" display value
en: greek
pl: grecka

note: item "Food+Drinks/Restaurant" multiselect "Cuisine" display value item "Food+Drinks/Fast Food" combo "Cuisine" display value
en: german
pl: niemiecka

note: item "Food+Drinks/Restaurant" multiselect "Cuisine" display value item "Food+Drinks/Fast Food" combo "Cuisine" display value
en: indian
pl: indyjska

note: item "Food+Drinks/Restaurant" multiselect "Cuisine" display value item "Food+Drinks/Fast Food" combo "Cuisine" display value
en: regional
pl: regionalna

note: item "Food+Drinks/Restaurant" multiselect "Cuisine" display value item "Food+Drinks/Fast Food" combo "Cuisine" display value
en: turkish
pl: turecka

note: item "Food+Drinks/Restaurant" multiselect "Cuisine" display value item "Food+Drinks/Fast Food" combo "Cuisine" display value
en: asian
pl: azjatycka

note: item "Food+Drinks/Restaurant" multiselect "Cuisine" display value item "Food+Drinks/Fast Food" combo "Cuisine" display value
en: thai
pl: tajska

note: item "Food+Drinks/Restaurant" multiselect "Cuisine" display value item "Food+Drinks/Fast Food" combo "Cuisine" display value
en: mexican
pl: meksykańska

note: item "Food+Drinks/Restaurant" multiselect "Cuisine" display value item "Food+Drinks/Fast Food" combo "Cuisine" display value
en: japanese
pl: japońska

note: item "Food+Drinks/Restaurant" multiselect "Cuisine" display value item "Food+Drinks/Fast Food" combo "Cuisine" display value
en: french
pl: francuska

note: item "Food+Drinks/Restaurant" multiselect "Cuisine" display value item "Food+Drinks/Fast Food" combo "Cuisine" display value
en: sandwich
pl: kanapki

note: item "Food+Drinks/Restaurant" check "Microbrewery" item "Food+Drinks/Pub" check "Microbrewery"
en: Microbrewery
pl: Mikrobrowar

note: item "Food+Drinks/Fast Food"
en: Fast Food
pl: Fast food

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=fast_food" /> item "Food+Drinks/Fast Food" label "Edit Fast Food Restaurant"
en: Edit Fast Food Restaurant
pl: Edycja restauracji fast-food

note: item "Food+Drinks/Fast Food" combo "Cuisine" display value
en: fish_and_chips
pl: ryba z frytkami

note: item "Food+Drinks/Fast Food" combo "Cuisine" display value
en: chicken
pl: kurczak

note: item "Food+Drinks/Food Court"
en: Food Court
pl: Przestrzeń restauracyjna

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=food_court" /> item "Food+Drinks/Food Court" label "Edit Food Court"
en: Edit Food Court
pl: Edycja przestrzeni restauracyjnej

note: item "Food+Drinks/Cafe"
en: Cafe
pl: Kawiarnia

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=cafe" /> item "Food+Drinks/Cafe" label "Edit Cafe"
en: Edit Cafe
pl: Edycja kawiarni

note: item "Food+Drinks/Cafe" combo "Cuisine" display value
en: ice_cream
pl: lody

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=pub" /> item "Food+Drinks/Pub" label "Edit Pub"
en: Edit Pub
pl: Edycja pubu

note: item "Food+Drinks/Biergarten"
en: Biergarten
pl: Ogródek piwny

note: item "Food+Drinks/Biergarten" label "Edit Biergarten"
en: Edit Biergarten
pl: Edycja ogródka piwnego

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=bar" /> item "Food+Drinks/Bar" label "Edit Bar"
en: Edit Bar
pl: Edycja baru

note: item "Food+Drinks/Nightclub"
en: Nightclub
pl: Klub nocny

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=nightclub" /> item "Food+Drinks/Nightclub" label "Edit Nightclub"
en: Edit Nightclub
pl: Edycja klubu nocnego

note: group "Tourism"
en: Tourism
pl: Turystyka

note: item "Tourism/Attraction"
en: Attraction
pl: Atrakcja

note: item "Tourism/Attraction" label "Edit Attraction"
en: Edit Attraction
pl: Edycja atrakcji turystycznej

note: item "Tourism/Viewpoint"
en: Viewpoint
pl: Punkt widokowy

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:tourism=viewpoint" /> item "Tourism/Viewpoint" label "Edit Viewpoint"
en: Edit Viewpoint
pl: Edycja punktu widokowego

note: item "Tourism/Viewpoint" check "Look-Out Tower"
en: Look-Out Tower
pl: Wieża widokowa

note: <separator/> item "Tourism/Information Office"
en: Information Office
pl: Informacja turystyczna

note: item "Tourism/Map"
en: Map
pl: Mapa

note: item "Tourism/Map" combo "Detail Grade"
en: Detail Grade
pl: Szczegółowość

note: item "Tourism/Map" combo "Detail Grade" display value
en: topo
pl: topograficzna

note: item "Tourism/Map" combo "Detail Grade" display value <roles> item "Relations/Associated street" role "street" <icon annotate="true" src="misc/deprecated.png"/> </rule> <rule> <condition k="highway" v="unclassified"/> color street <condition k="highway" v="unsurfaced"/> <condition k="highway" v="res
en: street
pl: ulice

note: item "Tourism/Map" combo "Detail Grade" display value
en: scheme
pl: schemat

note: item "Tourism/Map" combo "Shown Area"
en: Shown Area
pl: Obszar

note: item "Tourism/Map" combo "Shown Area" display value
en: site
pl: miejsce

note: item "Tourism/Map" combo "Shown Area" display value
en: city
pl: miasto

note: item "Tourism/Map" text "Closer Description" item "Tourism/Information Board" text "Closer Description" item "Tourism/Other Information Points" text "Closer Description"
en: Closer Description
pl: Opis

note: <space /> item "Tourism/Map" label "Routes shown for:" item "Tourism/Guidepost" label "Routes shown for:"
en: Routes shown for:
pl: Zaznaczone szlaki:

note: item "Tourism/Map" check "Hiking" item "Tourism/Guidepost" check "Hiking"
en: Hiking
pl: turystyka piesza

note: item "Tourism/Map" check "Cycling" item "Tourism/Guidepost" check "Cycling" item "Sport/Cycling"
en: Cycling
pl: kolarstwo

note: item "Tourism/Map" check "Mountainbiking" item "Tourism/Guidepost" check "Mountainbiking"
en: Mountainbiking
pl: kolarstwo górskie

note: item "Tourism/Map" check "Skiing" item "Tourism/Guidepost" check "Skiing" item "Sport/Skiing"
en: Skiing
pl: narciarstwo

note: item "Tourism/Map" check "Riding" item "Tourism/Guidepost" check "Riding"
en: Riding
pl: jeździectwo

note: item "Tourism/Map" label "... other transportation modes possible" item "Tourism/Guidepost" label "... other transportation modes possible"
en: ... other transportation modes possible
pl: ...możliwe inne rodzaje transportu

note: item "Tourism/Information Board"
en: Information Board
pl: Tablica informacyjna

note: item "Tourism/Information Board" combo "Board Content"
en: Board Content
pl: Zawartość

note: item "Tourism/Information Board" combo "Board Content" display value
en: notice
pl: tablica informacyjna

note: item "Tourism/Information Board" combo "Board Content" display value
en: history
pl: tablica historyczna

note: item "Tourism/Information Board" combo "Board Content" display value
en: nature
pl: tablica przyrodnicza

note: item "Tourism/Information Board" combo "Board Content" display value
en: wildlife
pl: tablica o zwierzętach

note: item "Tourism/Information Board" combo "Board Content" display value
en: plants
pl: tablica botaniczna

note: item "Tourism/Guidepost"
en: Guidepost
pl: Drogowskaz

note: item "Tourism/Information Terminal"
en: Information Terminal
pl: Terminal informacyjny

note: item "Tourism/Information Terminal" text "Closer description" item "Tourism/Audioguide" text "Closer description"
en: Closer description
pl: Opis

note: item "Tourism/Audioguide"
en: Audioguide
pl: Audioprzewodnik

note: <space /> item "Tourism/Audioguide" label "Audioguide via mobile phone?"
en: Audioguide via mobile phone?
pl: Audioprzewodnik dostępny przez telefon?

note: item "Tourism/Audioguide" text "Phone number"
en: Phone number
pl: Numer telefonu

note: item "Tourism/Other Information Points"
en: Other Information Points
pl: Inny punkt informacyjny

note: group "Leisure"
en: Leisure
pl: Rozrywka

note: item "Leisure/Cinema"
en: Cinema
pl: Kino

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=cinema" fi.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Fi:Tag:amenity=cinema" /> item "Leisure/Cinema" label "Edit Cinema"
en: Edit Cinema
pl: Edycja kina

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:tourism=zoo" fi.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Fi:Tag:tourism=zook" /> item "Leisure/Zoo" label "Edit Zoo"
en: Edit Zoo
pl: Edycja zoo

note: item "Leisure/Dog Park"
en: Dog Park
pl: Wybieg dla psów

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:leisure=dog_park" it.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/IT:Tag:leisure=dog_park" /> item "Leisure/Dog Park" label "Edit Dog Park"
en: Edit Dog Park
pl: Edycja wybiegu dla psów

note: item "Leisure/Theme Park"
en: Theme Park
pl: Park rozrywki

note: item "Leisure/Theme Park" label "Edit Theme Park"
en: Edit Theme Park
pl: Edycja parku rozrywki

note: item "Leisure/Water Park"
en: Water Park
pl: Park wodny

note: item "Leisure/Water Park" label "Edit Water Park"
en: Edit Water Park
pl: Edycja parku wodnego

note: item "Leisure/Sauna" label "Edit Sauna" <space /> <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Proposed_features/Sauna" />
en: Edit Sauna
pl: Edycja sauny

note: item "Leisure/Sauna" combo "Access"
en: Access
pl: Dostęp do drogi

note: <separator/> item "Leisure/Playground"
en: Playground
pl: Plac zabaw

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:leisure=playground" /> item "Leisure/Playground" label "Edit Playground"
en: Edit Playground
pl: Edycja placu zabaw

note: item "Leisure/Picnic Site"
en: Picnic Site
pl: Miejsce na piknik

note: item "Leisure/Picnic Site" label "Edit Picnic Site"
en: Edit Picnic Site
pl: Edycja miejsca na piknik

note: item "Leisure/Picnic Site" check "Fireplace" item "Facilities/Shelter" check "Fireplace"
en: Fireplace
pl: Miejsce na ognisko

note: item "Leisure/Public Grill"
en: Public Grill
pl: Publiczny gril

[ctx: grill]
note: item "Leisure/Public Grill" combo "Fuel"
en: Fuel
pl: Źródło ciepła

note: item "Leisure/Public Grill" combo "Fuel" display value
en: charcoal
pl: węgiel drewny

note: item "Leisure/Public Grill" combo "Fuel" display value
en: electric
pl: energia elektryczna

note: item "Leisure/Fishing"
en: Fishing
pl: Miejsce do wędkowania

note: item "Leisure/Fishing" label "Edit Fishing"
en: Edit Fishing
pl: Edycja miejsca do wędkowania

note: group "Culture"
en: Culture
pl: Kultura

note: item "Culture/Museum"
en: Museum
pl: Muzeum

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:tourism=museum" /> item "Culture/Museum" label "Edit Museum"
en: Edit Museum
pl: Edycja muzeum

note: item "Culture/Theatre"
en: Theatre
pl: Teatr

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=theatre" fi.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Fi:Tag:amenity=theatre" /> item "Culture/Theatre" label "Edit Theatre"
en: Edit Theatre
pl: Edycja teatru

note: item "Culture/Library"
en: Library
pl: Biblioteka

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=library" fi.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Fi:Tag:amenity=library" /> item "Culture/Library" label "Edit Library"
en: Edit Library
pl: Edycja biblioteki

note: item "Culture/Arts Centre"
en: Arts Centre
pl: Centrum kulturalne

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=arts_centre" /> item "Culture/Arts Centre" label "Edit Arts Centre"
en: Edit Arts Centre
pl: Edycja centrum kulturalnego

note: item "Culture/Artwork"
en: Artwork
pl: Sztuka

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:tourism=artwork" /> item "Culture/Artwork" label "Edit Artwork"
en: Edit Artwork
pl: Edycja obiektu sztuki

note: item "Culture/Place of Worship"
en: Place of Worship
pl: Miejsce kultu religijnego

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=place_of_worship" it.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/IT:Tag:amenity=place_of_worship" sv.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Sv:Tag:amenity=place_of_worship" /> item "Culture/Place of Worship" label "Edit Place of Worship"
en: Edit Place of Worship
pl: Edycja miejsca kultu religijnego

note: item "Culture/Place of Worship" combo "Religion" item "Land use/Graveyard" combo "Religion" item "Land use/Cemetery" combo "Religion"
en: Religion
pl: Religia

note: item "Culture/Place of Worship" combo "Religion" display value item "Land use/Graveyard" combo "Religion" display value item "Land use/Cemetery" combo "Religion" display value
en: bahai
pl: bahaizm

note: item "Culture/Place of Worship" combo "Religion" display value item "Land use/Graveyard" combo "Religion" display value item "Land use/Cemetery" combo "Religion" display value
en: buddhist
pl: buddyzm

note: item "Culture/Place of Worship" combo "Religion" display value item "Land use/Graveyard" combo "Religion" display value item "Land use/Cemetery" combo "Religion" display value
en: christian
pl: chrześcijaństwo

note: item "Culture/Place of Worship" combo "Religion" display value item "Land use/Graveyard" combo "Religion" display value item "Land use/Cemetery" combo "Religion" display value
en: hindu
pl: hinduizm

note: item "Culture/Place of Worship" combo "Religion" display value item "Land use/Graveyard" combo "Religion" display value item "Land use/Cemetery" combo "Religion" display value
en: jain
pl: dżinizm

note: item "Culture/Place of Worship" combo "Religion" display value item "Land use/Graveyard" combo "Religion" display value item "Land use/Cemetery" combo "Religion" display value
en: jewish
pl: judaizm

note: item "Culture/Place of Worship" combo "Religion" display value item "Land use/Graveyard" combo "Religion" display value item "Land use/Cemetery" combo "Religion" display value
en: muslim
pl: islam

note: item "Culture/Place of Worship" combo "Religion" display value item "Land use/Graveyard" combo "Religion" display value item "Land use/Cemetery" combo "Religion" display value
en: sikh
pl: sikhizm

note: item "Culture/Place of Worship" combo "Religion" display value item "Land use/Graveyard" combo "Religion" display value item "Land use/Cemetery" combo "Religion" display value
en: spiritualist
pl: spirytualizm

note: item "Culture/Place of Worship" combo "Religion" display value item "Land use/Graveyard" combo "Religion" display value item "Land use/Cemetery" combo "Religion" display value
en: taoist
pl: taoizm

note: item "Culture/Place of Worship" combo "Religion" display value item "Land use/Graveyard" combo "Religion" display value item "Land use/Cemetery" combo "Religion" display value
en: unitarian
pl: unitarianizm

note: item "Culture/Place of Worship" combo "Religion" display value item "Land use/Graveyard" combo "Religion" display value item "Land use/Cemetery" combo "Religion" display value
en: zoroastrian
pl: zaratusztrianizm

note: item "Culture/Place of Worship" combo "Denomination" item "Land use/Graveyard" combo "Denomination" item "Land use/Cemetery" combo "Denomination"
en: Denomination
pl: Wyznanie

note: item "Culture/Place of Worship" combo "Denomination" display value item "Land use/Graveyard" combo "Denomination" display value item "Land use/Cemetery" combo "Denomination" display value
en: anglican
pl: kościół anglikański

note: item "Culture/Place of Worship" combo "Denomination" display value item "Land use/Graveyard" combo "Denomination" display value item "Land use/Cemetery" combo "Denomination" display value
en: baptist
pl: baptyści

note: item "Culture/Place of Worship" combo "Denomination" display value item "Land use/Graveyard" combo "Denomination" display value item "Land use/Cemetery" combo "Denomination" display value
en: catholic
pl: kościół katolicki

note: item "Culture/Place of Worship" combo "Denomination" display value item "Land use/Graveyard" combo "Denomination" display value item "Land use/Cemetery" combo "Denomination" display value
en: evangelical
pl: ewangelikalizm

note: item "Culture/Place of Worship" combo "Denomination" display value item "Land use/Graveyard" combo "Denomination" display value item "Land use/Cemetery" combo "Denomination" display value
en: jehovahs_witness
pl: świadkowie Jehowy

note: item "Culture/Place of Worship" combo "Denomination" display value item "Land use/Graveyard" combo "Denomination" display value item "Land use/Cemetery" combo "Denomination" display value
en: lutheran
pl: luteranie

note: item "Culture/Place of Worship" combo "Denomination" display value item "Land use/Graveyard" combo "Denomination" display value item "Land use/Cemetery" combo "Denomination" display value
en: methodist
pl: metodyści

note: item "Culture/Place of Worship" combo "Denomination" display value item "Land use/Graveyard" combo "Denomination" display value item "Land use/Cemetery" combo "Denomination" display value
en: mormon
pl: mormoni

note: item "Culture/Place of Worship" combo "Denomination" display value item "Land use/Graveyard" combo "Denomination" display value item "Land use/Cemetery" combo "Denomination" display value
en: orthodox
pl: kościół prawosławny

note: item "Culture/Place of Worship" combo "Denomination" display value item "Land use/Graveyard" combo "Denomination" display value item "Land use/Cemetery" combo "Denomination" display value
en: pentecostal
pl: zielonoświątkowcy

note: item "Culture/Place of Worship" combo "Denomination" display value item "Land use/Graveyard" combo "Denomination" display value item "Land use/Cemetery" combo "Denomination" display value
en: presbyterian
pl: prezbiterianie

note: item "Culture/Place of Worship" combo "Denomination" display value item "Land use/Graveyard" combo "Denomination" display value item "Land use/Cemetery" combo "Denomination" display value
en: protestant
pl: protestanci

note: item "Culture/Place of Worship" combo "Denomination" display value item "Land use/Graveyard" combo "Denomination" display value item "Land use/Cemetery" combo "Denomination" display value
en: quaker
pl: kwakrzy

note: item "Culture/Place of Worship" combo "Denomination" display value item "Land use/Graveyard" combo "Denomination" display value item "Land use/Cemetery" combo "Denomination" display value
en: shia
pl: szyici

note: item "Culture/Place of Worship" combo "Denomination" display value item "Land use/Graveyard" combo "Denomination" display value item "Land use/Cemetery" combo "Denomination" display value
en: sunni
pl: sunnici

note: item "Culture/Recording Studio"
en: Recording Studio
pl: Studio nagrań

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity%3Dstudio" /> item "Culture/Recording Studio" label "Edit Studio"
en: Edit Studio
pl: Edycja studia nagrań

note: group "Public Building" item "Public Building/Public Building"
en: Public Building
pl: Budynek użyteczności publicznej

