JOSM - en to ro translation catalogue (380 entries)

en: Add segment
ro: Adaugă segment

en: Add a segment between two nodes.
ro: Adaugă un segment între două noduri.

en: Delete
ro: Şterge

en: Delete nodes, streets or segments.
ro: Şterge noduri, străzi sau segmente.

en: Cannot delete node.
ro: Nu pot şterge nodul.

en: This object is in use.
ro: Acest obiect este în uz.

en: Used by more than two segments.
ro: Folosit de mai mult de două segmente.

en: Used by only one segment.
ro: Folosit de un singur segment.

en: Wrong direction of segments.
ro: Direcţie greşită a segmentelor.

en: Conflicting keys
ro: Chei în conflict

en: Delete Node
ro: Şterge nod

en: Zoom
ro: Apropie

en: Zoom in by dragging. (Ctrl+up,left,down,right,+,-)
ro: Apropie prin tragere. (Ctrl-sus,stânda,jos,dreapta,+,-)

en: Selection
ro: Selecţie

en: Select objects by dragging or clicking.
ro: Selectează obiecte prin tragere sau clic.

en: Straight line
ro: Linie dreaptă

en: Select objects in a straight line.
ro: Selectează obiectele din o linie dreaptă.

en: Move
ro: Mută

en: Cannot move objects outside of the world.
ro: Nu pot muta obiecte în afara lumii.

en: Add Way
ro: Adaugă cale

en: Add a new way to the data.
ro: Adaugă o nouă cale datelor.

en: Warning: This way is incomplete. Try to download it, before adding segments.
ro: Atentie: Această cale este incompletă. Încercaţi să o descărcaţi înainte de a adăuga segmente.

en: {0} way has been selected.
    Do you wish to select all segments belonging to the way instead? | {0} ways have been selected.
    Do you wish to select all segments belonging to the ways instead?
ro[0]: {0} cale a fost selectată.
    Doriţi în schimb să selectaţi toate segmentele aparţinând căii?
ro[1]: {0} căi au fost selectate.
    Doriţi în schimb să selectaţi toate segmentele aparţinând căilor?
ro[2]: {0} de căi au fost selectate.
    Doriţi în schimb să selectaţi toate segmentele aparţinând căilor?

en: Add segments from ways
ro: Adaugă segmente din căi

en: Do you want to add all other selected segments to the one selected way?
ro: Doriţi să adăugaţi toate celelalte segmente selectate căii selectate?

en: Add segments to way?
ro: Adaug segmente căii?

en: Reorder all line segments?
ro: Reordonez toate segmentele de dreaptă?

en: Reorder?
ro: Reordonez?

en: Create a new way out of {0} segment? | Create a new way out of {0} segments?
ro[0]: Crează o cale nouă din {0} segment?
ro[1]: Crează o cale nouă din {0} segmente?
ro[2]: Crează o cale nouă din {0} de segmente?

en: Create new way
ro: Crează o nouă cale

en: Add node
ro: Adaugă nod

en: Add a new node to the map
ro: Adaugă un nod pe hartă

en: Add node into segment
ro: Adaugă un nod la segment

en: Add a node into an existing segment
ro: Adaugă un nod la un segment existent

en: Can not add a node outside of the world.
ro: Nu pot adăuga un nod în afara lumii.

en: Add Node into Segment
ro: Adaugă nod în segment

en: Downloading GPS data
ro: Descarc date GPS

en: Downloading data
ro: Descarc date

en: No data imported.
ro: Nu au fost importate date.

en: Data Layer
ro: Strat de date

en: Reverse Segments
ro: Inversează segmentele

en: Revert the direction of all selected Segments.
ro: Inversează direcţia tuturor segmentelor selectate.

en: Please select at least one segment.
ro: Vă rog selectaţi cel puţin un segment.

en: Preferences
ro: Preferinţe

en: Open a preferences page for global settings.
ro: Deschide o pagină de preferinţe pentru opţiunile globale

en: Open
ro: Deschide

en: Open a file.
ro: Deschide un fişier.

en: CSV Data import for non-GPS data is not implemented yet.
ro: Importul CSV Data pentru date non-GPS nu este încă implementat.