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=public_building" /> item "Public Building/Public Building" label "Edit Public Building"
en: Edit Public Building
pl: Edycja budynku użyteczności publicznej

note: item "Public Building/Town hall"
en: Town hall
pl: Ratusz

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=townhall" /> item "Public Building/Town hall" label "Edit Town hall"
en: Edit Town hall
pl: Edycja ratusza

note: item "Public Building/Community Centre" <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity%3Dcommunity_centre" /> item "Public Building/Community Centre" label "Community Centre"
en: Community Centre
pl: Centrum społeczne

note: item "Public Building/Embassy"
en: Embassy
pl: Ambasada

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=embassy" /> item "Public Building/Embassy" label "Edit Embassy"
en: Edit Embassy
pl: Edycja ambasady

note: item "Public Building/Courthouse"
en: Courthouse
pl: Sąd

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=courthouse" fi.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Fi:Tag:amenity=courthouse" /> item "Public Building/Courthouse" label "Edit Courthouse"
en: Edit Courthouse
pl: Edycja siedziby sądu

note: item "Public Building/Prison"
en: Prison
pl: Więzienie

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=prison" fi.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Fi:Tag:amenity=prison" /> item "Public Building/Prison" label "Edit Prison"
en: Edit Prison
pl: Edycja więzienia

note: item "Public Building/Police"
en: Police
pl: Posterunek policji

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=police" fi.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Fi:Tag:amenity=police" it.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/IT:Tag:amenity=police" /> item "Public Building/Police" label "Edit Police"
en: Edit Police
pl: Edycja posterunku policji

note: item "Public Building/Fire Station"
en: Fire Station
pl: Straż pożarna

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=fire_station" fi.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Fi:Tag:fire_station" /> item "Public Building/Fire Station" label "Edit Fire Station"
en: Edit Fire Station
pl: Edycja straży pożarnej

note: item "Public Building/Post Office"
en: Post Office
pl: Poczta

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=post_office" /> item "Public Building/Post Office" label "Edit Post Office"
en: Edit Post Office
pl: Edycja urzędu pocztowego

note: group "Education"
en: Education
pl: Edukacja

note: item "Education/Kindergarten"
en: Kindergarten
pl: Przedszkole

note: item "Education/Kindergarten" label "Edit Kindergarten"
en: Edit Kindergarten
pl: Edycja przedszkola

note: item "Education/School"
en: School
pl: Szkoła

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=school" /> item "Education/School" label "Edit School"
en: Edit School
pl: Edycja szkoły

note: item "Education/University"
en: University
pl: Uniwersytet

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=university" /> item "Education/University" label "Edit University"
en: Edit University
pl: Edycja uniwersytetu

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=college" /> item "Education/College" label "Edit College"
en: Edit College
pl: Edycja college’u

note: item "Education/Driving School"
en: Driving School
pl: Szkoła jazdy

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Proposed_features/driving_school" /> item "Education/Driving School" label "Edit Driving School"
en: Edit Driving School
pl: Edycja szkoły jazdy

note: group "Health"
en: Health
pl: Zdrowie

note: item "Health/Doctors"
en: Doctors
pl: Lekarz

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=doctors" /> item "Health/Doctors" label "Edit Doctors"
en: Edit Doctors
pl: Edycja lekarza

note: item "Health/Dentist"
en: Dentist
pl: Dentysta

note: item "Health/Dentist" label "Edit Dentist"
en: Edit Dentist
pl: Edycja dentysty

note: item "Health/Pharmacy"
en: Pharmacy
pl: Apteka

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=pharmacy" /> item "Health/Pharmacy" label "Edit Pharmacy"
en: Edit Pharmacy
pl: Edycja apteki

note: <key key="amenity" value="pharmacy" /> item "Health/Pharmacy" combo "Dispensing"
en: Dispensing
pl: realizacja recept

note: item "Health/Hearing Aids"
en: Hearing Aids
pl: Aparaty słuchowe

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:shop%3Dhearing_aids"/> item "Health/Hearing Aids" label "Edit Hearing Aids"
en: Edit Hearing Aids
pl: Edycja miejsca sprzedaży aparatów słuchowych

note: item "Health/Hospital"
en: Hospital
pl: Szpital

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=hospital" /> item "Health/Hospital" label "Edit Hospital"
en: Edit Hospital
pl: Edycja szpitala

note: item "Health/Baby Hatch"
en: Baby Hatch
pl: Okno życia

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=baby_hatch" /> item "Health/Baby Hatch" label "Edit Baby Hatch"
en: Edit Baby Hatch
pl: Edycja okna życia

note: <space /> <key key="highway" value="emergency_access_point" /> item "Health/Emergency Access Point" text "Point Number"
en: Point Number
pl: Numer punktu

note: item "Health/Emergency Access Point" label "(Use international code, like +12-345-67890)"
en: (Use international code, like +12-345-67890)
pl: (Podaj razem z kodem kraju, np.: +12-345-67890)

note: <space /> item "Health/Veterinary"
en: Veterinary
pl: Weterynarz

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=veterinary" fi.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Fi:Tag:amenity=veterinary" /> item "Health/Veterinary" label "Edit Veterinary"
en: Edit Veterinary
pl: Edycja lecznicy weterynaryjnej

note: item "Facilities/Toilets" combo "Wheelchair" display value
en: limited
pl: limitowane

note: item "Facilities/Toilets" text "Note" item "Vending machine" text "Note"
en: Note
pl: Uwagi

note: item "Facilities/Post Box"
en: Post Box
pl: Skrzynka pocztowa

note: item "Facilities/Telephone"
en: Telephone
pl: Telefon

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=telephone" fi.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Fi:Tag:amenity=telephone" /> item "Facilities/Telephone" label "Edit Telephone"
en: Edit Telephone
pl: Edycja telefonu

note: item "Facilities/Telephone" check "Telephone cards"
en: Telephone cards
pl: na karty telefoniczne

note: item "Facilities/Clock"
en: Clock
pl: zegar

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=clock" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Tag:amenity=clock" /> item "Facilities/Clock" label "Edit Clock"
en: Edit Clock
pl: Edycja zegaru

note: <key key="amenity" value="clock" /> <optional> item "Facilities/Clock" combo "Display" item "Man Made/Man Made/Measurement Station" combo "Display"
en: Display
pl: Wyświetlacz

note: item "Facilities/Clock" combo "Display" display value item "Man Made/Man Made/Measurement Station" combo "Display" display value
en: analog
pl: analogowy

note: item "Facilities/Clock" combo "Display" display value item "Man Made/Man Made/Measurement Station" combo "Display" display value
en: digital
pl: cyfrowy

note: item "Facilities/Clock" combo "Display" display value
en: sundial
pl: słoneczny

note: item "Facilities/Clock" combo "Support" display value
en: pole
pl: słup

note: item "Facilities/Clock" combo "Visibility/readability"
en: Visibility/readability
pl: Widoczność (czytelność)

note: item "Facilities/Clock" combo "Visibility/readability" display value
en: (up to 5m)
pl: (do 5m)

note: item "Facilities/Clock" combo "Visibility/readability" display value
en: (up to 20m)
pl: (do 20m)

note: item "Facilities/Clock" combo "Visibility/readability" display value
en: (more than 20m)
pl: (ponad 20m)

note: item "Facilities/Clock" check "Shows current date"
en: Shows current date
pl: Pokazuje bieżącą datę

note: item "Facilities/Clock" check "Shows temperature"
en: Shows temperature
pl: Pokazuje temperaturę

note: item "Facilities/Clock" check "Shows barometric pressure"
en: Shows barometric pressure
pl: Pokazuje ciśnienie atmosferyczne

note: item "Facilities/Clock" check "Shows humidity"
en: Shows humidity
pl: Pokazuje wilgotność

note: </optional> item "Facilities/Recycling"
en: Recycling
pl: Zbiórka odpadów

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=recycling" fi.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Fi:Tag:amenity=recycling" /> item "Facilities/Recycling" label "Edit Recycling station"
en: Edit Recycling station
pl: Edycja punktu zbiórki odpadów

note: <key key="amenity" value="recycling" /> item "Facilities/Recycling" check "Batteries"
en: Batteries
pl: baterie

note: item "Facilities/Recycling" check "Cans"
en: Cans
pl: puszki

note: item "Facilities/Recycling" check "Glass"
en: Glass
pl: szkło

note: item "Facilities/Recycling" check "Paper"
en: Paper
pl: papier

note: item "Facilities/Recycling" check "Scrap Metal"
en: Scrap Metal
pl: złom

note: item "Facilities/Waste Basket"
en: Waste Basket
pl: Kosz na śmieci

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity%3Dwaste_basket" /> item "Facilities/Waste Basket" label "Edit Waste Basket"
en: Edit Waste Basket
pl: Edycja kosza na śmieci

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=bench" /> <key key="amenity" value="bench" /> item "Facilities/Bench" combo "Backrest"
en: Backrest
pl: Oparcie

note: item "Facilities/Bench" combo "Material"
en: Material
pl: Materiał

note: item "Facilities/Bench" combo "Material" display value
en: stone
pl: kamień

note: item "Facilities/Bench" combo "Material" display value
en: plastic
pl: plastik

note: item "Facilities/Bench" combo "Colour"
en: Colour
pl: Kolor

note: item "Facilities/Bench" combo "Amount of Seats"
en: Amount of Seats
pl: Pojemność

note: item "Facilities/Shelter" label "Edit Shelter"
en: Edit Shelter
pl: Edycja schronienia

note: item "Facilities/Hunting Stand"
en: Hunting Stand
pl: Ambona myśliwska

note: item "Facilities/Hunting Stand" label "Edit Hunting Stand"
en: Edit Hunting Stand
pl: Edycja ambony strzelniczej

note: <key key="amenity" value="hunting_stand" /> item "Facilities/Hunting Stand" combo "Height" item "Nature/Tree" text "Height"
en: Height
pl: Wysokość

note: item "Facilities/Hunting Stand" combo "Height" display value
en: low
pl: niska

note: item "Facilities/Hunting Stand" combo "Height" display value
en: half
pl: połowiczna

note: item "Facilities/Hunting Stand" combo "Height" display value
en: full
pl: pełna

note: item "Facilities/Hunting Stand" combo "Hide"
en: Hide
pl: Ukryj

note: item "Facilities/Hunting Stand" combo "Lock"
en: Lock
pl: Zablokuj

note: <separator/> item "Facilities/Drinking Water"
en: Drinking Water
pl: Woda do picia

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=drinking_water" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Tag:amenity=drinking_water" /> item "Facilities/Drinking Water" label "Edit Drinking Water"
en: Edit Drinking Water
pl: Edycja punktu z wodą pitną

note: item "Facilities/Fire Hydrant"
en: Fire Hydrant
pl: Hydrant

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:emergency=fire_hydrant" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Tag:emergency=fire_hydrant" /> item "Facilities/Fire Hydrant" label "Edit Fire Hydrant"
en: Edit Fire Hydrant
pl: Edycja hydrantu

[ctx: pipeline]
note: item "Facilities/Fire Hydrant" combo "Type" display value item "Man Made/Man Made/Pipeline" combo "Location" display value
en: underground
pl: pod ziemią

note: group "Sports" item "Clothes/Sports"
en: Sports
pl: Sport

note: group "Sports/Sport Facilities"
en: Sport Facilities
pl: Obiekty sportowe

note: item "Sports/Sport Facilities/Stadium"
en: Stadium
pl: Stadion

note: item "Sports/Sport Facilities/Stadium" label "Edit Stadium"
en: Edit Stadium
pl: Edycja stadionu

note: <space /> item "Sports/Sport Facilities/Stadium" label "select sport:" item "Sports/Sport Facilities/Sports Centre" label "select sport:" item "Sports/Sport Facilities/Pitch" label "select sport:" item "Sports/Sport Facilities/Racetrack" label "select sport:"
en: select sport:
pl: wybierz sport:

note: <space /> item "Sports/Sport Facilities/Stadium" combo "sport" item "Sports/Sport Facilities/Sports Centre" combo "sport" item "Sports/Sport Facilities/Pitch" combo "sport" item "Sports/Sport Facilities/Racetrack" combo "sport" <icon annotate="true" src="misc/deprecated.png"/> </rule> <!--sport tags
en: sport
pl: Sport

note: item "Sports/Sport Facilities/Stadium" combo "sport" display value item "Sports/Sport Facilities/Sports Centre" combo "sport" display value item "Sports/Sport Facilities/Pitch" combo "sport" display value item "Sports/Sport Facilities/Racetrack" combo "sport" display value
en: multi
pl: różne sporty

note: item "Sports/Sport Facilities/Stadium" combo "sport" display value item "Sports/Sport Facilities/Sports Centre" combo "sport" display value item "Sports/Sport Facilities/Pitch" combo "sport" display value item "Sports/Sport Facilities/Racetrack" combo "sport" display value
en: archery
pl: łucznictwo

note: item "Sports/Sport Facilities/Stadium" combo "sport" display value item "Sports/Sport Facilities/Sports Centre" combo "sport" display value item "Sports/Sport Facilities/Pitch" combo "sport" display value item "Sports/Sport Facilities/Racetrack" combo "sport" display value
en: athletics
pl: lekkoatletyka

note: item "Sports/Sport Facilities/Stadium" combo "sport" display value item "Sports/Sport Facilities/Sports Centre" combo "sport" display value item "Sports/Sport Facilities/Pitch" combo "sport" display value item "Sports/Sport Facilities/Racetrack" combo "sport" display value
en: american_football
pl: futbol amerykański

note: item "Sports/Sport Facilities/Stadium" combo "sport" display value item "Sports/Sport Facilities/Sports Centre" combo "sport" display value item "Sports/Sport Facilities/Pitch" combo "sport" display value item "Sports/Sport Facilities/Racetrack" combo "sport" display value
en: australian_football
pl: futbol australijski

note: item "Sports/Sport Facilities/Stadium" combo "sport" display value item "Sports/Sport Facilities/Sports Centre" combo "sport" display value item "Sports/Sport Facilities/Pitch" combo "sport" display value item "Sports/Sport Facilities/Racetrack" combo "sport" display value
en: basketball
pl: Koszykówka

note: item "Sports/Sport Facilities/Stadium" combo "sport" display value item "Sports/Sport Facilities/Sports Centre" combo "sport" display value item "Sports/Sport Facilities/Pitch" combo "sport" display value item "Sports/Sport Facilities/Racetrack" combo "sport" display value
en: boules
pl: bule

note: item "Sports/Sport Facilities/Stadium" combo "sport" display value item "Sports/Sport Facilities/Sports Centre" combo "sport" display value item "Sports/Sport Facilities/Pitch" combo "sport" display value item "Sports/Sport Facilities/Racetrack" combo "sport" display value
en: bowls
pl: gra w kule

note: item "Sports/Sport Facilities/Stadium" combo "sport" display value item "Sports/Sport Facilities/Sports Centre" combo "sport" display value item "Sports/Sport Facilities/Pitch" combo "sport" display value item "Sports/Sport Facilities/Racetrack" combo "sport" display value
en: canadian_football
pl: futbol kanadyjki

note: item "Sports/Sport Facilities/Stadium" combo "sport" display value item "Sports/Sport Facilities/Sports Centre" combo "sport" display value item "Sports/Sport Facilities/Pitch" combo "sport" display value item "Sports/Sport Facilities/Racetrack" combo "sport" display value
en: canoe
pl: kajakarstwo

note: item "Sports/Sport Facilities/Stadium" combo "sport" display value item "Sports/Sport Facilities/Sports Centre" combo "sport" display value item "Sports/Sport Facilities/Pitch" combo "sport" display value item "Sports/Sport Facilities/Racetrack" combo "sport" display value
en: climbing
pl: wspinaczka

note: item "Sports/Sport Facilities/Stadium" combo "sport" display value item "Sports/Sport Facilities/Sports Centre" combo "sport" display value item "Sports/Sport Facilities/Pitch" combo "sport" display value item "Sports/Sport Facilities/Racetrack" combo "sport" display value
en: cricket
pl: krykiet

note: item "Sports/Sport Facilities/Stadium" combo "sport" display value item "Sports/Sport Facilities/Sports Centre" combo "sport" display value item "Sports/Sport Facilities/Pitch" combo "sport" display value item "Sports/Sport Facilities/Racetrack" combo "sport" display value
en: cricket_nets
pl: krykiet

note: item "Sports/Sport Facilities/Stadium" combo "sport" display value item "Sports/Sport Facilities/Sports Centre" combo "sport" display value item "Sports/Sport Facilities/Pitch" combo "sport" display value item "Sports/Sport Facilities/Racetrack" combo "sport" display value
en: croquet
pl: krokiet

note: item "Sports/Sport Facilities/Stadium" combo "sport" display value item "Sports/Sport Facilities/Sports Centre" combo "sport" display value item "Sports/Sport Facilities/Pitch" combo "sport" display value item "Sports/Sport Facilities/Racetrack" combo "sport" display value
en: cycling
pl: kolarstwo

note: item "Sports/Sport Facilities/Stadium" combo "sport" display value item "Sports/Sport Facilities/Sports Centre" combo "sport" display value item "Sports/Sport Facilities/Pitch" combo "sport" display value item "Sports/Sport Facilities/Racetrack" combo "sport" display value
en: dog_racing
pl: wyścigi psów

note: item "Sports/Sport Facilities/Stadium" combo "sport" display value item "Sports/Sport Facilities/Sports Centre" combo "sport" display value item "Sports/Sport Facilities/Pitch" combo "sport" display value item "Sports/Sport Facilities/Racetrack" combo "sport" display value
en: equestrian
pl: jazda konna

note: item "Sports/Sport Facilities/Stadium" combo "sport" display value item "Sports/Sport Facilities/Sports Centre" combo "sport" display value item "Sports/Sport Facilities/Pitch" combo "sport" display value item "Sports/Sport Facilities/Racetrack" combo "sport" display value
en: gaelic_football
pl: futbol gaelicki (irlandzki)