en: Unknown file extension: {0}
ro: Extensie fişier necunoscută : {0}

en: Error while parsing {0}
ro: Eroare la prelucrarea {0}

en: Could not read "{0}"
ro: Nu am putut citi "{0}"

en: Undo
ro: Anulează

en: Undo the last action.
ro: Anulează ultima acţiune.

en: Download from OSM
ro: Descarcă de la OSM

en: Download map data from the OSM server.
ro: Descarcă hărţi de la serverul OSM.

en: Move and zoom the image like the main map. Select an area to download by dragging.
ro: Mută şi măreşte imaginea ca şi harta principală. Selectaţi prin tragere zona ce va fi descărcată.

en: Bounding box
ro: Perimetru selectat

en: URL from www.openstreetmap.org
ro: Adresa de la www.openstreetmap.org

en: Bookmarks
ro: Semne de carte

en: Add
ro: Adaugă

en: Please enter the desired coordinates first.
ro: Vă rog întâi introduceţi coordonatele dorite.

en: Please enter a name for the location.
ro: Vă rog introduceţi un nume pentru locaţie.

en: Remove
ro: Elimină

en: Select a bookmark first.
ro: Selectaţi întâi un semn de carte.

en: Choose an area
ro: Alegeţi o zonă

en: Please enter the desired coordinates or click on a bookmark.
ro: Vă rog introduceţi coordonetele dorite sau faceţi clic pe un semn de carte.

en: Exit
ro: Ieşire

en: Exit the application.
ro: Părăsiţi aplicaţia.

en: About
ro: Despre

en: Display the about screen.
ro: Afişează ecranul cu informaţii despre program.

en: Java OpenStreetMap Editor Version {0}
ro: Java OpenStreetMap Editor Versiunea {0}

en: last change at {0}
ro: ultima modificare la {0}

en: Java Version {0}
ro: Java Versiunea {0}

en: Homepage
ro: Pagina pricipală

en: Bug Reports
ro: Rapoarte erori

en: Info
ro: Informaţii

en: Readme
ro: Citeşte-mă

en: Revision
ro: Revizia

en: Contribution
ro: Contribuţii

en: About JOSM...
ro: Despre JOSM...

en: File could not be found.
ro: Fişierul nu a putut fi găsit.

en: No document open so nothing to save.
ro: Nu este nici un document deschis, nu este nimic de salvat.

en: The document contains no data. Save anyway?
ro: Acest document nu conţine date. Salvez oricum?

en: Empty document
ro: Document gol

en: There are unresolved conflicts. Conflicts will not be saved and handled as if you rejected all. Continue?
ro: Există conflicte nerezolvate. Conflictele nu vor fi salvate şi se vor trata ca şi cum aţi refuzat totul. Continui?

en: Conflicts
ro: Conflicte

en: File exists. Overwrite?
ro: Fişierul există. Îl suprascriu?

en: Overwrite
ro: Suprascrie

en: data
ro: date

en: selection
ro: selecţie

en: layer
ro: strat

en: Auto Scale: {0}
ro: Scalare automată: {0}

en: Auto zoom the view (to {0}. Disabled if the view is moved)
ro: Mărire automată pentru a vizualiza (la {0}. Dezactivat dacă vizualizarea este mutată)

en: OSM Server Files (.osm .xml)
ro: Fişiere server OSM (.osm .xml)

en: GPX Files (.gpx)
ro: Fişiere GPX (.gpx)

en: CSV Files (.csv .txt)
ro: Fişiere CSV (.csv .txt)

en: Upload to OSM
ro: Transmite la OSM

en: Upload all changes to the OSM server.
ro: Trimite toate schimbările la serverul OSM.

en: Nothing to upload. Get some data first.
ro: Nimic de transmis. Mai întâi obţineţi nişte date.

en: There are unresolved conflicts. You have to resolve these first.
ro: Există conflicte nerezolvate. Mai întâi trebuie să le rezolvaţi.

en: Uploading data
ro: Transmit datele

en: No changes to upload.
ro: Nu sunt schimbări de transmis.

en: Objects to add:
ro: Obiecte de adăugat:

en: Objects to modify:
ro: Obiecte de modificat:

en: Objects to delete:
ro: Obiecte de şters:

en: Upload this changes?
ro: Transmit aceste schimbări?

en: Help
ro: Ajutor

en: Download incomplete objects
ro: Descarcă obiecte incomplete

en: Download all (selected) incomplete ways from the OSM server.
ro: Descarcă toate căile incomplete (selectate) de pe serverul OSM.

en: Download?
ro: Descarc?

en: Redo
ro: Refă

en: Redo the last undone action.
ro: Refă ultima acţiune anulată.

en: Note: GPL is not compatible to the OSM license. Do not upload GPL licensed tracks.
ro: Notă: GPL nu este compatibilă cu licenţa OSM. Nu transmiteţi piste licenţiate GPL

en: Export to GPX
ro: Exportă GPX

en: Export the data to GPX file.
ro: Exportă datele într-un fişier GPX.

en: Nothing to export. Get some data first.
ro: Nimic de exportat. Obţineţi mai întâi nişte date.

en: gps track description
ro: descrierea pistei gps

en: Add author information
ro: Adaugă informaţii despre autor

en: Real name
ro: Nume real

en: Copyright (URL)
ro: Drepturi de autor (adresă)

en: Predefined
ro: Predefinit

en: Copyright year
ro: An drepturi de autor

en: Keywords
ro: Cuvinte cheie

en: Export options
ro: Opţiuni exportare

en: Error while exporting {0}
ro: Eroare la exportarea {0}

en: Error
ro: Eroare

en: Choose a predefined license
ro: Alegeţi o licenţă predefinită

en: Save
ro: Salvează

en: Save the current data.
ro: Salvează datele curente.

en: CSV output not supported yet.
ro: Formatul CSV nu este încă suportat.

en: Unknown file extension.
ro: Extensie fişier necunoscută.

en: An error occoured while saving.
ro: A intervenit o eroare în timpul salvării.

en: Do nothing
ro: Nu fă nimic

en: Report Bug
ro: Raportează eroarea

en: An unexpected exception occoured.
    
    This is always a coding error. If you are running the latest
    version of JOSM, please consider be kind and file a bug report.
ro: A avut loc o excepţie netratată.
    
    Aceasta este întotdeauna o eroare de programare. Dacă rulaţi ultima
    versiune de JOSM, vă rog fiţi amabil şi trimiteţi un raport de eroare.

en: Unexpected Exception
ro: Excepţie netratată

en: Please send this to josm@eigenheimstrasse.de
ro: Vă rog trimiteţi asta la josm@eigenhaimstrasse.de

en: Please send an email with the following information to josm@eigenheimstrasse.de
ro: Vă rog trimiteţi un email cu următoarele informaţii la josm@eigenheimstrasse.de

en: Load Selection
ro: Încarcă selecţia

en: Contact {0}...
ro: Contactez {0}...

en: Downloading...
ro: Descarc...

en: Could not read from url: "{0}"
ro: Nu am putut citi de la adresa: "{0}"

en: Parsing error in url: "{0}"
ro: Eroare de prelucrare la adresa: "{0}"

en: Current Selection
ro: Selecţia curentă

en: Open a selection list window.
ro: Deschide o fereastra cu o listă de selecţie.

en: Please enter a search string.
ro: Vă rog introduceţi un şir de căutat

en: <html>Fulltext search.<ul><li><code>Baker Street</code>  - 'Baker' and 'Street' in any key or name.</li><li><code>"Baker Street"</code>  - 'Baker Street' in any key or name.</li><li><code>name:Bak</code>  - 'Bak' anywhere in the name.</li><li><code>-name:Bak</code>  - not 'Bak' in the name.</li><li><code>foot:</code>  - key=foot set to any value.</ul></html>
ro: <html>Căutare în întreg textul.<ul><li><code>Bulevardul Unirii</code>  - 'Bulevardul' şi 'Unirii' în orice cheie sau nume.</li><li><code>"Bulevardul Unirii"</code>  - 'Bulevardul Unirii' în orice cheie sau nume.</li><li><code>name:Uni</code>  - 'Uni' oriunde în nume.</li><li><code>-name:Uni</code>  - nu există 'Uni' în nume.</li><li><code>foot:</code>  - cheia foot are orice valoare.</ul></html>

en: replace selection
ro: Înlocuieşte selecţia

en: add to selection
ro: adaugă la selecţie

en: remove from selection
ro: elimină din selecţie

en: Search
ro: Căutare

en: Merging conflicts.
ro: Îmbin conflictele.