note: item "Sports/Sport Facilities/Stadium" combo "sport" display value item "Sports/Sport Facilities/Sports Centre" combo "sport" display value item "Sports/Sport Facilities/Pitch" combo "sport" display value item "Sports/Sport Facilities/Racetrack" combo "sport" display value
en: gymnastics
pl: gimnastyka

note: item "Sports/Sport Facilities/Stadium" combo "sport" display value item "Sports/Sport Facilities/Sports Centre" combo "sport" display value item "Sports/Sport Facilities/Pitch" combo "sport" display value item "Sports/Sport Facilities/Racetrack" combo "sport" display value
en: hockey
pl: hokej

note: item "Sports/Sport Facilities/Stadium" combo "sport" display value item "Sports/Sport Facilities/Sports Centre" combo "sport" display value item "Sports/Sport Facilities/Pitch" combo "sport" display value item "Sports/Sport Facilities/Racetrack" combo "sport" display value
en: horse_racing
pl: wyścigi konne

note: item "Sports/Sport Facilities/Stadium" combo "sport" display value item "Sports/Sport Facilities/Sports Centre" combo "sport" display value item "Sports/Sport Facilities/Pitch" combo "sport" display value item "Sports/Sport Facilities/Racetrack" combo "sport" display value
en: motor
pl: sporty motorowe

note: item "Sports/Sport Facilities/Stadium" combo "sport" display value item "Sports/Sport Facilities/Sports Centre" combo "sport" display value item "Sports/Sport Facilities/Pitch" combo "sport" display value item "Sports/Sport Facilities/Racetrack" combo "sport" display value
en: racquet
pl: sport rakietowy

note: item "Sports/Sport Facilities/Stadium" combo "sport" display value item "Sports/Sport Facilities/Sports Centre" combo "sport" display value item "Sports/Sport Facilities/Pitch" combo "sport" display value item "Sports/Sport Facilities/Racetrack" combo "sport" display value
en: shooting
pl: strzelectwo

note: item "Sports/Sport Facilities/Stadium" combo "sport" display value item "Sports/Sport Facilities/Sports Centre" combo "sport" display value item "Sports/Sport Facilities/Pitch" combo "sport" display value item "Sports/Sport Facilities/Racetrack" combo "sport" display value
en: skateboard
pl: jazda na deskorolce

note: item "Sports/Sport Facilities/Stadium" combo "sport" display value item "Sports/Sport Facilities/Sports Centre" combo "sport" display value item "Sports/Sport Facilities/Pitch" combo "sport" display value item "Sports/Sport Facilities/Racetrack" combo "sport" display value
en: skating
pl: łyżwiarstwo

note: item "Sports/Sport Facilities/Stadium" combo "sport" display value item "Sports/Sport Facilities/Sports Centre" combo "sport" display value item "Sports/Sport Facilities/Pitch" combo "sport" display value item "Sports/Sport Facilities/Racetrack" combo "sport" display value
en: skiing
pl: narciarstwo

note: item "Sports/Sport Facilities/Stadium" combo "sport" display value item "Sports/Sport Facilities/Sports Centre" combo "sport" display value item "Sports/Sport Facilities/Pitch" combo "sport" display value item "Sports/Sport Facilities/Racetrack" combo "sport" display value
en: soccer
pl: piłka nożna

note: item "Sports/Sport Facilities/Stadium" combo "sport" display value item "Sports/Sport Facilities/Sports Centre" combo "sport" display value item "Sports/Sport Facilities/Pitch" combo "sport" display value item "Sports/Sport Facilities/Racetrack" combo "sport" display value
en: swimming
pl: pływanie

note: item "Sports/Sport Facilities/Stadium" combo "sport" display value item "Sports/Sport Facilities/Sports Centre" combo "sport" display value item "Sports/Sport Facilities/Pitch" combo "sport" display value item "Sports/Sport Facilities/Racetrack" combo "sport" display value
en: table_tennis
pl: tenis stołowy

note: item "Sports/Sport Facilities/Stadium" combo "sport" display value item "Sports/Sport Facilities/Sports Centre" combo "sport" display value item "Sports/Sport Facilities/Pitch" combo "sport" display value item "Sports/Sport Facilities/Racetrack" combo "sport" display value
en: tennis
pl: tenis

note: item "Sports/Sport Facilities/Sports Centre"
en: Sports Centre
pl: Centrum sportowe

note: item "Sports/Sport Facilities/Sports Centre" label "Edit Sports Centre"
en: Edit Sports Centre
pl: Edycja centrum sportowego

note: item "Sports/Sport Facilities/Pitch"
en: Pitch
pl: Boisko

note: item "Sports/Sport Facilities/Pitch" label "Edit Pitch"
en: Edit Pitch
pl: Edycja boiska

note: item "Sports/Sport Facilities/Racetrack"
en: Racetrack
pl: Tor wyścigowy

note: item "Sports/Sport Facilities/Racetrack" label "Edit Racetrack"
en: Edit Racetrack
pl: Edycja toru wyścigowego

note: item "Sports/Sport Facilities/Golf Course"
en: Golf Course
pl: Pole golfowe

note: item "Sports/Sport Facilities/Golf Course" label "Edit Golf Course"
en: Edit Golf Course
pl: Edycja pola golfowego

note: item "Sports/Sport Facilities/Miniature Golf"
en: Miniature Golf
pl: Minigolf

note: item "Sports/Sport Facilities/Miniature Golf" label "Edit Miniature Golf"
en: Edit Miniature Golf
pl: Edycja minigolfa

note: item "Sport/Multi"
en: Multi
pl: Różne sporty

note: item "Sport/Multi" label "Edit Multi"
en: Edit Multi
pl: Edycja różnych sportów

note: item "Sport/Multi" combo "type" item "Sport/10pin" combo "type" item "Sport/Athletics" combo "type" item "Sport/Archery" combo "type" item "Sport/Climbing" combo "type" item "Sport/Canoeing" combo "type" item "Sport/Cycling" combo "type" item "Sport/Dog Racing" combo "type" item "Sport/Equestrian" c
en: type
pl: rodzaj

note: item "Sport/Multi" combo "type" display value item "Sport/10pin" combo "type" display value item "Sport/Athletics" combo "type" display value item "Sport/Archery" combo "type" display value item "Sport/Climbing" combo "type" display value item "Sport/Canoeing" combo "type" display value item "Sport/
en: pitch
pl: boisko

note: item "Sport/Multi" combo "type" display value item "Sport/10pin" combo "type" display value item "Sport/Athletics" combo "type" display value item "Sport/Archery" combo "type" display value item "Sport/Climbing" combo "type" display value item "Sport/Canoeing" combo "type" display value item "Sport/
en: sports_centre
pl: centrum sportowe

note: item "Sport/Multi" combo "type" display value item "Sport/10pin" combo "type" display value item "Sport/Athletics" combo "type" display value item "Sport/Archery" combo "type" display value item "Sport/Climbing" combo "type" display value item "Sport/Canoeing" combo "type" display value item "Sport/
en: stadium
pl: stadion

note: item "Sport/Multi" combo "type" display value item "Sport/10pin" combo "type" display value item "Sport/Athletics" combo "type" display value item "Sport/Archery" combo "type" display value item "Sport/Climbing" combo "type" display value item "Sport/Canoeing" combo "type" display value item "Sport/
en: track
pl: ścieżka

note: item "Sport/10pin"
en: 10pin
pl: Kręgle

note: item "Sport/10pin" label "Edit 10pin"
en: Edit 10pin
pl: Edycja kręgli

note: item "Sport/Athletics"
en: Athletics
pl: Lekkoatletyka

note: item "Sport/Athletics" label "Edit Athletics"
en: Edit Athletics
pl: Edycja lekkoatletyki

note: item "Sport/Archery"
en: Archery
pl: Łucznictwo

note: item "Sport/Archery" label "Edit Archery"
en: Edit Archery
pl: Edycja łucznictwa

note: item "Sport/Climbing"
en: Climbing
pl: Wspinaczka

note: item "Sport/Climbing" label "Edit Climbing"
en: Edit Climbing
pl: Edycja wspinaczki

note: item "Sport/Canoeing"
en: Canoeing
pl: Kajakarstwo

note: item "Sport/Canoeing" label "Edit Canoeing"
en: Edit Canoeing
pl: Edycja kajakarstwa

note: item "Sport/Cycling" label "Edit Cycling"
en: Edit Cycling
pl: Edycja jazdy na rowerze

note: item "Sport/Dog Racing"
en: Dog Racing
pl: Wyścigi psów

note: item "Sport/Dog Racing" label "Edit Dog Racing"
en: Edit Dog Racing
pl: Edycja wyścigów psów

note: item "Sport/Equestrian"
en: Equestrian
pl: Jeździectwo

note: item "Sport/Equestrian" label "Edit Equestrian"
en: Edit Equestrian
pl: Edycja jeździectwa

note: item "Sport/Horse Racing"
en: Horse Racing
pl: Wyścigi konne

note: item "Sport/Horse Racing" label "Edit Horse Racing"
en: Edit Horse Racing
pl: Edycja wyścigów konnych

note: item "Sport/Gymnastics"
en: Gymnastics
pl: Gimnastyka

note: item "Sport/Gymnastics" label "Edit Gymnastics"
en: Edit Gymnastics
pl: Edycja gimnastyki

note: item "Sport/Skating"
en: Skating
pl: Łyżwiarstwo

note: item "Sport/Skating" label "Edit Skating"
en: Edit Skating
pl: Edycja łyżwiarstwa

note: item "Sport/Skateboard"
en: Skateboard
pl: Jazda na deskorolce

note: item "Sport/Skateboard" label "Edit Skateboard"
en: Edit Skateboard
pl: Edycja jazdy na deskorolce

note: item "Sport/Swimming"
en: Swimming
pl: Pływanie

note: item "Sport/Swimming" label "Edit Swimming"
en: Edit Swimming
pl: Edycja pływania

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Proposed_features/Piste_Maps"/> item "Sport/Skiing" label "Edit Skiing"
en: Edit Skiing
pl: Edycja narciarstwa

note: item "Sport/Skiing" combo "Piste type"
en: Piste type
pl: Rodzaj trasy

note: item "Sport/Skiing" combo "Piste type" display value
en: downhill
pl: zjazd

note: item "Sport/Skiing" combo "Difficulty"
en: Difficulty
pl: Poziom trudności

note: item "Sport/Skiing" combo "Difficulty" display value
en: novice
pl: dla początkujących

note: item "Sport/Skiing" combo "Difficulty" display value
en: easy
pl: łatwa

note: item "Sport/Skiing" combo "Difficulty" display value
en: advanced
pl: zaawansowana

note: item "Sport/Skiing" combo "Difficulty" display value
en: expert
pl: dla ekspertów

note: item "Sport/Shooting"
en: Shooting
pl: Strzelectwo

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:sport=shooting" /> item "Sport/Shooting" label "Edit Shooting"
en: Edit Shooting
pl: Edycja strzelectwa

note: group "Sport (Ball)"
en: Sport (Ball)
pl: Sporty z piłką

note: item "Sport (Ball)/Soccer"
en: Soccer
pl: Piłka nożna

note: item "Sport (Ball)/Soccer" label "Edit Soccer"
en: Edit Soccer
pl: Edycja piłki nożnej

note: item "Sport (Ball)/Australian Football"
en: Australian Football
pl: Australijski football

note: item "Sport (Ball)/Australian Football" label "Edit Australian Football"
en: Edit Australian Football
pl: Edycja futbolu australijskiego

note: item "Sport (Ball)/American Football"
en: American Football
pl: Futbol amerykański

note: item "Sport (Ball)/American Football" label "Edit American Football"
en: Edit American Football
pl: Edycja futbolu amertkańskiego

note: item "Sport (Ball)/Canadian Football"
en: Canadian Football
pl: Futbol kanadyjski

note: item "Sport (Ball)/Canadian Football" label "Edit Canadian Football"
en: Edit Canadian Football
pl: Edycja futbolu kanadyjskiego

note: item "Sport (Ball)/Gaelic Football"
en: Gaelic Football
pl: Futbol gaelicki (irlandzki)

note: item "Sport (Ball)/Gaelic Football" label "Edit Gaelic Football"
en: Edit Gaelic Football
pl: Edycja futbolu gaelickiego

note: item "Sport (Ball)/Rugby League"
en: Rugby League
pl: Rugby league

note: item "Sport (Ball)/Rugby League" label "Edit Rugby League"
en: Edit Rugby League
pl: Edycja rugby league

note: item "Sport (Ball)/Rugby Union"
en: Rugby Union
pl: Rugby union

note: item "Sport (Ball)/Rugby Union" label "Edit Rugby Union"
en: Edit Rugby Union
pl: Edycja rugby union

note: item "Sport (Ball)/Baseball" label "Edit Baseball"
en: Edit Baseball
pl: Edycja baseballu

note: item "Sport (Ball)/Basketball"
en: Basketball
pl: Koszykówka

note: item "Sport (Ball)/Basketball" label "Edit Basketball"
en: Edit Basketball
pl: Edycja koszykówki

note: item "Sport (Ball)/Volleyball"
en: Volleyball
pl: Siatkówka

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:sport%3Dvolleyball" /> item "Sport (Ball)/Volleyball" label "Edit Volleyball"
en: Edit Volleyball
pl: Edycja siatkówki

note: item "Sport (Ball)/Beachvolleyball"
en: Beachvolleyball
pl: Siatkówka plażowa

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:sport%3Dbeachvolleyball" /> item "Sport (Ball)/Beachvolleyball" label "Edit Beachvolleyball"
en: Edit Beachvolleyball
pl: Edycja siatkówki plażowej

note: item "Sport (Ball)/Golf" label "Edit Golf"
en: Edit Golf
pl: Edycja golfu

note: item "Sport (Ball)/Golf" combo "type" display value
en: golf_course
pl: pole golfowe

note: item "Sport (Ball)/Boule"
en: Boule
pl: Bule

note: item "Sport (Ball)/Boule" label "Edit Boule"
en: Edit Boule
pl: Edycja boiska do gry w boule

note: item "Sport (Ball)/Bowls"
en: Bowls
pl: Gra w kule

note: item "Sport (Ball)/Bowls" label "Edit Bowls"
en: Edit Bowls
pl: Edycja gry w kule

note: item "Sport (Ball)/Cricket"
en: Cricket
pl: Krykiet

note: item "Sport (Ball)/Cricket" label "Edit Cricket"
en: Edit Cricket
pl: Edycja krykietu

note: item "Sport (Ball)/Cricket Nets"
en: Cricket Nets
pl: Krykiet - siatki

note: item "Sport (Ball)/Cricket Nets" label "Edit Cricket Nets"
en: Edit Cricket Nets
pl: Edycja siatek do treningu gry w krykieta

note: item "Sport (Ball)/Croquet"
en: Croquet
pl: Krokiet

note: item "Sport (Ball)/Croquet" label "Edit Croquet"
en: Edit Croquet
pl: Edycja miejsca do gry w krokieta

note: item "Sport (Ball)/Hockey"
en: Hockey
pl: Hokej

note: item "Sport (Ball)/Hockey" label "Edit Hockey"
en: Edit Hockey
pl: Edycja miejsca do gry w hokeja

note: item "Sport (Ball)/Pelota" label "Edit Pelota"
en: Edit Pelota
pl: Edycja miejsca do gry w pelotę

note: item "Sport (Ball)/Table Tennis"
en: Table Tennis
pl: Tenis stołowy

note: item "Sport (Ball)/Table Tennis" label "Edit Table Tennis"
en: Edit Table Tennis
pl: Edycja miejsca do gry w tenis stołowy

note: item "Sport (Ball)/Tennis"
en: Tennis
pl: Tenis

note: item "Sport (Ball)/Tennis" label "Edit Tennis"
en: Edit Tennis
pl: Edycja miejsca do gry w tenisa

note: group "Motorsport" item "Motorsport/Motorsport"
en: Motorsport
pl: Sporty motorowe

note: item "Motorsport/Motorsport" label "Edit Motorsport"
en: Edit Motorsport
pl: Edycja sportów motorowych

note: item "Motorsport/Karting" label "Edit Karting"
en: Edit Karting
pl: Edycja kartingu

note: item "Motorsport/Motocross" label "Edit Motocross"
en: Edit Motocross
pl: Edycja motocrossu

note: <separator/> item "Motorsport/Model Aerodrome"
en: Model Aerodrome
pl: Lotnisko dla modeli

note: item "Motorsport/Model Aerodrome" label "Edit Model Aerodrome"
en: Edit Model Aerodrome
pl: Edycja lotniska dla modeli

note: item "Motorsport/RC Car"
en: RC Car
pl: Zdalnie sterowane samochody

note: item "Motorsport/RC Car" label "Edit RC Car"
en: Edit RC Car
pl: Edycja zdalnie sterowanych samochodów

note: group "Man Made" group "Man Made/Man Made"
en: Man Made
pl: Obiekty sztuczne

note: item "Man Made/Man Made/Building"
en: Building
pl: Budynek

note: <key key="building" value="yes" /> item "Man Made/Man Made/Tower"
en: Tower
pl: Wieża

note: item "Man Made/Man Made/Tower" label "Edit Tower"
en: Edit Tower
pl: Edycja wieży

note: item "Man Made/Man Made/Tower" combo "Tower type"
en: Tower type
pl: Typ wieży

note: item "Man Made/Man Made/Tower" combo "Tower type" display value
en: communication
pl: komunikacyjna

note: item "Man Made/Man Made/Tower" combo "Tower type" display value
en: observation
pl: obserwacyjna

note: <optional> item "Man Made/Man Made/Tower" text "Height (meters)" item "Man Made/Man Made/Chimney" text "Height (meters)"
en: Height (meters)
pl: Wysokość (metry)

note: </optional> item "Man Made/Man Made/Flagpole"
en: Flagpole
pl: Maszt (dla flagi)