en: Resolve
ro: Rezolvă

en: Open a merge dialog of all selected items in the list above.
ro: Deschide un dialog de îmbinare a tuturor elementelor selectate din lista de mai sus.

en: Select
ro: Selectaţi

en: Set the selected elements on the map to the selected items in the list above.
ro: Setaţi elementele selectate de pe hartă ca elemente selectate din lista de mai sus.

en: Please select something from the conflict list.
ro: Vă rog selectaţi ceva din lista de conflicte.

en: Resolve Conflicts
ro: Rezolvare conflicte

en: Click Reload to refresh list
ro: Apăsaţi Reîncarcă pentru a reîmprospăta lista

en: Reload
ro: Reîncarcă

en: Revert
ro: Anulează

en: History
ro: Istoric

en: Display the history of all selected items.
ro: Afişează istoricul tuturor elementelor selectate.

en: Object
ro: Obiect

en: Date
ro: Dată

en: Reload all currently selected objects and refresh the list.
ro: Reîncarcă toate obiectele selectate curent şi împrospătează lista.

en: Not implemented yet.
ro: Nu a fost încă implementat.

en: Revert the state of all currently selected objects to the version selected in the history list.
ro: Readu toate obiectele selectate curent la starea din versiunea selectată în lista de istoric.

en: Command Stack
ro: Stivă comenzi

en: Open a list of all commands (undo buffer).
ro: Deschide o listă cu toate comenzile (zonă tampon pentru anulare).

en: This will change {0} object. | This will change {0} objects.
ro[0]: Se va modifica {0} obiect.
ro[1]: Se vor modifica {0} obiecte.
ro[2]: Se vor modifica {0} de obiecte.

en: Please select a new value for "{0}".<br>(Empty string deletes the key.)
ro: Vă rog selectaţi o valoare nouă pentru "{0}".<br>(Un şir gol va şterge cheia.)

en: Change values?
ro: Schimb valorile?

en: <different>
ro: <diferit>

en: Please select a key
ro: Vă rog selectaţi o cheie

en: Please select a value
ro: Vă rog selectaţi o valoare

en: Properties
ro: Proprietăţi

en: Property for selected objects.
ro: Proprietăţi ale obiectelor selectate.

en: Could not read annotation preset source: {0}
ro: Nu am putut citi sursa prestabilită de adnotări: {0}

en: Error parsing {0}:
ro: Eroare la prelucrarea {0}:

en: Change {0} object | Change {0} objects
ro[0]: Schimb {0} obiect
ro[1]: Schimb {0} obiecte
ro[2]: Schimb {0} de obiecte

en: Key
ro: Cheie

en: Value
ro: Valoare

en: Please select the row to edit.
ro: Vă rog selectaţi rândul care va fi editat.

en: Please select the row to delete.
ro: Vă rog selectaţi rândul care va fi şters.

en: Add a new key/value pair to all objects
ro: Adaugă o nouă pereche cheie/valoare tuturor obiectelor

en: Edit
ro: Editare

en: Edit the value of the selected key for all objects
ro: Editează valoarea cheii selectata pentru toate obiectele

en: Delete the selected key in all objects
ro: Şterge cheia selectată din toate obiectele

en: Delete the selected layer.
ro: Şterge stratul selectat.

en: Show/Hide
ro: Arată/Ascunde

en: Toggle visible state of the selected layer.
ro: Comută starea vizibilă a stratului selectat.

en: Layers
ro: Straturi

en: Open a list of all loaded layers.
ro: Deschide o listă cu toate straturile încărcate.

en: Move the selected layer one row up.
ro: Mută stratul selectat un rând în sus.

en: Move the selected layer one row down.
ro: Mută stratul selectat un rând în jos.

en: Merge the selected layer into the layer directly below.
ro: Uneşte stratul selectat cu stratul imediat inferior.

en: Unknown type at line {0}
ro: Tip necunoscut la linia {0}

en: Cannot have a writable combobox with default values (line {0})
ro: Nu pot avea o listă de selecţie modificabilă cu valori implicite (linia {0})

en: display_values ({0}) and values ({1}) must be of same number of elements.
ro: display_values ({0}) şi values ({1}) trebuie să aibă acelaşi număr de elemente.

en: element | elements
ro[0]: element
ro[1]: elemente
ro[2]: de elemente

en: Unknown annotation object {0} at line {1} column {2}
ro: Obiect adnotare {0} necunoscut la linia {1} coloana {2}

en: Change Properties
ro: Modificare proprietăţi

en: node | nodes
ro[0]: nod
ro[1]: noduri
ro[2]: de noduri

en: segment | segments
ro[0]: segment
ro[1]: segmente
ro[2]: de segmente

en: way | ways
ro[0]: cale
ro[1]: căi
ro[2]: de căi

en: There were conflicts during import.
ro: Au existat conflicte în timpul importului.

en: {0} consists of:
ro: {0} constă în:

en:  ({0} deleted.)
ro:  ({0} şters.)

en: Convert to data layer
ro: Converteşte la strat de date

en: track | tracks
ro[0]: urmă
ro[1]: urme
ro[2]: de urme

en: point | points
ro[0]: punct
ro[1]: puncte
ro[2]: de puncte

en: a track with {0} point | a track with {0} points
ro[0]: o urmă cu {0} punct
ro[1]: o urmă cu {0} puncte
ro[2]: o urmă cu {0} de puncte

en: {0} point | {0} points
ro[0]: {0} punct
ro[1]: {0} puncte
ro[2]: {0} de puncte

en: Customize Color
ro: Personalizează culoarea

en: Cancel
ro: Renunţă

en: Default
ro: Implicit

en: Choose a color
ro: Alegeţi o culoare

en: Import images
ro: Importă imagini

en: JPEG images (*.jpg)
ro: Imagine JPEG (*.jpg)

en: Read GPS...
ro: Citire GPS...

en: No time for point {0} x {1}
ro: Nu există timp pentru punctul {0} x {1}

en: Cannot read time "{0}" from point {1} x {2}
ro: Nu pot citi timpul "{0}" din punctul {1} x {2}

en: No images with readable timestamps found.
ro: Nu am găsit imagini cu mărci de timp citibile.

en: Reading {0}...
ro: Citesc {0}...

en: Geotagged Images
ro: Imagini geoetichetate

en: GPS start: {0}
ro: Start GPS: {0}

en: GPS end: {0}
ro: Sfârşit GPS: {0}

en: current delta: {0}s
ro: diferentă curentă: {0}s

en: timezone difference:
ro: diferenţă zonă de timp:

en: image | images
ro[0]: imagine
ro[1]: imagini
ro[2]: de imagini

en: {0} within the track.
ro: {0} în urmă.

en: Sync clock
ro: Sincronizare ceas

en: The date in file "{0}" could not be parsed.
ro: Datele din fişierul "{0}" nu au putut fi interpretate.

en: There is no EXIF time within the file "{0}".
ro: Nu există timp EXIF în fişierul "{0}".

en: Image
ro: Imagine

en: Enter shown date (mm/dd/yyyy HH:MM:SS)
ro: Introduceţi data afişată (ll/zz/aaaa HH:MM:SS)

en: GPS unit timezome (difference to photo)
ro: Zona de timp a unităţii GPS (diferenţă faţă de fotografie)

en: Syncronize Time with GPS Unit
ro: Sincronizare timp cu unitatea GPS

en: Time entered could not be parsed.
ro: Timpul introdus nu a putut fi interpretat.

en: Could not read bookmarks.
ro: Nu am putut citi semnele de carte.

en: Could not write bookmark.
ro: Nu am putut scrie semnele de carte.

en: layer not in list.
ro: stratul nu este în listă.

en: Hint: Some changes came from uploading new data to the server.
ro: Indiciu: Anumite modificări au apărut în urma transmiterii de date noi la server.

en: There are unsaved changes. Really quit?
ro: Există modificăre nesalvate. Într-adevăr ieşiţi?