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Proposed_features/flagpole" /> <key key="man_made" value="flagpole" /> <separator/> item "Man Made/Man Made/Works"
en: Works
pl: Zakład produkcyjny

note: item "Man Made/Man Made/Works" label "Edit Works"
en: Edit Works
pl: Edycja zakładu produkcyjnego

note: item "Man Made/Man Made/Chimney"
en: Chimney
pl: Komin

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Proposed_features/Chimney" /> item "Man Made/Man Made/Chimney" label "Edit Chimney"
en: Edit Chimney
pl: Edycja komina

note: item "Man Made/Man Made/Windmill"
en: Windmill
pl: Wiatrak

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:man_made=windmill" /> item "Man Made/Man Made/Windmill" label "Edit Windmill"
en: Edit Windmill
pl: Edycja wiatraka

note: item "Man Made/Man Made/Gasometer"
en: Gasometer
pl: Zbiornik gazu

note: item "Man Made/Man Made/Gasometer" label "Edit Gasometer"
en: Edit Gasometer
pl: Edycja zbiornika gazu

note: item "Man Made/Man Made/Pipeline"
en: Pipeline
pl: Rurociąg

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:man_made=pipeline" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Tag:man_made=pipeline"/> item "Man Made/Man Made/Pipeline" label "Edit Pipeline"
en: Edit Pipeline
pl: Edycja rurociągu

note: item "Man Made/Man Made/Pipeline" combo "Type" display value <icon annotate="true" src="misc/deprecated.png"/> </rule> <!--waterway tags --> <rule> <condition k="waterway" v="river"/> color water <condition k="waterway" v="canal"/> <condition k="waterway" v="ditch"/> <condition k="waterway" v="drain
en: water
pl: woda

note: item "Man Made/Man Made/Pipeline" combo "Type" display value item "Power/Power Generator" combo "Source" display value
en: gas
pl: gazowy

note: item "Man Made/Man Made/Pipeline" combo "Type" display value
en: heat
pl: ciepłowniczy

note: item "Man Made/Man Made/Pipeline" combo "Type" display value item "Power/Power Generator" combo "Source" display value
en: oil
pl: naftowy

note: item "Man Made/Man Made/Pipeline" combo "Type" display value
en: sewage
pl: ściekowy

note: item "Man Made/Man Made/Pipeline" combo "Location"
en: Location
pl: Położenie

[ctx: pipeline]
note: item "Man Made/Man Made/Pipeline" combo "Location" display value
en: underwater
pl: podwodą

[ctx: pipeline]
note: item "Man Made/Man Made/Pipeline" combo "Location" display value
en: overground
pl: nad ziemią

note: item "Man Made/Man Made/Crane"
en: Crane
pl: Dźwig

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:man_made=crane" /> item "Man Made/Man Made/Crane" label "Edit Crane"
en: Edit Crane
pl: Edycja dźwigu

note: item "Man Made/Man Made/Mineshaft"
en: Mineshaft
pl: Szyb

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:man_made%3Dmineshaft" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Tag:man_made%3Dmineshaft" /> item "Man Made/Man Made/Mineshaft" label "Edit Mineshaft"
en: Edit Mineshaft
pl: Edycja szybu

note: item "Man Made/Man Made/Mineshaft" combo "Function"
en: Function
pl: Funkcja

note: item "Man Made/Man Made/Mineshaft" combo "Function" display value
en: winding
pl: wydobywczy

note: item "Man Made/Man Made/Mineshaft" combo "Function" display value
en: air
pl: wentylacyjny

note: item "Man Made/Man Made/Mineshaft" text "Depth in meters"
en: Depth in meters
pl: Głębokość w metrach

note: item "Man Made/Man Made/Mineshaft" combo "Resource" item "Man Made/Man Made/Adit" combo "Resource"
en: Resource
pl: Wydobycie

note: item "Man Made/Man Made/Mineshaft" combo "Resource" display value item "Man Made/Man Made/Adit" combo "Resource" display value
en: aggregate
pl: kruszywo

note: item "Man Made/Man Made/Mineshaft" combo "Resource" display value item "Man Made/Man Made/Adit" combo "Resource" display value
en: bauxite
pl: boksyty

note: item "Man Made/Man Made/Mineshaft" combo "Resource" display value item "Man Made/Man Made/Adit" combo "Resource" display value item "Power/Power Generator" combo "Source" display value
en: coal
pl: węgiel

note: item "Man Made/Man Made/Mineshaft" combo "Resource" display value item "Man Made/Man Made/Adit" combo "Resource" display value
en: copper
pl: miedź

note: item "Man Made/Man Made/Mineshaft" combo "Resource" display value item "Man Made/Man Made/Adit" combo "Resource" display value
en: dimension_stone
pl: diamenty

note: item "Man Made/Man Made/Mineshaft" combo "Resource" display value item "Man Made/Man Made/Adit" combo "Resource" display value
en: gold
pl: złoto

note: item "Man Made/Man Made/Mineshaft" combo "Resource" display value item "Man Made/Man Made/Adit" combo "Resource" display value
en: ilmenite
pl: ilmenit

note: item "Man Made/Man Made/Mineshaft" combo "Resource" display value item "Man Made/Man Made/Adit" combo "Resource" display value
en: iron_ore
pl: rudy żelaza

note: item "Man Made/Man Made/Mineshaft" combo "Resource" display value item "Man Made/Man Made/Adit" combo "Resource" display value
en: lead
pl: ołów

note: item "Man Made/Man Made/Mineshaft" combo "Resource" display value item "Man Made/Man Made/Adit" combo "Resource" display value
en: limestone
pl: wapień

note: item "Man Made/Man Made/Mineshaft" combo "Resource" display value item "Man Made/Man Made/Adit" combo "Resource" display value
en: nickel
pl: nikiel

note: item "Man Made/Man Made/Mineshaft" combo "Resource" display value item "Man Made/Man Made/Adit" combo "Resource" display value
en: rutile
pl: rutyl

note: item "Man Made/Man Made/Mineshaft" combo "Resource" display value item "Man Made/Man Made/Adit" combo "Resource" display value
en: salt
pl: sól

note: item "Man Made/Man Made/Mineshaft" combo "Resource" display value item "Man Made/Man Made/Adit" combo "Resource" display value
en: silver
pl: srebro

note: item "Man Made/Man Made/Mineshaft" combo "Resource" display value item "Man Made/Man Made/Adit" combo "Resource" display value
en: tin
pl: cyna

note: item "Man Made/Man Made/Mineshaft" combo "Resource" display value item "Man Made/Man Made/Adit" combo "Resource" display value
en: zinc
pl: cynk

note: item "Man Made/Man Made/Mineshaft" combo "Resource" display value item "Man Made/Man Made/Adit" combo "Resource" display value
en: zircon
pl: cyrkon

note: item "Man Made/Man Made/Mineshaft" combo "Visible Headframe"
en: Visible Headframe
pl: widoczna wieża szybowa

note: item "Man Made/Man Made/Mineshaft" check "Disused" item "Man Made/Man Made/Adit" check "Disused"
en: Disused
pl: nieczynna

note: item "Man Made/Man Made/Adit"
en: Adit
pl: Sztolnia

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:man_made%3Dadit" /> item "Man Made/Man Made/Adit" label "Edit Adit"
en: Edit Adit
pl: Edycja sztolni

note: item "Man Made/Man Made/Adit" text "Length in meters"
en: Length in meters
pl: Długość w metrach

note: <separator/> item "Man Made/Man Made/Water Tower"
en: Water Tower
pl: Wieża ciśnień

note: item "Man Made/Man Made/Water Tower" label "Edit Water Tower"
en: Edit Water Tower
pl: Edycja wieży ciśnień

note: item "Man Made/Man Made/Water Works"
en: Water Works
pl: Filtry

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:man_made%3Dwater_works" /> item "Man Made/Man Made/Water Works" label "Edit Water Works"
en: Edit Water Works
pl: Edycja filtrów

note: item "Man Made/Man Made/Wastewater Plant"
en: Wastewater Plant
pl: Oczyszczalnia ścieków

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:man_made=wastewater_plant" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Tag:man_made=wastewater_plant" fi.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Fi:Tag:man_made=wastewater_plant" /> item "Man Made/Man Made/Wastewater Plant" label "Edit Wastewate
en: Edit Wastewater Plant
pl: Edycja oczyszczalni ścieków

note: item "Man Made/Man Made/Watermill"
en: Watermill
pl: Młyn wodny

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:man_made%3Dwatermill" /> item "Man Made/Man Made/Watermill" label "Edit Watermill"
en: Edit Watermill
pl: Edycja młynu wodnego

note: item "Man Made/Man Made/Fountain"
en: Fountain
pl: Fontanna

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=fountain" fi.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Fi:Tag:amenity=fountain" /> item "Man Made/Man Made/Fountain" label "Edit Fountain"
en: Edit Fountain
pl: Edycja fontanny

note: item "Man Made/Man Made/Water Well"
en: Water Well
pl: Studnia

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:man_made%3Dwater_well" /> item "Man Made/Man Made/Water Well" label "Edit Water Well"
en: Edit Water Well
pl: Edycja studni

note: <separator/> item "Man Made/Man Made/Lighthouse"
en: Lighthouse
pl: Latarnia morska

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:man_made=lighthouse" /> item "Man Made/Man Made/Lighthouse" label "Edit Lighthouse"
en: Edit Lighthouse
pl: Edycja latarni morskiej

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:man_made=beacon" /> item "Man Made/Man Made/Beacon" label "Edit Beacon"
en: Edit Beacon
pl: Edycja radiolatarni

note: item "Man Made/Man Made/Street Lamp"
en: Street Lamp
pl: Latarnia uliczna

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:highway%3Dstreet_lamp" /> item "Man Made/Man Made/Street Lamp" label "Edit Street Lamp"
en: Edit Street Lamp
pl: Edycja latarni ulicznej

note: <space /> <key key="highway" value="street_lamp" /> item "Man Made/Man Made/Street Lamp" combo "Operation times"
en: Operation times
pl: Czas działania

note: item "Man Made/Man Made/Street Lamp" combo "Operation times" display value
en: Mo-Fr 22:00-05:00
pl: Pon-Pt 22:00-05:00

note: item "Man Made/Man Made/Measurement Station"
en: Measurement Station
pl: Stacja pomiaru

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Proposed_features/measurement_station" /> item "Man Made/Man Made/Measurement Station" label "Edit Measurement Station"
en: Edit Measurement Station
pl: Edycja stacji pomiaru

note: item "Man Made/Man Made/Measurement Station" combo "Measurement"
en: Measurement
pl: Pomiar

note: item "Man Made/Man Made/Measurement Station" combo "Measurement" display value
en: particulate_matter
pl: pyłu

note: item "Man Made/Man Made/Measurement Station" combo "Measurement" display value
en: seismic
pl: sejsmiczny

note: item "Man Made/Man Made/Measurement Station" combo "Measurement" display value
en: water_level
pl: poziom wody

note: item "Man Made/Man Made/Measurement Station" combo "Measurement" display value
en: weather
pl: pogoda

note: item "Man Made/Man Made/Measurement Station" combo "Recording"
en: Recording
pl: Zapisywanie

note: item "Man Made/Man Made/Measurement Station" combo "Recording" display value
en: manually
pl: ręcznie

note: item "Man Made/Man Made/Measurement Station" combo "Recording" display value
en: automated
pl: automatycznie

note: item "Man Made/Man Made/Measurement Station" combo "Recording" display value
en: remote
pl: zdalnie

note: item "Man Made/Man Made/Survey Point"
en: Survey Point
pl: Punkt geodezyjny

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:man_made=survey_point" /> item "Man Made/Man Made/Survey Point" label "Edit Survey Point"
en: Edit Survey Point
pl: Edycja punktu geodezyjnego

note: item "Man Made/Man Made/Surveillance"
en: Surveillance
pl: Monitoring

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:man_made=surveillance" /> item "Man Made/Man Made/Surveillance" label "Edit Surveillance Camera"
en: Edit Surveillance Camera
pl: Edycja kamery do monitoringu

note: item "Man Made/Man Made/Surveillance" combo "Type" display value
en: indoor
pl: wewnętrzny

note: item "Man Made/Man Made/Surveillance" combo "Type" display value
en: outdoor
pl: zewnętrzny

note: item "Man Made/Man Made/Surveillance" combo "Type" display value
en: public
pl: publiczny

note: group "Power"
en: Power
pl: Energetyka

note: item "Power/Power Generator"
en: Power Generator
pl: Elektrownia

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:power=generator" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Tag:power=generator" fr.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/FR:Tag:power=generator" /> item "Power/Power Generator" label "Edit Power Generator"
en: Edit Power Generator
pl: Edycja elektowni

note: item "Power/Power Generator" combo "Source" display value
en: wind
pl: wiatrowa

note: item "Power/Power Generator" combo "Source" display value
en: hydro
pl: wodna

note: item "Power/Power Generator" combo "Source" display value
en: nuclear
pl: jądrowa

note: item "Power/Power Generator" combo "Source" display value
en: fossil
pl: cieplna

note: item "Power/Power Generator" combo "Method" display value
en: photovoltaic
pl: fotowoltaiczna

note: item "Power/Power Station"
en: Power Station
pl: Rozdzielnia elektryczna

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:power=line" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Tag:power=line" /> item "Power/Power Station" label "Edit Power Station"
en: Edit Power Station
pl: Edycja rozdzielni elektrycznej

note: item "Power/Power Sub Station"
en: Power Sub Station
pl: Stacja transformatorowa

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:power=sub_station" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Tag:power=sub_station" /> item "Power/Power Sub Station" label "Edit Power Sub Station"
en: Edit Power Sub Station
pl: Edycja stacji transformatorowej

note: item "Power/Power Sub Station" text "Line reference" item "Power/Power Line" text "Line reference"
en: Line reference
pl: Oznaczenie linii

note: item "Power/Cable Distribution Cabinet"
en: Cable Distribution Cabinet
pl: Rozdzielcza skrzynka elektryczna

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:power%3Dcable_distribution_cabinet" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Tag:power%3Dcable_distribution_cabinet" /> item "Power/Cable Distribution Cabinet" label "Edit Cable Distribution Cabinet"
en: Edit Cable Distribution Cabinet
pl: Edycja rozdzielczej skrzynki elektrycznej

note: <separator/> item "Power/Power Tower"
en: Power Tower
pl: Słup wysokiego napięcia

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:power=tower" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Tag:power=tower" fi.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Fi:Tag:power=tower" fr.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/FR:Tag:power=tower" /> item "Power/Power Tower" label "Edit Powe
en: Edit Power Tower
pl: Edycja słupa wysokiego napięcia

note: <key key="power" value="tower" /> item "Power/Power Tower" text "Tower reference"
en: Tower reference
pl: Numer referencyjny

note: item "Power/Pole"
en: Pole
pl: Słup

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:power%3Dpole" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Tag:power%3Dpole" /> item "Power/Pole" label "Edit Power Pole"
en: Edit Power Pole
pl: Edycja słupa

note: <key key="power" value="pole" /> item "Power/Pole" text "Pole reference"
en: Pole reference
pl: Numer referencyjny

note: item "Power/Power Line"
en: Power Line
pl: Linia elektryczna

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:power=line" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Tag:power=line" /> item "Power/Power Line" label "Edit Power Line"
en: Edit Power Line
pl: Edycja linii elektrycznej

note: item "Power/Power Line" combo "Line type"
en: Line type
pl: Rodzaj linii

[ctx: Power Line]
note: item "Power/Power Line" combo "Line type" display value
en: line
pl: wysokie napięcie

[ctx: Power Line]
note: item "Power/Power Line" combo "Line type" display value
en: minor_line
pl: średnie napięcie

note: item "Power/Power Line" text "Amount of Cables"
en: Amount of Cables
pl: Liczba kabli

note: item "Power/Power Line" combo "Number of wires (better: conductors) per power cable"
en: Number of wires (better: conductors) per power cable
pl: Liczba przewodów w jednym kablu

note: item "Power/Power Line" combo "Number of wires (better: conductors) per power cable" display value
en: single
pl: pojedynczy

note: item "Power/Power Line" combo "Number of wires (better: conductors) per power cable" display value
en: double
pl: podwójny

note: item "Power/Power Line" combo "Number of wires (better: conductors) per power cable" display value
en: triple
pl: potrójny

note: item "Power/Power Line" combo "Number of wires (better: conductors) per power cable" display value
en: quad
pl: poczwórny

note: group "Historic Places"
en: Historic Places
pl: Miejsca historyczne

note: item "Historic Places/Castle"
en: Castle
pl: Zamek

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:historic=castle" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Tag:historic=castle" /> item "Historic Places/Castle" label "Edit Castle"
en: Edit Castle
pl: Edycja zamku

note: item "Historic Places/Ruins"
en: Ruins
pl: Ruiny

note: item "Historic Places/Ruins" label "Edit Ruins"
en: Edit Ruins
pl: Edycja ruin

note: item "Historic Places/Archaeological Site"
en: Archaeological Site
pl: Wykopalisko archeologiczne

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:historic=archaeological_site" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Tag:historic=archaeological_site" /> item "Historic Places/Archaeological Site" label "Edit Archaeological Site"
en: Edit Archaeological Site
pl: Edycja wykopaliska archeologicznego

note: item "Historic Places/Battlefield"
en: Battlefield
pl: Pole bitwy

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:historic=battlefield" /> item "Historic Places/Battlefield" label "Edit Battlefield"
en: Edit Battlefield
pl: Edycja pola bitwy

note: item "Historic Places/Palaeontological Site"
en: Palaeontological Site
pl: Wykopalisko paleontologiczne

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:geological" /> item "Historic Places/Palaeontological Site" label "Edit Palaeontological Site"
en: Edit Palaeontological Site
pl: Edycja wykopaliska paleontologicznego

note: <separator/> item "Historic Places/Monument"
en: Monument
pl: Pomnik

note: item "Historic Places/Monument" label "Edit Monument"
en: Edit Monument
pl: Edycja pomnika

note: item "Historic Places/Memorial"
en: Memorial
pl: Miejsce pamięci

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:historic=memorial" /> item "Historic Places/Memorial" label "Edit Memorial"
en: Edit Memorial
pl: Edycja miejsca pamięci

note: item "Historic Places/Wayside Cross"
en: Wayside Cross
pl: Krzyż przydrożny

note: item "Historic Places/Wayside Cross" label "Edit Wayside Cross"
en: Edit Wayside Cross
pl: Edycja krzyża przydrożnego

note: item "Historic Places/Wayside Shrine"
en: Wayside Shrine
pl: Kapliczka

note: item "Historic Places/Wayside Shrine" label "Edit Wayside Shrine"
en: Edit Wayside Shrine
pl: Edycja kapliczki

note: item "Historic Places/Boundary Stone"
en: Boundary Stone
pl: Kamień graniczny

note: item "Historic Places/Boundary Stone" label "Edit Boundary Stone"
en: Edit Boundary Stone
pl: Edycja kamienia granicznego

note: group "Shops"
en: Shops
pl: Sklepy

note: group "Shops/Food"
en: Food
pl: Żywność

note: item "Shops/Food/Supermarket" label "Edit Supermarket"
en: Edit Supermarket
pl: Edycja supermarketu

note: item "Shops/Food/Convenience Store"
en: Convenience Store
pl: Sklep osiedlowy

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:shop=convenience" /> item "Shops/Food/Convenience Store" label "Edit Convenience Store"
en: Edit Convenience Store
pl: Edycja sklepu osiedlowego

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:shop=kiosk" /> item "Shops/Food/Kiosk" label "Edit Kiosk"
en: Edit Kiosk
pl: Edycja kiosku

note: <separator/> item "Shops/Food/Baker"
en: Baker
pl: Piekarnia

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:shop=bakery" /> item "Shops/Food/Baker" label "Edit Baker"
en: Edit Baker
pl: Edycja piekarni

note: item "Shops/Food/Butcher"
en: Butcher
pl: Rzeźnik

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:shop=butcher" /> item "Shops/Food/Butcher" label "Edit Butcher"
en: Edit Butcher
pl: Edycja sklepu mięsnego

note: item "Shops/Food/Seafood"
en: Seafood
pl: Sklep rybny

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:shop%3Dseafood"/> item "Shops/Food/Seafood" label "Edit Seafood"
en: Edit Seafood
pl: Edycja sklepu rybnego

note: item "Shops/Food/Deli (Fine Food)"
en: Deli (Fine Food)
pl: Delikatesy

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:shop%3Ddeli"/> item "Shops/Food/Deli (Fine Food)" label "Edit Deli (Fine Food)"
en: Edit Deli (Fine Food)
pl: Edycja sklepu z delikatesami

note: item "Shops/Food/Confectionery"
en: Confectionery
pl: Cukiernia

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:shop%3Dconfectionery" /> item "Shops/Food/Confectionery" label "Edit Confectionery"
en: Edit Confectionery
pl: Edycja cukierni

note: <separator/> item "Shops/Food/Marketplace"
en: Marketplace
pl: Plac targowy

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity%3Dmarketplace" /> item "Shops/Food/Marketplace" label "Edit Marketplace"
en: Edit Marketplace
pl: Edycja placu targowego

note: item "Shops/Food/Greengrocer"
en: Greengrocer
pl: Sklep warzywny

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:shop%3Dgreengrocer"/> item "Shops/Food/Greengrocer" label "Edit Greengrocer"
en: Edit Greengrocer
pl: Edycja sklepu warzywnego

note: item "Shops/Food/Organic"
en: Organic
pl: Naturalna żywność

note: item "Shops/Food/Organic" label "Edit Organic Shop"
en: Edit Organic Shop
pl: Edycja sklepu z naturalną żywnością

note: <separator/> item "Shops/Food/Alcohol"
en: Alcohol
pl: Sklep monopolowy

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:shop=alcohol" /> item "Shops/Food/Alcohol" label "Edit Alcohol Shop"
en: Edit Alcohol Shop
pl: Edycja sklepu monopolowego

note: item "Shops/Food/Beverages"
en: Beverages
pl: Sklep z napojami

note: item "Shops/Food/Beverages" label "Edit Beverages Shop"
en: Edit Beverages Shop
pl: Edycja sklepu z napojami

note: item "Clothes/Clothes" label "Edit Clothes Shop"
en: Edit Clothes Shop
pl: Edycja sklepu odzieżowego

note: item "Clothes/Boutique"
en: Boutique
pl: Butik

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:shop%3Dboutique"/> item "Clothes/Boutique" label "Edit Boutique"
en: Edit Boutique
pl: Edycja butiku

note: item "Clothes/Shoes"
en: Shoes
pl: Sklep obuwniczy

note: item "Clothes/Shoes" label "Edit Shoe Shop"
en: Edit Shoe Shop
pl: Edycja sklepu obuwniczego

note: item "Clothes/Outdoor"
en: Outdoor
pl: Sklep turystyczny

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:shop=outdoor" /> item "Clothes/Outdoor" label "Edit Outdoor Shop"
en: Edit Outdoor Shop
pl: Edycja sklepu ze sprzętem turystycznym

note: item "Clothes/Sports" label "Edit Sports Shop"
en: Edit Sports Shop
pl: Edycja sklepu sportowego

note: <separator/> item "Clothes/Dry Cleaning"
en: Dry Cleaning
pl: Pralnia chemiczna

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:shop=dry_cleaning" /> item "Clothes/Dry Cleaning" label "Edit Dry Cleaning"
en: Edit Dry Cleaning
pl: Edycja palni chemicznej

note: item "Clothes/Laundry"
en: Laundry
pl: Pralnia samoobsługowa

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Proposed_features/Laundry" /> item "Clothes/Laundry" label "Edit Laundry"
en: Edit Laundry
pl: Edycja pralni samoobsługowej

note: item "Clothes/Tailor"
en: Tailor
pl: Krawiec

note: item "Clothes/Tailor" label "Edit Tailor"
en: Edit Tailor
pl: Edycja krawca

note: item "Clothes/Fabric"
en: Fabric
pl: Fabryka

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:shop%3Dfabric"/> item "Clothes/Fabric" label "Edit Fabric"
en: Edit Fabric
pl: Edycja fabryki

note: group "Electronic"
en: Electronic
pl: Elektronika

note: item "Electronic/Computer"
en: Computer
pl: Sklep komputerowy

note: item "Electronic/Computer" label "Edit Computer Shop"
en: Edit Computer Shop
pl: Edycja sklepu komputerowego

note: item "Electronic/Electronics"
en: Electronics
pl: Sklep elektroniczny

note: item "Electronic/Electronics" label "Edit Electronics Shop"
en: Edit Electronics Shop
pl: Edycja sklepu elektronicznego

note: item "Electronic/Mobile Phone"
en: Mobile Phone
pl: Sklep z telefonami komórkowymi

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:shop%3Dmobile_phone"/> item "Electronic/Mobile Phone" label "Edit Mobile Phone"
en: Edit Mobile Phone
pl: Edycja sklepu z telefonami komórkowymi

note: item "Electronic/Vacuum Cleaner"
en: Vacuum Cleaner
pl: Sklep z odkurzaczami

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:shop%3Dvacuum_cleaner"/> item "Electronic/Vacuum Cleaner" label "Edit Vacuum Cleaner"
en: Edit Vacuum Cleaner
pl: Edycja sklepu z odkurzaczami

note: item "Electronic/Hifi"
en: Hifi
pl: Sklep ze sprzętem hi-fi

note: item "Electronic/Hifi" label "Edit Hifi Shop"
en: Edit Hifi Shop
pl: Edycja sklepu ze sprzętem hi-fi

note: item "Electronic/Video"
en: Video
pl: Wypożyczalnia wideo

note: item "Electronic/Video" label "Edit Video Shop"
en: Edit Video Shop
pl: Edycja wypożyczalni wideo

note: group "Cash"
en: Cash
pl: Gotówka

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=bank" /> item "Cash/Bank" label "Edit Bank"
en: Edit Bank
pl: Edycja banku

note: item "Cash/Bank" check "Automated Teller Machine" item "Cash/Automated Teller Machine"
en: Automated Teller Machine
pl: Bankomat

note: item "Cash/Money Exchange"
en: Money Exchange
pl: Kantor

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=bureau_de_change" /> item "Cash/Money Exchange" label "Edit Money Exchange"
en: Edit Money Exchange
pl: Edycja kantoru

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=atm" /> item "Cash/Automated Teller Machine" label "Edit Automated Teller Machine"
en: Edit Automated Teller Machine
pl: Edycja bankomatu

note: item "Other/Department Store"
en: Department Store
pl: Dom towarowy

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:shop%3Ddepartment_store"/> item "Other/Department Store" label "Edit Department Store"
en: Edit Department Store
pl: Edycja domu towarowego

note: item "Other/Mall"
en: Mall
pl: Centrum handlowe

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:shop%3Dmall"/> item "Other/Mall" label "Edit Mall"
en: Edit Mall
pl: Edycja centrum handlowego

note: <separator/> item "Other/Chemist"
en: Chemist
pl: Drogeria

note: item "Other/Chemist" label "Edit Chemist"
en: Edit Chemist
pl: Edycja drogerii

note: item "Other/Hairdresser"
en: Hairdresser
pl: Fryzjer

note: item "Other/Hairdresser" label "Edit Hairdresser"
en: Edit Hairdresser
pl: Edycja salonu fryzjerskiego

note: item "Other/Optician"
en: Optician
pl: Optyk

note: item "Other/Optician" label "Edit Optician"
en: Edit Optician
pl: Edycja optyka

note: item "Other/Jewelry"
en: Jewelry
pl: Jubiler

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:shop%3Djewelry"/> item "Other/Jewelry" label "Edit Jewelry"
en: Edit Jewelry
pl: Edycja jubilera

note: item "Other/Erotic"
en: Erotic
pl: Artykuły erotyczne

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:shop%3Derotic"/> item "Other/Erotic" label "Edit Erotic"
en: Edit Erotic
pl: Edycja klepu z artykułami erotycznymi

note: <separator/> item "Other/Florist"
en: Florist
pl: Kwiaciarnia

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:shop=florist" /> item "Other/Florist" label "Edit Florist"
en: Edit Florist
pl: Edycja kwiaciarni

note: item "Other/Garden Centre"
en: Garden Centre
pl: Centrum ogrodnicze

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:shop=garden_centre" /> item "Other/Garden Centre" label "Edit Garden Centre"
en: Edit Garden Centre
pl: Edycja centrum ogrodniczego

note: <separator/> item "Other/Do-it-yourself-store"
en: Do-it-yourself-store
pl: Sklep dla majsterkowiczów

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:shop=doityourself" /> item "Other/Do-it-yourself-store" label "Edit Do-it-yourself-store"
en: Edit Do-it-yourself-store
pl: Edycja sklepu dla majsterkowiczów

note: item "Other/Hardware"
en: Hardware
pl: Sklep z narzędziami

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:shop=hardware" /> item "Other/Hardware" label "Edit Hardware Store"
en: Edit Hardware Store
pl: Edycja sklepu z narzędziami

note: item "Other/Paint"
en: Paint
pl: Sklep z farbami

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:shop%3Dpaint"/> item "Other/Paint" label "Edit Paint"
en: Edit Paint
pl: Edycja sklepu z farbami

note: <separator/> item "Other/Furniture"
en: Furniture
pl: Sklep meblowy

note: item "Other/Furniture" label "Edit Furniture Shop"
en: Edit Furniture Shop
pl: Edycja sklepu meblowego

note: item "Other/Kitchen"
en: Kitchen
pl: Akcesoria kuchenne

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:shop%3Dkitchen"/> item "Other/Kitchen" label "Edit Kitchen"
en: Edit Kitchen
pl: Edycja sklepu z akcesoriami kuchennymi

note: item "Other/Curtain"
en: Curtain
pl: Sklep z zasłonami

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:shop%3Dcurtain"/> item "Other/Curtain" label "Edit Curtain"
en: Edit Curtain
pl: Edycja sklepu z zasłonami, firankami

note: item "Other/Frame"
en: Frame
pl: Sklep z ramami do obrazów

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:shop%3Dframe"/> item "Other/Frame" label "Edit Frames"
en: Edit Frames
pl: Edycja sklepu z ramami do obrazów, zdjęć

note: <separator/> item "Other/Stationery"
en: Stationery
pl: Sklep z artykułami biurowymi

note: item "Other/Stationery" label "Edit Stationery Shop"
en: Edit Stationery Shop
pl: Edycja sklepu z artykułami biurowymi

note: item "Other/Copyshop"
en: Copyshop
pl: Punkt ksero

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:shop%3Dcopyshop"/> item "Other/Copyshop" label "Edit Copyshop"
en: Edit Copyshop
pl: Edycja punktu ksero

note: item "Other/Book Store"
en: Book Store
pl: Księgarnia

note: item "Other/Book Store" label "Edit Book Store"
en: Edit Book Store
pl: Edycja księgarni

note: <separator/> item "Other/Travel Agency"
en: Travel Agency
pl: Biuro podróży

note: item "Other/Travel Agency" label "Edit Travel Agency"
en: Edit Travel Agency
pl: Edycja biura podróży

note: item "Other/Musical Instrument"
en: Musical Instrument
pl: Sklep muzyczny

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:shop%3Dmusical_instrument"/> item "Other/Musical Instrument" label "Edit Musical Instruments"
en: Edit Musical Instruments
pl: Edycja sklepu z instrumentami

note: item "Other/Toys"
en: Toys
pl: Sklep z zabawkami

note: item "Other/Toys" label "Edit Toy Shop"
en: Edit Toy Shop
pl: Edycja sklepu z zabawkami

note: item "Other/Variety Store"
en: Variety Store
pl: Sklep z różnościam

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:shop%3Dvariety_store"/> item "Other/Variety Store" label "Edit Variety Store"
en: Edit Variety Store
pl: Edycja sklepu z różnościami (np.: Wszystko za 5 złotych)

note: item "Vending machine"
en: Vending machine
pl: Automat sprzedający

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=vending_machine" /> item "Vending machine" label "Edit Vending machine"
en: Edit Vending machine
pl: Edycja automatu sprzedającego

note: <key key="amenity" value="vending_machine" /> item "Vending machine" multiselect "Vending products"
en: Vending products
pl: Sprzedawane produkty

note: item "Vending machine" multiselect "Vending products" display value
en: public_transport_tickets
pl: bilety komunikacji miejskiej

note: item "Vending machine" multiselect "Vending products" display value
en: public_transport_plans
pl: mapy komunikacji miejskiej

note: item "Vending machine" multiselect "Vending products" display value
en: parking_tickets
pl: bilety parkingowe

note: item "Vending machine" multiselect "Vending products" display value
en: food
pl: jedzenie

note: item "Vending machine" multiselect "Vending products" display value
en: drinks
pl: napoje

note: item "Vending machine" multiselect "Vending products" display value
en: sweets
pl: słodycze

note: item "Vending machine" multiselect "Vending products" display value
en: cigarettes
pl: papierosy

note: item "Vending machine" multiselect "Vending products" display value
en: photos
pl: zdjęcia

note: item "Vending machine" multiselect "Vending products" display value
en: animal_food
pl: jedzenie dla zwierząt

note: item "Vending machine" multiselect "Vending products" display value
en: news_papers
pl: gazety

note: item "Vending machine" multiselect "Vending products" display value
en: toys
pl: zabawki

note: item "Vending machine" multiselect "Vending products" display value
en: stamps
pl: znaczki

note: item "Vending machine" multiselect "Vending products" display value
en: SIM-cards
pl: karty SIM

note: item "Vending machine" multiselect "Vending products" display value
en: telephone_vouchers
pl: doładowanie do telefonu

note: item "Vending machine" multiselect "Vending products" display value
en: vouchers
pl: vouchery

note: item "Vending machine" multiselect "Vending products" display value
en: bicycle_tube
pl: dętki do roweru

note: item "Vending machine" multiselect "Vending products" display value
en: condoms
pl: prezerwatywy

note: item "Vending machine" multiselect "Vending products" display value
en: tampons
pl: tampony

note: item "Vending machine" multiselect "Vending products" display value
en: excrement_bags
pl: torby na odchody

note: group "Geography"
en: Geography
pl: Geografia

note: group "Geography/Boundaries"
en: Boundaries
pl: Granice

note: item "Geography/Boundaries/National"
en: National
pl: Narodowa

note: item "Geography/Boundaries/National" label "Edit National Boundary"
en: Edit National Boundary
pl: Edycja granicy narodowej

note: item "Geography/Boundaries/Administrative"
en: Administrative
pl: Administracyjna

note: item "Geography/Boundaries/Administrative" label "Edit Administrative Boundary"
en: Edit Administrative Boundary
pl: Edycja granicy administracyjnej

note: item "Geography/Boundaries/Civil"
en: Civil
pl: Cywilna

note: item "Geography/Boundaries/Civil" label "Edit Civil Boundary"
en: Edit Civil Boundary
pl: Edycja granicy cywilnej

note: item "Geography/Boundaries/Political"
en: Political
pl: Polityczna

note: item "Geography/Boundaries/Political" label "Edit Political Boundary"
en: Edit Political Boundary
pl: Edycja granicy politycznej

note: item "Geography/Boundaries/National park"
en: National park
pl: Park narodowy

note: item "Geography/Boundaries/National park" label "Edit National Park Boundary"
en: Edit National Park Boundary
pl: Edycja granicy parku narodowego

note: group "Places"
en: Places
pl: Miejsca

note: item "Places/Continent"
en: Continent
pl: Kontynent

note: item "Places/Continent" label "Edit Continent"
en: Edit Continent
pl: Edycja kontynentu

note: item "Places/Country"
en: Country
pl: Kraj

note: item "Places/Country" label "Edit Country"
en: Edit Country
pl: Edycja kraju

note: item "Places/State"
en: State
pl: Stan

note: item "Places/State" label "Edit State"
en: Edit State
pl: Edycja stanu

note: item "Places/Region" label "Edit Region"
en: Edit Region
pl: Edycja regionu

note: item "Places/County"
en: County
pl: Okręg

note: item "Places/County" label "Edit County"
en: Edit County
pl: Edycja okręgu / hrabstwa

note: <separator/> item "Places/City"
en: City
pl: Miasto

note: item "Places/City" label "Edit City"
en: Edit City
pl: Edycja miasta

note: item "Places/Town"
en: Town
pl: Małe miasto

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:place=town" /> item "Places/Town" label "Edit Town"
en: Edit Town
pl: Edycja miejscowości

note: item "Places/Suburb"
en: Suburb
pl: Dzielnica

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:place=suburb" /> item "Places/Suburb" label "Edit Suburb"
en: Edit Suburb
pl: Edycja dzielnicy

note: item "Places/Village"
en: Village
pl: Wieś

note: item "Places/Village" label "Edit Village"
en: Edit Village
pl: Edycja wsi

note: item "Places/Hamlet"
en: Hamlet
pl: Przysiółek

note: item "Places/Hamlet" label "Edit Hamlet"
en: Edit Hamlet
pl: Edycja przysiółka