en: Unsaved Changes
ro: Modificări nesalvate

en: usage
ro: utilizare

en: options
ro: opţiuni

en: Show this help
ro: Arată acest ajutor

en: Standard unix geometry argument
ro: Argument geometrie unix standard

en: Download the bounding box
ro: Descarcă perimetrul selectat

en: Download the location at the url (with lat=x&lon=y&zoom=z)
ro: Descarcă locaţia de la adresă (cu lat=x&lon=y&zoom=z)

en: Open file (as raw gps, if .gpx or .csv)
ro: Deschide fişierul (ca gps brut, dacă .gpx sau .csv)

en: Download the bounding box as raw gps
ro: Descarcă perimetrul selectat ca date gps neprelucrate

en: Select with the given search
ro: Selectează cu căutarea dată

en: Don't launch in fullscreen mode
ro: Nu porni pe întreg ecranul

en: Reset the preferences to default
ro: Restabileşte preferinţele implicite

en: Set the language. Example:
ro: Precizează limba. Exemplu:

en: examples
ro: exemple

en: Parameters are read in the order they are specified, so make sure you load
    some data before --selection
ro: Parametrii sunt citiţi în ordinea în care sunt specificaţi, deci asiguraţi-vă
    că aţi încărcat date înainte de --selection

en: Instead of --download=<bbox> you may specify osm://<bbox>
ro: În loc de --download=<bbox> puteţi specifica osm://<bbox>

en: Layer
ro: Strat

en: Files
ro: Fişiere

en: Connection
ro: Conexiune

en: Contacting the OSM server...
ro: Contactez serverul OSM...

en: {0} object has conflicts: | {0} objects have conflicts:
ro[0]: {0} obiect are conflicte:
ro[1]: {0} obiecte au conflicte:
ro[2]: {0} de obiecte au conflicte:

en: my version:
ro: versiunea mea:

en: their version:
ro: versiunea lor:

en: resolved version:
ro: rezolvat în versiunea:

en: Error while parsing
ro: Eroare la prelucrare

en: File Not found
ro: Fişierul nu a fost găsit

en: string
ro: şir

en: Name of the user.
ro: Numele utilizatorului.

en: OSM Password.
ro: Parola OSM.

en: Size the applet to the given geometry (format: WIDTHxHEIGHT)
ro: Dimensionează aplicaţia la geometria precizată (format: LĂŢIMExÎNĂLŢIME)

en: string;string;...
ro: şir;şir;...

en: Download each. Can be x1,y1,x2,y2 an url containing lat=y&lon=x&zoom=z or a filename
ro: Descarcă pe fiecare. Poate fi x1,y1,x2,y2 o adresă conţinând lat=y&lon=x&zoom=z sau un nume de fişier

en: Download each as raw gps. Can be x1,y1,x2,y2 an url containing lat=y&lon=x&zoom=z or a filename
ro: Descarcă pe fiecare ca gps neprelucrat. Poate fi x1,y1,x2,y2 sau o adresă conţinând lat=x&lon=y&zoom=z sau un nume de fişier

en: Add each to the initial selection. Can be a google-like search string or an url which returns osm-xml
ro: Adaugă pe fiecare la selecţia iniţială. Poate fi un şir de căutare tip google sau o adresă care întoarce osm-xml

en: any
ro: oricare

en: If specified, reset the configuration instead of reading it.
ro: Dacă este specificat, resetează configuraţia în loc de a o citi.

en: Username
ro: Nume utilizator

en: Password
ro: Parolă

en: You have to restart JOSM for some settings to take effect.
ro: Trebui să reponiţi JOSM pentru ca anumite opţiuni să aibă efect.

en: Draw lines between raw gps points.
ro: Trasează linii între puncte gps neprelucrate

en: Force lines if no segments imported.
ro: Forţează linii dacă nu a fost importat nici un segment.

en: Draw large GPS points.
ro: Desenează puncte GPS mari.

en: Draw Direction Arrows
ro: Desenează săgeţi direcţionale

en: Force drawing of lines if the imported data contain no line information.
ro: Forţează desenarea liniilor dacă datele importate nu conţin informatii despre linii.

en: Draw larger dots for the GPS points.
ro: Desenează puncte mai pari pentru punctele GPS.

en: Draw direction hints for all segments.
ro: Desenează indicii despre direcţie pentru toate segmentele.