note: <separator/> item "Places/Locality"
en: Locality
pl: Okolica

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:place=locality" /> item "Places/Locality" label "Edit Locality"
en: Edit Locality
pl: Edycja okolicy

note: item "Geography/Peak"
en: Peak
pl: Wzgórze

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:natural=peak" /> item "Geography/Peak" label "Edit Peak"
en: Edit Peak
pl: Edycja wzgórza

note: item "Geography/Glacier"
en: Glacier
pl: Lodowiec

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:natural=glacier" /> item "Geography/Glacier" label "Edit Glacier"
en: Edit Glacier
pl: Edycja lodowca

note: item "Geography/Volcano"
en: Volcano
pl: Wulkan

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:natural=volcano" /> item "Geography/Volcano" label "Edit Volcano"
en: Edit Volcano
pl: Edycja wulkanu

note: item "Geography/Cave Entrance"
en: Cave Entrance
pl: Wejście do jaskini

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:natural=cave_entrance" /> item "Geography/Cave Entrance" label "Edit Cave Entrance"
en: Edit Cave Entrance
pl: Edycja wejścia do jaskini

note: <separator/> item "Geography/Island"
en: Island
pl: Wyspa

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:place=island" /> item "Geography/Island" label "Edit Island"
en: Edit Island
pl: Edycja wyspy

note: item "Geography/Islet"
en: Islet
pl: Wysepka

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:place=islet" /> item "Geography/Islet" label "Edit Islet"
en: Edit Islet
pl: Edycja wysepki

note: group "Nature"
en: Nature
pl: Natura

note: item "Nature/Tree"
en: Tree
pl: Drzewo

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:natural=tree" fi.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Fi:Tag:natural=tree"  /> item "Nature/Tree" label "Edit Tree"
en: Edit Tree
pl: Edycja drzewa

note: item "Nature/Tree" text "Botanical Name"
en: Botanical Name
pl: Nazwa systematyczna

note: item "Nature/Wood"
en: Wood
pl: Las pierwotny

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:natural=wood" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Tag:natural=wood" /> item "Nature/Wood" label "Edit Wood"
en: Edit Wood
pl: Edycja lasu pierwotnego

note: item "Nature/Forest"
en: Forest
pl: Las

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:landuse=forest" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Tag:landuse=forest" /> item "Nature/Forest" label "Edit Forest Landuse"
en: Edit Forest Landuse
pl: Edycja lasu

note: item "Nature/Forest" combo "Type" display value
en: coniferous
pl: iglasty

note: item "Nature/Forest" combo "Type" display value
en: deciduous
pl: liściasty

note: item "Nature/Forest" combo "Type" display value
en: mixed
pl: mieszany

note: item "Nature/Nature Reserve"
en: Nature Reserve
pl: Rezerwat przyrody

note: item "Nature/Nature Reserve" label "Edit Nature Reserve"
en: Edit Nature Reserve
pl: Edycja rezerwatu przyrody

note: <separator/> item "Nature/Scree"
en: Scree
pl: Rumowisko

note: item "Nature/Scree" label "Edit Scree"
en: Edit Scree
pl: Edycja rumowiska

note: item "Nature/Fell"
en: Fell
pl: Hala górska

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:natural=fell" /> item "Nature/Fell" label "Edit Fell"
en: Edit Fell
pl: Edycji hali górskiej

note: item "Nature/Scrub"
en: Scrub
pl: Busz

note: item "Nature/Scrub" label "Edit Scrub"
en: Edit Scrub
pl: Edycja buszu

note: item "Nature/Heath"
en: Heath
pl: Wrzosowisko

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:natural=heath" /> item "Nature/Heath" label "Edit Heath"
en: Edit Heath
pl: Edycja wrzosowiska

note: group "Land use"
en: Land use
pl: Zagospodarowanie terenu

note: item "Land use/Farmyard"
en: Farmyard
pl: Zagroda

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:landuse=farmyard" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Tag:landuse=farmyard" /> item "Land use/Farmyard" label "Edit Farmyard Landuse"
en: Edit Farmyard Landuse
pl: Edycja zagrody

note: item "Land use/Farmland"
en: Farmland
pl: Grunty rolne

note: item "Land use/Farmland" label "Edit Farmland Landuse"
en: Edit Farmland Landuse
pl: Edycja gruntów rolnych

note: item "Land use/Meadow"
en: Meadow
pl: Łąka

note: item "Land use/Meadow" label "Edit Meadow Landuse"
en: Edit Meadow Landuse
pl: Edycja łąki

note: item "Land use/Vineyard"
en: Vineyard
pl: Winnica

note: item "Land use/Vineyard" label "Edit Vineyard Landuse"
en: Edit Vineyard Landuse
pl: Edycja winnicy

note: item "Land use/Greenhouse Horticulture"
en: Greenhouse Horticulture
pl: Szklarnia ogrodnicza

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:landuse%3Dgreenhouse_horticulture" /> item "Land use/Greenhouse Horticulture" label "Edit Greenhouse Horticulture"
en: Edit Greenhouse Horticulture
pl: Edycja szklarni ogrodniczej

note: item "Land use/Allotments"
en: Allotments
pl: Ogródki działkowe

note: item "Land use/Allotments" label "Edit Allotments Landuse"
en: Edit Allotments Landuse
pl: Edycja ogródków działkowych

note: <separator/> item "Land use/Garden"
en: Garden
pl: Ogród

note: item "Land use/Garden" label "Edit Garden"
en: Edit Garden
pl: Edycja ogrodu

note: item "Land use/Grass"
en: Grass
pl: Trawa

note: item "Land use/Grass" label "Edit Grass Landuse"
en: Edit Grass Landuse
pl: Edycja trawnika

note: item "Land use/Village Green"
en: Village Green
pl: Zieleń miejska

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:landuse=village_green" /> item "Land use/Village Green" label "Edit Village Green Landuse"
en: Edit Village Green Landuse
pl: Edycja zieleni miejskiej

note: item "Land use/Common"
en: Common
pl: Miejsce publiczne

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:leisure=common" /> item "Land use/Common" label "Edit Common"
en: Edit Common
pl: Edycja miejsca publicznego

note: item "Land use/Park" label "Edit Park"
en: Edit Park
pl: Edycja parku

note: item "Land use/Recreation Ground"
en: Recreation Ground
pl: Teren rekreacyjny

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:landuse=recreation_ground" /> item "Land use/Recreation Ground" label "Edit Recreation Ground Landuse"
en: Edit Recreation Ground Landuse
pl: Edycja terenu rekreacyjnego

note: <separator/> item "Land use/Residential area"
en: Residential area
pl: Zabudowa mieszkaniowa

note: item "Land use/Residential area" label "Edit Residential Landuse"
en: Edit Residential Landuse
pl: Edycja zabudowy mieszkaniowej

note: item "Land use/Graveyard"
en: Graveyard
pl: Cmentarz przykościelny

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=grave_yard" /> item "Land use/Graveyard" label "Edit Graveyard"
en: Edit Graveyard
pl: Edycja cmentarza przykościelnego

note: item "Land use/Cemetery"
en: Cemetery
pl: Cmentarz

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:landuse=cemetery" /> item "Land use/Cemetery" label "Edit Cemetery Landuse"
en: Edit Cemetery Landuse
pl: Edycja cmentarza

note: item "Land use/Retail"
en: Retail
pl: Obszar handlowy

note: item "Land use/Retail" label "Edit Retail Landuse"
en: Edit Retail Landuse
pl: Edycja obszaru handlowego

note: item "Land use/Commercial"
en: Commercial
pl: Obszar biur i usług

note: item "Land use/Commercial" label "Edit Commercial Landuse"
en: Edit Commercial Landuse
pl: Edycja obszaru biur i usług

note: item "Land use/Industrial"
en: Industrial
pl: Obszar przemysłowy

note: item "Land use/Industrial" label "Edit Industrial Landuse"
en: Edit Industrial Landuse
pl: Edycja obszar przemysłowego

note: item "Land use/Garages"
en: Garages
pl: Garaże

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Tag:landuse%3Dgarages" /> item "Land use/Garages" label "Edit Garages"
en: Edit Garages
pl: Edycja obszaru garaży

note: item "Land use/Railway land"
en: Railway land
pl: Obszar kolejowy

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:landuse=railway" /> item "Land use/Railway land" label "Edit Railway Landuse"
en: Edit Railway Landuse
pl: Edycja obszaru kolejowego

note: item "Land use/Military"
en: Military
pl: Obszar wojskowy

note: item "Land use/Military" label "Edit Military Landuse"
en: Edit Military Landuse
pl: Edycja obszaru wojskowego

note: <separator/> item "Land use/Construction area"
en: Construction area
pl: Budowa

note: item "Land use/Construction area" label "Edit Construction Landuse"
en: Edit Construction Landuse
pl: Edycja terenu budowy

note: item "Land use/Brownfield"
en: Brownfield
pl: Teren poprzemysłowy

note: item "Land use/Brownfield" label "Edit Brownfield Landuse"
en: Edit Brownfield Landuse
pl: Edycja terenu poprzemysłowego

note: item "Land use/Greenfield"
en: Greenfield
pl: Teren pod zabudowę

note: item "Land use/Greenfield" label "Edit Greenfield Landuse"
en: Edit Greenfield Landuse
pl: Edycja terenu pod zabudowę

note: item "Land use/Landfill"
en: Landfill
pl: Wysypisko

note: item "Land use/Landfill" label "Edit Landfill Landuse"
en: Edit Landfill Landuse
pl: Edycja wysypiska śmieci

note: item "Land use/Quarry"
en: Quarry
pl: Kamieniołom

note: item "Land use/Quarry" label "Edit Quarry Landuse"
en: Edit Quarry Landuse
pl: Edycja komieniołomu

note: group "Annotation"
en: Annotation
pl: Adnotacja

note: item "Annotation/Addresses" Add address nodes
en: Addresses
pl: Adresy

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Proposed_features/House_numbers/Karlsruhe_Schema" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Proposed_features/De:Hausnummern" /> item "Annotation/Addresses" label "Edit Address Information"
en: Edit Address Information
pl: Edycja informacji o adresach

note: <space /> item "Annotation/Addresses" text "House number"
en: House number
pl: Numer domu

note: <optional> item "Annotation/Addresses" text "House name"
en: House name
pl: Nazwa domu

note: item "Annotation/Addresses" text "Street name" <key key="type" value="associatedStreet" /> item "Relations/Associated street" text "Street name"
en: Street name
pl: Nazwa ulicy

note: item "Annotation/Addresses" text "City name"
en: City name
pl: Nazwa miejscowości

note: item "Annotation/Addresses" text "Post code"
en: Post code
pl: Kod pocztowy

note: item "Annotation/Addresses" combo "Country code"
en: Country code
pl: Kod kraju

note: </optional> item "Annotation/Address Interpolation"
en: Address Interpolation
pl: Interpolacja adresów

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Proposed_features/House_numbers/Karlsruhe_Schema" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Proposed_features/De:Hausnummern" /> item "Annotation/Address Interpolation" label "Edit Address Interpolation"
en: Edit Address Interpolation
pl: Edycja interpolacji adresów

note: <space /> item "Annotation/Address Interpolation" combo "Numbering scheme"
en: Numbering scheme
pl: Sposób numeracji domów

note: item "Annotation/Address Interpolation" combo "Numbering scheme" display value
en: odd
pl: nieparzyste

note: item "Annotation/Address Interpolation" combo "Numbering scheme" display value
en: even
pl: parzyste

note: item "Annotation/Address Interpolation" combo "Numbering scheme" display value
en: alphabetic
pl: alfabetycznie

note: item "Annotation/Contact"
en: Contact
pl: Kontakt

note: item "Annotation/Contact" label "Edit Contact information"
en: Edit Contact information
pl: Edycja kontaktu

note: item "Annotation/Contact" text "Image"
en: Image
pl: Obraz

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Relation:multipolygon" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Relation:multipolygon" fr.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/FR:Relation:multipolygon" /> item "Relations/Multipolygon" label "Edit Multipolygon"
en: Edit Multipolygon
pl: Edycja multipolygonu

note: </optional> <roles> item "Relations/Multipolygon" role "outer segment" item "Relations/Boundary" role "outer segment"
en: outer segment
pl: Zewnętrzny segment

note: item "Relations/Multipolygon" role "inner segment" item "Relations/Boundary" role "inner segment"
en: inner segment
pl: Wewnętrzny segment

note: </roles> item "Relations/Boundary"
en: Boundary
pl: Granica

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Relation:boundary" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Relation:boundary" es.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/ES:Relation:boundary" fr.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/FR:Relation:boundary" /> item "Relations/Boundary" label "
en: Edit Boundary
pl: Edycja granicy

note: <optional> item "Relations/Boundary" combo "Boundary type"
en: Boundary type
pl: Rodzaj granicy

note: item "Relations/Boundary" combo "Boundary type" display value
en: administrative
pl: administracyjna

note: item "Relations/Boundary" combo "Boundary type" display value
en: national
pl: narodowa

note: item "Relations/Boundary" combo "Boundary type" display value
en: civil
pl: cywilna

note: item "Relations/Boundary" combo "Boundary type" display value
en: political
pl: polityczna

note: item "Relations/Boundary" combo "Administrative level"
en: Administrative level
pl: Poziom administracyjny

note: item "Relations/Boundary" role "Sub area"
en: Sub area
pl: Podobszary

note: item "Relations/Boundary" role "Administration centre"
en: Administration centre
pl: Centrum administracyjne

note: </roles> item "Relations/Turn restriction"
en: Turn restriction
pl: Ograniczenia skrętu

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Relation:restriction" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Relation:restriction"/> item "Relations/Turn restriction" label "Edit Turn Restriction"
en: Edit Turn Restriction
pl: Edycja ograniczenia skrętu

note: <key key="type" value="restriction" /> item "Relations/Turn restriction" combo "Restriction"
en: Restriction
pl: Ograniczenie

note: item "Relations/Turn restriction" combo "Restriction" display value
en: no_left_turn
pl: zakaz skrętu w lewo

note: item "Relations/Turn restriction" combo "Restriction" display value
en: no_right_turn
pl: zakaz skrętu w prawo

note: item "Relations/Turn restriction" combo "Restriction" display value
en: no_straight_on
pl: zakaz jazdy prosto

note: item "Relations/Turn restriction" combo "Restriction" display value
en: no_u_turn
pl: zakaz zawracania

note: item "Relations/Turn restriction" combo "Restriction" display value
en: only_right_turn
pl: nakaz skrętu w prawo

note: item "Relations/Turn restriction" combo "Restriction" display value
en: only_left_turn
pl: nakaz skrętu w lewo

note: item "Relations/Turn restriction" combo "Restriction" display value
en: only_straight_on
pl: nakaz jazdy prosto

note: </optional> <roles> item "Relations/Turn restriction" role "from way"
en: from way
pl: z drogi

note: item "Relations/Turn restriction" role "via node or way"
en: via node or way
pl: przez węzeł lub drogę

note: item "Relations/Turn restriction" role "to way"
en: to way
pl: do drogi

note: </roles> item "Relations/Route"
en: Route
pl: Trasa

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Relation:route" de.href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/DE:Relation:route"/> item "Relations/Route" label "Edit Route"
en: Edit Route
pl: Edytuj trasę

note: <key key="type" value="route" /> item "Relations/Route" combo "Route type"
en: Route type
pl: Typ trasy

note: item "Relations/Route" combo "Route type" display value
en: bus
pl: autobus

note: item "Relations/Route" combo "Route type" display value
en: road
pl: droga

note: item "Relations/Route" combo "Route type" display value
en: ferry
pl: prom

note: item "Relations/Route" combo "Route type" display value
en: ski
pl: narciarska

note: item "Relations/Route" combo "Route type" display value <icon annotate="true" src="vehicle/restriction/bicycle-designated.png" priority="-100"/> </rule> <rule> <condition k="foot" b="no"/> <icon src="vehicle/restriction/foot.png" priority="-100"/> <condition k="foot" v="designated"/> color foot <ico
en: foot
pl: piesza

note: item "Relations/Route" combo "Route type" display value
en: tram
pl: tramwaj

note: item "Relations/Route" combo "Route type" display value
en: detour
pl: objazd

note: item "Relations/Route" combo "Route type" display value <icon annotate="true" src="misc/deprecated.png"/> </rule> <rule> <condition k="railway" v="subway"/> color subway
en: subway
pl: metro

note: item "Relations/Route" text "Symbol description"
en: Symbol description
pl: Opis symboli

note: <optional> item "Relations/Route" text "Network" item "Relations/Route network" text "Network"
en: Network
pl: Sieć

note: item "Relations/Route" combo "Route state"
en: Route state
pl: Stan trasy

note: item "Relations/Route" combo "Route state" display value
en: proposed
pl: proponowany

note: item "Relations/Route" combo "Route state" display value
en: alternate
pl: alternatywny

note: item "Relations/Route" combo "Route state" display value
en: temporary
pl: tymczasowy

note: item "Relations/Route" combo "Route state" display value
en: connection
pl: połaczenie

note: item "Relations/Route" text "Color (hex)"
en: Color (hex)
pl: Kolor (hex)

note: </optional> <roles> item "Relations/Route" role "route segment"
en: route segment
pl: odcinek trasy

note: item "Relations/Route" role "forward segment"
en: forward segment
pl: odcinek docelowy

note: item "Relations/Route" role "backward segment"
en: backward segment
pl: odcinek powrotny

note: item "Relations/Route" role "halt point"
en: halt point
pl: punkt zatrzymania

note: item "Relations/Route" role "forward halt point"
en: forward halt point
pl: punkt zatrzymania na odcinku docelowym

note: item "Relations/Route" role "backward halt point"
en: backward halt point
pl: punkt zatrzymania na odcinku powrotnym

note: </roles> item "Relations/Route network"
en: Route network
pl: Sieć trasy

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Relations/Proposed/Network"/> item "Relations/Route network" label "Edit route network"
en: Edit route network
pl: Edycja sieci trasy

note: </optional> <roles> item "Relations/Route network" role "member"
en: member
pl: członek

note: </roles> item "Relations/Associated street"
en: Associated street
pl: Skojarzone ulice

note: <link href="http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Relation:associatedStreet"/> item "Relations/Associated street" label "Edit associated street"
en: Edit associated street
pl: Edycja skojarzonych ulic

note: item "Relations/Associated street" role "house"
en: house
pl: dom

note: <?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?> <rules xmlns="http://josm.openstreetmap.de/mappaint-style-1.0" name="standard" icon="dialogs/mappaint/josm_small.png"> <!-- A little help: 1. every rule starts with <rule> and ends with </rule> 2. every rule needs a condition -k for the key (required) -v for th
en: bridge
pl: most

note: <icon annotate="true" src="vehicle/viaduct.png"/> </rule> <rule> <condition k="bridge" b="no"/> color deprecated <icon annotate="true" src="misc/deprecated.png"/> <condition k="tunnel" b="no"/> <condition k="cutting" b="no"/> <condition k="embankment" b="no"/> <condition k="highway" v="road"/> <!-- 
en: deprecated
pl: przestarzały

note: <icon src="vehicle/restriction/horse-designated.png" priority="-100"/> </rule> <rule> <condition k="motorcycle" b="no"/> <icon src="vehicle/restriction/motorbike.png" priority="-100"/> <condition k="motorcar" b="no"/> <icon src="vehicle/restriction/motorcar.png" priority="-100"/> <condition k="psv" 
en: barrier
pl: bariera

note: <icon annotate="true" src="misc/deprecated.png"/> </rule> <rule> <condition k="direction" v="clockwise"/> <icon annotate="true" src="vehicle/restriction/roundabout_left.png" priority="10000"/> <condition k="highway" v="mini_roundabout"/> <icon annotate="true" src="vehicle/restriction/roundabout_righ
en: services
pl: serwis

note: <icon annotate="true" src="vehicle/parking.png"/> </rule> <rule> <condition k="highway" v="ford"/> color ford
en: ford
pl: bród

note: <icon annotate="true" src="misc/deprecated.png"/> </rule> <rule> <condition k="waterway" v="riverbank"/> color riverbank
en: riverbank
pl: koryto rzeczne

note: <icon annotate="true" src="misc/deprecated.png"/> </rule> <rule> <condition k="waterway" v="stream"/> color stream
en: stream
pl: strumień

note: <icon annotate="true" src="misc/deprecated.png"/> </rule> <rule> <condition k="waterway" v="dock"/> color dock
en: dock
pl: Dok

note: <icon annotate="true" src="misc/deprecated.png"/> </rule> <rule> <condition k="railway" v="preserved"/> color oldrail <!-- disused often appears together with highway=xy --> <!-- -> normal display with line, linemod for combinations --> <condition k="railway" v="disused"/> <!-- abandoned often appea
en: oldrail
pl: stare szyny kolejowe

note: <icon annotate="true" src="transport/airport/hangar.png"/> </rule> <rule> <condition k="aeroway" v="gate"/> <icon annotate="true" src="transport/airport/gate.png"/> <condition k="aeroway" v="windsock"/> <icon annotate="true" src="transport/airport/windsock.png"/> <!--aerialway tags --> <condition k=
en: aerialway
pl: droga powietrzna

note: <icon src="sport/skiing.png"/> </rule> <!--power tags --> <rule> <condition k="power" v="tower"/> <icon annotate="true" src="misc/landmark/power/tower_small.png"/> color power <condition k="power" v="pole"/> <icon annotate="true" src="misc/landmark/power/pole.png"/> <condition k="power" v="line"/> <
en: power
pl: energia

note: </rule> <rule> <condition k="man_made" v="pier"/> color pier
en: pier
pl: nabrzeże

note: </rule> <!--leisure tags --> <rule> <condition k="leisure" v="sports_centre"/> <icon annotate="true" src="sport/centre.png"/> color leisure <condition k="leisure" v="golf_course"/> <icon annotate="true" src="sport/golf.png"/> <condition k="leisure" v="stadium"/> <icon annotate="true" src="sport/stad
en: leisure
pl: wypoczynek

note: </rule> <!--amenity tags --> <rule> <condition k="amenity" v="pub"/> <icon annotate="true" src="food/pub.png"/> color amenity <condition k="amenity" v="biergarten"/> <icon annotate="true" src="food/biergarten.png"/> <condition k="amenity" v="nightclub"/> <icon annotate="true" src="leisure/nightclub.
en: amenity
pl: udogodnienie

note: </rule> <rule> <condition k="amenity" v="pharmacy"/> color health <icon annotate="true" src="health/pharmacy.png"/> <condition k="amenity" v="hospital"/> <icon annotate="true" src="health/hospital.png"/> <condition k="amenity" v="nursery"/> <icon annotate="true" src="misc/no_icon.png"/> <condition k
en: health
pl: zdrowie

note: </rule> <!--shop tags --> <rule> <condition k="shop" v="supermarket"/> <icon annotate="true" src="shop/supermarket.png"/> color shop <condition k="shop" v="convenience"/> <icon annotate="true" src="shop/convenience.png"/> <condition k="shop" v="bakery"/> <icon annotate="true" src="shop/groceries/bak
en: shop
pl: sklep

note: </rule> <rule> <condition k="tourism" v="picnic_site"/> <icon annotate="true" src="leisure/picnic.png"/> color tourism <condition k="tourism" v="viewpoint"/> <icon annotate="true" src="sightseeing/viewpoint.png"/> <condition k="tourism" v="theme_park"/> <icon annotate="true" src="leisure/theme_park.
en: tourism
pl: turystyka

note: </rule> <!--historic tags --> <rule> <condition k="historic" v="castle"/> <icon annotate="true" src="sightseeing/castle.png"/> color historic <condition k="historic" v="monument"/> <icon annotate="true" src="sightseeing/monument.png"/> <condition k="historic" v="memorial"/> <icon annotate="true" src
en: historic
pl: historia

note: </rule> <!--landuse tags --> <rule> <condition k="landuse" v="farm"/> color green <icon annotate="true" src="misc/landmark/farm.png"/> <condition k="landuse" v="farmland"/> <icon annotate="true" src="misc/no_icon.png"/> <condition k="landuse" v="meadow"/> <condition k="landuse" v="vineyard"/> <icon 
en: green
pl: zielony

note: </rule> <rule> <condition k="landuse" v="quarry"/> color quarry
en: quarry
pl: kamieniołom

note: <icon src="misc/landmark/mine.png"/> </rule> <rule> <condition k="landuse" v="landfill"/> color landfill
en: landfill
pl: wysypisko smieci

note: <icon src="misc/no_icon.png"/> </rule> <rule> <condition k="landuse" v="basin"/> color basin <condition k="landuse" v="reservoir"/>
en: basin
pl: Basen

note: <icon src="misc/no_icon.png"/> </rule> <rule> <condition k="landuse" v="forest"/> color forest
en: forest
pl: las

note: <icon src="misc/landuse/residential.png"/> </rule> <rule> <condition k="landuse" v="garages"/> color garages
en: garages
pl: garaże

note: <icon src="misc/landuse/garages.png"/> </rule> <rule> <condition k="landuse" v="farmyard"/> color farmyard
en: farmyard
pl: gospodarstwo

note: <icon src="misc/no_icon.png"/> </rule> <rule> <condition k="landuse" v="retail"/> color retail <icon src="shop/mall.png"/> <condition k="landuse" v="commercial"/>
en: retail
pl: handel

note: <icon src="misc/landuse/commercial.png"/> </rule> <rule> <condition k="landuse" v="industrial"/> color industrial
en: industrial
pl: Teren przemysłowy

note: <icon src="misc/landmark/works.png"/> </rule> <rule> <condition k="landuse" v="brownfield"/> color brownfield
en: brownfield
pl: teren poprzemysłowy

note: <icon src="misc/no_icon.png"/> </rule> <rule> <condition k="landuse" v="railway"/> color railland
en: railland
pl: Teren kolejowy

note: <icon src="misc/construction.png"/> </rule> <rule> <condition k="landuse" v="military"/> color military <icon src="leisure/common.png"/> <!--military tags --> <condition k="military" v="airfield"/> <icon src="transport/airport/airfield.png"/> <condition k="military" v="bunker"/> <icon src="misc/land
en: military
pl: Teren wojskowy

note: <icon src="vehicle/tank.png"/> </rule> <rule> <condition k="landuse" v="cemetery"/> color cemetery
en: cemetery
pl: Cmentarz

note: </rule> <rule> <condition k="natural" v="peak"/> color peak
en: peak
pl: Szczyt

note: <icon annotate="true" src="misc/landmark/peak_small.png"/> </rule> <rule> <condition k="natural" v="glacier"/> <icon annotate="true" src="misc/landmark/glacier_small.png"/> color glacier
en: glacier
pl: Lodowiec

note: </rule> <rule> <condition k="natural" v="volcano"/> <icon annotate="true" src="misc/landmark/volcano_small.png"/> color volcano
en: volcano
pl: Wulkan

note: </rule> <rule> <condition k="natural" v="cliff"/> <icon src="misc/cliff.png"/> color natural <condition k="natural" v="scree"/> <icon src="misc/no_icon.png"/> <condition k="natural" v="fell"/> <condition k="natural" v="bay"/> <icon src="misc/bay.png"/> <condition k="natural" v="land"/> <condition k=
en: natural
pl: naturalne

note: </rule> <rule> <condition k="natural" v="scrub"/> <icon src="misc/no_icon.png"/> color scrub
en: scrub
pl: Zarośla

note: </rule> <rule> <condition k="natural" v="heath"/> <icon src="misc/no_icon.png"/> color heath
en: heath
pl: Zdrowie

note: </rule> <rule> <condition k="natural" v="mud"/> <icon src="misc/mud.png"/> color mud
en: mud
pl: Błoto

note: </rule> <rule> <condition k="natural" v="beach"/> <icon src="misc/beach.png"/> color beach
en: beach
pl: Plaża

note: </rule> <rule> <condition k="natural" v="tree"/> <icon src="misc/landmark/trees.png"/> <!--route tags --> <condition k="route" v="bus"/> color route <icon annotate="true" src="misc/deprecated.png"/> <condition k="route" v="ferry"/> <condition k="route" v="flight"/> <condition k="route" v="ncn"/> <co
en: route
pl: droga

note: <icon annotate="true" src="misc/deprecated.png"/> </rule> <!--boundary tags --> <rule> <condition k="boundary" v="national"/> color boundary <condition k="admin_level" v="1"/> <condition k="admin_level" v="2"/> <condition k="admin_level" v="3"/> <condition k="admin_level" v="4"/> <condition k="admin
en: boundary
pl: granica

note: <icon src="misc/landmark/mountain_pass.png"/> </rule> <!-- this will badly display otherwise well tagged footways and alike, so comment it out until we have better ways to display this in JOSM! XXX - maybe it's possible to use linemod's here? <rule> <condition k="surface" v="paved"/> <linemod mode="
en: place
pl: Miejsce

note: </rule> <rule> <condition k="addr:housenumber"/> <icon annotate="true" src="misc/housenumber.png" priority="-50000"/> <condition k="addr:postcode"/> <condition k="addr:interpolation" v="odd"/> color address <condition k="addr:interpolation" v="even"/> <condition k="addr:interpolation" v="all"/> <con
en: address
pl: adres

note: <?xml version="1.0"?> <surveyor columns="4" width="1300" height="0"> <!-- icons can either be absolute paths or relative paths to the .josm directory --> <!-- action class: either fully qualified classnames or if not found, package at.dallermassl.josm.plugin.surveyor.action is assumed --> <button la
en: Tunnel Start
pl: Początek tunelu

note: <action class="PlayAudioAction" params="resource://audio/KDE_Window_Iconify.wav"/> <action class="SetWaypointAction" params="bridge"/> </button> <button label="Village/City" hotkey="V" icon="styles/standard/place.png">
en: Village/City
pl: Miasto

note: <!--action class="SetNodeAction" params="amenity=parking"/--> <action class="PlayAudioAction" params="resource://audio/KDE_Window_Iconify.wav"/> <action class="SetWaypointAction" params="Parking"/> </button> <button label="One Way" hotkey="O" icon="presets/oneway.png">
en: One Way
pl: Jednokierunkowa

note: <action class="PlayAudioAction" params="resource://audio/KDE_Window_Iconify.wav"/> <action class="SetWaypointAction" params="oneway=yes"/> </button> <button label="Church" hotkey="C" icon="styles/standard/religion/church.png">
en: Church
pl: Kościół

note: <action class="PlayAudioAction" params="resource://audio/KDE_Window_Iconify.wav"/> <action class="SetNodeAction" params="amenity=place_of_worship,denomination=christian"/> <action class="SetWaypointAction" params="Church"/> </button> <button label="Fuel Station" hotkey="F" icon="styles/standard/vehi
en: Fuel Station
pl: Stacja benzynwa

note: <action class="PlayAudioAction" params="resource://audio/KDE_Window_Iconify.wav"/> <action class="SetNodeAction" params="amenity=restaurant"/> <action class="SetWaypointAction" params="Restaurant"/> </button> <button label="Shopping" hotkey="S" icon="styles/standard/shop.png">
en: Shopping
pl: Zakupy

note: <action class="PlayAudioAction" params="resource://audio/KDE_Window_Iconify.wav"/> <action class="SetWaypointAction" params="Info"/> </button> <button label="Camping" hotkey="Z" icon="styles/standard/accommodation/camping/caravan.png">
en: Camping
pl: Kemping

note: JOSM TagChecker validator file Format: Each line specifies a certain error to be reported <data type> : messagetype : <key><expression><value> Lines starting with a # are considered as comments. Data type can be: node        - a node point way         - a way relation    - a relation *           - a
en: abbreviated street name
pl: skrótowa nazwa ulicy

note: node : W : oneway == *
en: oneway tag on a node
pl: etykieta "jednokierunkowa" na węźle

note: node : W : bridge == BOOLEAN_TRUE
en: bridge tag on a node
pl: etykieta "most" na węźle

note: node : W : highway == tertiary node : W : highway == secondary node : W : highway == residential node : W : highway == unclassified node : W : highway == track
en: wrong highway tag on a node
pl: Błędny znacznik highway na węźle

note: way  : I : highway == unclassified && name != *
en: Unnamed unclassified highway
pl: Nienazwana niesklasyfikowana droga

note: way  : I : highway == secondary && ref != * way  : I : highway == tertiary && ref != * way  : I : highway == motorway && nat_ref != *
en: highway without a reference
pl: Droga bez numeru referencyjnego

note: *    : W : highway == road
en: temporary highway type
pl: Tymczasowy typ drogi

note: *    : W : / *name
en: misspelled key name
pl: błędnie wpisana nazwa klucza

note: *    : I : name == /.*Strasse.
en: street name contains ss
pl: nazwa ulicy zawiera ss

note: relation : E : type != *
en: relation without type
pl: Relacja bez typu

note: node : I : amenity == /restaurant|cafe|fast_food/ && name != *
en: restaurant without name
pl: restauracja bez nazwy

note: http://tools.geofabrik.de/osmi/view/strassennrw/josmwms?
en: Streets NRW Geofabrik.de
pl: Ulice NRW Geofabrik.de

note: http://wms.cuzk.cz/wms.asp?service=WMS&VERSION=1.1.1&REQUEST=GetMap&SRS=EPSG:4326&LAYERS=parcelni_cisla_i,obrazy_parcel_i,RST_KMD_I,hranice_parcel_i,DEF_BUDOVY,RST_KN_I,dalsi_p_mapy_i,prehledka_kat_prac,prehledka_kat_uz,prehledka_kraju-linie&FORMAT=image/png&transparent=TRUE&
en: Czech CUZK:KM
pl: Czechy CUZK:KM

note: http://geoportal2.uhul.cz/cgi-bin/oprl.asp?SERVICE=WMS&VERSION=1.1.1&REQUEST=GetMap&SRS=EPSG:4326&LAYERS=Ortofoto_cb&STYLES=default&FORMAT=image/jpeg&TRANSPARENT=TRUE&
en: Czech UHUL:ORTOFOTO
pl: Czechy UHUL:ORTOFOTO

note: http://nick.dev.openstreetmap.org/openpaths/freemap.php?layers=npe&
en: NPE Maps
pl: Mapy NPE

note: http://orthophoto.mlit.go.jp:8888/wms/service/wmsRasterTileMap?VERSION=1.3.0&REQUEST=GetMap&LAYERS=ORTHO&STYLES=Default&CRS=EPSG:4612&BBOX={s},{w},{n},{e}&WIDTH={width}&HEIGHT={height}&FORMAT=image/png&BGCOLOR=OxFFFFFF
en: MLIT Japan (ORTHO)
pl: MLIT Japonia (ORTHO)

note: http://orthophoto.mlit.go.jp:8888/wms/service/wmsRasterTileMap?VERSION=1.3.0&REQUEST=GetMap&LAYERS=ORTHO01&STYLES=Default&CRS=EPSG:4612&BBOX={s},{w},{n},{e}&WIDTH={width}&HEIGHT={height}&FORMAT=image/png&BGCOLOR=OxFFFFFF
en: MLIT Japan (ORTHO01)
pl: MLIT Japonia (ORTO01)

note: http://orthophoto.mlit.go.jp:8888/wms/service/wmsRasterTileMap?VERSION=1.3.0&REQUEST=GetMap&LAYERS=ORTHO02&STYLES=Default&CRS=EPSG:4612&BBOX={s},{w},{n},{e}&WIDTH={width}&HEIGHT={height}&FORMAT=image/png&BGCOLOR=OxFFFFFF
en: MLIT Japan (ORTHO02)
pl: MLIT Japonia (ORTO02)

note: http://orthophoto.mlit.go.jp:8888/wms/service/wmsRasterTileMap?VERSION=1.3.0&REQUEST=GetMap&LAYERS=ORTHO03&STYLES=Default&CRS=EPSG:4612&BBOX={s},{w},{n},{e}&WIDTH={width}&HEIGHT={height}&FORMAT=image/png&BGCOLOR=OxFFFFFF
en: MLIT Japan (ORTHO03)
pl: MLIT Japonia (ORTO03)

note: http://sit.provincia.lodi.it/mapserver/mapserv.exe?map=ortofoto_wgs84.map&SERVICE=WMS&VERSION=1.1.1&REQUEST=GetMap&SRS=EPSG:4326&LAYERS=Terraitaly%20Ortofoto%202007&STYLES=%2C%2C&FORMAT=image/png&TRANSPARENT=TRUE&
en: Lodi - Italy
pl: Lodi - Włochy

note: http://88.53.214.52/sitr/services/WGS84_F33/Ortofoto_ATA20072008_f33/MapServer/WMSServer?SERVICE=WMS&VERSION=1.3.0&REQUEST=GetMap&CRS=CRS:84&LAYERS=0&STYLES=default&FORMAT=image/jpeg&
en: Sicily - Italy
pl: Sycylia - Włochy

note: http://wms.pcn.minambiente.it/cgi-bin/mapserv.exe?map=/ms_ogc/service/ortofoto_colore_06.map&LAYERS=ortofoto_colore_06_32,ortofoto_colore_06_33&REQUEST=GetMap&VERSION=1.1.1&FORMAT=image%2Fjpeg&
en: PCN 2006 - Italy
pl: PCN 2006 - Włochy

note: http://spotmaps.youmapps.org/cgi-bin/mapserv?map=/home/ortho/ortho.map&service=wms&version=1.1.1&srs=EPSG:4326&request=GetMap&layers=spotmaps4osm&format=image/jpeg&FORMAT=image/jpeg&VERSION=1.1.1&SERVICE=WMS&REQUEST=GetMap&Layers=demo&;http://www.youmapps.org/licenses/EULA-OSM-J-{lang}.html
en: SPOTMaps (France)
pl: SPOTMaps (Francja)

en: Can not draw outside of the world.
pl: Nie można rysować poza światem

en: Date
pl: Data

en: Upload Trace
pl: Wyślij ślad

en: Upload Traces
pl: Wyślij ślad GPS

en: Defines the visibility of your trace for other OSM users.
pl: Definiuje widoczność twojego śladu dla innych użytkowników OSM

note: tags
en: Tags (comma delimited)
pl: Znaczniki (rozdzielone przecinkami)

en: No GPX layer selected. Cannot upload a trace.
pl: Nie wybrano żadnej warstwy GPX. Nie można wysłać sladu.