en: Color
ro: Culoare

en: Name
ro: Nume

en: Choose
ro: Alegeţi

en: Please select a color.
ro: Vă rog selectaţi o culoare.

en: Choose a color for {0}
ro: Alegeţi o culoare pentru {0}

en: Annotation preset source
ro: Sursă predefinită de adnotări

en: The base URL to the OSM server (REST API)
ro: Adresa de bază pentru serverul OSM (API REST)

en: Login name (email) to the OSM account.
ro: Nume autentificare (email) pentru contul OSM.

en: Login password to the OSM account. Leave blank to not store any password.
ro: Parolă de autentificare pentru contul OSM. Lăsaţi gol pentru a nu păstra nici o parolă.

en: The base URL to the server retrieving WMS background pictures from.
ro: Adresa de bază a serverului pentru obţinerea imaginilor WMS de fundal.

en: <html>Import string specification. lat/lon and time are imported.<br><b>lat</b>: The latitude coordinate<br><b>lon</b>: The longitude coordinate<br><b>time</b>: The measured time as string<br><b>ignore</b>: Skip this field<br>An example: "ignore ignore lat lon" will use ' ' as delimiter, skip the first two values and read then lat/lon.<br>Other example: "lat,lon" will just read lat/lon values comma seperated.</html>
ro: <html>Specificaţii pentru formatul şirului de import. lat/lon şi timp sunt importate.<br><b>lat</b>: Coordonata latitudine<br><b>lon</b>: Coordonata longitudine<br><b>time</b>: Timpul măsurat, ca şir<br><b>ignore</b>: Sări peste acest câmp<br>Un exemplu: "ignore ignore lat lon" va folosi ' ' ca delimitare, va sări peste primele două valori şi apoi va citi lat/lon.<br>Alt examplu: "lat,lon" va citi doar valorile lat/lon separate prin virgulă.</html>

en: If your gps device draw to few lines, select this to draw lines along your way.
ro: Dacă dispozitivul gps a desenat prea puţine linii, selectaţi această opţiune pentru a desena linii pe cale.

en: Colors used by different objects in JOSM.
ro: Culori utilizate de diferite obiecte în JOSM.

en: The sources (url or filename) of annotation preset definition files. See http://josm.eigenheimstrasse.de/wiki/AnnotationPresets for help.
ro: Sursele (adresă sau nume de fişier) ale fişierelor cu adnotări predefinite. Vedeţi http://josm.eigenheimstrasse.de/wiki/AnnotationPresets pentru ajutor.

en: Add a new annotation preset source to the list.
ro: Adaugă o nouă sursă de adnotări predefinite la listă.

en: Delete the selected source from the list.
ro: Şterge sursele selectate din listă.

en: Display Settings
ro: Configurări afişare

en: Various settings that influence the visual representation of the whole program.
ro: Diferite opţiuni care influenţează reprezentarea vizuală a întregului program.

en: Look and Feel
ro: Aspect

en: Colors
ro: Culori

en: Connection Settings
ro: Configurări conexiune

en: Connection Settings to the OSM server.
ro: Configurări conexiune la serverul OSM.

en: Base Server URL
ro: Adresă server principal

en: OSM username (email)
ro: Nume utilizator OSM (email)

en: OSM password
ro: Parola OSM

en: <html>WARNING: The password is stored in plain text in the preferences file.<br>The password is transfered in plain text to the server, encoded in the url.<br><b>Do not use a valuable Password.</b></html>
ro: <html>ATENŢIE: Parola este păstrată în format text clar în fişierul de preferinţe.<br>Parola este transferată în text clar către server, codată în adresă.<br><b>Nu folosiţi o parolă importantă.</b></html>

en: CSV import specification (empty: read from first line in data)
ro: Specificaţie pentru import CSV (gol: citeşte din prima linie a datelor)

en: Map Settings
ro: Opţiuni hartă

en: Settings for the map projection and data interpretation.
ro: Opţiuni pentru proiecţia hărţii şi interpretarea datelor.

en: Projection method
ro: Metodă de proiecţie

en: Annotation preset sources
ro: Surse de adnotări predefinite

en: Downloading points {0} to {1}...
ro: Descarc punctele {0} până la {1}...