note: Set progress dialog to indeterminate while connecting
en: Connecting...
pl: Łączenie...

en: Error while uploading
pl: Błąd podczas wysyłania

en: GPX upload was successful
pl: Wysyłanie GPX zakończone sukcesem

en: No description provided. Please provide some description.
pl: Nie podano opisu. Proszę podać jakiś opis.

en: Uploading GPX Track
pl: Wysyłanie śladu GPX

en: Uploads traces to openstreetmap.org
pl: Wysyła ślady do openstreetmap.org

en: Time
pl: Czas

note: Start progress monitor to guess address values
en: Searching
pl: Szukanie

en: Segments
pl: Segmenty

en: Postcode
pl: Kod

en: Street
pl: Ulica

en: Set street name
pl: Ustaw nazwę ulicy

en: Remove address tags
pl: Usuń tagi adresu

en: Select incomplete addresses
pl: Zaznacz niekompletne adresy

en: Selects all addresses with incomplete data.
pl: Zaznacza wszystkie adresy z niekompletnymi danymi.

en: Edit opening hours
pl: Edytuj godziny otwarcia

en: Alphabetic
pl: Alfabetycznie

en: Alphabetic address must end with a letter
pl: Adresy alfabetyczne muszą kończyć się literą

en: Parameter ''{0}'' must not be null
pl: Parametr "{0}" nie może być pusty (ang. null)

en: Advanced settings
pl: Ustawienia zaawansowane

en: Set buildings size
pl: Ustaw wielkość budynków

en: Buildings width:
pl: Szekokość:

en: Advanced...
pl: Zaawansowane...

en: Buildings
pl: Budynki

en: Cadastre
pl: Kataster

en: locality
pl: okolica

en: French cadastre WMS
pl: WMS katastru francuskiego

en: Locality, hamlet, place.
pl: Okolica, osada, miejsce.

en: Contacting WMS Server...
pl: Łączenie z serwerem WMS...

en: Contacting cadastre WMS ...
pl: Łączenie z katastrem WMS...

en: Cadastre: {0}
pl: Kataster: {0}

en: Add new layer
pl: Dodaj nową warstwę

en: Adjust the position of the WMS layer (raster images only)
pl: Dostosowuje pozycję warstwy WMS (tylko grafika rastrowa)

en: Use
pl: Użyj

en: Please select a scheme to use.
pl: Wybierz schemat do użycia.

en: Color Scheme
pl: Schemat kolorów

en: Please select the scheme to delete.
pl: Wybierz proszę schemat do usunięcia.

en: Color Schemes
pl: Schematy kolorów

en: Coordinates imported:
pl: Liczba wczytanych współrzędnych:

en: Are you sure?
pl: Czy na pewno?

en: Position only
pl: Tylko pozycja

en: Position, Time, Date, Speed
pl: Pozycja, czas, data i prędkość

en: Position, Time, Date, Speed, Altitude
pl: Pozycja, czas, data, prędkość, wysokość

en: A By Time
pl: A wg. czasu

en: A By Distance
pl: A wg. odległości

en: B By Time
pl: B wg. czasu

en: B By Distance
pl: B wg. odległości

en: C By Time
pl: C wg. czasu

en: C By Distance
pl: C wg. odległości

en: refresh the port list
pl: odśwież listę portów

en: Error deleting data.
pl: Błąd podczas usuwania danych.

en: Connection failed.
pl: Połączenie nie powiodło się.

en: <html>Upload of unprocessed GPS data as map data is considered harmful.<br>If you want to upload traces, look here:
pl: <html>Wysyłanie nieprzetworzonych danych GPS jako danych mapy jest uznawane za niebezpieczne.<br>Jeśli chcesz wysłać same ślady zajrzyj tu:

en: Customize line drawing
pl: Dostosuj rysowanie linii

en: Draw lines between points for this layer.
pl: Rysuj linie pomiędzy punktami na tej warstwie.

en: Do not draw lines between points for this layer.
pl: Nie rysuj linii pomiędzy punktami na tej warstwie.

en: Select line drawing options
pl: Wybierz opcje rysowania linii

en: Start adjusting
pl: Rozpocznij dostosowanie

en: No layers to adjust
pl: Brak warstw do dostosowania

en: Rotate 90
pl: Obrót o 90 stopni

en: Rotate 180
pl: Obrót o 180 stopni

en: Rotate 270
pl: Obrót o 270 stopni

en: Previous image
pl: Poprzedni obrazek

en: Next image
pl: Następny obrazek

en: Rotate left
pl: Obróć w lewo

en: Rotate image left
pl: Obraca obrazek w lewo

en: Rotate right
pl: Obróć w prawo

en: Rotate image right
pl: Obraca obrazek w prawo

en: Imported Images
pl: Wczytane obrazy

en: Image files (*.jpg, *.jpeg, *.png, *.gif)
pl: Pliki graficzne (*.jpg, *.jpeg, *.png, *.gif)

en: Import vector graphics
pl: Importuje grafikę wektorową

en: Import vector graphics.
pl: Importuj grafikę wektorową

en: SVG Drawings (*.svg)
pl: Rysunek SVG (*.svg)

en: An unknown error has occurred
pl: Wystąpił nieznany błąd

en: east
pl: wschód

en: northeast
pl: północny-wschód

en: north
pl: północ

en: northwest
pl: północny-zachód

en: west
pl: zachód

en: southwest
pl: południowy-zachód

en: south
pl: południe

en: southeast
pl: południowy-wschód

en: coastline
pl: linia brzegowa

en: land
pl: ląd

en: Size of Landsat tiles (pixels)
pl: Rozmiar kafli Landsat (w pikselach)

en: Tag ways as
pl: Oznacz drogi jako

en: WMS Layer
pl: Warstwa WMS

en: Maximum cache size (MB)
pl: Maksymalny rozmiar pamięci podręcznej (MB)

en: Maximum cache age (days)
pl: Maksymalny wiek pamięci podręcznej (dni)

en: Source text
pl: Tekst źródłowy

en: Connection Failed
pl: Połączenie nie powiodło się

en: Not connected
pl: Nie połączony

en: Connecting
pl: Łączenie

en: Connected
pl: Połączony

en: Show GPS data.
pl: Pokaż dane GPS.

en: Speed
pl: Prędkość

en: Course
pl: Kurs

en: Center Once
pl: Wycentruj raz

en: Auto-Center
pl: Centruj ciągle

en: Measured values
pl: Zmierzone wartości

en: Open the measurement window.
pl: Otwiera okno z wynikami pomiarów.

en: Reset current measurement results and delete measurement path.
pl: Resetuje bieżące wyniki pomiarów i kasuje ścieżki pomiarowe.

en: Path Length
pl: Długość ścieżki

en: Selection Length
pl: Długość zaznaczenia

en: Selection Area
pl: Powierzchnia zaznaczenia

en: Angle
pl: Kąt

en: Angle between two selected Nodes
pl: Kąt pomiędzy dwoma wybranymi węzłami

en: measurement mode
pl: tryb wymiarowania

en: Displays OpenStreetBugs issues
pl: Wyświetla problemy z OpenStreetBugs

en: <html>The selected data contains data from OpenStreetBugs.<br>You cannot upload this data. Maybe you have selected the wrong layer?
pl: <html>Zaznaczona warstwa zawiera dane z OpenStreetBugs.<br>Nie można przesłać tych danych. Może zaznaczona została zła warstwa?

en: An error occurred: {0}
pl: Wystąpił błąd: {0}

en: Couldn''t create new bug. Result: {0}
pl: Nie można było utworzyć nowego problemu. Wynik: {0}

en: Open OpenStreetBugs
pl: Aktywne problemy z OpenStreetBugs

en: Opens the OpenStreetBugs window and activates the automatic download
pl: Otwiera okno OpenStreetBugs oraz automatycznie pobiera dane

en: The visible area is either too small or too big to download data from OpenStreetBugs
pl: Widoczny obszar jest albo zbyt mały abo zbyt duży aby pobrać dane z OpenStreetBugs

en: Add a comment
pl: Dodaj komentarz

en: Enter your comment
pl: Wpisz swój komentarz

en: Comment:
pl: Komentarz:

en: Mark as done
pl: Oznacz jako wykonane

en: Really close?
pl: Na pewno zamknąć?

en: New issue
pl: Nowy problem

en: Create issue
pl: Utwórz nowy problem

en: Describe the problem precisely
pl: Dokładnie opisz problem

en: Please enter a user name
pl: Podaj nazwę użytkownika

en: Unknown issue state
pl: Nieznany stan problemu

en: Switch to online mode
pl: Przełącz w tryb online

en: Switch to offline mode
pl: Przełącz w tryb offline

en: Unknown file extension: {0}
pl: Nieznane rozszerzenie pliku: {0}

en: Firefox not found. Please set firefox executable in the Map Settings page of the preferences.
pl: Firefox nie został znaleziony. Ustaw ścieżkę do programu firefox w zakładce Ustawienia mapy w ustawieniach programu.

en: Firefox executable
pl: Ścieżka do programu Firefox

en: Select projection...
pl: Wybierz odwzorowanie...

en: Remove parallel lines
pl: Usuń równoległe linie

en: Projection:
pl: Odwzorowanie:

en: Projection Preferences
pl: Ustawienia odwzorowania

en: Close the dialog and apply projection preferences
pl: Zamyka okno i zastosowuje ustawienia odwzorowania

en: Import PDF file
pl: Importuj plik PDF

en: Import PDF file.
pl: Importuje plik PDF.

en: Encrypted documents not supported.
pl: Zakodowane dokumenty nie są wspierane.

en: The PDF file must have exactly one page.
pl: Plik PDF musi posiadać dokładnie jedną stronę.

en: Read error!
pl: Błąd odczytu!

en: Write error!
pl: Błąd zapisu!

en: Calibration Files
pl: Pliki kalibracji

en: Load Picture Calibration...
pl: Wczytaj kalibrację

en: Loading file failed: {0}
pl: Wczytywanie pliku zakończone niepowodzeniem: {0}

en: PicLayer move
pl: Przesuń PicLayer

en: Drag to move the picture
pl: Przeciągnij aby przesunąć obraz

en: New picture layer from clipboard
pl: Nowa warstwa ze schowka

en: New picture layer from file...
pl: Nowa warstwa z pliku

en: Nothing in clipboard
pl: Schowek jest pusty

en: The clipboard data is not an image
pl: Dane w schowku nie są obrazem

en: Resets picture calibration
pl: Resetuje kalibrację obrazu

en: Resets picture rotation
pl: Resetuje kąt obrotu

en: Reset position
pl: Resetuj pozycję

en: Resets picture position
pl: Resetuje pozycję obrazu

en: Scale
pl: Skalę

en: Resets picture scale
pl: Resetuje skalę obrazu

en: Drag to rotate the picture
pl: Przeciągnij aby obrócić obraz

en: Save Picture Calibration...
pl: Zapisz kalibrację...

en: Saves calibration data to a file
pl: Zapisuje kalibrację obrazu do pliku

en: Drag to scale the picture in the X Axis
pl: Przeciągnij aby skalować obraz w osi X

en: Drag to scale the picture in the X and Y Axis
pl: Przeciągnij aby skalować obraz w osi X i Y

en: Drag to scale the picture in the Y Axis
pl: Przeciągnij aby skalować obraz w osi Y

en: unnamed
pl: bez nazwy

en: Revert changeset fully
pl: Wycofaj zestaw zmian w całości

en: Revert selection only
pl: Wycofaj tylko zaznaczenie

en: Revert selection and restore deleted objects
pl: Wycofaj zaznaczenie i przywróć usunięte obiekty

en: Revert changeset
pl: Wycofaj zestaw zmian

en: Revert
pl: Wycofaj

en: Reverting...
pl: Wycofywanie...

en: Revert changeset #{0}
pl: Wycofywanie zestawu zmian #{0}

en: Image files
pl: Pliki obrazów

en: Add tags by clicking on road signs
pl: Dodaje do drogi tagi znaków drogowych

en: Edit relation
pl: Edytuj relację

en: Edit relations
pl: Edytuj relacje

en: Speed (Km/h)
pl: Prędkość (km/h)

en: New value for {0}
pl: Nowa wartość dla {0}

en: Interpolation
pl: Interpolacja

en: Lowest Number
pl: Najmniejszy numer

en: Lowest housenumber of the terraced house
pl: Najmniejszy numer dzielonego budyknu

en: Highest Number
pl: Największy numer

en: Lowest number
pl: Najmniejszy numer

en: Highest number
pl: Największy numer

en: {0} must be greater than 0
pl: {0} musi być większe nić 0

en: {0} is not a number
pl: {0} nie jest liczbą

en: Create/Edit turn restriction...
pl: Utwórz/Edytuj ograniczenia skrętu...

en: Create or edit a turn restriction.
pl: Utwórz lub edytuj ograniczenia skrętu

en: Type:
pl: Typ:

en: From:
pl: Z:

en: To:
pl: Do:

en: Vias:
pl: Przez:

en: Copy to the clipboard
pl: Kopiuj do schowka

en: Edit basic attributes of a turn restriction
pl: Edytuj podstawowe atrybuty ograniczenia skrętu

en: Errors/Warnings
pl: Błędy/Uwagi

en: Show errors and warnings related to this turn restriction
pl: Pokazuje błędy i uwagi zwiazane z tym ograniczeniem skrętu

en: Create a new turn restriction in layer ''{0}''
pl: Tworzenie nowego ograniczenia skrętu na warstwie "{0}"

en: Edit a new turn restriction in layer ''{0}''
pl: Edycja nowego ograniczenia skrętu na warstwie "{0}"

en: Edit turn restriction ''{0}'' in layer ''{1}''
pl: Edycja ograniczenia skrętu "{0}" na warstwie "{1}"

en: Select this turn restriction
pl: Zaznacz to ograniczenie skrętu

en: please select a way
pl: proszę wybrać drogę

en: Delete from turn restriction
pl: Usuwa z ograniczenia skrętu

en: Paste from the clipboard
pl: Wstaw ze schowka

en: No Right Turn
pl: Zakaz skrętu w prawo

en: No Left Turn
pl: Zakaz skrętu w lewo

en: No U-Turn
pl: Zakaz zawracania

en: No Straight On
pl: Zakaz jazdy prosto

en: Only Right Turn
pl: Nakaz skrętu w prawo

en: Only Left Turn
pl: Nakaz skrętu w lewo

en: Only Straight On
pl: Nakaz jazdy prosto

en: please select a turn restriction type
pl: proszę wybrać typ ograniczenia skrętu

en: Public Service Vehicles
pl: Pojazdy transportu publicznego

en: Public service vehicles like buses, tramways, etc.
pl: Pojazdy transportu publicznego takie jak autobusy, tramwaje, itp.

en: Heavy Goods Vehicles
pl: Duże samochody ciężarowe (TIR)

en: Motorcars
pl: Samochody osobowe

en: Bicycles
pl: Rowery

en: Use standard exceptions
pl: Użyj standardowych wyjątków

en: Use non-standard exceptions
pl: Użyj niestandardowych wyjątków

en: Display and manage turn restrictions in the current data set
pl: Wyświetla i zarządza ograniczeniami skrętu w aktualnym zestawie danych

en: Delete the selected turn restriction
pl: Usuwa wybrane ograniczenie skrętu

en: Set the current JOSM selection to the selected turn restrictions
pl: Ustawia zaznaczenie dla wybranego ograniczenia skrętu

en: Zoom to the currently selected turn restrictions
pl: Powiększa do obecnie wybranego ograniczenia skrętu

en: Configure the preferences for the turnrestrictions plugin
pl: Konfiguruje ustawienia wtyczki turnrestrictions

en: Please configure the <strong>keyboard shortcut</strong> which triggers creating/editing a turn restriction from the current JOSM selection.
pl: Skonfiguruj <strong>skrót klawiaturowy</strong>, który uruchamia tworzenie/edycję ograniczeń skrętu.

en: Add nodes at intersections
pl: Dodaj węzły na skrzyżowaniach

en: The current selection cannot be used for splitting.
pl: Bieżące zaznaczenie nie może być użyte do rozdzielenia.

en: The selected way does not contain the selected node. | The selected way does not contain all the selected nodes.
pl[0]: Wybrana droga nie zawiera wybranego węzła.
pl[1]: Wybrana droga nie zawiera wszystkich wybranych węzłów.
pl[2]: Wybrana droga nie zawiera wszystkich wybranych węzłów.

en: More tools
pl: Więcej narzędzi

en: Play/Pause
pl: Odtwórz / wstrzymaj

en: Forward
pl: Do przodu

en: Faster
pl: Szybciej

en: Slower
pl: Wolniej

en: Scanned Map...
pl: Zeskanowana mapa...