en: Downloading OSM data...
ro: Descarc datele OSM...

en: Unknown version
ro: Versiune necunoscută

en: Found <seg> tag on non-way.
ro: Am găsit eticheta <seg> pe o non-cale.

en: Incomplete segment with id=0
ro: Segment incomplet cu id=0

en: NullPointerException. Possible some missing tags.
ro: Excepţie pointer nul. Posibil lipsesc nişte etichete.

en: Illegal object with id=0
ro: Obiect ilegal cu id=0

en: Couldn''t read time format "{0}".
ro: Nu am putut citi formatul de timp "{0}".

en: Missing required attirbute "{0}".
ro: Lipseşte atributul necesar "{0}".

en: Preparing data...
ro: Pregătesc datele...

en: Illformed Node id
ro: Note id malformat

en: Upload {0} {1} ({2})...
ro: Transmit {0} {1} ({2})...

en: Unknown host
ro: Gazdă necunoscută

en: Data error: lat value "{0}" is out of bound.
ro: Eroare date: valoarea lat "{0}" este în afara limitelor.

en: Data error: lon value "{0}" is out of bound.
ro: Eroare date: valoarea lon "{0}" este în afara limitelor.

en: Could not detect data format string.
ro: Nu am putut detecta şirul de format al datelor.

en: Format string in data is incomplete or not found. Try setting an manual format string in Preferences.
ro: Şirul de format al datelor este incomplet sau nu a putut fi găsit. Încercaţi să precizaţi manual un şir de format în Preferinţe.

en: Format string is incomplete. Need at least 'lat' and 'lon' specification
ro: Şirul de format este incomplet. E necesar să fie specificate cel puţin 'lat' şi 'lon'

en: Unknown data type: "{0}".
ro: Tip de date necunoscut: "{0}".

en: Maybe add an format string in preferences.
ro: Puteţi să adăugaţi un şir de format în preferinţe.

en: Parsing error in line {0}
ro: Eroare de prelucrare la linia {0}

en: Incorrect password or username.
ro: Parolă sau nume utilizator incorecte.

en: Warning: The password is transferred unencrypted.
ro: Atenţie: Parola este transferată necriptată.

en: Save user and password (unencrypted)
ro: Salvează nume utilizator şi parolă (necriptate)

en: Enter Password
ro: Introduceţi parola

en: Aborting...
ro: Anulez...

en: Error during parse.
ro: Eroare la prelucrare.

en: position
ro: poziţie

en: different
ro: diferit

en: deleted
ro: şters

en: true
ro: adevărat

en: false
ro: fals

en: none
ro: nici unul

en: segments
ro: segmente

en: to
ro: la

en: from
ro: de la

en: new
ro: nou

en: unknown
ro: necunoscut

en: {0} node | {0} nodes
ro[0]: {0} nod
ro[1]: {0} noduri
ro[2]: {0} de noduri

en: incomplete
ro: incomplet

en: background
ro: fundal

en: incomplete way
ro: cale incompletă

en: selected
ro: selectat

en: gps point
ro: punct gps

en: scale
ro: scală

en: Resolve {0} conflicts in {1} objects
ro: Rezolvă {0} conflicte în {1} obiecte

en: Change
ro: Schimbă

en: Sequence
ro: Secvenţă

en: Remove "{0}" for
ro: Elimină "{0}" pentru

en: Set {0}={1} for
ro: Stabileşte {0}={1} pentru

en: object | objects
ro[0]: obiect
ro[1]: obiecte
ro[2]: de obiecte

en: unnamed
ro: fără nume

en: The projection could not be read from preferences. Using EPSG:4263.
ro: Proiecţia nu a putut fi citită din preferinte. Folosesc EPSG:4263.

en: Ignoring malformed url: "{0}"
ro: Ignor adresa malformată: "{0}"

en: Ignoring malformed file url: "{0}"
ro: Ignor adresa malformată către fişier: "{0}"

en: WMS layer: {0}
ro: Stratul WMS: {0}

en: Annotation Preset Tester
ro: Tester de adnotări predefinite

en: You have to specify annotation sources in the preferences first.
ro: Mai întâi trebuie să specificaţi surse de adnotări în preferinţe.
